Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 62

  • 35 474
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 9 266
Според закона ако продадеш имот на които е бил твоя собственност за период по малък от 3 год. дължиш - 10% данък.
Ако искаш даго впишете на пълната сума която ти плащаш ..то тогава 10% върху сумата отгоре ти МОЖЕШ да му дадеш за да си я внесе той и всичко е 6! Да де ама кой иска да дава допълнително пари ?! Никой. За това масово прекупвачите правят този "цигански номер" за да избегнат 10те процента данък които дължат върху прихода от продажбата. Аналогичен е случаят когато се продава наследствен апартамент които е с нотариален акт за дарение - там пък без значение кога е бил дарен може и преди 30 год. да е било. Надарения след продажбата пак дължи 10%. Казвам го от личен опит.

# 691
  • Мнения: 1 794
Вероятно е да иска парите по протокола да му се дадат на ръка, това е масовоят случай, защото по банков път остава следа, което би било интересно за данъчните. Ако имотът си заслужава, аз все пак бих обмислила, тъй като продавачът иначе вероятно няма да се съгласи на сделка заради данъка. Не е много Ок, но като цяло е честа практика.

При моя опит за покупка през февруари се случи същото. Стпоителят искаше голяма част от парите да се пратят в брой. И на мен и на адвокатката ни беше едно как целия блок е успял да продаде така. Сделката не стана по тази причина, но продължавам да се чудя ако това е масова практика как хората поемат такива рискове с плащане в брой.

# 692
  • Мнения: 535
ierldan ами при такава ситуция, това което се прави е на всеки етап от изплащането от ваша страна в договора се пише реалната сума, която сте изплатили на момента, като всеки следващ договор в случай на получен следващ акт 14/15/16 препокрива предния. В случая данъците/ДДСто се дължи след сключване на нотариалния акт, където вие връщате предходния договор и изповядвате на цената, за която сте се разбрали, за да не се налага плащане на ДДС. Другият вариант е да св изповяда на реалната цена, но вие да си покриете ДДСто между данъчна и продажна цена, то именно заради ДДСто строителят иска да се случат така нещата. За ваше спокойствие може да изповядате и на  акт 15 и да остане една минимална сума за изповядване след акт 16 - 3/4/5 к евро примерно.

# 693
  • Мнения: 1 794
Целият блок беше вече обитаем, не се стигна до подробна адвокатска проверка, защото за построена собственост искаха голяма сума в брой, което не беше приемливо за мен. Аз в момента тук се образовам, тогава съвсем нямах понятие каква е реалността🙂.

# 694
  • Мнения: 535
Иначе продължават да си излизат имоти, ест на високи цени. Вчера отворих да видя какви къщи се продават в центъра на Варна. Пуснали са да продават паметници на културата, къде за 1 млн евро, има една за 5 млн евро. Според мен си е възползване от цикъла на недвижимите имоти.

# 695
  • София
  • Мнения: 241
Иначе продължават да си излизат имоти, ест на високи цени. Вчера отворих да видя какви къщи се продават в центъра на Варна. Пуснали са да продават паметници на културата, къде за 1 млн евро, има една за 5 млн евро. Според мен си е възползване от цикъла на недвижимите имоти.
Ами възползване си е. И не го казвам с омраза, честито на печелившите. Такъв невероятен бум за известно време обаче няма да видим толкова скоро пак отново.

# 696
  • Мнения: 42 162
Всъщност законът позволява изповядване на сделка и под данъчна оценка, но такава следка после е сравнително лесно унищожима. Може някой оспори, че това е прикрито дарение или че е продал под натиск и без избор... Кредитни институции също могат да разследват.

Именно, законът се грижи за приходите в бюджета, но не пречи на търговските отношения между продавач и купувач. Затова изповядването може и на 5 лева да бъде (не е забранено), но таксите и данъците ще се изчислят на данъчната оценка.

# 697
  • Мнения: 481
Днес 30 годишната ипотека с фиксирана лихва проби 6% в щатите за първи път от 2008 година. Допреди 6 месеца беше около 3%.

# 698
  • Мнения: 535
Към %7 вървят нещата май. Утре и вдругиден е срещата на Фед, може би се предвижда какво ще направят.

Bitcoin-ът пък паднал на $23 500, а златото си цикли в същите диапазони от два месеца, даже май в долари пада.

# 699
  • Мнения: 536
Освен инфлация и петрола ги мъчи американците, тежки времена идат за всички. Всичко се срива, не знам дали рецесията ще изчака до есента (както си мислех по-рано).

# 700
  • София
  • Мнения: 241
Акциите им са много зле също. Иначе спрямо имотния пазар - не съм гледала навсякъде, но от обявите които гледам в града на ММ си има затихване яко. 1-2 години доста голям растеж и сега изведнъж обяви седят по 2-3+ седмици, което преди си беше огромна рядкост и доста от тях са започнали да свалят и цените и пак не могат да ги продадат. Сигурно нещо подобно ще се случи тук. Не очаквам огромен срив и луксозни имоти за по 800 евро на квадрат, но няма как да продължи пазара в досегашната посока.

# 701
  • Sofia
  • Мнения: 2 376
Освен инфлация и петрола ги мъчи американците, тежки времена идат за всички. Всичко се срива, не знам дали рецесията ще изчака до есента (както си мислех по-рано).
Сами си го причиниха. Вдигнаха лихвите. Да ги вдигат до 20% и направо да закриват бизнеса.

# 702
  • Мнения: 42 162
Не точно вдигнаха, по-скоро нормализираха я. Тези нулеви лихви просто не бяха нормални.

# 703
  • Мнения: 535
Абе 1000 -1200 евро на квадрат на апартамент за ремонт на хубава локация, но на реалните площи ми звучи добре, а не %25 общи части и тотал щета на всичкото отгоре  😀  (за Варна)

Иначе по отношение на петрола, аз първо ще кажа като ни удари. Засега се движим добре, последните 2 месеца са по-трудни обаче в trucking бизнеса, а по принцип юли и август винаги са слаби месеци и от сега ще ми е рано да кажа 😉

# 704
  • Мнения: 2 912
Днес 30 годишната ипотека с фиксирана лихва проби 6% в щатите за първи път от 2008 година. Допреди 6 месеца беше около 3%.

Товя знаеш ли какво значи? На под 3% лихва вноската на средностатистическа къща в сащ беше $1400, сега на 6.2% е над $2000. Над 40% увеличение  в цената на имота при текущи цени. Ако сложа и 5-6% увеличение на имотите за 6м то днешните цени на имотите спрямо тези преди 6м в сащ са с 50% по-скъпи. Хайде да помислим дали реалните цени ще останат същите? Скептичен съм.

Общи условия

Активация на акаунт