Обсъждане на имотни обяви-28

  • 44 963
  • 666
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 9 697
Някой случайно да знае тази сграда къде по-точно се намира?
https://m.imot.bg/details/1c166109055665395

# 631
  • Мнения: 3 742
Точно тази не знам къде е, но съм виждала много подобни в карето на Опълченска, Пиротска/Тодор Александров, Сливница. На Овчо поле има няколко нови сгради, но са завършени. Тази ми прилича, че е в строеж. Разходете се в района и ще я намерите. Поне снимки върху огражденията трябва да има.

# 632
  • Мнения: 1 176
Red soul, масова практика е, но нито е законна, нито е редна, нито е сигурна. Аз не бих приела, освен ако офертата не е рядко добра. Ако е на зелено пък хич дума да не става.

# 633
  • Мнения: 4 332
Не е "на зелено",но изобщо не ми хареса.За това и питам.Звучеше толкова фалшиво-ще  и дадат бележка за 60%от сумата.И отделно мятането на евро-лева в сметки.
Благодаря,че отговори,че мислех как ме мотаят нещо.

# 634
  • Мнения: 9 839
Да, практиката е масова. За превалутирането в лева е според зависи от продавача. Аз не разбрах евровата сметка в българска банка ли е или в чуждестранна. Ако е в българска, превалутирането от евро в лева на големи суми е по договаряне обикновено, т.е. официалният курс на банката за евро не е приложим.
Инвеститорите по този начин крият оборот, съответно не плащат данъци.

# 635
  • при него
  • Мнения: 1 237
Не е ли незаконно плащане в брой на суми над 10000 лева?
Аз не бих, за мен това е огромен риск.

# 636
  • Мнения: 402
Май е обичайна практика. Искат да се видите лично и обясняват , че това е ценат с отстъпка иначе 20% отгоре, което е реално ДДС-то. Ако се навиете носите солидарна отговорност за укриване на данъци. Ако нещо се обърка пиете студена вода и в двата случая.

# 637
  • Мнения: 9 839
Риск си е, не толкова за измама, отколкото за потенциални проверки от НАП и др. институции в бъдеще. Или при юридически проблеми с жилището в бъдеще.
Но е факт, че се случва не толкова рядко. Продавачите могат да имат различни мотиви - да продават по-малко от 3 години ли беше след покупката (не плащат ДОД върху горницата), да крият доходи (от данъчни, от роднини/съпрузи и т.н.)... При спечен пазар с малко предлагане е доста по-трудно за купувач да се откаже от сделка заради такава схема.

# 638
  • Мнения: 4 332
Благодаря на всички.
Сметката ми е еврова в чужда банка.

# 639
  • Мнения: 2 924
Тук ще питам.Дали е практика това.Днес имах среща с агент,по-скоро харесах имота.Говорехме за начините на плащане Тогава,той каза че примерно 40% минават по банка,останалите кеш.И така се действало.За кеша,щяло да имам друг договор и бележка за това,че съм платила.
Това си е супер незаконно. Аз бих поискал договара предварително за да го прегледам и  после с него директно в полицията и те да си ги проверяват. С тия суми както са цените в момента са си направо за организирана престъпност.

# 640
  • Мнения: 4 332
Съмнявам се да го направиш реално,но разбирам какво казваш.
Беше изгодно,но няма да рискувам.

# 641
  • Мнения: 14 671
red soul с една дума,отказвай се.Няма смисъл да рискуваш докато някакви си въртят схеми.

# 642
  • Мнения: 2 924
Съмнявам се да го направиш реално,но разбирам какво казваш.
Беше изгодно,но няма да рискувам.
Правя го и още как, само да дадат нещо черно на бяло за претенциите им. Това си е измама или пране на пари в особено големи размери (определението за "особено големи" е доста старо и не толкова високо) и няма да го оставят на кварталния.
Ако пък се навиеш ти ставаш престъпник и рискуваш да изгърмиш. Ако по някаква причина сделката се развали, например документите излезнат фалшиви, тия 60% директно ги губиш. Не е малка вероятността да стане нещо такова, та не е само до укриване на данъци.

# 643
  • Мнения: 2 831
За съжаление много отдавна я има тази практика да се изповядва сделка на по-ниска цена, приблизително или равна на данъчната например. Едно жилище и ние сме купували така, и да знам, че е незаконно. И банките го знаят, и нотариусите и нашия адвокат 😄 абе, всички са в схемата, ама важното е парата да върви. Последните години обаче малко позатегнаха нещата, банките се дърпат и искат на реална, хората също се притесняват да правят разни схеми - страх ги е, че ще си загубят парите (и с право). Поради тази, а и други причини, последните имоти, които сме купили са били на реални стойности обявени, въпреки че не изгарям от желание да плащам и 3% данък на пробитата община, ама нейсе… Честно казано, ако строителят не е от най-големите, и нямам наистина добър адвокат, не бих рискувала пак като едно време. Особено и на тия цени в момента.

# 644
  • Мнения: 7 758
red soul, питаш хипотетично, но ако се разходиш до банката ще припаднеш от реалните суми по превалутиране и превод
не се занимавай с тоя, не е масова практика, осъзнай реално нулите, това са чувалчета с пари… на кого ги подаряваш?

Общи условия

Активация на акаунт