Майчинството счетоводно - 93

  • 38 433
  • 736
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 901
А може ли личния да издаде? Няма как да взема платен отпуск поради ред причини. И също дали може следящата по жк да изтегли с 3 дни термина /бебето е с 1 седмица напред попринцип от термина,който ми е записан/ за да може от 30 дневния направо да мина на 45 дневния? Точно толкова ми е дупката след смятане.

# 721
  • Мнения: 440
А може ли личния да издаде? Няма как да взема платен отпуск поради ред причини. И също дали може следящата по жк да изтегли с 3 дни термина /бебето е с 1 седмица напред попринцип от термина,който ми е записан/ за да може от 30 дневния направо да мина на 45 дневния? Точно толкова ми е дупката след смятане.

Термин не се"изтегля" или "избутва". Той си е на определена дата и не се променя. Дали личният лекар може да Ви издаде - трябва да го попитате него, не е счетоводен въпрос. Поздрави и леко раждане!

# 722
  • Мнения: 879
Детето ми е прието на ясла. Смятам да се възползвам от възможността за отлагане с 60 кал дни (сега е на 11 месеца). Тъкмо малко  ще порасне😒Наясно съм, че трябва в деня на физическото му тръгване на ясла аз да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск (поне 30 дни - подлежи на проверка).
Мога ли да уведомя работодателя си, че желая да се върна на работа, поради факта, че детето е прието, но първо искам да си изчистя стария отпуск? Ако Да, какъв документ се подава? Има ли право по закон той да ми откаже този платен отпуск? Мога ли след платения да пусна неплатен отпуск и колко дълъг може да е?
Това време ми е необходимо за да може детето ми да се адаптира към новата за него ситуация.

# 723
  • Мнения: 293
Здраейте, бременна съм в 11г.с. На работа съм от 1.12.2021 като преди това бях две години в майчинство. Въпроса ми е, ако изляза този месец в болничен, тъй като работата ми не позволява много да работя, как ще се изчисли болничния ми? Като средна ставка 18 месеца назад, като това ще включва и месеците от втората ми година майчинство или все пак ще е 90% от брутната ми заплата. И ако сега изляза болничен до 45 дневния това ще се отрази ли на майчинството за 1вата година? Благодаря

# 724
  • Мнения: 2
Здравейте незнам дали трябва тук да попитам ,наскоро си пуснах последния болничен и веднага ми пратиха писмо ,че ще се извършва проверка от ТП някой знаели ,колко продължава  проверката и дали е възможно да ми спрат  обезщетението за отглеждане

# 725
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Детето ми е прието на ясла. Смятам да се възползвам от възможността за отлагане с 60 кал дни (сега е на 11 месеца). Тъкмо малко  ще порасне😒Наясно съм, че трябва в деня на физическото му тръгване на ясла аз да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск (поне 30 дни - подлежи на проверка).
Мога ли да уведомя работодателя си, че желая да се върна на работа, поради факта, че детето е прието, но първо искам да си изчистя стария отпуск? Ако Да, какъв документ се подава? Има ли право по закон той да ми откаже този платен отпуск? Мога ли след платения да пусна неплатен отпуск и колко дълъг може да е?
Това време ми е необходимо за да може детето ми да се адаптира към новата за него ситуация.

Платен отпуск се ползва с разрешение от работодателя, т.е. подава се молба, а той издава заповед. Принципно може и да го откаже. Най-добре се разберете с работодателя си устно.

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, се ползва на основание чл. 167а от Кодекса на труда. В разпоредбата е предвидено, че след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие. Този отпуск не може да бъде отказан, но детето трябва да е навършило 2 годишна възраст, т.е. майката / бащата да нямат право на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст.

Здраейте, бременна съм в 11г.с. На работа съм от 1.12.2021 като преди това бях две години в майчинство. Въпроса ми е, ако изляза този месец в болничен, тъй като работата ми не позволява много да работя, как ще се изчисли болничния ми? Като средна ставка 18 месеца назад, като това ще включва и месеците от втората ми година майчинство или все пак ще е 90% от брутната ми заплата. И ако сега изляза болничен до 45 дневния това ще се отрази ли на майчинството за 1вата година? Благодаря

Месеците, в които сте били в майчинство (отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст) влизат в базата с действащата към онзи момент МРЗ. Всички тези месеци ще повлияят на обезщетението естествено, а впоследствие и на болничните за бременност и раждане, ако иначе (по трудово правоотношение) имате по-висок осигурителен доход.

Здравейте незнам дали трябва тук да попитам ,наскоро си пуснах последния болничен и веднага ми пратиха писмо ,че ще се извършва проверка от ТП някой знаели ,колко продължава  проверката и дали е възможно да ми спрат  обезщетението за отглеждане

С тази оскъдна информация не мога да се изкажа. На какво основание е проверката? Да не сте самоосигуряващо се лице?

# 726
  • Мнения: 879
Благодаря за отговора, Lady Brinne🙂

# 727
  • Мнения: 2




Здравейте незнам дали трябва тук да попитам ,наскоро си пуснах последния болничен и веднага ми пратиха писмо ,че ще се извършва проверка от ТП някой знаели ,колко продължава  проверката и дали е възможно да ми спрат  обезщетението за отглеждане

С тази оскъдна информация не мога да се изкажа. На какво основание е проверката? Да не сте самоосигуряващо се лице?





Основание
Във връзка със проверка,относно обстоятелства от значение за правото или размера на  обезщетението  и на основание чл 40
   На трудов договор съм

# 728
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Благодаря за отговора, Lady Brinne🙂
Имайте предвид, че споменатия неплатен може да ползвате чак когато дртето стае на 2г.

# 729
  • София
  • Мнения: 23 051
А ако детето посещава ясла/градина имаме ли пак право да ползваме този неплатен отпуск?

# 730
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Яслата няма отношение. Отпуска по 167а КТ е за дете от 2г. до 8г. възраст.
Ако ви разрешат ползвайте "обикновен" неплатен.

# 731
  • Мнения: 879
Благодаря за уточнението Ала-Бала.
Задължително ли следва да си "изчистя" стар натрупан платен отпуск, преди да се върна на работа? И, ако аз искам да го използвам, може ли по някаква причина работодателя да ми откаже?

# 732
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Задължително ли следва да си "изчистя" стар натрупан платен отпуск, преди да се върна на работа? И, ако аз искам да го използвам, може ли по някаква причина работодателя да ми откаже?

Не е задължително. Давностният му срок е до 2 години, след като е изчезнало основанието, за да не може да го ползвате, т.е. след като сте се върнала на работа. Работодателят може да го откаже, да. Има си основания в КТ, примерно производствена необходимост, което е много широко понятие. Същото се отнася и за неплатен, който не е по чл.167а от КТ. Пак може да бъде отказан.

# 733
  • Мнения: 346
В майчинство съм (първа година). Има ли ограничение на сумите, които мога да получавам по граждански договор за извършена работа за да не ми го прекъснат? Някъде бях чела, че трябва да бъдат под МРЗ за месец?

# 734
  • Мнения: 879
Задължително ли следва да си "изчистя" стар натрупан платен отпуск, преди да се върна на работа? И, ако аз искам да го използвам, може ли по някаква причина работодателя да ми откаже?

Не е задължително. Давностният му срок е до 2 години, след като е изчезнало основанието, за да не може да го ползвате, т.е. след като сте се върнала на работа. Работодателят може да го откаже, да. Има си основания в КТ, примерно производствена необходимост, което е много широко понятие. Същото се отнася и за неплатен, който не е по чл.167а от КТ. Пак може да бъде отказан.

Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт