Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 62

  • 35 462
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 41 967
Мисля, че gogo е време да спре да се хаби в темата, след последните мнения. Аз и преди го казах и ще се повторя: да кажеш на българина, че имота не е добра инвестиция, е все едно да кажеш на вярващия, че няма Бог. Той просто го вярва!

A какво общо има между вярата, че имотът е добра инвестиция и мнението, че няма условия за срив поради лихвите към момента?  Аз също не мисля да инвестирам в имоти, но и не виждам основания за пукане на балони.

# 721
  • Мнения: 536
Всеки надценен актив ще търпи корекция в така създалата се икономическа обстановка. Колкото по надценен, толкова по яка корекция.
А на примера с керпичената къща: колко струва тя днес? Колко хора биха я купили? Колко банки биха отпуснали ипотека за нея?
Една голяма обла нула на всички въпроси. Толкоз за издишащите примери.

# 722
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 387
1920 година и други къщи са строени. По Оборище, къщата на Яблански ( даже я проверих 1906 година е) до Ялта...така че е много относително със старите къщи и 4 метровите тавани. А дори и да е развалина, ако е на хубава локация ще си вземе добри пари дори само заради мястото.

# 723
  • Мнения: 481
Аз си пишас неймар в случая, който не му изнася да не ме чете. Парадокса е че днес писах един коментар, че всичко е розово, имотите ще продължават да си вдигат цената и винаги е добър момент да се купи.  И модератора ми изтри коментара. Каке разбрал зад клавиатурата, че го казвам иронично, а не искрено, нямам идея. Общо взето се опонира субективно.

Забравих да спомена че миналата седмица 30 годишната ипотека беше малко под 5.5%. Фед нищо не са правили обаче лихвите скочиха  до 6.3% днес защото големите инвеститори на облигации калкулираха в цената екстра 0.5% покачване на лихвите от Фед до края на годината. Вече се говори че има голям шанс следващата стъпка на Фед да е 0.75% вместо 0.5% и се очаква поне още една стъпка от 0.75 до края на годината. Щатите сигурно ще се вкарат в рецесия ако не са вече. Европа по принцип е в по- лошо положение защото икономиката е по- зле и инфлацията е по- висока

# 724
  • Мнения: 1 889
Vanesa_bb, всеки има право да вярва в собствената си теза. Вие не считате, че имотите са добра инвестиция, всичко е точно. Не може в края на краищата всички да инвестират в едно и също. Хората са различни, с най-разнообразни житейски истории и в частност във финансово отношение. Да, да се купи кирпичена къща в някое забутано село без перспектива може и да не е най-доброто решение в момента, но да се наследи кирпичена къща в село близост до София е джакпот. Може в селото от първия пример след 10 години да се строи завод и стойността да скочи в пъти. Нивите, където в момента се намират Манастирски ливади/Вади и т.н преди 20,30 години сигурно също са били безинтересни, но ситуацията се е променила и някой внук е благославял, че има баби и дядовци да му оставят такъв имот. Така че примери всякакви...

# 725
  • София
  • Мнения: 410
Европа ще ги догони. И с лихвите също!

Друго се чудя. Как в момента има хора, които продължават да вземат ипотечни кредити, особено надценявайки възможностите си?
В такива моменти, когато всички цени растат, т.е. животът поскъпва и то с много. Когато шансът да вдигнат доста лихвите, т.е. месечните им вноски е 99.99999% сигурен. Как смятат да живеят от месец за месец?
Защото има шанс месечните разходи + ипотека да са в пъти по-високи за дадено домакинство.
А не чувам заплатите да растат по-същия начин. Да не говорим, че в дадени сектори не са мръднали.

# 726
  • Мнения: 2 894
Увеличение 0.8% за 10 дена не е нормално. Както не е имало условия, така се създават условия неимоверно бързо.

# 727
  • Мнения: 1 889
Миткомиташки, ако някой взимайки кредит наистина си е надценил реалните финансови възможности, ще е негов проблем, не твой.

# 728
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 387
Има много хора, които могат да изплащат кредитите си без проблем, защо ги ожалвате всички, че са на 1200 лв заплата и лихва от 6 % ще ги събори? Да не говоря, че има хора, които целенасочено купуват с кредит, като един вид спестовна сметка. За мен имотите в България са си доста достъпни, ако се сравнява с Европа и САЩ, дори на моментните цени. Почти всеки, без най-бедните може да си купи жилище, което категорично не е така в западна Европа и Америка. Нормално е да се промени тази ситуация и да скачат още цените. Познавам сами жени, които преди 40-та си година си купиха апартаменти, даже х 2, карат нови коли и т.н, млади семейства...

Последна редакция: ср, 15 юни 2022, 08:33 от gadamer

# 729
  • Мнения: 158
6% потенциална лихва при 15% инфлация на парите е на далавера според мен. Аз се чудя защо повече хора не взимат кредити в това положение, а седят и чакат да се случи някакво чудо.

# 730
  • Мнения: 2 894
Ати защо не теглиш няколко кредита? И другите от фамилията също? Има ли причина?

# 731
  • Мнения: 973
Дреме ми дали ще съм на печалба след 100 години, мисля за следващите 10, че освен всичко, трябва и да се живее 😁 а и е мн вероятно имот от 1920, особено арх паметник, да не е носил доход на първоначалния притежател между 1944 и 90 и някоя 😂 тъй че нищо сигурно няма.

Така е, само да добавя: "Човек се ражда гол и гол умира. На онова място и два лева не може да занесеш."

# 732
  • Мнения: 158
Ати защо не теглиш няколко кредита? И другите от фамилията също? Има ли причина?

Теглихме ипотечен точно по тази причина - очаквана двуцифрена инфлация, пет пъти по-висока от сегашните лихви.

# 733
  • Мнения: 535
И аз вчера четох, че може и %0,75 да е стъпката на Фед на тази среща. Ако щатите се вкарат първи в рецесия, а се чакат и резултатите от 2то тримесечие, за да се определи дали влизат в такава, малко вероятно ми се струва да не удари Европа в момент, когато ЕЦБ тепърва започва да вдига лихвите. Тоест те вече 3та стъпка в посока нагоре на лихвите поемат, на нас ще  ни е нужно мн по-малко, все пак сме обвързани
Ps: отделно като почнем да вдигаме лихвите, би трябвало еврото да започне да се стабилизира спрямо долара и евентуално да смекчим малко инфлацията идваща от слабото в момента евро.
Аз си мисля че в следващия 1 месец доларът ще стигне 1,9-2 лв за 1 долар

Ps 2: днес ЕЦБ имат извънредна среща

Последна редакция: ср, 15 юни 2022, 11:05 от MaryPop

# 734
  • Мнения: 300
Чак на мен ми стана смешно, днес рекламата на някаква измислена агенция си проправи път във фейса ми: "Пазарът се обръща!!! Не пропускайте момента!!!".

Общи условия

Активация на акаунт