Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 6

  • 46 022
  • 891
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 699
Това са отлични резултати без значение от храненето. Така трябва да е при метаболитно здрав човек. Под условие, че и инсулинът е проверен, това е много важно.
А защо тогава на гладно е по-висок резултата от след хранене ?


Не мога да помогна с тълкуване, но е важно да напишете колко време след храненето е взета пробата в 12ч.
Около 2,5-3 ч.

# 301
  • Мнения: 11 843
Колко време след храна?
П.П. сега виждам, че сте отговорили 2-3 часа, ами затова време е нормално да спадне захарта.

Принципно този захарен профил се прави най-често на диабетно болните за да се види как си контролират захарта. Иначе за установяване на проблем е хубаво - кр.захар и инсулин на гладно, при нужда - обременяване с глюкоза.

# 302
  • Мнения: 699
Колко време след храна?
П.П. сега виждам, че сте отговорили 2-3 часа, ами затова време е нормално да спадне захарта.

Принципно този захарен профил се прави най-често на диабетно болните за да се види как си контролират захарта. Иначе за установяване на проблем е хубаво - кр.захар и инсулин на гладно, при нужда - обременяване с глюкоза.

Ами в лабораторията казват как да действам.
Първо на гладно, после да хапнеш изследване, хапваш - изследване.
Спазват се техните указания ми е мисълта.

Относно това измерване го правя защото няколко пъти при рутинна ПКК, глюкозата на гладно е около 6,1-6,5, което е над референтната. Затова ЛЛ насочи към това изследване.
Преди това е изследван и гликиран хемоглобин, който е 5,70 % NGSP

# 303
  • Мнения: 10 210
Ако системно се преяжда с въглехидрати, всеки може да докара А1С над 5,6. Както казах, задължително трябва да се провери инсулинът. А защо резултатите днес са така - защото това е моментна снимка, нищо не гарантира, че и утрешните биха били такива. И да, сутрешната захар на гладно е най-висока, със или без заболяване. Тя отразява работата на панкреаса и черния дроб, после след стимулация с храна има отделяне на инсулин и захарта спада дори при лек диабет, при тежък е по-сложно, може да отнеме доста часове, за да спадне. И както казват лекарите, това не е математика, трудно се дават кратки и еднозначни отговори. Дори и при един и същ пациент резултатите може да са много различни при две последователни изследвания.

# 304
  • София
  • Мнения: 2 410
ОГТТ с инсулин и глюкоза най-добре ще покаже нещо има ли.

# 305
  • Мнения: 699
Ако системно се преяжда с въглехидрати, всеки може да докара А1С над 5,6. Както казах, задължително трябва да се провери инсулинът. А защо резултатите днес са така - защото това е моментна снимка, нищо не гарантира, че и утрешните биха били такива. И да, сутрешната захар на гладно е най-висока, със или без заболяване. Тя отразява работата на панкреаса и черния дроб, после след стимулация с храна има отделяне на инсулин и захарта спада дори при лек диабет, при тежък е по-сложно, може да отнеме доста часове, за да спадне. И както казват лекарите, това не е математика, трудно се дават кратки и еднозначни отговори. Дори и при един и същ пациент резултатите може да са много различни при две последователни изследвания.

Излезе и третата стойност отново след хранене:
Глюкоза в 8ч. - 5,3 mmol/L - на гладно
Глюкоза в 12ч; - 4,7  mmol/L - след прием на храна
Глюкоза в 15ч; - 4,9  mmol/L - след прием на храна

Благодаря Ви за разясненията и отговорите, които ми дадохте.

# 306
  • Щастлива мама на 3 слънца
  • Мнения: 2 169

Здравейте може ли някой да ми помогне в тези изследвания

# 307
  • Мнения: 1 976

Здравейте може ли някой да ми помогне в тези изследвания

Ще изпишат вагинален пробиотик, тъй като лактобацилите са намалели. Няма нищо притеснително.

# 308
  • sofia
  • Мнения: 405
Пуснах си стерилна и обикновена урина за изследване . Още не са излязли , но ЕРИТРОЦИТИ 27 /0-17/
                        ЛЕВКОЦИТИ 140/0-28/  AnguishedAnguished
Лекувах цистит  и имах леко стомашно неразположение ... Но чак такива стойности?
Дали нещо не е сгрешено?

# 309
  • Мнения: 2 017
Здравейте, дъщеря ми на 6 г е с Ковид от петък вечерта. Главните симптоми са и поддържане на висока Т, но днес за първи ден не вдига вече толкова високо и според мен се оправя. Проблемът е, че педиатърката пусна изследване и ЦРП излезе 34 и според нея това е бактериална инфекция и иска да почнем антибиотiк. Питането ми е дали с това ЦРП е сигурно, че има бактериална, защото някъде бях чела, че докъм 30-40 се води вирусна, а над 40 вече е бактериална, но не знам вярно ли е...

Скрит текст:

# 310
  • Мнения: 10 210
Не, ниско е. При много по-висок е оправдано антибиотик и то след антибиограма.

# 311
  • София
  • Мнения: 1 121
От кръвната картина прилича на вирусна инфекция, аз също не бих дала антибиотик.

Февруари месец синът ми беше с висока Т и сходна кръвна картина, но с ЦРП - 160. Тъй като беше 3-ти ден и забелязвах подобрение говорих с педиатърката да изчакаме един ден за антибиотика. На следващия ден беше много по-добре, пуснах отново кръв след 48ч и црп беше 18. Тоест падало е, въпреки високата стойност от първите изследвания.  Бързо оправяне на дъщеря ви! 🙏🏼

# 312
  • Мнения: 40
Mоля за тълкувание на следните резултати. Възможно ли е следите от билирубин в урината да се дължат на дехидратация или задължително сочат патология? Изследвах заради оранжев цвят вечерта и сутринта, но след прием на течности през деня цветът е вече нормален.
 
Урина Общо хим. изследване      Профил   *   *

Ph      5.5      4.5 - 8.0
Относително тегло /Sp.gravity/      >=1.030      1.015 - 1.025
Белтък в урина /protein/      Отрицателен      отрицателен резултат
Захар в урина /glucose/      Отрицателен      отрицателен резултат
Билирубин в урина /bilirubin/      Следи      отрицателен резултат
Уробилиноген в урина /urobilinogen/      Неувеличен      неувеличен
Кръв в урина /blood/      Отрицателен      отрицателен резултат
Нитрити /nitrites/      Отрицателен      отрицателен резултат
Кетони /ketones/      Отрицателен      отрицателен резултат

# 313
  • Мнения: 44
Здравейте, може ли някой да ги разчете дали всичко е ок . Че чак другата седмица съм на лекар а ми е интересно. Благодаря предварително!! [/img][/img][/img][/img][/img][/img]

# 314
  • Мнения: 44
Най- важен от всичко е холестерола.  Повярвайте и го проумейте, мили дами.   Най- дълго живеят хората с нисък холестерол 3  и с ниско кръвно налягане.  Останалите трябва да се борят , за да постигнат това. Никога не подценявайте високия холестерол и високото кръвно.  Ще имате голяма полза ако послушате съветите ми.
Извинявам се че пиша под поста Ви, но мисля че не ми се вижда снимката. Може ли за съдействие [/url][/img]

Общи условия

Активация на акаунт