Долу детските надбавки!

  • 5 715
  • 144
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 492
Хора, стига сте си чешили езиците. Много добре знаете, че нищо няма да се промени.
Да хванем примера със столовата. В училището на моя син купона за обяд е 1,20лв., а два квартала по надясно е 0.70лв. Та как мислите да се разпределят нещата?
Не може да се угоди на всеки. Стола го държи частна фирма.
Аз примерно си тегля парите веднъж годишно и с 200лв. пазарувам дрехи, обувки и всичко необходимо за училище...до къде стигнат парите.
Другите са решили да  ги изпият, трети си плаща тока с тях.... Тва е положението.

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Май-май, Камелия е доста права...

Всъщност, ако се реши тези надбавки да се полагат на всяко дете, да има задължителни (с глоби) прегледи при педиатър, който да следи за доброто му здраве и при нужда да сигнализира социалните....няма да има нужда от такива сложни варианти с купони като че ли....

# 17
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Не е добра идеята, това ще кажа
Всеки родител сам преценя детето му от какво има нужда и от кой магазин да отиде да пазарува.

Прост пример /за бебета/:
До нас има магазин в който памперсите са на много добра цена в сравнение с други магазини, но магазина е малък, е, тогава кой би сключил договор с този малък магазин ?

Купувах пюрета, АМ и др. бебешки неща от склад на едро /имам си познати там/ на супер цени, кой ще направи договор с тях, като са склад на едро ?

Дрехи: във форума се продават дрешки /всеки знае/, някой майки разчитат на детските за да напазаруват от там някоя дрешка, примерно, кой ще сключи договор с тях ?

Та примери бол за недостатъците на тези карти-ваучери

Вече за по-големи деца други ще споделят, аз още нямам опит  Simple Smile


Ааа, и все пак говорим за  hahaha 18лв.-какви карти, какви ваучери  ooooh!

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 12:39 от doniboni

# 18
  • София
  • Мнения: 6 174
Виждате ли предимства в това?
Какви са слабите страни?

Това е обсъждано вече няколко пъти. Недобросъвестния родител не може да бъде накаран да се грижи по-добре за детето си дори и така. Ако те интересува здравето и образованието на детето дали ще получиш пари или ваучер ще ги вложиш за него. Ако не те е грижа за тези неща, а искаш само пари пак ще намериш начин да ги получиш. Непрекъснато се изнася информация за продажба на ваучери за дърва и други подобни. Ще почнат да продават и памперси. Също така как ще се определи от къде да се взимат стоките за по-малките. Нова ниша за разпределяне на печалби и разширяване на корупцията.
Идеята е добра, но неизпълнима според мен и няма да постигне желания резултат.

# 19
  • Мнения: 3 323
В нашия стол обяда е 1 лев, нямам против да доплатя още 4 за да станат 22 например (1 месец).
И защо да няма индексация на детските, или както писахме в една друга тема - 13 надбавка ?
Значи пенсиите, заплатите се индексират а надбавките - не!
За пиене няма да могат да се харчат щото да речем ще става прием на ваучери срещу договор с общината или друга инстанция, но ако родителя е недобросъвестен - не мож го спря да не злоупотребява. А за тока - няма лошо да се доплаща с ваучер,, мигар не го ползваш и за детето.

# 20
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз като се замисля...за какво ползвам детските?
Ами те ми пристигат в една сметка, от която си плащаме режийните през нета.

Не е конкретно за децата, но да дойде някой да ми направи проблем ако иска... Mr. Green
Все пак тия деца и те ток ползват, с вода се мият и искат да им е топло...нъл тъй....

# 21
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз като се замисля...за какво ползвам детските?
Ами те ми пристигат в една сметка, от която си плащаме режийните през нета.

Не е конкретно за децата, но да дойде някой да ми направи проблем ако иска... Mr. Green
Все пак тия деца и те ток ползват, с вода се мият и искат да им е топло...нъл тъй....


Ей за т'ва иде реч  Peace

# 22
  • Мнения: 2 070
Абе Лени, не мога да разбера мен за какво ме намесваш. Когато сме говорили за това е било в съвсем различен контекст. Ние сме обмисляли как да предложим нещо в рамките на системата и съществуващия норматив, а предложението на авторката си изисква генерална промяна. Ти тогава ме изкара, а и явно така продължаваш да мислиш, като човек, който чака на държавата и се оплаква и иска едва ли не тя да му издържа детето. Ами не е така.

# 23
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не се карайте.
Нали целта е да се мисли и обсъжда какво да се предложи, че да не стане поредното недомислие.

Ето на..на мен ми хареса идеята в началото, но сега виждам недостатъци и то доста.

какво ще прави с ваучерите си Стина Гина в Горно Сусурлево например?
Или ще има сключени договори с всички магазини в страната  Outta Joint
...не става...

# 24
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
В закованата тема в "Майки бъдещи и настоящи" много отдавна сме обсъждали този въпрос на дълго и на широко. Идеята беше да се въведе "купонна система" /егати израза/, за да няма злоупотреби с детските, обаче стана ясно след много разисквания, че това не е добра идея.

Авторката на темата, ако я интересува може да прерови старите теми и да си отговори на въпроса-Защо не е добра идея  Simple Smile

А това са старите теми, някъде там е отговора:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106880.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105827.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108840.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=110871.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101038.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=114936.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121427.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=132301.0

По скоро отговора е някъде в тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101038.0

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 13:12 от doniboni

# 25
  • Мнения: 1 113
Тъй като вече декларациите се подават за 1 година, ако ваучерът е за цялата сума (216 лв. на този етап) и се дава един път годишно, може би би бил по-полезен, отколкото разбит на 12. Така родителите на по-големите деца биха могли да им купят учебници, на по-малките - дрехи, обувки или каквото е необходимо. Вярно, че тези, които са решили да го изпият, ще го направят и така, но пък другите вероятно биха го ползвали по предназначение и биха видяли някаква полза от него. Защото сега с 18 лв. на месец нито можеш да му купиш обувки на детето, нито яке, за учебни пособия да не говорим.

# 26
  • Мнения: 2 070
А по повод ваучерите, понеже бяха предлагани като вариант за майчинството на неосигурените /вместо 100лева/ . Ми и аз за пореден път ще кажа - против съм, заради няколко неща. Първо министерството, общините или който там би давал тези ваучери ще сключи договори с разни фирми и доставчици, които естествено ще намажат от цялата работа. Жените, ползващи такива ваучери ще имат ограничен избор на продукти, вероятно най-евтините и некачествените. С тези ваучери вероятно ще може да се пазарува само в по-големи вериги или магазини - какво става тогава с Лалка от Горно Нанадолнище, която явно ще трябва да си хване влака до Стара Загора или Пловдив, че да вземе нещата от Била. Дори и да се получават от социалните тези помощи във вид на продукти - ще стане като с дрехите за първокланиците сега. Социална услуга е едно, социална помощ е съвсем друго.
В България има и двете неща. Давам ви за пример тази майка, която си преби децата. свекърва ми работи в социалните в този район. Преди случката, за която се говореше по медиите, е имало подобни и са и взимали детето, но тя с големи ходенета и моленета насам натам си го е върнала. Трябвало да и дадат някаква еднократна помощ, но преценили, че няма да ги изхарчи за себе си и за въпросните сто и няколко лева накупили неща за детето и къщата. Това е помощ, но в натура. Едновременно с това и санкция за тази жена. Социалната услуга е съвсем различно нещо, естествено, че тряба да има добър пазар, както казва Лени и да се предлагат качествени социални услуги, но това е тема, различна от помощите.
 

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Съжалявам, но и на мен не ми се вижда реализуемо и полезно. Ако е за това да се дават наведнъж тези детски за цяла година - първо, никога няма да стане авансово, второ, ако е в края на годината, какво ти пречи да си ги изтеглиш сам в края на годината.

Аз съм против уравняването на доходите за деца, както и за тези кифли в училище и т.н. Просто не виждам решението в соц-идеите - да хвърлим средства да запушим дупки в социалната сфера, които никога с пасивни крайни суми няма да се решат.

Според мен първо трябва да се намалят данъците и осигуровките реално и второ да се работи за контрол върху събирането им. (Ама кой ме пита)

Проблемът е, че държавата не отделя средства за отглеждане на деца в момента. Въпрос на финансово състояние на държавата и на менажиране на наличните приходи.

Според мен нещата ще се подобрят, когато като цяло се подобри стандартът на живот у нас, когато има конкуренция сред частните детски заведения, когато родителите могат да си позволят да избират с какво да изхранят детето си и какви грижи да се полагат за него в детско заведение.

А всичко това ще стане, когато си вдигнем производителността на труда. А това може да стане като "дойде" някаква мотивация у хората, но тук вече проблемът не касае директно темата.

А от ниската производителност страдат точно хората, които хвърлят много труд и раждат деца, а са принудени да се уравняват с всички.

# 28
  • Мнения: 3 740
Авторката на темата, ако я интересува може да прерови старите теми и да си отговори на въпроса-Защо не е добра идея  Simple Smile

Благодаря за линковете, но едва ли скоро ще успея да прочета 277-те страници, към които ме упътваш. Не че нямам желание.
Щом темата е толкова разисквана, сигурно има няколко ясно избистрени причини, които правят идеята неприложима. Може би е по-реалистично да ги чуем, отколкото да четем всичките 277 страници. Не се заяждам, искрено се стремя към диалог.

Струва ми се, че бъркаме нещата. Ако правилата за ваучерите включват условието да бъдат използвани само за здравето и образованието на децата /включително и училищния стол/, значително ще се стесни кръга на услугите. Това ще даде възможност за контрол.
Храната, дрехите, тока не трябва да се разглеждат по този закон. Бедните семейства е редно да получават социални помощи, а не стимули за насърчаване на раждаемостта.
А подкрепата на държавата да е насочена към здравеопазването и образованието на децата.

# 29
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Целите на идеята са ясни. Бай Мангау да не опуква паричките от надбавките. Като се спрат злоупотребите, ще е аргументирано и искане за по-високи надбавки.

Моето предложение: Няма да го кръстя 'ваучъри', а 'Предплатени услуги' Simple Smile Те да се предлагат само в държавни и общински заведения - болници и ДКЦ-та, детски градини, училища и университети.

Всяко заведение само решава какви услуги да предложи (изцяло на пазарен и конкурентен принцип).

Например директорката на градината Х иска децата да ядат по-качествена храна. Тя предвижда, че от ваучъри в бюджета на градината могат да постъпят У повече пари. И изготвя дневното меню на децата не за 2.50, а за 3 лв. Директорката защитава тезата си, предлага подобрените условия и приканва желаещите родители да подпишат 'ваучър за храна'. 50 от всички родители подписват и градината разполага с 900 лв повече на месец за храна.


Друг пример. Педиатърът изписва Аугментин. ДКЦ-то предлага осигуряване на въпросния антибиотик. Родителят взема лекарството на практика безплатно, а ДКЦ-то си тегли парите от сметката.

Аналогични примери може да има за учебници, спортни занимания и т.н.

Начин на реализация - дебитни/кредитни карти и устройства за четенето им във всяко уч. заведение и всяко ДКЦ. Нямам идея колко може да струва цялата процедура: откриване на банкови сметки, издаване на карти, обслужване, снабдяване на всички уч. заведения и ДКЦ-та с устройства за четене, защита на въпросните карти да не могат да бъдат ползвани извън съответните устройства.

Още нещо: право на въпросните 'сметки', 'карти', 'или предплатени услуги' да има всеки родител, без значение на дохода. Това не е социална придобивка. За социални помощи има други структури. Вече ако един родител предпочете за детето си изцяло недържавно обслужване, имам предвид частни уч. заведения и частно здравеопазване, това че няма да може да използва съответните пари е изцяло негово доброволно решение.

Ако парите не се ползват, ще се трупат по сметката и в един момент родителят може да има възможност да ползва 2, или повече 'предплатени услуги'.

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 13:52 от Тинкърбел

Общи условия

Активация на акаунт