Пубертетът при момчетата - тема 11

  • 43 459
  • 726
  •   1
Отговори
# 75
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
Аз бих проверила хормона на растежа как е.

# 76
  • Мнения: 3 300
Titina, предполагам, че имате син. Той колко беше висок на 11 и половина години?
Гледах таблица на СЗО, имам и една книга - според тях средният ръст за момче на 11 е 145, а горни граници - 160.8. Моят син е 158 см.

# 77
  • София
  • Мнения: 5 318
За нещо от този тип просто бих поговорила с педиатъра. В крайна сметка той е лекар, има опит И наблюдения над конкретното дете и семейство.
Личното ми мнение е, че е нормално растежът да се забави в един момент.

# 78
  • Мнения: 2 466
Като ви чета май аз трябва да се притиснявам  - на 11год. и 5 месеца е 132 см.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Олеее, беше ми се свило сърчицето майчино, но и моето е почти същото - на 12 г 135 см. Личната ме накара да изровя моя картон, тъй като той ми е пълно копие-еми на същата възраст даже съм 132 см, пише на места изоставаща в ръст и тегло. Пораснах някъде на 15 години с 15 см. В момента съм 163 см. Големият ми син на тази възраст също беше дребен, но не чак толкова, около 148 см. В момента на 17 г е 180 см, като нямаме мъж и в двата рода над 173 см. Така че ще пораснат! В сегашния му клас има поне 5-6 момчета мааалко по-високи от него, но със сигурност около 140-145 см, а всички са на 12.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 41 063
Момичета, какви хормони могат да се пуснат за тийновете относно щитовидната? Това по повод потене на длани и ходила. Някъде четох, че имало общо...

# 81
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
Titina, предполагам, че имате син. Той колко беше висок на 11 и половина години?
Гледах таблица на СЗО, имам и една книга - според тях средният ръст за момче на 11 е 145, а горни граници - 160.8. Моят син е 158 см.
Имам син , да. Преди месц навърши 12 и е 148. Дребен е, но и с баща му не сме високи. ЛЛ на синът ни в САЩ беше изчислил ( имат си специални програмки) до колко най-много би достигнал симът ни като ръст. За сега се движи в нормата за нашият ръст.
За хормона на растежа го написах от наблюдение на приятелско дете с нисък ръст и високи родители. Оказа се проблемът в хормонът на растежа - много ниски нива. Мина на хормонална терапия и си влезе в нормалните граници. Ако имам притеснения, че детето ми е ниско ( спрямо нашият ръст), бих направила необходимите изследвания. Хормонът на растежа е едно от тези изследвания, а доколкото съм чувала в България не го назначават често.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 186
И моят е дребен...и досега не съм се сетила да се притеснявам, че не е висок. След 2 седмици навършва 13г и е 144см. Ама и аз съм 160, а баща му - 175 см. Колко да стане??

# 83
  • Русе
  • Мнения: 7 804
Дами, мисля, че малко прекалявате с тия см. Нали всяка година водите децата си на профилактични прегледи? Нали ако има аномалии ЛЛ ще реагира? Всяко дете е различно, ние сме различни и няма как да ги вкараме в калъп. Щом е здраво, значи всичко е наред. Човеци да станат, ръста - колкото е писано.

# 84
  • Мнения: 8 015
Момичета, какви хормони могат да се пуснат за тийновете относно щитовидната? Това по повод потене на длани и ходила. Някъде четох, че имало общо...
Не е излишно да се провери, макар че едва ли зловещото потене на пуберите е от щитовидната жлеза Trollface
 Напоследък в групите за хашимото във фейсбук попадам на много постове от майки със съвсем малки деца с щитовидни проблеми...
Трябва да се изследват няколко неща - тсх, фт3, фт4 и задължително антителата тат и мат! Даже антителата са по-важни от хормоните, защото в началото на заболяването на щж е напълно възможно хормоните са са все още в ред. И ще ви кажат, че детето е здраво (тоест вие сте хипохондричка) и ще изгубите може би години преди поставяне на вярна диагноза, а после ще се обвинявате, че вътрешно сте усещали как нещичко не е наред.
Та така - антителата показват наличие на автоимунен процес - жлезата е увредена и се самоизяжда, дори при хормони в норма. Като излязат резултатите на хормоните не бързайте да се вкисвате или радвате - границите им са широки и се гледа кое е към горна граница, кое към долна. Нямате нужната квалификация, за да ги разчетете правилно. Важно е да знаете, че много от личните лекари също я нямат, вероятността само да погледнат, че резултатът е в норма и да ви кажат, че всичко е наред, е голяма. Затова ако не сте решени да направите задълбочен преглед при ендокринолог, не си хабете времето и парите. Третото нещо е ехография на жлезата и е хубаво да не се пропуска. При хашимото се виждат изменения като дупки.
Ако резултатът все пак е заболяване на щитовидна жлеза, то най-вероятно ще е хашимото с хипофункция. Хашимото е толкова поголовно вече, че скоро сигурно ще го разглеждат като "състояние", а не като заболяване. Лекарят ще прецени дали да предложи хормонозаместителна терапия, тоест хапче еутирокс или л-тироксин. Има различни милиграми. Редактирам се - микрограми! Трябва да се приема и селен.
О, най-важното! Кръв за изследване се взема сутрин на гладно и задължително пациентът да не е пил кафе! Хапчето, ако ще се пие, също трябва да е далеч от кафето, най-малко половин час, а по-добре един час преди кафето.
Извинете за дългия пост, това е мой личен изстрадан опит с моето заболяване.
При диагноза хашимото е добре да се види дали няма и бонус инсулинова резистентност, защото двечките са като дупе и гащи.

Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 07:43 от Eva+

# 85
  • Мнения: 4 799
Чета и не се стърпях да се включа, защото детето ми е с дефицит на хормон на растежа.
Сама се насочих към лекар след много четене.Личниат лекар от първи до пети клас все ме убеждаваше, че всичко си му е наред. Да ама не.
Мога да препоръчам Св.Марина във Варна за консултация.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 41 063
Благодаря!
Надали е това, понеже не съм открила друг симптом...а потенето е отдавна. Свързвам го с емоциите. Някои лекари също. Синът ми е такъв-дали при притеснение или напрегната сцена гледайке филм, дали като си реже ноктите - резултата е потни ръце. Е, не чак вода да капе, ама все пак...

# 87
  • Мнения: 15 956
Не помня нашия колко беше на възрастта, която споменавате, но в момента е на 15 г. 175 см. А беше най-ниския в класа. Аз съм 156 см, а баща му - 166 см. - т.е. генетично си е програмиран да не е висок. Но предвид 44 номер обувки, които носи, мисля, че е напълно възможно да порасне още.

Обаче, от друга страна, дъщеря ми, която е на 9 г. е 140 см и, като ходим на РД на нейни съученици, купуваме дрехи р-р 140 см. (питам майките предварително кой размер носят). Като ги гледам, имат само 3 момченца от класа, които са по-ниски от нея - другите са горе-долу колкото нея на ръст. Та идеята ми е да не се притеснявате излишно, но все пак да си ги следите и да им пуснете разни изследвания - за ваше успокоение. Вярно е, че момчетата започват да растат рязко след 14 годишна възраст (прочетете текста от 1-ва страница), но ако ви притеснява нещо все пак си ги проверете.
Това, което знам, че помага на растежа е плуването. Нашият тринира от 1-ви клас и мисля, че затоа успя да дръпне на височина, спрямо ръста на двамата си родители.

# 88
  • Мнения: 11 583
Моето дете е с проблем на  ЩЗ, който овладяваме.
Очевидно уголемяване на гушата, потене и треперене на ръцете, което отдавах на нервност бяха симптомите.
Ще пие до живот Еутирокс, през 6 месеца пускаме хормони, уж е овладяно положението засега. Лекува щата го каза, че масово децата имат такъв проблем.
При нас може и да е наследствено, аз съм с операция на ЩЖ, но лекарката е скептична да е така.
Иначе, на 11 год. и половина е, 150 и нещо е висок. Като му гледам съучениците е по средата на ръст.

# 89
  • Мнения: 15 956
Момичета, какви хормони могат да се пуснат за тийновете относно щитовидната? Това по повод потене на длани и ходила. Някъде четох, че имало общо...

Да ти кажа, за да се успокоиш - по време на пубертета, особено на възрастта на нашите хубостници, в тялото им рязко навлиза тестостерон, който е много, много над нормата. Това води до тези изпотявания на ръце, крака, подмишници, омазняване на кожата, пъпки, резки смени в настроението и какво ли още не. Трябват му повече тренировки, за да изразходи тестостерона и нещата ще се нормализират.
Нашият например, по едно време, като се прибереше от тренировка и се събуеше, вкъщи отваряхме прозорците. Честно! А беше зимата. И после, след като се изкъпеше идваше долу и заявяваше "Абе тука нещо много лошо ми мирише". Верно ли?!?!?!  А ние с баща му бяхме, като дрогирани от "аромата" Joy

Общи условия

Активация на акаунт