НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 652
  • 819
  •   1
Отговори
# 195
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Здравеите искам и аз да попитам нещо, не зная дали тук му е мястото и се извинявам предварително ако не е.
Въпроса ми е следния:
На 04.01.2006год. излизам в болничен по маичинство(т.е.онези 45 дни преди термина)
1.Може ли да напусна фирмата в която работя от една година преди да са изтекли 2-те години отпуск за гледане на дете  без предизвестие ?
2.Може ли изобщо да напусна преди да са изтекли тези 2 години, защото до тогава ще съм завър6ила вишето си обаразование и искам да си потърся по добра работа
3.ЩЕ ощетя ли рботодателя ми по този начин?

# 196
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Четох, четох и пак не разбрах  Embarassed
На 04,01,2007г. ми изтичат 135 дни болничен бременност и раждане. После имам ли право да продължа до 315 и какво трябва да направя? Вече съвсем се пощурих, а и в работата ми касиерката казва, че нямам право на тези 315 дни, а аз доколкото разбрах от тук имам право, ама вече наистина съм объркана. Моля ви да ми дадете някакъв отговор! Praynig

# 197
  • Мнения: 9 050
Един казус и от мен. Моля за помощ.
Моето дете навършва 2 години на 23.12.2006 г. Мисля да подам молба за неплатен отпуск и декларация от бащата, с която да прехвърли неговите 6 месеца неплатен отпуск на мен /докато все още имаме това право/. ОБАЧЕ: имам неизползван платен годишен отпуск /мисля 30 дни/. Разбрах, че ако го оставя за след неплатеното майчинство, той ще бъде изплатен на база МРЗ. А ако го ползвам веднага след навършване на 2 години на детето, ще бъде ли изплатен на база БРЗ и ще загубя ли правото да ползвам 6-те месеца на бащата?
Предварително благодаря!
Няма такова нешо. Платения отпуск се изплаща на база възнаграждението през последния месц, в който имате отработени поне половината от работните дни. Т.е. месеца, преди да излезете в болничен за бременност и раждане. Спокойно си пускайте наплатения отпуск.

Последна редакция: сб, 02 дек 2006, 11:19 от ZinaSt

# 198
  • Мнения: 1 568
Страхотна новина!
Много благодаря!
Още един въпрос: работодателя има ли право да ми откаже неплатения отпуск или не?

# 199
  • Мнения: 356
В последния брой на сп. „9 месеца” (в рубриката „Параграф „9 месеца”, стр. 44) прочетох следното:
„От 01.01.2007 г. по време на този отпуск 45 дни преди раждането майката ще получава пълната си заплата, а след раждането – 270 дни (в продължение на 9 месеца) 90% от заплатата си, която е получавала шест месеца преди да излезе в отпуск за бременност и раждане”.
От всичко, което съм прочела досега, знаех, че през 315-те дни се получава 90% от заплата, за първи път срещам такова твърдение за пълна заплата през 45-те дни преди термина. Моля, коментирайте... Благодаря предварително  bouquet

# 200
  • Мнения: 10
Имам един много интересен въпрос, но определено не знам кой може да ми отговори. На 30.08.2006г. ми изтече договора, бях назначена на работа със срочен договор, на 13.90.06г. ми свърши болничния след раждане, от тогава до сега не съм получавала майчинство нито помоща от социалните в размер на 100 лв. за безработна майка, защото съпругът ми го осигуряват на реалната му заплата. Какво мога да направя, да се осигурявам аз ли не знам вече какво да правя. Моето дете по долу ли е от циганите , дето вземат какви ли не помощи и т.н. 
 
 
 

# 201
Четейки това, Ви питам възможно ли е да се върна на работа преди изтичането на 9 месеца?

# 202
  • София
  • Мнения: 969
Имам един много интересен въпрос, но определено не знам кой може да ми отговори. На 30.08.2006г. ми изтече договора, бях назначена на работа със срочен договор, на 13.90.06г. ми свърши болничния след раждане, от тогава до сега не съм получавала майчинство нито помоща от социалните в размер на 100 лв. за безработна майка, защото съпругът ми го осигуряват на реалната му заплата. Какво мога да направя, да се осигурявам аз ли не знам вече какво да правя. Моето дете по долу ли е от циганите , дето вземат какви ли не помощи и т.н. 
 
 

Здравей,
за съжаление щом ти е изтекъл договора, от фирмата спират да плащат здравните осигуровки и затова и НОИ няма да ти изплаща нищо. След като съпруга ти го осигуряват на реалната заплата няма как да получаващ социални помощи, те се дават, ако доходът на член от семейството е по-малък от 200 лв, при циганите е така, затова те и получават помощи. за съжаление такъв е закона Sad. Това, което можеш да направиш е или да започнеш някъде работа и после да излезеш в отпуск по майчинство или да те водят някъде фиктивно и ти да си плащаш осигуровките, за да взимаш 170 лв от догодина.

# 203
  • София
  • Мнения: 969
Четейки това, Ви питам възможно ли е да се върна на работа преди изтичането на 9 месеца?
Възможно е да. Но защо искаш да го правиш? не те осигуряват на реалната заплата ли? иначе най-добре ако имаш възможност да си гледаш бебчо.

# 204
и как може да стане това?

# 205
  • Мнения: 8 917
и как може да стане това?
Ами просто си прекратяваш отпускът по бременност и раждане Peace

# 206
благодаря ти, защото изобщо не ми беше ясно.
Наиситина е тъпо да го направя, още не съм го решила на 100%, обещах на работодателя ми, че ще се върна когато бебето навърши 5 месеца, защото определено със 160 лв си за никъде...

# 207
А възможно ли е преди изтичането на 315 дни да прехвърля майчинството на свекърва ми?

# 208
  • Мнения: 8 917
благодаря ти, защото изобщо не ми беше ясно.
Наиситина е тъпо да го направя, още не съм го решила на 100%, обещах на работодателя ми, че ще се върна когато бебето навърши 5 месеца, защото определено със 160 лв си за никъде...
Ами разберете се да се върнеш неофициално - няма да има нищо против, защото освен, че не плаща осигуровки му превеждат и обезщетение Peace
Колкото до прехвърляняти - прехвърля се отпускът за гледане на 2 год, който започва след изтичане на 315 дни отпуск поради бременност и раждане - т.е. не можеш.

# 209
Благодаря ти, че разсея моите съмнения...И последен въпрос -
А възможно ли е работодателя на свекърва ми да отхвърли прехвърлянето на майчинството - т.е да не се съгласи да и бъде прехвърлено моето майчинство?

Общи условия

Активация на акаунт