Студенти в Нидерландия - 13

  • 50 758
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 708
Здравейте на всички,
Синът ми е приет в Saxion Enschede.
Не съм се включвала до сега, но тихичко изчетох всичките теми до момента и искам да благодаря на всички
за подробната информация и споделените преживявания.
Изключително много ни помогна.
Успех на всички деца и техните родители Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 456
И на нас ни отказаха резервацията. Отново търсим…
Ама защо така? Някакво обяснение дават ли?

# 47
  • София
  • Мнения: 4 039
Чак не ми се говори…

Прати мейл в изрично запитване дали всичко е наред с резервацията. Потвърдиха, всичко било наред, парите са преведени. Пожелаха му хубаво лято и го очакват в септември. Час по-късно получихме рефънд. Той се обади и му обясниха, че е станала грешка и са овърбукнати. Ама той да продължава да следи, щото нещо може и да се освободи.

Преди няколко дни получи мейл от TUE, че пренасочват квартирите към 2 и 3 курс, защото и за тях нямало и съответно първокурсниците да се оправят сами. Предполагам това е причината.

# 48
  • Мнения: 493
Може ли някой да сподели как се подписва договор по интернет? Първо наемодателят ли трябва да си е попълнил данните и да го е подписал и после някак го изпраща, ние подписваме и ... нищо не ми е ясно. Извинявам се, ако въпросът е тъп, но се притеснявам да не изгорим с някоя прилична сума.
Между другото ние успяхме втори път да резервираме студентския хотел и втори път ни отказаха резервацията. Това е някакво безумие.

# 49
  • Мнения: 17
Може ли някой да сподели как се подписва договор по интернет? Първо наемодателят ли трябва да си е попълнил данните и да го е подписал и после някак го изпраща, ние подписваме и ... нищо не ми е ясно. Извинявам се, ако въпросът е тъп, но се притеснявам да не изгорим с някоя прилична сума.
Между другото ние успяхме втори път да резервираме студентския хотел и втори път ни отказаха резервацията. Това е някакво безумие.
Първо изпратихме копие на личната карта на детето, те изготвиха договор и ни го пратиха по мейл. После го изпринтихме, дъщеря ми го подписа, сканирахме го и им го върнахме, след което и те го подписаха и пак ни го изпратиха по мейл. Договорът е текст - първо на английски език и след това на холандски. Дъщеря ми трябваше на всяка страница да си напише инициалите и на две обозначени места в края на двете езикови части да се подпише. При нас нещата протекоха по този начин.

# 50
  • Мнения: 493
Може ли някой да сподели как се подписва договор по интернет? Първо наемодателят ли трябва да си е попълнил данните и да го е подписал и после някак го изпраща, ние подписваме и ... нищо не ми е ясно. Извинявам се, ако въпросът е тъп, но се притеснявам да не изгорим с някоя прилична сума.
Между другото ние успяхме втори път да резервираме студентския хотел и втори път ни отказаха резервацията. Това е някакво безумие.
Първо изпратихме копие на личната карта на детето, те изготвиха договор и ни го пратиха по мейл. После го изпринтихме, дъщеря ми го подписа, сканирахме го и им го върнахме, след което и те го подписаха и пак ни го изпратиха по мейл. Договорът е текст - първо на английски език и след това на холандски. Дъщеря ми трябваше на всяка страница да си напише инициалите и на две обозначени места в края на двете езикови части да се подпише. При нас нещата протекоха по този начин.
А кога се прави плащането и трябва ли да получим някакъв документ, че сме платили?

# 51
  • Мнения: 17
плащането направихме след като ни върнаха подписания от тях договор. Изпратихме им платежното, след което по мейл получихме отговор, че всичко е ОК.
Може ли някой да сподели как се подписва договор по интернет? Първо наемодателят ли трябва да си е попълнил данните и да го е подписал и после някак го изпраща, ние подписваме и ... нищо не ми е ясно. Извинявам се, ако въпросът е тъп, но се притеснявам да не изгорим с някоя прилична сума.
Между другото ние успяхме втори път да резервираме студентския хотел и втори път ни отказаха резервацията. Това е някакво безумие.
Първо изпратихме копие на личната карта на детето, те изготвиха договор и ни го пратиха по мейл. После го изпринтихме, дъщеря ми го подписа, сканирахме го и им го върнахме, след което и те го подписаха и пак ни го изпратиха по мейл. Договорът е текст - първо на английски език и след това на холандски. Дъщеря ми трябваше на всяка страница да си напише инициалите и на две обозначени места в края на двете езикови части да се подпише. При нас нещата протекоха по този начин.
А кога се прави плащането и трябва ли да получим някакъв документ, че сме платили?

# 52
  • Мнения: 19
Stella1977 при нас договорът беше на холандски. Първо изпратиха бланката на договора, за да го погледнем. Дъщеря ми го превежда през google translate 😁 след като го прочете, изпрати копие на личната си карта. В рамките на няколко минути наемодателя върна договор с нейните данни и подписан от него. Дъщеря ми изтегли файла на телефона и го подписа от там (както е и при таблетите). Не сме го принтирали.
В договорът беше посочена банкова сметка. На следващия ден направихме плащането.

# 53
  • София
  • Мнения: 4 039
Може ли малко помощ относно цените на междуградските пътувания? Ако се намери квартира извън града, в съседен град примерно, какви отстъпки може да ползва неработещ студент? И къде мога да видя какви са относително цените за пътуване? Примерно между Айндховен и Тилбург или Хелмонд? Разписания някакви на влакове или автобуси има ли?

И още нещо: Може ли да препоръчате агенция в Айндховен, но не такава, която само събира оферти, тип Парариус или Рентола, а такава, която отдава само собствени имоти? Предпочитам да сключа договор и да си платя комисионна за нещо реално, отколкото да плащам 30-40-60Е за събирателни сайтове, в които обявите или са стари, или са заети, или нещо подобно.

# 54
  • Мнения: 6 284
https://www.ns.nl/

Сайта на железниците.

# 55
  • София
  • Мнения: 4 039
Като гледам на сайта, месечна карта за пътуване Айндховен-Тилбург излиза 200-350Е, не мога да преценя кога е час пик при тях. В предишната тема някой беше споменал, че пътуване от този тип- около 30 мин.- излиза доста по-малко. Затова исках да помогнете да се ориентирам, колко допълнително би струвало, да се пътува от някъде за 20-40мин.

# 56
  • Мнения: 1 456
И аз бих била благодарна за такава агенция, със собствени имоти, или на която са й възложени за управление такива!
Когато влезеш в Парариус, в конкретен имот, се вижда и агенцията, която го предлага, но в повечето случаи сайтовете нямат английска версия.
Подсещам за списък с агенции по градове, лично изпитани, с опсание на начина ом ма работа. Аз мога да се включа с две, за Маасттихт.

# 57
  • Мнения: 14
Здравейте! Водовъртежът на търсене на квартира е ужасен. Синът ми е приет в Лайден. От три месеца търсим квартира, а дори до оглед не можем да стигнем. Разширили сме търсенето освен в Лайден и в Хага, Делфт, Зотермеер и всичко в радиус от 20 км. До този момент нищо. Бих помолила, ако някой освобождава стая или има някаква информация , която би ни била полезна, да се свърже с мен. Все още имам някаква надежда за успех, но времето върви, а резултати нулеви.

# 58
  • Мнения: 4
Аз съм от новите тук, и съм прочела всичко до момента. Да споделя и опита си до сега относно търсенето на квартира в Арнем: Регистрирахме се в Камернет, наистина на голяма част от обявите никой не отговаря. Уредихме един оглед, и сина ми отиде на място там заедно с баща си.  Междувременно успяхме да уредим още един оглед, но и от двата резултата е, че са одобрени други кандидати. Посещение на място в агенции - оказа се безмислено, насочили са към онлайн реггистрация в агенциите и следене на обявите там. В момента през Камернет имаме отговор по още две обяви за оглед, но едната е днес, а другата в петък - съответно няма кой да отиде на място, сина ми вече се прибра в БГ. Та се чудя какъв е изобщо варианта - може би онлайн огледите вече не са актуални, както по време на ковид пандемията, и трябва да се случват на живо....а как да стане това, освен да стоим там вероятно поне месец....
Любка, доста деца българчета има в Арнем , сега ще започнат да се прибират за вакацията. Не може ли да наемете стаята на някое дете за месец, и бидейки там за по дълго време да  търсите спокойно до намиране. Едва ли има дете което да не е ок някой друг да му поеме месец от наема. Навремето така изпращах децата си на езикови курсове  в Мюнхен - едномесечен курс и пренаета за месец студентска квартира.

Благодаря, G.D.! Ако има тук някой със студент в Арнем, който би преотдал стаята си за известно време, или по някакъв начин би съдействал за оглед, ще бъда благодарна да ми пише.
Не губете надежда! На нас късмета ни се усмихна и вече имаме подписан договор и платен депозит и наем. За едната от квартирите, които гледахме на място, ни писаха след няколко дни, че документите на първия одобрен от тях студент не били изрядни и сина ми е втория одобрен. В рамките на същия ден изготвиха договор, изпратиха го за електронно подписване и платихме депозит и първи наем през Revolut.

# 59
  • Мнения: 1 399
Пътуването не е за време, а за разстояние. Час пик веднага казвам са 6.30- 9.00 и16.00-18.30. Бърз преглед показва 16 евро отива+връщане на ден без ограничение на часа и без отстъпка маршрут Айндховен-Тилбург. С обикновена карта минимума който може да използва е 15% отстъпка по всяко време, като картата не се пълни, а се връзва с дебитна карта, от която рехли в рамките на 72 часа. Това обаче е само за влака, трябва да се прецени дали няма да използва и автобус. Смятате си на дни и готово. Ако пътува извън час- пик, билет отиване+ връщане е 9.60 в тази посока. Има и други продукти, трябва да се порови. Това, обаче не включва превоз на колело във влака.
За нашия договор - капаро платихме предварително преди договора за запазване на квартирата с копие от лична карта моя, нейна, декларация за гарант - искаха ни го за 24 часа. Получи договора електронно през платформа, където се подписва също електронно( не електронен подпис, просто подпис). Детето се подписа и имаше някакъв срок за първия наем - 2-3 дни, не помня точно. Имаше и срок, в който да разпише. После получи подписания договор от страна и на наемодателя по мейл. Всичко само електронно. Договорът и приложенията - само на английски. Платежно на английски ни издадоха от банката и го изпратихме.

Общи условия

Активация на акаунт