Операция на щитовидна жлеза - 19

  • 37 047
  • 778
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 725
Как точно даден доктор преценява, че дадена ЩЖ е за операция при:
- множество възли (всички под 2см)
- липса на оплаквания
- липса на проблемна ехография
- липса на проблеми с хормоните
- липса на каквито и да е оплаквания от пациента
- липса на проблемна биопсия
- липса на нарастване на възлите

Тоест каква трябва да е причината че да иска доктора да махне жлезата ?

Това и на мен ми е много интересно!  Мойта половин жлеза я махнаха когато бях на 21, преди много години. Беше се подула, стана като изведнъж, но след много стрес. Нямам спомени какво точно ми буше обяснено. Лекарка ми е казвала, че много добре е направена. Не пия нищо, в чужбина съм, където не ме следят, безхаберни са, здравеопазването, ако не плащаш частно по Мин 200€ Месечно, е много зле, в сравнение с почти всичко останало.

Сега си имам симптоми, като мускулни потръпвания, които след много изследвания, една невроложка каза изглеждат метаболични. И така, поне да обяснят, особено ако цял живот ще се наливаш с неестествени хормони.

# 46
  • Мнения: 3 124
Аз 6 месеца изчаках до операция, не по мое желание, нужно бе да се потисне малко, т.като при мен е Базедова болест, пиех тирозол и пропранолол, с усмивка влязох за операцията, нямах търпение вече да се свърши и да продължа напред към мечтата си да имам дете, преживява се, спокойно

На секциото също физически изпитвах страх и емоции, треперех, но след като бях минала за щит жлеза с пълна упойка, за секциото със спинална хич не ми пукаше толкова, т.като ме очакваше любимата среща

Но!много е важно лекаря, аз бях и на двете с чудесни сърцати хора, професионалисти, имах им пълно доверие.

# 47
  • Мнения: 16
Привет от мен. Нова съм в групата. Изчетох всичко, което сте писали в последните няколко теми и се надявам тук да успея да получа някаква подкрепа. На 26г. съм и миналата седмица минах на профилактичен преглед при ендокринолог и се оказа, че имам около 4см. възел в дясната страна на врата. Пуснаха ми изследвания и всичко е в норма освен Тиреоглобулина, който е 407.66 ng/ml, а би трябвало да е между- 3.68 - 64.15 .  Изследванията са ми правени в Рамус, защото лекаря ми ме посъветва да е там. Реших, че щом звучи сериозно трябва да си потърся и сериозен лекар, тъй като този при когото отидох не ми вдъхва доверие. Някой от вас имал ли е толкова завишен тиреоглобулин ?
  Чувствам се ужасно от няколко дни не мога да спра да плача и да си мисля, че едва ли не най- лошото предстои. Преди да отида на този преглед се чувствах много добре, нямах оплаквания от нищо. В последно време започнах да се грижа за здравето си, с правилно хранене и упражнения,лягане и ставане под опредено време и  започнах да отслабвам. От 6 години насам си правя профилактични хормонални изследвания според зависи от лабораторията какви пакети имат и до сега винаги са ми били в норма. Тази много завишена стойност много ме притеснява.
  Бих потърсила второ мнение веднага, но проблема е че в петък ходих на лекар, в събота си направих изследванията, а в понеделник започнах нова работа и се притеснявам да питам от първия ден за определен почивен. Звънях на лекарката при която ходих, за да го изкоментираме по телефона, но тя не желае да вдигне.
   Знам, че нямам определен въпрос към вас, но ми е много притеснено и всяко мнение би ми помогнало. Благодаря ви за вниманието и съжалявам за дългия пост Simple Smile

Здравейте, дано да успея малко да Ви успокоя. Това, което е хубаво да се направи при тези показатели (големина на възела и завишения тиреоглобулин), е тънкоиглена биопсия - не е нищо страшно, просто се взима материал от подозрителен/подозрителни възли за да се види дали има доброкачествен или недоброкачествен процес в него. В София на мен ми направиха биопсията в Майчин дом, след като моят ендокринолог се обади там и ми записа час (след като видя един подозрителен възел, който впоследствие биопсията показа, че е карцином). На мен лично часът за биопсията ми беше почти два месеца след обаждането, така че не се притеснявайте за новата работа и отсега си запазете час - най-добре през еднокринолога (моят се казва Марио Николов, в Сити Клиник на околовръстното в София, ако търсите препоръка за доктор), но предполагам, че може да стане и направо като звъннете/отидете в поликлиниката на Майчин дом, секцията на ендокринологията. Биопсията не е нищо страшно; усеща се леко убождане, което прилича на вземането на кръв. След 1-2 дена излизат резултатите и ако има злокачествен процес, се препоръчва операция. В над 90% от случаите (поне каквото четох) карциономите на щитовидната жлеза не са агресивни и след операция човек се връща към нормален живот - ако има разсейки, се препоръчва да се мине и терапия с радиоактивен йод (просто се изпива едно хапче и се стои в изолирана болнична стая няколко дена), която цели да унищожи останали ракови клетки. Така че не се притеснявайте, а направете биопсия да сте спокойна и да е ясно какъв е този възел и каква е причината за тиреоглобулина. Успех Ви желая и мога да помогна с нещо, дайте знак.

Последна редакция: пн, 13 юни 2022, 14:41 от Десита123

# 48
  • Мнения: 1 397
Здравейте!
На 11 юли ми предстои да пия йод за сцинтиграфия. Докторката каза да спра хормона 20 дни преди йода. Сестрата, която ме записваше,каза 25 дни. Съвсем се обърках. Вие колко време преди йода спирахте хормона. И как протича сцинтиграфията в Дървеница,че доста се страхувам.

# 49
  • Мнения: 3 124
Аз съм минала сцинтиграфия в Александровска б.
Но не беше с йод

Не е нещо страшно ако не се плашиш излишно

# 50
  • Мнения: 32
Здравейте!
На 11 юли ми предстои да пия йод за сцинтиграфия. Докторката каза да спра хормона 20 дни преди йода. Сестрата, която ме записваше,каза 25 дни. Съвсем се обърках. Вие колко време преди йода спирахте хормона. И как протича сцинтиграфията в Дървеница,че доста се страхувам.

Моята сцинтиграфия беше с Технеций, вкаран с инжекция. Абсолютно нищо не усетих, предполагам и с йода ще е така, защото количеството е много малко и целта е да се натрупа по жлезата, ако има някакви остатъци от нея след премахеането ѝ, за да се види на скенера. Не боли, нищо не се усеща. Пиете го, чакате известно време и лягате  на скенера, който за мен беше най-трудната част, защото заради възела имам задух и като легна опасана с предпазната наметка и този скенер се навреше в лицето ми, ми ставаше зверски усилно. Абсолютно нищо няма да усетите, спокойно!

# 51
  • Мнения: 1 397
Благодаря ❤

# 52
  • Мнения: 32
Момичета, откачам!
Датата за операция при Сечанов наближава, а попаднах на тези мнения и съм в шок.


https://www.puls.bg/forum/11/topics/7996/post

Уж изчетох куп суперлативи за него и го избрах, но сега съм страшно притеснена. Освен това настоях да е в София при него. Наистина се шашнах. Моля, която се е оперирала при него, би ли споделила мнение.

# 53
  • Мнения: 3 124
И при мен бе с технеций, понеже съм млада ме помолиха дори 2 пъти да го направят, защото се изумиха,че даде пълно натрупване и активна жлеза ...базед...амй такова си беше , а не възел ...Не е било с нищо болезнено или неприятно, мъчно ми бе че резултатът бе това, после операция, междувременно спряхме опити за бебе ...
Но и това мина и се радваме на дете🤗💛

# 54
  • Мнения: 1 397
И при мен бе с технеций, понеже съм млада ме помолиха дори 2 пъти да го направят, защото се изумиха,че даде пълно натрупване и активна жлеза ...базед...амй такова си беше , а не възел ...Не е било с нищо болезнено или неприятно, мъчно ми бе че резултатът бе това, после операция, междувременно спряхме опити за бебе ...
Но и това мина и се радваме на дете🤗💛

Благодаря! Радвам се,че всичко лошо е отминало.

Аз от утре спирам хормона за 20 дни. Междувременно имаме резервация за море още от януари и си представям как ще се чувствам като парцал. Ама дано съм доволна от резултата.

# 55
  • София
  • Мнения: 11 489
Gerisita, аз пък съм чела само положителни отзиви и то от първо лице за Сечанов.
Такива - една позната така ѝ се случи, една приятелка така ми каза.... изобщо не ги приемам за сериозни.
Според мен си в добри ръце.

Въпрос към скоро оперираните - в момента правят ли ПСР преди операция?
Ще постъпвам на 17 юли аз.

# 56
  • Мнения: 1 397
Към момента няма изискане за pcr,но пак зависи от болницата. Моята операция беше на 28 май в Софиямед. Никакъв тест не са изисквали.

Относно д-р Сечанов не мога да дам мнение. Не съм била на консултация при него. Само искам да кажа,че за всеки лекар,както и човек,може да се чуе и хубаво,и лошо. Важното за мен е аз с какво усещане оставам след разговора с въпросният човек. Съветвам да спрете да четете,че ще се разколебаете още повече,а не е нужно. Всичко ще бъде наред ❤

Последна редакция: пн, 20 юни 2022, 12:38 от Anelia20

# 57
  • Мнения: 32
Хайде, мина и моята операция!
Какво да кажа за доцент Сечанов - великолепен човек и специалист. В клиниката му получих перфектно професионално и човешко отношение.
Нещо се бях настроила, че след операцията по-малко ще боли, но хубавото е, че с всяка минута положението се подобрява. Ядосвам се на себе си, че се забавих толкова години, защото сега нямаше да съм без половин жлеза, но... Здраве да е!
Успех на всички и благодаря за подкрепата!

# 58
  • Мнения: 325
Здравейте, момичета. Намерих темата в търсене на отговори. 2018 година ми откриха два възела, по един във всеки лоб. Март месец 2022 на ехограф се видя, че този в левия лоб е пораснал до 1.9мм. Направих биопсия, която излезе категория 3, а на генетичен тест се доказа мутация HRAS Q61R с вероятност за раково образувание >75%. Не съм в България, лекарите тук ми препоръчват операция и махане минимум на ляв лоб или цяла жлеза, като решението трябва аз да го взема. Има ли запознати с тази мутация? Възелът не ми пречи, дразни, не го усещам! Хормони и антитела са в норма. За тези минали две операции, съжалявате ли, че не махнахте цялата жлеза от първия път? Или се радвате, че опитахте да запазите една част от жлезата? Мисля, чета и само се обърквам. Препоръките са толкова различни, в различните държави. Опитвам се да премеря риска и взема решението за себе си. Моля, споделете опит и мнение🤗Благодаря, предварително на всички отзовали се.

# 59
  • Мнения: 347
Здравейте, момичета. Намерих темата в търсене на отговори. 2018 година ми откриха два възела, по един във всеки лоб. Март месец 2022 на ехограф се видя, че този в левия лоб е пораснал до 1.9мм. Направих биопсия, която излезе категория 3, а на генетичен тест се доказа мутация HRAS Q61R с вероятност за раково образувание >75%. Не съм в България, лекарите тук ми препоръчват операция и махане минимум на ляв лоб или цяла жлеза, като решението трябва аз да го взема. Има ли запознати с тази мутация? Възелът не ми пречи, дразни, не го усещам! Хормони и антитела са в норма. За тези минали две операции, съжалявате ли, че не махнахте цялата жлеза от първия път? Или се радвате, че опитахте да запазите една част от жлезата? Мисля, чета и само се обърквам. Препоръките са толкова различни, в различните държави. Опитвам се да премеря риска и взема решението за себе си. Моля, споделете опит и мнение🤗Благодаря, предварително на всички отзовали се.
Аз бях с големи по размер три доброкачествени  възела и при операцията запазих част от жлезата. Тава беше мое искане и не съжалявам дори и след време да се появят нови възли.

Общи условия

Активация на акаунт