Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 842
  • 841
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 69 239
Не, от друг...цял ден ръчках и търсих и изпадна накрая...
За сега предпочитам да не го казвам...разбрах че е мостра когато ми се обадиха за потвърждение на поръчката чак, ще го огледам като дойде...предполагам всичко ще е наред...

# 91
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 800
Гликоза, наглеждай си парцела в Банкя, че там местните са едни... Ходи периодично, прави нещо по него, най-добре със свидетели. Не се шегувам.
Ако знаеш колко си права... Брат ми живее в Банкя, и съседното място също е незастроено, познаваме собствениците. Идват двама мургави юнаци и започват да секат всичко, то беше доста обрасло. След като си отиват, брат ми се сетил да се обади на собственика, да пита кои са те, ако имаме нужда от почистване на моето място, да ги наемем. Ами нищо не знаеше, а после се оказа, че друга съседка ги е разпознала, и сега собственика, който е адвокат, води дело срещу тях. Били част от такава група, дето ги почистват и после ги продават. Та така. После отидохме с брат ми и огледахме моето място, ами стои си, и е толкова обрасло, че няма как да се влезе даже. Ако реша да го продавам, ще трябва да инвестирам няколко хиляди за почистване, изглежда доста трудна работа.
Не, от друг...цял ден ръчках и търсих и изпадна накрая...
За сега предпочитам да не го казвам...разбрах че е мостра когато ми се обадиха за потвърждение на поръчката чак, ще го огледам като дойде...предполагам всичко ще е наред...
Teta, пиши като го получиш, ако е читав, дай сайта. И на мен ми предстои да купувам матрак.

За определяне на актуалната цена под наем, аз пускам търсачката, по разните сайтове за имоти под наем, за квартала, като залагам важните качества на апартамента ми, стаи, квадратура от до, етажност, вид отопление, и т.н. и цената на наема, която мисля че е реална, със стотина отгоре и отдолу. Така се ориентирам, дали това което искам да вземам, е съпоставимо с това, което се предлага в моя район в момента за жилище със сходни характеристики.
Разбира се, всеки ще каже, че повечето надуват цената по сайтовете, но нищо не пречи да я надуеш малко и ти, ако смяташ такъв подход за правилен.
Аз първоначално давах реалната цена, или даже малко по-ниско, за да стане по-бързо наемането, но после разбрах, че така и така всички вече се научиха от популярните серии за отдаване и купуване на имоти, че клиентите се пазарят, и ако дам ниска цена, все едно всички мислят, че трябва нещо да отстъпя.
На всеки му е приятно, да знае че е взел нещо по-евтино от това, което струва всъщност, а дали е така, малко е трудно да се прецени, защото всяко жилище е малко или повече различно от другите, и някъде на един едно ще му е удобно или ще му хареса, на друг друго. Като цяло, да оферираш малко отгоре няма вреда.
Та това е подхода ми при определяне на наема.

# 92
  • Мнения: 69 239
За мястото...защо не го оградите с мрежа?
За такава лека ограда не се изисква разр.за строеж, само геодезист си викате да отложи границите, и опъвате мрежата.
Много ли скъпо излиза мрежата?
За другото - ок.

# 93
  • Мнения: 9 931
Гликоза, за Банкя в скрит текст

Скрит текст:
Съседите са първите заподозрени в Банкя, когато чужди, т.е. НЕ от местните имат място. Вадят си констативен н.а. със свидетели други съседи, след това се разменят - кой ще вади н.а., другите му стават свидетели, че мястото е на пра-пра-дядо/баба и винаги е било негово. Общинските служби са пак от местните, знаят се и се познават.
Майка ми така си загуби 1/2 място, и то при положение, че има н.а. и се води и в общината, и в данъчното като съсобственик. Съсобственичката е изиграла цялото упражнение, в комбина със съседи (местни), с които при това се бяхме съдили за границите. Ама съсобственичката много време живееше там и вече е станала почти местна.
Говори си с адвокат, какво трябва да направиш реално, за да избегнеш някакви измами. Плащането на данъците не е достатъчно.   

Иначе и аз споделям подхода ти при определяне на наема - стига горницата над средния за района и състоянието да не е много над, така че въобще да няма заинтересовани да дойдат да се договарят. Ако е много над средния наем, биха решили, че няма да могат да свалят такава горница.

# 94
  • София
  • Мнения: 16 182
За мястото...защо не го оградите с мрежа?
За такава лека ограда не се изисква разр.за строеж, само геодезист си викате да отложи границите, и опъвате мр
   
Извън темата на темата, оградата не спира лошите.
Първо я демонтират и крадат, после с човек от общината изтриват част/ако не са лакоми/ или целия имот от скицата в местното кметство. После - има и други начини, да не изброявам.
Затова като намерих купувач за сравнително добра цена веднага шитнах 2 места.
С парите взех апартаменти, после наематели и така стигаме до темата на темата.

# 95
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 800
За мястото...защо не го оградите с мрежа?
За такава лека ограда не се изисква разр.за строеж, само геодезист си викате да отложи границите, и опъвате мр
   
Извън темата на темата, оградата не спира лошите.
Първо я демонтират и крадат, после с човек от общината изтриват част/ако не са лакоми/ или целия имот от скицата в местното кметство. После - има и други начини, да не изброявам.
Затова като намерих купувач за сравнително добра цена веднага шитнах 2 места.
С парите взех апартаменти, после наематели и така стигаме до темата на темата.
Има някаква ограда, която е паднала на места, и общо взето, не е защита, бетонни колци с тел, която е скъсана повечето. Ама идеята е добра да се шитне и да си разширя бизнеса с апартаментите. Laughing Докато някой не е решил да го приватизира. Worried

# 96
  • Мнения: 972
Живеем в държава на абсурдите, щом толкова лесно могат да ти откраднат парцела. Та по темата на темите, може ли по аналогичен начин да ти задигнат апартамента?!? Ужасно е това, умът ми не ми го побира как е възможно..

# 97
  • Мнения: 14 790
Бях чувала,че има някакви начини да откраднат земята на човек,но се оказва,че е много просто измислено.''Браво'' и за пълното съдействие на властите с мошениците.И аз съм потресена.

# 98
  • Мнения: 25 865
Живеем в държава на абсурдите, щом толкова лесно могат да ти откраднат парцела. Та по темата на темите, може ли по аналогичен начин да ти задигнат апартамента?!? Ужасно е това, умът ми не ми го побира как е възможно..
По трудно е, но съм чувала за опарени възрастни хора от имотната мафия.

# 99
  • Мнения: 2 873
Такива не знаят на кой биха накривили шапката. Товае много опасно. Ако попаднат на някой луд, после ще им прати хора да ги потупат малко. Докато сами несе сетят давърнат имота.

# 100
  • Мнения: 3 321
Живеем в държава на абсурдите, щом толкова лесно могат да ти откраднат парцела. Та по темата на темите, може ли по аналогичен начин да ти задигнат апартамента?!? Ужасно е това, умът ми не ми го побира как е възможно..
Имам приятел, на който преди години му взеха етаж от къща в центъра на Варна. Последно като го видях, каза, че се съдели и бяха минали 5-6 години, добре, че имаше къде да живее..

Имам и друг, на който ми отхапаха парче от парцела по пътя Варна-Златните е и сега пак години съдене, а се канеше да го продава.

Та срещат се такива неща

# 101
  • Мнения: 2 475
Да, за съжаление се случва. На мой приятел отмъкнаха къща на пъпа на София. След дългогодишни съдебни битки си я върна. За вложените време, нерви и средства няма да споменавам.

Агенцията по вписванията предлага абонаментна услуга - струва към 6 лева за 2 години, при която чрез СМС те известяват /почти моментално/, ако настъпи каквото и да е вписване по /до десет броя/ ЕГНта. Да, пак е пред свършен факт, но човек може веднага да реагира преди имотът да бъде продаден на добросъвестни трети лица.

# 102
  • Мнения: 9 931
СМС известяването го препоръчвам на всеки - с вписване и на ЕГН-тата на роднините/наследодатели (бъдещи или настоящи). За да не се изпуснат срокове, за да може да се реагира навреме. То е ясно, че без съд няма да мине, ама друго е веднага да започнеш, друго - след като са минали години.

# 103
  • Мнения: 18 782
Явно Банкя е някаква неприятна аномалия в това отношение - там такива случаи са наиситна доста повече, отколкото в други населени места. Аз също веднага се сещам за два такива случая.

# 104
  • Мнения: 9 931
Тази "аномалия" е още от соц.времената, бих казала от личен опит. Хората в общината се сменят, но нравите - не. Няма как да извадиш скица на имота и данъчна оценка, а в скицата да не са упоменати н.а. и собствениците, при положение, че общината те е уведомявала за регулации като заинтересовано лице. И в данъчната оценка - същото, и двата съсобственика си имат партиди, как се получава данъчна оценка, че си плащал за цялото, като не си. Нали тези документи се изискват при нотариуса.
Пък след това отиваш при нотариус да си вадиш констативен н.а. за имот, защото нямаш документ за собственост, въпреки че имаш н.а. за него (не констативен, за покупко-продажба), но само за 1/2.
Но това е положението. При нас поне реших, че десетилетието и нервите, които ще загубя по дела, както и парите, не си заслужават. И съм суеверна - смятам, че в голям % от случаите има възмездие, от компетентния "орган". Smirk

Общи условия

Активация на акаунт