Майчинството счетоводно - 93

  • 38 543
  • 736
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 901
Искам да попитам, как се процедира при смяна на фамилията и всичките тези неща с болничните и нои? Отивам при работодателя първо? Или? Как да процедирам с лекарката,издаваща болничните?Трябва ли първо да си изкарам личната карта?

# 691
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Не е нужно по закон да представяш амбулаторен лист, така че закривай част от това, което искаш да предоставиш.
Според Чл. 313а от КТ трябва да предоставя документ от компетентен медиц. орган, удостоверяващ състоянието ми. Единственият такъв, с който разполагам, е Амбул. лист.
Скрит текст:

Точно това казвам - не е нужно да е изрично амбулаторен лист.Реално погледнато и болничният от АГ, в който пише диагноза "заплашващ аборт" е документ информиращ за бременност.

Искам да попитам, как се процедира при смяна на фамилията и всичките тези неща с болничните и нои? Отивам при работодателя първо? Или? Как да процедирам с лекарката,издаваща болничните?Трябва ли първо да си изкарам личната карта?

Първо се сменя личната карта.След това всичко се издава с новото име.Информира се и работодателя за новите данни.

# 692
  • Мнения: 1
Здравейте!
Бременна съм в почти 2рия месец ,в момента съм безработна и съм записана на борсата за безработица. Борсата ми е до март 2023 ,а термина се очертава да е юни-юли . Не знам дали да започна работа за няколко месеца и да изляза в болничен или да продължа с борсата.

# 693
  • Мнения: 349
Здравейте, 45дневнкя болничен трябваше да ми се издаде на 27.09,но бях в болница и аг каза да и се обадя като изляза. Сега като излязох ми казва, че трябва да минат 30 дни след излизането ми от болница и тогава може да ми издаде болничния. Аз до тогава ще съм родила. Не можела и направление за раждане да ми издаде пак заради това.
Единствено можела да ми издаде болничния, ако мина на частен преглед при нея. Моля ви за съдействие, вярно ли е това, което ми наприказва и как да процедирам?
И други пъти съм влизала в болницата и не е имало проблеми с болничния. Издавали са ми го.

# 694
  • Мнения: 496
Здравейте ! В кой момент трябва да съобщя на работодателя ми ,че съм бременна?

# 695
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте!
Бременна съм в почти 2рия месец ,в момента съм безработна и съм записана на борсата за безработица. Борсата ми е до март 2023 ,а термина се очертава да е юни-юли . Не знам дали да започна работа за няколко месеца и да изляза в болничен или да продължа с борсата.

Зависи какво обезщетение получавате в момента за безработица и колко като обезщетение бихте получавала, ако сте на трудов договор и сте в болничен. Всеки от вариантите е възможен, ако има кой да Ви назначи на договор и съответно гинекологът да Ви дава БЛ-ве.
Всичко това в случай, че имате нужния осигурителен стаж - 6м/за болничен за общо заболяване и 12м/за бременност и раждане.

Здравейте, 45дневнкя болничен трябваше да ми се издаде на 27.09,но бях в болница и аг каза да и се обадя като изляза. Сега като излязох ми казва, че трябва да минат 30 дни след излизането ми от болница и тогава може да ми издаде болничния. Аз до тогава ще съм родила. Не можела и направление за раждане да ми издаде пак заради това.
Единствено можела да ми издаде болничния, ако мина на частен преглед при нея. Моля ви за съдействие, вярно ли е това, което ми наприказва и как да процедирам?
И други пъти съм влизала в болницата и не е имало проблеми с болничния. Издавали са ми го.

Това не е вярно. Болничният се издава точно 45 дни преди термин и ако има други издадени БЛ-ве, прекъсва действието им.

Здравейте ! В кой момент трябва да съобщя на работодателя ми ,че съм бременна?

Това е Ваша преценка. Няма законов срок.

# 696
  • Мнения: 473
Здравейте!
Бременна съм в почти 2рия месец ,в момента съм безработна и съм записана на борсата за безработица. Борсата ми е до март 2023 ,а термина се очертава да е юни-юли . Не знам дали да започна работа за няколко месеца и да изляза в болничен или да продължа с борсата.

Зависи какво обезщетение получавате в момента за безработица и колко като обезщетение бихте получавала, ако сте на трудов договор и сте в болничен. Всеки от вариантите е възможен, ако има кой да Ви назначи на договор и съответно гинекологът да Ви дава БЛ-ве.
Всичко това в случай, че имате нужния осигурителен стаж - 6м/за болничен за общо заболяване и 12м/за бременност и раждане.
------------------------------------------------------------------------






 Здравейте,Лейди.Позволих си да цитирам диалога,тъй като притесненията ми са сходни.В момента обезщетението ми за безработица е над 1000лв,а смятам да ме назначат на осигурителния таван.По принцип,бих изчакала да си взема всички обезщетения за безработица,до декември съм и тогава да ме назначат.Изгодно ли ми е така или да ме назначат още сега?
Благодаря сърдечно за отделеното време!

# 697
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Екатеринна
Месеците, в които сте безработна ще влизат в бъдещата база за болнични с МРЗ. На каквото и да Ви назначат след това, ако върху него няма реални осигуровки, няма да има значение. Болничните се изчисляват на база предходни 18/24 месеца, според вида на обезщетението. А да се внасят фиктивни осигуровки е безсмислено.

# 698
  • Мнения: X
Здравейте, изпаднах в следната ситуация...
Работодателя не е пуснал молбата за прекратяване, детето ходи на ясла от 1ви септ., днес получих обезщетение за септември в пълен размер .... сега какво следва

# 699
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Три дневен е бил срока на работодателя. Да го подава бързо. Ще ви ги приспаднат от следващите плащания.

# 700
  • Мнения: 12
Здравейте искам да ви попитам знаете ли дали мога да получавам майчинство по револют карта ?

# 701
  • Мнения: X
Здравейте,
Искам да ви попитам 180 непрекъснати дни болнични за една календарна година ли са ? А за новата година нови 180 дни ли се броят или понеже са без прекъсване продължават старите?  Понеже съм в болнични от август и се очертава до началото На февруари  да съм в болнични .
Благодаря Simple Smile

Последна редакция: пт, 07 окт 2022, 10:47 от Анонимен

# 702
  • Мнения: 605
Здравейте.
В болничен съм още от 6-та седмица, а имах ползвани малко дни и преди това тази година.
Последно ми издадоха болничен сега от 01.10 до 30.10.
С него ми стават 151 дни ползвани (до края на октомври). Т.е. ми остават 29 дни до лимита от 180 дни за година. А до края на календарната година има 2 месеца (ноември и декември), общо 61 дни. Не ми достигат 32 дни.
Работата ми е такава, че не позволява да се върна, а и бременността ми е много усложнена. Отпуска имам само 10 дни. Неплатена не искам, защото много ще ми падне майчинството.
В 45 дневния болничен трябва да излезна на 12.12.2022.
Казаха ми, че има вариант да ми отпуснат допълнителни дни с ТЕЛК.
Някой знае ли какъв е редът? Моят АГ не знае. ЛКК май също не са много наясно.
Другият месец, за който няма да ми стигнат дните да се покрие целия, какво трябва да направя?

# 703
  • Сливен
  • Мнения: 8
Здравейте!
Имам едно питане във връзка с майчинството. Терминът ми е на 18.05.2023 г. По принцип, ако реша да изляза от 07.11.2022 г. това ще повлияе ли на майчинството ми? Доколкото разбрах се изплаща 90% от заплатата. Аз имам около 1 г и 4 мес. стаж до момента, но очаквам документ от старо работно място, което ще ми добави около 2 мес. към общия стаж. Разбрах също така, че като изляза в болничен и майчинство също се зачита към стажа. И все пак ще окаже ли влияние, дори и да ги направя тези 2 г. преди да родя? Напоследък от 20ти септември всяка сутрин ми е лошо и малко ми влияе на работата, тъй като взех често да закъснявам по 10-15 мин. Единствено имах 4 дни пауза. Grinning

# 704
  • Мнения: 587
Имам следния въпрос - при изчисляване на обезщетението за майчинство вземат ли се предвид получените бонуси за периода назад, за който се изчислява обезщетението?

Общи условия

Активация на акаунт