Новородено - прегледи, ваксини, изследвания

  • 743
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 585
Здравейте, скоро живот и здраве очакваме бебе. Започнах да чета за изследвания, прегледи и ваксини и виждам, че лекарите процедират доста различно. Дали бихте могли да ме информирате какви изследвания следва да бъдат направени, ако все пак не ги направят на какво трябва да държа? Същото важи и за ваксините, които виждам, че се слагат в определен период и е много важно да не бъдат пропуснати.

Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/.  Според във форума може да получите много и красноречива информация, която само ще ви обърка. Изберете лекар за детето след раждането и говорете и обсъдете с него.  Това може да е и вашият личен лекар, може и да е педиатър, вече зависи от вас и лекаря

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Изберете си педиатър, той ще отговори на въпросите ти.
По принцип след раждането (в рсмките на месец, примерно) се прави скрининг на слуха, ехо на тазобедрените стави, скрининг за някои генетични заболявания, вече ако имаш някакви патологии по време на бременността като Хашимото, хипотиреоидизъм, диабет и т.н., се правят допълнителни изследвания в периода, в който сте все още сте в болницата.
За ваксините, помоли педиатъра да ти даде примерен имунизационен календар, или направо можеш да го погледнеш сама, като го потърсиш в Гугъл.
В общи линии е това, предполагам, че родилните домове си работят по протокол и няма нищо особено, за което да следиш, освен, ако не става дума за някакъв проблем.
Хубаво е да си набавиш домашна везна, за да следиш дали наддава добре първите месеци.
Вече ако желаеш да кърмиш, може би тук е добре да се подготвиш, тъй като, доколкото разбирам, по родилните няма адекватна консултация и помощ по този въпрос.

# 3
  • Мнения: 5 273
Във всяка болница се поставят еднакви ваксини след раждането на детето. В епикризата, която получавате, са описани. След това личен лекар поставя ваксините по календар. Ако детето е здраво и няма причина за отлагане на ваксината, тя се поставя в рамките на календара. Не мисля, че някой ще седне да ви лъже за ваксини. Изследвания на детето се правят на 6 м., като имате право на преглед с ехограф на вътрешните органи при педиатър. На 1 г. също имате право на кръвни изследвания. Нашата лична лекарка никога не ми е отказвала да пусне кръвни изследвания, ако има нужда. Второто ни дете например се роди с хемоглобин на долна граница, в началните месеци правихме два пъти изследвания, за да проследим хемоглобина.

# 4
  • Мнения: 6 150
Родих в частна болница и ползвах платен пълен скрининг за новороденото. Оттам насетне само ваксини при педиатъра. Не знам обаче как стои въпроса с държавните болници и дали има такава опция, но ако има - препоръчвам определено.

Общи условия

Активация на акаунт