Операция на щитовидна жлеза - 19

  • 38 652
  • 778
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 17
Здравейте! Аз съм нова в темата. Бихте ли ми препоръчали добър хирург в Русе за операция на щитовидна жлеза. Имам възел на левия лоб, който преди година беше 3,5см., може би вече е над 4см. Все отлагах операцията заради страх, но вече започна да ми пречи много и ще трябва да се престраша и да се оперирам.

# 706
  • Мнения: 2 928
Здравейте, обръщам се към Вас за мнение. От две години съм със завишени хормони на ЩЖ - ФТ3 и ФТ4, ТСХ винаги е в минимум. Приемам Метизол. През април започнаха при мен екстрасистоли,  ходих на кардиолог, сложиха холтер - 1500 камерни, без сърдечно заболяване.
Оперирай се! Аз забравих за сърдечните проблеми като махнах жлезата. Вече и спокойно си спя, направо като пън. А преди както си спя и изведнъж се събуждам от сърцебиене, стресната от някоя налудничава мисъл. За какво ли не съм се притеснявала! Май само внезапното падане на астероид не ми е минавало през ума. Тъпа работа.

# 707
  • Русе
  • Мнения: 245
Здравейте! Аз съм нова в темата. Бихте ли ми препоръчали добър хирург в Русе за операция на щитовидна жлеза. Имам възел на левия лоб, който преди година беше 3,5см., може би вече е над 4см. Все отлагах операцията заради страх, но вече започна да ми пречи много и ще трябва да се престраша и да се оперирам.

Аз съм доволна от Станимир Георгиев,мисля в момента оперира в Медика, но ако имате възможност се оперирайте в София в Майчин дом или в Плевен

# 708
  • Мнения: 17
Здравейте! Аз съм нова в темата. Бихте ли ми препоръчали добър хирург в Русе за операция на щитовидна жлеза. Имам възел на левия лоб, който преди година беше 3,5см., може би вече е над 4см. Все отлагах операцията заради страх, но вече започна да ми пречи много и ще трябва да се престраша и да се оперирам.

Аз съм доволна от Станимир Георгиев,мисля в момента оперира в Медика, но ако имате възможност се оперирайте в София в Майчин дом или в Плевен
Благодаря за отговора. Бихте ли ме насочили за Плевен при кой доктор?

# 709
  • Русе
  • Мнения: 245
Писах на лични.

# 710
  • Мнения: 26
Здравейте! С диагноза Папиларен карцином съм и вече се оперирах. Чакаме хистологията. Доктора каза че може да се наложи да пия радиоактивен йод. Ще се радвам ако някой с тази диагноза сподели като е правил веднъж терапия с йод налагало ли се е пак да се прави терапия с йод? Или от първия път всичко приключва.
Здравейте,това е част от второ дистанционно мнение по документи от Професор по медицина
Училище Харвард Медикъл
Ко-директор, Тироид асоушиейтс клиник
Масачузетс Дженерал Хоспитал
Бостън, Масачузетс
Може да ви помогне евентуално:
Скрит текст:
Решението да се направи лобектомия или тотална тиреоидектомия зависи
най-вече от необходимостта от постоперативен радиоактивен йод, която
сама по себе си зависи от лимфните възли (размер и разположение),
възрастта и предпочитанията на пациента, както и от местните препоръки.
Преди Американската тиреоидна асоциация (American Thyroid Association,
ATA) да публикува своите протоколи през 2015 г. за лечение на рак на
щитовидната жлеза, повечето пациенти с малък папиларен рак на
щитовидната жлеза и централен възел биха претърпели обща
тиреоидектомия, двустранна дисекция на централния възел и биха получили
радиоактивен йод. АТА предположи, че нискорисковите пациенти, които
имат по-малко от 5 централни възела с размер под 2 mm, не се нуждаят от
радиоактивен йод. Ако има латерален възел, се препоръчва използването
на радиоактивен йод. Броят и размерът на възлите обаче може да не са
известни, докато не бъде получена хирургичната патология. Следователно,

11

Резюме на клиничния случай

ако се вземе решение да се направи лобектомия в очакване на минимално
заболяване на възлите, може да е необходима пълна тиреоидектомия (втора
операция за отстраняване на другия лоб). Хирургът може да коригира
обхвата на операцията въз основа на грубите находки по време на
операцията. Освен това при стадирането на рака на щитовидната жлеза се
взема предвид възрастта на пациента – ако се приеме, че има малък
интратиреоиден папиларен рак, при пациенти над 54 години положителният
лимфен възел увеличава стадия от I на II.
Не всички държави следват препоръките на АТА и планът за тази пациентка
вероятно е пълна тиреоидектомия с двустранна дисекция на централния
възел и използване на радиоактивен йод. Ако пациентката се нуждае от
дисекция на латералния възел (вж. дискусията по-горе), тогава със сигурност
ще ѝ бъде направена тотална тиреоидектомия и ще ѝ бъде приложен
радиоактивен йод.

Радиоактивен йод се използва за лечение на рак на щитовидната жлеза най-
вече от 70-те години на миналия век, когато проучване демонстрира

намален рецидив в стадий 2-4 и намалена смъртност при пациенти в стадий
4. Почти за една нощ на почти всички пациенти е даван 100 mCi
радиоактивен йод, включително на пациенти в стадий 1. Пациентите със
засегнати лимфни възли често са се лекували със 150 mCi. Това продължава
около 35 години. През 2009 г. специализираната група, която пише насоките
на ATA за лечение на рак на щитовидната жлеза, предполага, че много
пациенти в стадий 1 не се нуждаят от радиоактивен йод. Радиоактивният йод
има някои значими нежелани реакции. Той може да увреди слюнчените
жлези, причинявайки сухота в устата, метален вкус или подуване на жлезите
при хранене. Той също така се свързва с вторични злокачествени
заболявания, злокачествени заболявания, причинени от радиоактивния йод в
хранопровода, стомаха, дебелото черво, пикочния мехур, гърдата, или
левкемия. Специализираната група се аргументира с това, че даваме
100 mCi радиоактивен йод на много млади жени с рак с нисък риск и
следователно ги излагаме на риск от рак на гърдата и други ракови
заболявания. Едно от другите предимства на даването на радиоактивен йод
е, че позволява интерпретация на тиреоглобулина като туморен маркер.
Тиреоглобулинът е протеин, секретиран от тъканта на щитовидната жлеза.
Тиреоглобулинът не прави разлика между доброкачествена и злокачествена
тъкан на щитовидната жлеза. Но след тотална тиреоидектомия нивото му
трябва да е ниско. А след тиреоидектомия и радиоактивен йод трябва да е
нула. Радиоактивният йод унищожава доброкачествените остатъци от
щитовидната жлеза, които произвеждат тиреоглобулин. Следователно се
превръща в туморен маркер, за да се прецени дали може да има трайно

12

Резюме на клиничния случай

заболяване. Ако не се прилага радиоактивен йод, нивата на тиреоглобулин
остават ниски, но са откриваеми. Европейците не харесаха
предположението на АТА, че много пациенти в стадий 1 не се нуждаят от
радиоактивен йод, и те направиха две проучвания, сравняващи 30 със
100 mCi. Те предполагат, че доза от 30 mCi е толкова ефективна, колкото
100 mCi за намаляване на тиреоглобулина. Проучванията бяха краткосрочни
6-месечни и не оцениха рецидивите. Много скорошно проследяване на
едно от тези проучвания, разглеждащо рецидивите, обаче установи, че
недаването на радиоактивен йод „не е по-лошо“ от даването на
радиоактивен йод при пациенти с нисък риск. В Европа много пациенти с
нисък риск се лекуват с 30 mCi радиоактивен йод. Въпреки че няма
категорични данни, смятаме, че 30 mCi вероятно е безопасна доза. В
насоките на ATA от 2015 г., използващи оценка на риска, се предполага
пациентите с нисък риск да не получават радиоактивен йод, пациентите с
междинен риск да получават 30-100 mCi радиоактивен йод (повечето трябва

да получат 30 mCi), а пациентите с висок риск да получават потенциално по-
високи дози. Много ендокринолози измерват тиреоглобулина, преди да

определят дозата на радиоактивния йод. Неочаквано високият
тиреоглобулин може да отразява персистиращ тумор или обилни
доброкачествени остатъци, но може да подкрепи използването на по-висока
доза, докато много ниският или неоткриваем тиреоглобулин може да
подкрепи използването на по-ниска доза радиоактивен йод.

Неотдавнашното европейско проучване, което показва, че прилагането
на радиоактивен йод „не е по-лошо“ от неприлагането на радиоактивен
йод, е:
LeBoulleux et al. Thyroidectomy without radioiodine in patients with low risk
cancers. N Engl J Med 2022; 386:923.

# 711
  • Мнения: 3
Здравейте!
Жена съм на 46г. в менопауза.
От няколко години следя голям възел на щитовидната жлеза на левия лоб само. Биопсията преди 2 години беше ок. Хормоните по 2 пъти в година  проверявам, също са в норма. Докторите в УСБАЛЕ  гр. София след биопсията  казха засега само го следим възела. Но той  бавничко си расте гадината и от 3,7 см (най-дългото от трите измерения)  стана на 4,3 см. и  при последното посещение доктор Е. Начев препоръча да се опреирам. Моля да ми препоръчате добър хирург в София от личен опит по възможност. Колко дни е възстановяването? Колко дни болнични се полагат? Остава ли грозен белег ? Пият ли се лекарства след операцията ако десния лоб остане '"дай боже"?

# 712
  • Мнения: 315
Здравейте! Аз се оперирах при д-р Видинов и съм много доволна. Възстановяването според мен е различно спрямо различните хора, но на мен ми бяха нужни около 1-2 седмици за да се почувствам ок /първите седмици много ме болеше вратът отзад и се изморявах от повечко ходене/. Ако не се лъжа от болницата ми бяха дали 25 дена болничен, но се надявам и друг да се включи, да не ви подведа. Остава ли грозен белег - зависи как са ви срязали предполагам. Моя разрез беше 7-8 см и първоначално доста се изплаших, но сега 6 м след операцията стои повече като гънка, надявам се, че с времето ще избледнее още. На мен не ми е грозен. Пият ли се лекарства - зависи как се справя остатъка от жлезата ви. Ако успява да произвежда достатъчно хормон може и да не се наложи да пиете. Ако не успява ще пиете някакви малки количества хормон предполагам всеки ден.

# 713
  • Мнения: 3
Здравейте! Аз се оперирах при д-р Видинов и съм много доволна. Възстановяването според мен е различно спрямо различните хора, но на мен ми бяха нужни около 1-2 седмици за да се почувствам ок /първите седмици много ме болеше вратът отзад и се изморявах от повечко ходене/. Ако не се лъжа от болницата ми бяха дали 25 дена болничен, но се надявам и друг да се включи, да не ви подведа. Остава ли грозен белег - зависи как са ви срязали предполагам. Моя разрез беше 7-8 см и първоначално доста се изплаших, но сега 6 м след операцията стои повече като гънка, надявам се, че с времето ще избледнее още. На мен не ми е грозен. Пият ли се лекарства - зависи как се справя остатъка от жлезата ви. Ако успява да произвежда достатъчно хормон може и да не се наложи да пиете. Ако не успява ще пиете някакви малки количества хормон предполагам всеки ден.

 

Сърдечно  ти  Благодаря за бързия и конкретен отговор,  Авокадо:))) Писах  "на лични" тук само с още едно питане.
Здравейте! Аз се оперирах при д-р Видинов и съм много доволна. Възстановяването според мен е различно спрямо различните хора, но на мен ми бяха нужни около 1-2 седмици за да се почувствам ок /първите седмици много ме болеше вратът отзад и се изморявах от повечко ходене/. Ако не се лъжа от болницата ми бяха дали 25 дена болничен, но се надявам и друг да се включи, да не ви подведа. Остава ли грозен белег - зависи как са ви срязали предполагам. Моя разрез беше 7-8 см и първоначално доста се изплаших, но сега 6 м след операцията стои повече като гънка, надявам се, че с времето ще избледнее още. На мен не ми е грозен. Пият ли се лекарства - зависи как се справя остатъка от жлезата ви. Ако успява да произвежда достатъчно хормон може и да не се наложи да пиете. Ако не успява ще пиете някакви малки количества хормон предполагам всеки ден.

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 14:18 от a.chorly

# 714
  • Мнения: 16
Здравейте, на майка ми й предстои операция, моля ви за добър хирург и ако мога да говоря с някой преминал през това? Ще бъда благодарна.

# 715
  • Мнения: 354
Здравейте, на майка ми й предстои операция, моля ви за добър хирург и ако мога да говоря с някой преминал през това? Ще бъда благодарна.
Каква е диагнозата. Ако не е карцином, може и да не бърза?!  Правихте ли биопсия?

# 716
  • Мнения: 16
Биопсията е с лоши резултати, за това.

# 717
  • Варна
  • Мнения: 953
Тук повечето сме с диагноза папиларен карцином (биопсия 6 от 6) - има много добри хирурзи, за кой град питате? Прочетете, осмислете, обмислете -  не е супер спешно. Всичко ще е наред! Операцията и възстановяването не са тежки! Казвам го като човек с тази операция и мозъчна 1,5г по-късно.

# 718
  • Мнения: 143
Iliqna M, 🤗
Назад в темата няколко момичета са писали, че са доволни от д-р Видинов - и като хирург, и като човек.
Винаги можеш да си пишеш с някое от тях и ако решите - да се чуете по телефона. 🙂
Вече в няколко поста има момичета, които споделят, че плашещата биопсия не се е потвърдила след операцията.
Нищо не се знае със сигурност до последно. 🙏🍀
Ти си прецени на кое момиче да пишеш и после ще решите с майка ти какво да правите.
Само не бързайте и не се плашете и шашкайте предварително... 🙏
Паниката е най-лошият "съветник".
Ако имате възможност - опитайте се да потърсите мнението на поне няколко специалисти.
🌺🍀🌈

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 02:24 от Непоправима романтичка

# 719
  • Мнения: 16
Благодаря на отзовалите се.Вчера излезна биопсията, не сме решили къде да се оберира.Ендокринолога ни праща при проф.Димов в Каспела.Аз четох и за проф.Пандев в гр.София.Незнам.

Общи условия

Активация на акаунт