Да си жена е ужасно

  • 4 373
  • 75
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 447
Не че нещо, ама такива като авторката и да беше мъж, пак щеше да мрънка. И аз мога да кажа същото - ужасно е да си мъж, трябва да работиш, да носиш отговорност, да се грижиш за семейство, да се държиш мъжки.... Пък ако съм жена, просто отварям краката пред когото трябва и всичко ми се нарежда.

Глупости

# 61
  • Мнения: 2 361
  Да си жена е прекрасно. Толкова много съзидателна сила има в жената!

# 62
  • София
  • Мнения: 2 628
Имаме късмета да живеем в едни от най-добрите времена да си жена, и човек изобщо.
Добави обаче "в България". Защото в момента в някои щати на САЩ и в Афганистан ( и най-вероятно на много други места, но за тези двете ми изскочиха новини напоследък) се ограничават правата на жените. В някои държави в Европа също. Въобще където пусне пипала религия, става много зле за жените.

Да, абсолютен факт. И на много други места и до ден днешен е ужасно да си жена. Може би по-добре от преди, но много по-зле от това, на което сме свикнали тук. Затова и трябва да си ценим нашето (и да продължаваме да го развиваме и подобряваме). Вероятно отговорът ми щеше да бъде много различен, ако се бях родила в арабска държава - но тогава, сигурно нямаше да имам и право на какъвто и да е отговор.
Личи си, че не познаваш нито една жена, родена в арабска държава. Изобщо този мит за мястото на жената в арабския свят си е само мит, умело поддържан от западните медии, книги, филми и какво ли не. Абсолютно не отричам, че и там има насилие и издевателства над жените. Но е много, много преекспенирано. Живея покрай, общувам и съм приятелка с много жени от арабски семейства. Живеят си много спокоен и балансиран живот даже, мъжете им се грижовни и отдадени. Нищо общо с образа на подтисната и безправна жена.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 935
Познавам. Но също както и твоята извадка, и моята е ограничена. Предполагам само някой (не-арабин), който е живял в такава държава, може да каже. Но и тогава има значение кога, къде, как, като какъв. Изобщо, много фактори влияят как ще ти бъде представена една картинка. Перспективата на всеки е повлияна от хиляди неща. Например, ако питаш българите за България ще излезе едно, пък на място, на един чужденец може да му се види друго.

За мен ограничения в обличане, излизане, шофиране и т.н. са предостатъчни, да не навлизаме в тематики като убийства на честта, уредени бракове и т.н. Може да е преекспонирано, но смятам е далеч от пълна измишьотина. На мен ми е достатъчно да се разходя из някои части на София и да видя забулените от глава до пети жени, водещи една сюрия дечурлига, за да си извадя заключенията. А как те виждат този начин на живот, как им е представен, доколко имат право да се оплакват, и доколко рационализират живота си, няма как да кажа. Но със сигурност знам, че хората се възпитават да приемат техните порядки за най-доброто и това също влияе. Например, чувала съм мнение, че намират "разголването" на европейките за унизително за жената.

Но да, със сигурност има и друг тип арабски жени, които живеят светски. Познавам например българка, омъжена за арабин. Тя си живее тук с децата, по български, той си има и друго семейство в неговата страна.

# 64
  • Мнения: 12 887
Бяхме с един колега в командировка в чужбина, всеки със своя задача да направим контакти с определени фирми и да сключим всеки от нас съответните договори за сътрудничество.
Аз бях си подготвила нещата, срещнах се, сключих и приключих.
Той какво се е бил разбирал предварително - даже не го приеха на разговор.
И после той ми разправя: "Е друго е да си жена, навсякъде те приемат съвсем лесно!"
Още му се чудя на този.

Та, добро оправдание за смотаните мъже е, че на жените им е лесно, защото са жени.
И е добро оправдание за обърканите жени е, че нищо няма да им се получи, защото са жени.
Ако не развяваш пола си като байряк, нещата ще ти се получат много по-добре.

# 65
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 317
Аз познавам жени от арабския свят и въобще не им е розово положението там.
В СА например наскоро признаха жената за бозайник.За човек,още не.
Жената няма право да шофира,не може да пътува сама,при развод децата остават при бащата....мъжът има право да я бие..-това са неща,които една европейка няма да преглътне,освен ако не е принудена.
И от кавказките републики познавам жени-ами и там е трагично .

Може да има и такива на които им харесва...

# 66
  • Мнения: 1 403
Пълни глупости са това. Работим с много компании от арабския свят и в добавка към написаното от Лъвица и Вероника ще дам само един пример - с някои от клиентите още от преди пандемията всичките срещи се случват само онлайн. Защо? Защото от наша страна мениджърката е жена и не я пускаха да седи на масата с мъжете. Обръщаха се само към асистента й, мъж, а тя седеше на един стол в ъгъла на залата. В онлайн срещите не могат да си позволяват такова неуважение, защото иначе няма кой да им обърне внимание. Това ми е достатъчно, за да си направя извод колко е "хубаво" да си жена там.
Личи си, че не познаваш нито една жена, родена в арабска държава. Изобщо този мит за мястото на жената в арабския свят си е само мит, умело поддържан от западните медии, книги, филми и какво ли не. Абсолютно не отричам, че и там има насилие и издевателства над жените. Но е много, много преекспенирано. Живея покрай, общувам и съм приятелка с много жени от арабски семейства. Живеят си много спокоен и балансиран живот даже, мъжете им се грижовни и отдадени. Нищо общо с образа на подтисната и безправна жена.

# 67
  • София
  • Мнения: 2 628
Е, мислете си каквото искате. Повече няма да се обяснявам. Моето мнение няма да се промени, нито пък житейския ми опит. Предполагам и вашите. Сблъскът на култури и разбирания за живота е твърде голям.

# 68
  • Мнения: 11 980
В детството си и в най-младите години се чувствах много онеправдана, че съм жена.
Много гневно ми беше, че момчетата влиза а с по- нисък бал в ЕГ, а аз трябваше да чакам да преполови лятото, да вляза от резервите. В Университета същата работа, пак се ядосвах  на по-ниските балове. Докато бях стажантка, открито ми се казваше, че няма да ме вземат на работата, която искам, защото "много жени станали" (а реално бяха по-малко от мъжете.) Все пак успях, работя тази работа повече от 30г, нагласите също се промениха.
Но никога не съм искала да съм мъж, защото мъжете по мое време ходиха войници, а аз ненавиждах всичко военно.
(За куриоз, синът ми обмисля като основно желание военно училище и ако се случи, ще е трето поколение офицер по бащина линия)
За месечен цикъл, гадничко е при планиране на почивки и пътувания.
Но пък като че ли мъжете не познават този релакс-да отидеш на фризьор, на козметик.За тях подстригването е досаден ангажимент, за повечето, де.

Понякога се радвам, че живеем в относително равноправни времена. Но като гледам някой исторически филм, ми се приисква да се занимавам само с музика и приеми. Ама добре, че не е онова време, току виж, че вместо в дворец, се родя в колиба и тогава трудна работа.

# 69
  • Мнения: 4 626
Всеки пол има своите хубави и лоши неща. Към мъжете също има много очаквания - да не се оплакват, да не показват чувства, а ако са ниски - ужас. Да изкарват много пари, да шофират, да се грижат за цялото семейство. Ние ако сме притеснителни или страхливи повече се приема отколкото за мъж. Като цяло някак си повече свобода имаме ние. Ако искаме да сме домакини никой няма са ни упрекне, а ако мъж иска да стои вкъщи да гледа децата ще го нарекат какъв ли не. Всеки си носи кръста както се казва и не мисля, че някой не е имал трудности в живота независимо какъв пол е.

# 70
  • София
  • Мнения: 19 363
Вие пък сега...жената е жертва на "експлатации"
Който се чувства жертва, него и Господ няма да го спаси.
Ето примери за предимства:
Мога да нося мъжка кройка дрехи или мъжки тип обувки, ако реша.
Няма нужда да се бръсна всеки ден.

Гледам, че сте ожалили източните жени, че не можели да шофират... Май в СА им разрешиха https://www.dw.com/bg/%D1%8F%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%BC%D0%B … %D1%82/a-40704964
Тук жената разперва ръце и казва "аз не мога". Доброволно си отстъпва правото, пък после ги жали

Последна редакция: пт, 13 май 2022, 10:31 от Cuckoo

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 23 836
Не знам как изкарахте равноправни мъжете с жените.
Wage gap съществува.
Колите се изработват за мъже, тестовите кукли са мъже, анатомично се проектират за мъже, което увеличава рискът за жена да пострада в инцидент със стряскащите 47% в сравнение със същия инцидент ако е мъж.
Повечето регулации за сигурност са изпробвани за мъж, например пропускливостта за ФФП2 маските. Те не прилягат добре на повечето жени.
Всички неща, които се изработват в един размер се тестват отново от мъже, да прилягат на мъжка анатомия. Например фитнес оборудване.
Мога да продължавам да изброявам.

Сега се сетих - социалните очаквания към жените. След развод мъжът си излиза ерген, мята една издръжка и се разичта на добрата му воля да си гледа децата. Обществото осъжда жени, които са решили да оставят децата на бащите им. Това е наложено от социалните норми в които ни възпитават от деца.
Все още жените се занимават с домакинска работа 50% повече от мъжете. Освен, че ходят и на работа.

# 72
  • Мнения: 6 244
Rf, като мъж, винаги имаш опцията да отвориш бузките, пред когото трябва, и пак да ти се нареди всичко Satisfied Е, само някои неща ще ти се пренаредят де Satisfied

Но би ли избрал тази опция?

Абе да ти кажа, нещо не ме кефи тази идея. А и не се сещам за успял фарараст по този начин, ама за кифли мога безброй да ти изредя.

# 73
  • Мнения: 6 764
-Тате, какво е да си мъж?
- Ами това е силен човек, който обича и пази семейството и се грижи за него.
- супер, значи като порасна искам да стана мъж като мама.

За мен е много много по-хубаво да си жена. Жената може всичко /ако иска/, а мъжа... е той само някои неща. А и жената може да си живее прекрасно без мъж, ама мъжът без жена не може. И те така...

# 74
  • София
  • Мнения: 19 363
Сега се сетих - социалните очаквания към жените. След развод мъжът си излиза ерген, мята една издръжка и се разичта на добрата му воля да си гледа децата. Обществото осъжда жени, които са решили да оставят децата на бащите им. Това е наложено от социалните норми в които ни възпитават от деца.
Ето че и ти робуваш на общественото мнение. Един мъж може да е кофти съпруг, но добър баща, и в този случай не е трагедия детето да остане при него. Ще има и възпитателен ефект - да види как се гледа дете.
То и жената си излиза мома "2-ра степен" (определение на мой шеф за разведените). Ако детето живее при мъжа, тя ще е свободна да мята една издръжка и да си гледа живота. Голям човек не бива да очаква цял свят да одобрява всяка негова постъпка. Важното е да е в мир със себе си.
Не казвам, че сме абсолютно равни, природата си е природа. Но важното е жената да не разперва ръце и да казва: Аз не мога

Общи условия

Активация на акаунт