Майчинството счетоводно - 93

  • 38 447
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 726
Здравейте.
Аз работя на безсрочен трудов договор от вкъщи. Сега съм бременна в 9 седмица.

Четох тук, как един работодател опитвал се да уволни служителка дисциплинарно. Пращал и някакви забележки, които я накарал да подпише.

Честно казано, няма никаква представа как ще реагира моят работодател.

Разбрах, че мога да изляза в болничен до края на бременността. Четох за 180 дни болничен.

Първата ми бременност свърши с преекламсия и тази е рискова заради това.

Моля за съвет. Благодаря.
Договора ви за дистанционна работа ли е или имате устна уговорка да си работите от вкъщи?
Защото ако е устна уговорка, винаги може да ви пише самоотлъчка, че не се явявате на работното място.
Поне на първо четене за това се сещам, че най-лесно биха ви освободили дисциплинарно.
Все пак мисля, че не е много честа практика, защото дисциплинарните освобождавания обикновено отиват на съд и си е разправия за работодателя.

# 61
  • Мнения: 20
Много благодаря за отговора! Имам допълнително споразумение за работа от вкъщи.
Моят работодател е добър, не мога се представя да ме уволнят. Но все пак след като прочетох за това момиче се претесних и реших да питам.

# 62
  • Мнения: 77
Здравейте! В момента съм по майчинство за отглеждане на дете до 1г. Изработвам разни неща и продавам по малко. Работих  на трудов договор преди да излезна в майчинство.  Регистрирана съм като свободна професия и се чудя дали мога да продължа да си продавам нещата като съответно ще си подавам документите свързани с това и би ли довело да спиране на майчинството.

# 63
  • Мнения: 831
Здравейте. Имам 2 питания. Вече ми тече майчинството  (до към края на април беше още болничен). Имам 3-ма работодатели.
1. До сега получавах редовно плащания. За месец май обаче нищо не ми е преведено. Трябва ли да чакам да свърши месеца? Или някой от счетоводителите нещо не е подал?
2. Попълвах декларация за майчинството. Като проверявам в НОЙ от 2ма работодатели има превод по тази декларация, от третия- не. Това значи, че не е подадена към НОЙ от сметоводителя ли?

# 64
  • Мнения: 3 758
Здравейте. Имам 2 питания. Вече ми тече майчинството  (до към края на април беше още болничен). Имам 3-ма работодатели.
1. До сега получавах редовно плащания. За месец май обаче нищо не ми е преведено. Трябва ли да чакам да свърши месеца? Или някой от счетоводителите нещо не е подал?
2. Попълвах декларация за майчинството. Като проверявам в НОЙ от 2ма работодатели има превод по тази декларация, от третия- не. Това значи, че не е подадена към НОЙ от сметоводителя ли?
Естествено, че трябва да свърши месеца.
Заплатата преди да я отработиш ли я получаваш?
Майчинството се изплаща до 5-то число за предходния месец.

# 65
  • Мнения: 1 448
С ПИК на НАП може ли да се провери имам ли данъци за плащане? Четох четох за наложните платежи, разбрах че ако са лични вещи не се дължат данъци и деклариране и тнт. Това е случая при мен, само че изпуснах срока за подаване на декларацията и сега се опитвам да разбера от тук нататък какво става. Да не стане някоя ситуация с глоба и да ми спрат майчинството...

# 66
  • Мнения: 196
Здравейте, имам следните въпроси.
Аз съм в майчинство 2ра година вече но съм на трудов договор по заместване на жена, която също е в майчинство.
Тя ще бъде в майчинство до 01.03 2023.
После ще си вземе отпуска, което означава за мен, че ще бъда освободена.
Въпросите ми са следните.
1 След като ме освободят, мога ли да отида на борсата и да получавам дълго обезщетение(преди майчинството, имам работени поне 3 години без прекъсване)
2Може ли след като ме освободят да ме на значат фиктивни на работа и отново да продължа още 3 месеца майчинство, след това да ме освободят и да ида на борсата?
Бих искала да си изясня ситуацията, за да зная какво да правя.
Благодаря!

# 67
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
С ПИК на НАП може ли да се провери имам ли данъци за плащане? Четох четох за наложните платежи, разбрах че ако са лични вещи не се дължат данъци и деклариране и тнт. Това е случая при мен, само че изпуснах срока за подаване на декларацията и сега се опитвам да разбера от тук нататък какво става. Да не стане някоя ситуация с глоба и да ми спрат майчинството...
Данъците и майчинството нямат нищо общо.С ПИК на НАП влизаш и проверяваш за текущи задължения.

Здравейте, имам следните въпроси.
Аз съм в майчинство 2ра година вече но съм на трудов договор по заместване на жена, която също е в майчинство.
Тя ще бъде в майчинство до 01.03 2023.
После ще си вземе отпуска, което означава за мен, че ще бъда освободена.
Въпросите ми са следните.
1 След като ме освободят, мога ли да отида на борсата и да получавам дълго обезщетение(преди майчинството, имам работени поне 3 години без прекъсване) Да
2Може ли след като ме освободят да ме на значат фиктивни на работа и отново да продължа още 3 месеца майчинство, след това да ме освободят и да ида на борсата? Също да, но тогава зависи на какво основание ще се прекрати договорът.
Бих искала да си изясня ситуацията, за да зная какво да правя.
Благодаря!

# 68
  • Шумен
  • Мнения: 61
Здравейте, казуса е следния:
На 16.05 има променено обстоятелство и нов осигурител за служител в майчинство до 410 ден. Считано от 16.05 се подават документи за изплащане на майчинство на 50%, с дата 31.05 е подадено заявление за спиране на майчинство. От дата 01.06 може ли да се подадат документи за изплащане на пълното обезщетение до 410 ден,след като вече служителят има отработени дни? Благодаря предварително!

# 69
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, казуса е следния:
На 16.05 има променено обстоятелство и нов осигурител за служител в майчинство до 410 ден. Считано от 16.05 се подават документи за изплащане на майчинство на 50%, с дата 31.05 е подадено заявление за спиране на майчинство. От дата 01.06 може ли да се подадат документи за изплащане на пълното обезщетение до 410 ден,след като вече служителят има отработени дни? Благодаря предварително!

Да, може, щом има отработени дни значи договорът е влязъл в сила.

# 70
  • Мнения: 831
При прехвърляне на майчинството на таткото той защитен ли е от съкращение? В смисъл ако работодателите не са ок с това могат ли да го изгонят по някакъв начин от работа?

# 71
  • Мнения: 726
Момичета,
Ако човек има основен трудов договор и е самосигуряващо се лице в своята фирма, има ли как издаден болничен да се подаде само от собствената си фирма и да не се представи на основния работодател.
Предполагам, че не, но заболяването е специфично и човека не иска да се знае.

# 72
  • Мнения: 91
Здравейте, имам питане, свързано с декларацията след изтичане на последният болничен.
Въпросният последен болничен за раждане беше до 28.05.2022. Попълних и предоставих на работодателя си нужната декларация, с която да получавам майчинство, считано от 29.05.2022.
Днес получих превода си за болничния. В сайта на НОИ не виждам да има информация за въпросната декларация, която попълних. Вижда се само въпросният болничен. Къде трябва да проверя дали въпросната декларация е достигнала до НОИ? И в какъв срок би трябвало да е предадена от работодателя ми?

# 73
  • Мнения: 3 758
Здравейте, имам питане, свързано с декларацията след изтичане на последният болничен.
Въпросният последен болничен за раждане беше до 28.05.2022. Попълних и предоставих на работодателя си нужната декларация, с която да получавам майчинство, считано от 29.05.2022.
Днес получих превода си за болничния. В сайта на НОИ не виждам да има информация за въпросната декларация, която попълних. Вижда се само въпросният болничен. Къде трябва да проверя дали въпросната декларация е достигнала до НОИ? И в какъв срок би трябвало да е предадена от работодателя ми?
Щом сте я предали през май, то срока е 10 юни.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Здравейте!
На 27ми юни АГ ще ми даде 45 дневния болничен преди раждане.Аз до 20ти юни съм в болничен.Има 4 работни дни "дупка" между двата.АГ ме посъветва да разпитам дали тази "дупка", ако я оставя без да взимам нов болничен за нея ще ми се отрази на майчинството.На минималните осигуровки ме водят.Ако взема неплатен отпуск какво ще стане?Или да се водя, че съм работила и да си платя осигуровките за тези дни?
АГ каза, че независимо, че е за 7 дни, пак си плащам 54те лева като за един месец болничен и малко се обезмисля цялата врътка.
Този 45-дневния трябва ли да го плащам или ми се полага 😁😇?
И друго щях да питам и забравих 🤭
Благодаря много! 🌹

Общи условия

Активация на акаунт