Частни училища - информативно-дискусионна тема 53

  • 40 241
  • 837
  •   1
Отговори
# 795
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 397
Не са в един и същ университет, нито специалност, така че не може да се направи 100 процентово сравнение. Но с френската диплома беше приет в няколко университета, без да му искат изпити. Много се надявам да са равнопоставени нашите деца с тези от други западни държави.

# 796
  • София
  • Мнения: 18 345
Скрит текст:
Бърза справка показва, че тази специалност се предлага примерно в  Маастрихт. Има си списък с  ЕU/EEA и международни дипломи, принципно признати за  равностойни на нидерландската. Зa българската конкретно е дадено, че е такава, АКО е academic stream. Но си има и допълнение под тази листа, тоест условие, важащо не само за българи, а за всички:

If you do not have the required diploma, or do not meet the additional requirements, you can still qualify by passing an entrance exam (the so called Colloquium Doctum). If you pass the Colloquium Doctum and submit the requested proof of language proficiency, you will qualify for enrolment in the bachelor’s programme.
Тоест вероятно не е изпълнено в случая някакво доп. условие, щом проблемът не е в дипломата, и това  е наложило явяването на изпит.

Последна редакция: пт, 15 юли 2022, 22:04 от пенсионирана русалка

# 797
  • София
  • Мнения: 9 563
В ТУ Айндховен, специалност архитектура, освен математика искат хорариум и по физика. Дете от АК с профил бизнес, покриваше изискването за математика, но се наложи да държи изпит по физика, защото нямаше необходимия брой часове.

Искрено се надявам профилирането да отпадне за малката ми дъщеря, която ще бъде в 7 клас следващата учебна година.

# 798
  • София
  • Мнения: 608
Дъщеря ми тази година се яви на пробните изпити в ПЧМГ. Там задачите са също във формат на матурата, но ми се стори, че са доста по-добре подбрани, така че да класират по-точно децата над 75 точки. И в класирането нямаше голямо струпване на деца с 95+ точки, и задачите изобщо не бяха като за състезатели.

# 799
  • София
  • Мнения: 18 345
Дъщеря ми тази година се яви на пробните изпити в ПЧМГ. Там задачите са също във формат на матурата, но ми се стори, че са доста по-добре подбрани, така че да класират по-точно децата над 75 точки. И в класирането нямаше голямо струпване на деца с 95+ точки, и задачите изобщо не бяха като за състезатели.

От много години СМГ и ПЧМГ си правят пробни по формата и  винаги задачите им са били такива, че да има нещо за мислене, за съобразяване, без да са в същото време състезателни. И все пак се отличават от задачите, давани  в школи като ОТ, Веди, Регалия и сие. Но масата  негодува от "сложността" на НВО и в този му опростен вид, какво би станало, ако задачите са като тези на пробните в СМГ/ПЧМГ?

# 800
  • София
  • Мнения: 608
Ами първите 10 задачи като сегашните, следващите + втори модул като на СМГ/ПЧМГ = всички доволни?

# 801
  • София
  • Мнения: 18 345
Ами първите 10 задачи като сегашните, следващите + втори модул като на СМГ/ПЧМГ = всички доволни?

Силно се съмнявам, че някога ще съществува такова НВО като съдържание, че всички да бъдат доволни..Laughing Известна част от родителите ( във всеки випуск) не осъзнават, че няма значение колко точки имаш на НВО като число, а това къде се позиционираш с този си резултат в общата картинка.

# 802
  • София
  • Мнения: 62 595
Явяването на пробните изпити на СМГ е много добра тренировка. След това на реалния изпит дава 10 точки отгоре минимум, все едно на пробните са тичали с кубинки, а на реалния изпит летят.
За мен най-добри са задачи за разписване, защото там си личи какво и колко знае и може да мисли едно дете. Всякакви задачи от затворен тип са половинчата работа, защото увеличават тежестта на клопката в самите отговори и грешка от нанасяне. Навремето затова много харесах задачите в НПМГ - достатъчно трудни и с разписване.

# 803
  • София
  • Мнения: 12 508
Някой питаше за статистика от НВО 10 клас. Излезе в портала за отворени данни: https://data.egov.bg/data/resourceView/a75c453d-2a9a-4f97-9ed6-96176a2092fa

# 804
  • София
  • Мнения: 18 345
Някой питаше за статистика от НВО 10 клас. Излезе в портала за отворени данни: https://data.egov.bg/data/resourceView/a75c453d-2a9a-4f97-9ed6-96176a2092fa

Обичайните заподозрени..... и без масови уроци, и след гафове на МОН Simple Smile

# 805
  • София
  • Мнения: 9 563
Не съм очаквала класирането да е по-различно, е с изключение на Елхово и Неделино 😂
Голямо браво на децата от езиковите гимназии, които в 10 клас имат  3 (ТРИ) часа математика на седмица и въпреки това са се представили на ниво. За сметка на това имат по 4 часа седмично история.

# 806
  • Мнения: 7
Някой питаше за статистика от НВО 10 клас. Излезе в портала за отворени данни: https://data.egov.bg/data/resourceView/a75c453d-2a9a-4f97-9ed6-96176a2092fa

Така ли ми се струва или това са данните за 2021 г.?

# 807
  • София
  • Мнения: 18 345
Да, но и за  2022 излязоха.

# 808
  • Мнения: 126
Мен ми правят впечатление няколко неща от резултатите. 

- впечатлява ме че СМГ бие по БЕЛ всички езикови и АК
- натъжава ме резултата на НПМГ по МАТ
- не виждам съществени разлики и добавена стойност от частните извън АК и ПЧМГ.  Конкретно ме разочароват Апостолов, Златарски и Софтуни

Ще се радвам и на други мнения и прочити.

# 809
  • София
  • Мнения: 12 508
Някой питаше за статистика от НВО 10 клас. Излезе в портала за отворени данни: https://data.egov.bg/data/resourceView/a75c453d-2a9a-4f97-9ed6-96176a2092fa

Така ли ми се струва или това са данните за 2021 г.?
Не ти се струва, аз съм спала. Joy Извинявам се.

Общи условия

Активация на акаунт