Начини на борба с инфлацията?

  • 5 587
  • 97
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 565
Аз нямам предвид тотална и постоянна регулация, а само при наличието на по-висока инфлация от нормалното и на по-сериозна спекула. В този случай покупателната способност би се задържала на адекватни нива.

# 61
  • Мнения: 41 550
A коя спекула е по-висока? И кой ще я определя? И кой ще казва колко време да важи?  Много често мис е налага да го казвам - пътят за ада е застлан с добри (но недомислени) намерения.

# 62
  • Мнения: X
Аз нямам предвид тотална и постоянна регулация, а само при наличието на по-висока инфлация от нормалното и на по-сериозна спекула. В този случай покупателната способност би се задържала на адекватни нива.

Няма как да стане това и не трябва.

# 63
  • Мнения: 1 600
То едно от нещата водещи най-бързо към ада на упадъка освен регулацията на пазара (включително налаганата от корпорациите), е и раздаването на помощи, но при "златния милиард" и двете вървят с пълна сила от доста време и хората им се радват.
Впрочем от развитите страни само в Япония сега няма инфлация, но те пък искат да има...

# 64
  • Мнения: 10 796
Напротив. Див капитализъм има и се нарича картелни споразумения. В такава ситуация няма как малкия и среден бизнес да оцелеят и се стига до ситуация както в момента.
Държавата може да се намеси в регулацията и при това много успешно, като се наложи данък върху печалбата/ оборота, които нараства не линейно, а експоненциално след определени нива. По този начин е защитен потребителя и държавата печели. Производителя вече има с какво да се съобразява и има върху какво сериозно да се замисли. Само че това няма как да стане - никой няма да го направи защото е крайно неизгодно за монополистите и на никой не му пука за държавата.
В момента трябва единствено евтина работна ръка, даже ако е безплатна - още по-добре.
Ще видим как ще се развият нещата. Европа от няколко години е затворила определени сектори за китайски стоки. Имат изисквания стоката да е произведена на място различно от Китай с доказан производител. Но това е само за определени сектори в техническата индустрия ! 
Интересно е какво ще стане с вноса на плодове и хранителни стоки тази година и контрола върху качеството / безопасността / на продуктите. Под безопасност разбирайте торене, ползвани пестициди, ГМО ... В тази криза с пшеницата ще е интересно развитието на международния пазар.

# 65
  • Мнения: 744
Държавата може да се намеси в регулацията и при това много успешно, като се наложи данък върху печалбата/ оборота, които нараства не линейно, а експоненциално след определени нива. По този начин е защитен потребителя и държавата печели.

Европа от няколко години е затворила определени сектори за китайски стоки. Имат изисквания стоката да е произведена на място различно от Китай с доказан производител. Но това е само за определени сектори в техническата индустрия ! 

Съжалявам, че ще ви разочаровам, но само който не е поискал, само той не е избегнал плащането на данък върху печалбата или оборота. Начините са десетки - от банално класически та до изключително изобретателни. Държавата не може да направи практически нищо срещу това. Не само нашата: никоя държава не може. Данъчните власти реализират отделни кампании срещу отделни лица, но в цялост това явление не подлежи на овладяване. Най-общо казано се разчита на възпитаване на държавно угоден манталитет в обществото и страх от наказание.

Възможно е да съм в грешка, но не мога да се сетя за стока от Китай, чиито внос е забранен на общо основание. Не се допускат до пазара стоки, които не отговарят на европейски изисквания: за безопасност при употреба, фито-санитарни и други здравни изисквания, и т.н. Ако стоката е придружена от съответните сертификати, няма причина да не се разреши вносът и. Антидъмпинговите мита са тема на друг разговор.

# 66
  • Мнения: X

Съжалявам, че ще ви разочаровам, но само който не е поискал, само той не е избегнал плащането на данък върху печалбата или оборота. Начините са десетки - от банално класически та до изключително изобретателни. Държавата не може да направи практически нищо срещу това. Не само нашата: никоя държава не може.

Малко трудно в Германия например ще скриеш данъци или въобще ще ощетиш държавата. Данъкът не е плосък 10%, а стъпаловиден. На 100 000 евро и нагоре печалба общо данъците са към 46%. Само на фирмата, отделно за собствениците като физически лица данъци върху дохода им от заплата и дивиденти и няколко вида задължителни осигуровки. Плащат си ги и пак стават все по-богати богатите.

# 67
  • София
  • Мнения: 2 028
най-често намесата на държавата в ценообразуването и контрола на цените води до дефицит и купони. Основният пролем на инфлацията е ЕЦБ и постоянното печатане на пари. Докато ЕЦБ не спре печатицата инфлацията ще расте.Като към това трябва добавим и малоумието зелена сделка, която вдигна цената на първичната енергия,  а от там и инфлацията. ЕЦБ се бавят с вигането на лихвените проценти , защото в  момента Италия е свърх задължняла и едно вдигане на лихвените проценти може да я потопи, понеже ще оскъпи обслужването на дълговете.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
... дигнат цените на 7 лева литъра, ако продължаваш да продаваш на 3.50 си на печалба по предварителните ти сметки. Но ако вдигнеш на 7 лева литъра ще направиш почити 400% печалба. Кой е луд да изтърве това? Така се прави при нас със всички основни стоки. Но не е луд този който продава и прави печалбата ....

Да, вероятно почти всичко е спекула, но за съжаление "който дава баницата" също е заклещен в безизходица и няма избор, защото главно говорим за стоки от 1-ва необходимост, на които търсенето е високо еластично, тоест каквито и промени в цената да има, потребителят ще си купи. Защото не може без хляб, кисело мляко, олио, ток, вода, кабел, телефон, гражданска и т.н.  

Спекулацията я правят монополите, олигополите и не на последно, място самите търговци. Всеки включва в цената риска, несигурността, поскъпналите разходи, но хората, които отдават труда си под наем, не могат с такава лекота да "вдигнат" заплатите си. И за да не фалират банките, монополите, търговците, производителите, фалират домакинствата. Горчивата реалност. И после защо в България нямало пазар?

Аз мисля, че против инфлацията трябва държавата да се намеси с мерки, но уви, тя няма да го направи. Например като ако ДДС в даден сектор, това да задължава търговците да свалят и цената. Като падне цената на горивото, онези по веригата, които са я вдигнали заради увеличеното гориво преди това, да я свалят също. Но това няма да стане, нали?

Ако вие продавате закуски и повишат тока, повишавате цените, ама ако намалят тока, няма да намалите закуските, нали? Защо да си намалявате печалбата? Но утре ще искате някой все пак да има пари, за да му продавате. Замислете се как допринасяте за инфлацията. Всички тези паразитизми трябва да се изкоренят, но няма такава държава, за съжаление.

Последна редакция: ср, 08 юни 2022, 16:09 от svetlana manoleva

# 69
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 480
Ако вие продавате закуски и повишат тока, повишавате цените, ама ако намалят тока, няма да намалите закуските, нали? Защо да си намалявате печалбата?
Печалбата не се повишава само с повишение на цените, всъщност дори може да намалее с тяхното вдигане Wink

# 70
  • Мнения: 535
Понеже нямам време да чета цялата тема, най-кратко за авторката да си отговори на така мъчещите я въпроси, оставям едно видео, вярно три часа е, но поне после ще може да спи: https://youtu.be/-D8yAm7Nb6w

# 71
  • Мнения: 1 276
И аз да се включа с пример от моята потребителска кошница. От доста време пазарувам от една дрогерия, през последните 2 години цената на дезодорантите "Рексона" беше 2.99 лв., "Дав" - 3.20лв. По същото време , тези продукти бяха на цени около 5.50 -6.00 лв. в Кауфланд.
Вчера си купих малка опаковка душ-гел "Дав" за 3.99 лв. от любимата ми дрогерия, днес влязох да разглеждам в "Лили дрогерия" и цената на СЪЩИЯ ПРОДУКТ / душ гел/ е 7.50 лв.
Хайде сега ми говорете за инфлация. Драстичното покачване на цените в България / за пореден път/ не е нищо друго освен СПЕКУЛА.
И основно ни ограбват големите немски/австрийски вериги. Оскъпяването е почти 100 %.
А сетих се още нещо - в кварталния ни магазин шоколад "Милка" - 100 гр. е 1.80 лв. Познайте колко струва в Кауфланд?Imp

# 72
  • Мнения: 10 796
То затова в момента политиката е такава да се унищожи малкия и среден бизнес. Направят ли го познайте на какви цени ще купувате душ-гел и шоколад !
Инфлацията се предизвиква изкуствено. Обаче ако в малкия магазин е по-евтино хората ще пазаруват от там. Ако собственика вдигне цената за да се полакоми за печалба ( печалба, която е за сметка на цена, а не оборот ) - губи клиентите които ще пазаруват от големия магазин на същата цена.

# 73
  • Мнения: 41 550
Сори, ама в малките магазинчета е по-евтино само ако крият оборот и данъци. Иначе просто не могат да вържат двата края. Аз лично по-ниски цени на каквото и да е не съм виждала в малки магазинчета, но козметика от тях не купувам де.
И няма политика да се унищожава малкия бизнес, стига с тези мантри. Нали ако бъде унищожен ще му виснат на правителството да се занимава с тях? А големите вериги не управляват държавата.

# 74
  • Мнения: 10 796
Те данъчните спят и си затварят очите за малките магазинчета ....

Общи условия

Активация на акаунт