Нашите орхидеи – тема 39

  • 30 553
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 94
Според мен не. Почети малко на първа страница, преди да вземеш следващата. Може би си сбъркала нещо с отглеждането.
Да орхидея Белина не намерих нищо. Толкова ме е яд. Така и не успях да я видя цъфнала. 😔
AmiamoМного красиви орхидеи.😍

# 16
  • Мнения: 5 378
Е, всички така сме започнали. Не познавам някого, който да не е убил поне една орхидея.
Учим се И от грешките си, следващия път ще направиш други грешки, и така докато се научиш Grinning

# 17
  • Мнения: 94
Някой знае ли какви грижи трябва да полагам за орхидея Белина? Има ли нещо по специфично?

# 18
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Някой знае ли какви грижи трябва да полагам за орхидея Белина? Има ли нещо по специфично?
Обича малко повече влажно, отколкото хибридите от магазина. Обича топло също. Прави листа по-рядко и обикновено са 2 нови листа за година. Цветоносното стъбло не се реже. Прави пъпки на същия цветонос, след като прецъфти. Листата са големи и по-светло зелени. Друго за момента не се сещам. Ако някое от момичетата се сети за още неща, да казва.

Орхидеята без корени аз бих я изчистила от остатъка от изгнилите корени, бих я оставила във фунгицид  1-2ч. и бих я сложила в чашка над вода и покрила отгоре за да остават изпаренията вътре ( своеобразен микроклимат).

# 19
  • Мнения: 94
Някой знае ли какви грижи трябва да полагам за орхидея Белина? Има ли нещо по специфично?
Обича малко повече влажно, отколкото хибридите от магазина. Обича топло също. Прави листа по-рядко и обикновено са 2 нови листа за година. Цветоносното стъбло не се реже. Прави пъпки на същия цветонос, след като прецъфти. Листата са големи и по-светло зелени. Друго за момента не се сещам. Ако някое от момичетата се сети за още неща, да казва.

Орхидеята без корени аз бих я изчистила от остатъка от изгнилите корени, бих я оставила във фунгицид  1-2ч. и бих я сложила в чашка над вода и покрила отгоре за да остават изпаренията вътре ( своеобразен микроклимат).
Как така в чашка над вода има ? Не разбирам. Може ли снимка, ако има някой ? Тази без корени е орхидея Белина.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 906
Дали е Белина или хибрид - не е толкова важно. Можете да се опитате да я реанимирате. Наличните корени са изгнили, от тях не мисля, че има нещо годно. Все пак, можете да дръпнете с пръсти зеленикавата маса /веламен/ и да оставите жилката. Ако жилката изглжда добре - светла е, без петна,  аз я оставям. Също е добре да почистите остатъците от стари листа над корените. Първо я потопете в разтвор на сиситемен фунгицид (Сигнум, Топсин или Ридомил, ако намерите, Проплант, Скор) за около 20 минути, после с пинсета обелете остатъците. Премахнете от корените това, което пада само с пръсти и ако жилката вътре е тъмна, я отрежете и нея до светло или до основата. После или я слагате във висока чаша/изрязана бутилка, но така че да не допира водата на дъното и чакате да пусне нови корени, както ви каза Angela61, или я слагаате с листа във водата (на 2-3 см) и дупето нагоре и чакате пак корени. Дали ще живее - зависи само от нея.

Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 21:16 от Raya

# 21
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
https://photos.google.com/share/AF1QipMV44Cp5Zy8D1P2hKMi9_lKBzJi … 1UkVLVXJENXhIN3Bn

Незнам дали можеш да го видиш видеото, че е от телефона. Видеото е за Катлея, но става и с други видове орхидеи. Поне при мен дава ефект, но след доста време (около 4 месеца) и ако на орхидеята ѝ се живее.
Бутилката е срязана по средата (горе-долу, не е от голяма значение) и двете части са вмъкнати една в друга.

Последна редакция: сб, 11 юни 2022, 19:07 от Angela61

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
Котетата са много красиви, за пръв път виждам.

Имам мерак за мини орхидея, най-много да дебна и аз из Кауфланд да спася някоя.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 906
Вижте в Хоуммакс за мини.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Тинкитата понапълниха цветоносите. Този път съм доволна 😍




Червеното за първи път цъфти при мен, сега и втори цветонос пълни 🥰

# 25
  • Мнения: 1 148
Здравейте! Изчетох предната тема, но не видях някъде информация за подобен проблем, затова направо питам тук. Става въпрос за орхидея на моя близка, която е завъдила това нещо. Чудя се дали може да е щитовидна въшка.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 906
Щитовидна е. Взима памук със спирт и минава листата. Щитчето е восъчно и се разтваря от спирта. През няколко дена, 4-5 пъти. Така може да почисти растението механично. Контактни инсектициди не вършат работа. Може да ползва сиситемни.

# 27
  • Мнения: 1 148
Благодаря!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
За памуковата въшка, когато четох /не знам дали важи и за тази/, се казваше, че има и в корите паразити и трябва да се подновят, като се "спиртосат" включително и корените.

# 29
  • Мнения: 5 378
Корените не се обработват със спирт! Може само саксията да се почисти с него, когато е празна. И по листата внимателно със спирта, без да се прекалява. За корените се ползва инсектицид.

Общи условия

Активация на акаунт