Защо говорите за детето си в множествено число?

  • 5 118
  • 158
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 1 244
Абе истината е там нЕкъде по средата  Laughing

Например:акахме, ок - чистила си му памрперса след запек, радваш се!
Или: Абитуриенти сме вече! - Чудесно, но това не означава, че синът/дъщерята са зависими от теб!

Просто не мисля, че използването на "ние" е показателно.

Не бих се учудила, ако майка ми (която е скорострелница като АФП) не казва, "айде... бременни сме". Това не значи, че сме заедно бременни, а просто, че се радва за мен.  Laughing

# 106
  • Мнения: 5 468
или .. " ние за пръв път спахме с жена" ...  Wink
Joy hahaha Joy
М/у другото, разчисти си ЛС, че няма връзка с номера.

# 107
  • Мнения: 6 167
не е въпрос на лигня, а на радост, щастие, съпричастие, гордост, любов ...
и един пример, ако си в Ит и в БГ се празнува национален празник , какво казваш в офиса? Денс в БГ ПРАЗНУВАМЕ ... Ако в Ит се празнува нещо и ти изобщо не взимаш участие в празника, но се обадиш в БГ, какво казваш? Ние тук ПРАЗНУВАМЕ ...
Или ако във фирмата има събрание , секретарката, която изобщо не участва ...  по телефона какво кава? Ние днес ИМАМЕ събрание ...
Има сума ти примери, когато се чувстваш съпричастен често говоришв мн. число.

да, ама не като съм съпричастен, а като празнувам, участвам в събрание и тн.. не мисля, че е подходящ примера, въпреки, че е ясна идеята ти Peace

мъжа ми като ходи в тоалетната не казвам 'ние отиваме да акаме', като е болен не казвам
' ние сме болни'. към кой съм по-съпричастна - към мъжа ми, или към фирменото събрание...
оф, дано да се разбира какво казвам, че и филм гледам Crazy

нали разбираш, че има разлика между разхождаме се, рисуваме , празнуваме и тн неща в кооито майката има участие и чисто физически неща, като .. ( ох с това акане!), но .. папкаме, и тн, неща, които само детето прави, а майката респективно помага.

Безделница. ( Ню де), почистих малко Peace

Последна редакция: сб, 25 ное 2006, 22:29 от Lennie

# 108
  • София
  • Мнения: 4 868
абе не ме притеснява това говорене, когато не става дума за шизофренни отклонения, обаче много пречи на статистическата информация. нека ламелитка ме подкрепи, моля.
става дума за въпроси като:
"колко зъба имате вече" - аз още се боря с едни мъдреци, виктория сменя последните, габа е с млечните си двайсетина парчета, а съпругът ми скоро беше на зъболекар та не знам какво има в устата... кучето броим ли го? ако отговоря на въпроса с "около 100", това може да всее смут и да обърка статистиката.
"колко често акате" (любим на всички) - ми някои от нас по няколко пъти в един ден, а други - по един път на няколко дни...не знам как да дам усреден отговор.
"кога проходихте" - ми...не помня newsm78

# 109
  • Мнения: 5 468
Има, има значение дали си майка.  Sunglasses
Има, ама аз съм майка, пък не говоря така Thinking.
Но може би това е така, защото родих със секцио Crazy Twisted Evil.

# 110
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Lennie, до към годинка, годинка и нещо майката толкова помага в храненето, че си е участник физически и ако детето "папка", и тя така Simple Smile
Папкането не го 'аресвам никак

Yanita, "на колко проходихте?" пак е от мързел /най-кратко е/, от незнание или неудобство/че не знаеш името когато  се очаква да го знаеш/ или от неангажираност /не те е еня как се казва детето, че не помниш такива работи/ и навик /така си говориш/
Само последното е за чудене или нищене според мен.

# 111
  • Мнения: 5 468
Това за яденето за двама е пълна глупост....  Laughing
Когато бях бременна, си слагах две чинии с две порции пред мен.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 244
Има, има значение дали си майка.  Sunglasses
Има, ама аз съм майка, пък не говоря така Thinking.
Но може би това е така, защото родих със секцио Crazy Twisted Evil.

Брях, хич да не ми изопачавате думите!
Аз не съм майка...(още)..
Съдя от себе си и околни
и бях писала, че повечето майки, които познавам, не говорят така.
Ама това го пише по-нагоре

На мен в момента ми харесва да говоря за себе си като за "ние"
Винаги съм търсила оправдание за шизофренията си

...тва е ....

Това за яденето за двама е пълна глупост....  Laughing
Когато бях бременна, си слагах две чинии с две порции пред мен.

И аз си мислех, че трябва да папам като за двама души... Но, язък, не било така  Mr. Green

# 113
  • Мнения: 7 430
На мен също ми е интересно така да се говори, но всички около мен го правят - все пак всеки решава как да говори за датенцето си (и себе си)  Wink

# 114
  • Мнения: 2 161
Всеки да си говори както си иска.Няма как да се убедим една друга кое е правилно и кое не.Аз никога не съм се идентифицирала с децата си-акаме,пръцкаме,никнат ни зъби все поотделно.Против съм и използването на думи като-амкане,нани,нанкай и прочие.На моите човечета от малки им говорех на нормален език и мисля,че това много помогна да започнат самите те да говорят правилно.Сега някой да не си помисли,че нямам повишен естроген и не се умилявам...Напротив,но го насочвам в друга посока.
Сега се сетих,че голямата ми дъщеря когато беше много мъничка казваше :Отивам да нанкам спинкам.Защото аз упорито твърдях,че тя ще спинка,а бабите й постоянно я караха да нанка.

# 115
  • Мнения: 6 167
Да продължавам ли са кърмя?

това сега какъв психологически феномен е..

да продължава ли да се кърми? тя , самата .. или.. въобще... ох.
кой кой е в тази история..

 Joy Joy

# 116
  • Мнения: 25 889
Цитат
Да продължавам ли са кърмя?


Това може да е просто техническа грешка. В БДС подредбата д и с са една до друга. В бързината често се бъркат пръстите. Аз поне редовно го правя този номер.  Embarassed
 Peace

# 117
  • Мнения: 1 212
Да продължавам ли са кърмя?

това сега какъв психологически феномен е..

да продължава ли да се кърми? тя , самата .. или.. въобще... ох.
кой кой е в тази история..

 Joy Joy

Е хайде сега...буквичките "с" и "д" са просто една до друга на клавиатурата ако пишеш на фонетик....и е сбъркала жената..... Sunglasses
Иначе на въпроса какъв точно феномен е , една наша съфорумка би казала:
Феномена  трети клас, втори срок.... Laughing
/ ей сега го четох в една друга тема..../

 Joy Joy Joy

P.S. Кака Ви Сийка ме е изпреварила гледам, ама е права : и на БДС "с" и "д" са заедно .... newsm78

# 118
  • София
  • Мнения: 6 375
Lennie,

и аз, както и доста от отговорилите по темата ти, се дразня от този точно тип "ние", винаги ми е бил смешен, та чак неприятен.
точно както ти казваш сега, че ще се стараеш да се контролираш, съм си го казвала и аз - по-точно съм била сигурна, че аз така няма да говоря.

факт е, че като пиша за ежедневието на детето си, използвам "моето бебе"(малко безлично), "моето дете" (той още е много малък), "синът ми" (претенциозно) или името му.

но когато говоря с приятелки, които също имат бебета, се улавям, че често използвам "ние"-то. отсреща ми отговарят по същия начин. мисля, че го правим шеговито. по-смешно ми звучи да се обадя на приятелката си и да я попитам - "кво прайте бе, раните ли се?" Simple Smile, вместо да попитам - "кърмиш ли бебето". (макар да ми е супер тъп израза "ние се кърмим", например)

така че - никога не казвай никога. усещането за собствена интелигентност, рационалност и самоконтрол лесно може да те подведе при вида на пухкавата топчица...

# 119
  • Мнения: 23 410
Използвам го за по-лесно.Не амирам никаква връзка с логиката на Лени.
не е въпрос на лигня, а на радост, щастие, съпричастие, гордост, любов ...
и един пример, ако си в Ит и в БГ се празнува национален празник , какво казваш в офиса? Денс в БГ ПРАЗНУВАМЕ ... Ако в Ит се празнува нещо и ти изобщо не взимаш участие в празника, но се обадиш в БГ, какво казваш? Ние тук ПРАЗНУВАМЕ ...
Или ако във фирмата има събрание , секретарката, която изобщо не участва ...  по телефона какво кава? Ние днес ИМАМЕ събрание ...
Има сума ти примери, когато се чувстваш съпричастен често говоришв мн. число.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт