Майчинството счетоводно - 93

  • 38 582
  • 736
  •   1
Отговори
# 75
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Момичета,
Ако човек има основен трудов договор и е самосигуряващо се лице в своята фирма, има ли как издаден болничен да се подаде само от собствената си фирма и да не се представи на основния работодател.
Предполагам, че не, но заболяването е специфично и човека не иска да се знае.
Няма как на едно място да е в болничен, а на друго да е на работа.Лицето ще получи отказ за изплащане от НОИ и ще му търсят болничен по трудовия договор.Вариант му е да не взема изобщо болничен, но тогава ще трябва да си плати всички осигуровки като СОЛ, което би избегнал, ако е в болничен.

Здравейте!
На 27ми юни АГ ще ми даде 45 дневния болничен преди раждане.Аз до 20ти юни съм в болничен.Има 4 работни дни "дупка" между двата.АГ ме посъветва да разпитам дали тази "дупка", ако я оставя без да взимам нов болничен за нея ще ми се отрази на майчинството.На минималните осигуровки ме водят.Ако взема неплатен отпуск какво ще стане?Или да се водя, че съм работила и да си платя осигуровките за тези дни?
АГ каза, че независимо, че е за 7 дни, пак си плащам 54те лева като за един месец болничен и малко се обезмисля цялата врътка.
Този 45-дневния трябва ли да го плащам или ми се полага 😁😇?
И друго щях да питам и забравих 🤭
Благодаря много! 🌹
Юни изобщо няма да влезе в изчислението щом 45-дневния ти започва на 27 юни.Можеш да си пуснеш и неплатен.От 45-дневния нататък започваш да плащаш само здравните осигуровки, че като те чета оставам с впечатление, че си назначена фиктивно.45-дневния ти се полага и не би трябвало АГ да ти иска пари за него...

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 1 275
Пантера, не съм фиктивно.От 4ти месец излезнах в болничен.12 години съм в тази фирма.
Пак благодаря за отговора! 😊

# 77
  • Мнения: 65
Здравейте, 45 дневния ми болничен преди термин е до 02.06 и все още няма признаци да родя до утре. Трябва ли да се удължи този болничен и да го дам пак на работодателя?

# 78
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте, 45 дневния ми болничен преди термин е до 02.06 и все още няма признаци да родя до утре. Трябва ли да се удължи този болничен и да го дам пак на работодателя?

Няма как да се удължи.След като родиш отиваш при АГ, което ти следи бременността и той ти издава болничен за "дупката" между 45-дневния и раждането.

# 79
  • Мнения: 55
Здравейте. Изтече ми и последния 45 дневен болничен от педиатърката след раждане. Сега чакам да се преведе 1 то майчинство. Случайно влязох в сайта на НОИ и видях, че имам едни 6 дни от май на които пише изплатени. Днес ли ще преведър сумата за 05.22 г

# 80
  • Мнения: 117
Здравейте,в майчинство съм до 05.08,днес излезна класиране че детето е прието на ясла, и следва записване с краен срок 13.06. Ако го запиша, за да не изпусна мястото, но не тръгне веднага, да посещава ДЯ(ако има такъв вариант)прекъсва ли се изплащането на майчинството.

# 81
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте. Изтече ми и последния 45 дневен болничен от педиатърката след раждане. Сега чакам да се преведе 1 то майчинство. Случайно влязох в сайта на НОИ и видях, че имам едни 6 дни от май на които пише изплатени. Днес ли ще преведър сумата за 05.22 г
Да, ще ги получиш днес или утре зависи от банката.

Здравейте,в майчинство съм до 05.08,днес излезна класиране че детето е прието на ясла, и следва записване с краен срок 13.06. Ако го запиша, за да не изпусна мястото, но не тръгне веднага, да посещава ДЯ(ако има такъв вариант)прекъсва ли се изплащането на майчинството.
Майчинството се спира от момента, в който детето започне да посещава ясла, а не от записването.

# 82
  • Мнения: 117
Pantera666, благодаря ти!

# 83
  • Мнения: 551
Здравейте, имам въпрос относно втората година майчинство. Предстои да подам документи при работодателя. Синът ми се роди на 24.06.2021г. , като термина ми беше 26.07. От коя дата да посоча, че искам отпуск в молбата?

# 84
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте, имам въпрос относно втората година майчинство. Предстои да подам документи при работодателя. Синът ми се роди на 24.06.2021г. , като термина ми беше 26.07. От коя дата да посоча, че искам отпуск в молбата?

Кик-а го смята, че 410-те дни изтичат на 25.07.2022, а втората година трябва да започне на 26.07.2022, но все пак виж с коя дата ти е декларацията и свери със счетоводството.

# 85
  • Мнения: 551
Здравейте, имам въпрос относно втората година майчинство. Предстои да подам документи при работодателя. Синът ми се роди на 24.06.2021г. , като термина ми беше 26.07. От коя дата да посоча, че искам отпуск в молбата?

Кик-а го смята, че 410-те дни изтичат на 25.07.2022, а втората година трябва да започне на 26.07.2022, но все пак виж с коя дата ти е декларацията и свери със счетоводството.
Благодаря

# 86
  • Мнения: X
Здравейте! Идвам със следното питане:
Майчинството ми за първата година приключи към средата на месец април. Счетоводителката на фирмата не успя да ми подаде новата декларация за продължаване на майчинство за втората година в срок и съответно  в началото на май ми изплатиха около половин майчинство. Тя ми оправи докуентите и сега на 02.06 ми преведоха и останалата сума, кояти е за април. Обаче ми го няма майчимството за май.. Виждам в сайта на НОИ че пише "в момента се обработва", но до сега винаги са ми го изплащали на 1во, 2ро число на месеца. Дали е станала някаква грешка..? Или да го очаквам тези дни?

# 87
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Очаквай го скоро.Няма как да стане толкова бързо при това подаване на документите.

# 88
  • Мнения: X
Очаквай го скоро.Няма как да стане толкова бързо при това подаване на документите.
Очаквах го заедно с остатъка.

# 89
  • София-Младост
  • Мнения: 23 416
Очаквай го скоро.Няма как да стане толкова бързо при това подаване на документите.
Очаквах го заедно с остатъка.
Е няма как да стане, обезщетенията за май ще се изплащат идната седмица...
https://www.noi.bg/images/bg/users/Grafik/2022/grafik_062022.pdf

Общи условия

Активация на акаунт