Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 186
  • 990
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 881
Смях ме избива за конкуренцията от Македония 😂... Там освен английски и тук таме някой завърнал се гастербайтер няма друго, на милион и половина от които половината са полуграмотни албанци не се стряскайте много.
Тук работещите по кол центрове и излизащите от разни академии да не мислиш, че са много по-грамотни? Не са.
Според държавата ИТ сектора в България е 30-40 хиляди човека, като поне половината са по колцентрове. Та държава с 2 милиона (колкото са официално) е достатъчна да е конкуренция. Не казвам, че ще са конкуренция на всички фирми, а на аутсорските, които се рекламират с това колко са евтини спрямо западна Европа. И две вече са отворили офиси там. Неприятното е, че са от тия дето получават пари по държавни поръчки.
А Сърбите са колкото нас като население и географски и като пътна инфраструктура са по-свързани с Европа, а заплатите там са по-ниски.

Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил.
То ако ставаше така, наизустяваш няколко думички и вече програмист...
С толкова езици най-добрия му вариант е да стане асистент/представител на някой бизмесмен, който не говори езици, но има клиенти от различни държави. Иначе за акаунт мениджмънт / продажби / съпорт в кол център обикновено има отделен човек/екип за всеки регион и това ,че знае няколко езика едновременно няма да е предимство. Освен ако не е на по-високо ниво (все едно ръководител на екип) в много малка фирма, която не може да си позволи за всеки език по отделно да неме човек. Това с "доказано от интервюиращи безброй"  звучи много странно. Ниво по чужд език се доказва със съответните сертификати, на друго никой не вярва.

# 211
  • Мнения: 3 587
Кой ви излъга, че заплатите в Сърбия са по-ниски?

# 212
  • Мнения: 2 881
Сърби дошли да работят в България.

# 213
  • Мнения: 3 587
за неквалифициран труд може, не знам.
по офисите са по-високи в Сърбия

# 214
  • София
  • Мнения: 1 434
Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил. Това ще му гарантира желания доход след известно време. Не мисля, че има позици, изискващи знанието на толкова много чужди езици. Единствено в туризима, но това е далеч от добре платено.

Интересно ми стана - тези езици за удоволствие ли ги е учил?
Учил е и живял години в държавите с тези езици. Отдават му се, но и е положил усилия да ги научи не само от средата. До ден днешен ги поддържа с четене на книги на различни езици.
Няколко от последният "отсяващи" за ниво на език, говореха пъти по-зле от него, което го отказа от брой опозиции, защото не звучи сериозно Grinning

# 215
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
А той какво си представя като работа с тези езици? Кое, освен заплатата, е фактор?


Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил.
То ако ставаше така, наизустяваш няколко думички и вече програмист...
То ако ставаше така - наизустяваш няколко думички и вече си филолог... 😂😂😂

Меко казано, да се неглижира тежестта на която и да е наука, не е признак на особено висока обща култура.

# 216
  • Мнения: 2 881
То ако ставаше така - наизустяваш няколко думички и вече си филолог... 😂😂😂

Меко казано, да се неглижира тежестта на която и да е наука, не е признак на особено висока обща култура.
Така е, ама никъде не съм виждал някой да казва, че като прочетеш една книга на чужд език и вече си филолог. Аз за програмирането се твърди точно това. В реалният свят не става обаче и после се пускат теми как еди-кой-си го дискриминирали и не го назначавали защото бил твърде умен.
А и това да говориш даден език по-добре от някой интервюиращ не те прави филолог. Бая пъти разни рекрутъри са искали да ми проверят нивото на английски при все че те едва сричат. Затова казах, че за езици се показват сертификати, по възможност международно признати.

за неквалифициран труд може, не знам.
по офисите са по-високи в Сърбия
Коментираше се в контекста на ИТ сектора. Със секретарките не съм в течение как стоят нещата.

# 217
  • Мнения: 3 587
не ми замазвай със секретарки.

В две фирми от различни браншове имам екипи и в Сърбия и много добре знам кой специалист колко струва, щото заплатите минават през мен преди договор, включително и на ИТтата.
Та с ЕЖК - не на мен.

# 218
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Скрит текст:
То ако ставаше така - наизустяваш няколко думички и вече си филолог... 😂😂😂

Меко казано, да се неглижира тежестта на която и да е наука, не е признак на особено висока обща култура. [\spoiler]
Така е, ама никъде не съм виждал някой да казва, че като прочетеш една книга на чужд език и вече си филолог. Аз за програмирането се твърди точно това. В реалният свят не става обаче и после се пускат теми как еди-кой-си го дискриминирали и не го назначавали защото бил твърде умен.
Абсолютно няма връзка с:

Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил. Това ще му гарантира желания доход след известно време.

# 219
  • Мнения: 2 881
Абсолютно няма връзка с:

Явно на този човек му се отдават езиците. Да вземе да научи и един за програмиране, едва ли ще го затрудни толкова предвид колко чужди езици вече е научил. Това ще му гарантира желания доход след известно време.
Точно 100% има връзка, защото познаването на даден език за програмиране е под 10% от работата, а и език за програмиране не се учи като човешки език, коренно различно е. Та абсолютно нищо няма да му гарантира и само  може да го подведете човека с такива мнения.

Оооу, съжелявам, не бях разбрал, че сръбският министър на финансите ви носи доклад всяка сутрин. Joy Със самопровъзгласили се експерти по всичко няма да споря.

# 220
  • Мнения: X
Аз не мога да разбера докачливостта на ббоко, има много хора с преки впечатления и опит, които споделят от първа ръка. Полезно е факти да се споделят, а не наистина “говори се, че”. Все около Сърбия и Македония за конкуренти, та и “Кирчо” трябваше да намесим. То е ясно, че всичко е свързано с всичко и работният пазар зависи от политически решения, но това не е за тази тема.

# 221
  • Мнения: 1 149
Ей много сте докачливи! Естествено, че ученето на език за програмиране не е същото като ученето на испански, но е учене. Изисква време, усилие, постоянство, някой би казал и таланант. Все качества, които е логично да предположим, че човек научил вече >5 чужди езици, притежава! И каквото и да ми обяснявате, езиците за програмиране не случайно се наричат езици, не само на български. Разбира се, че има и логическо мислене и математика, но какво му пречи да пробва?! Вие да сте чували поговорката 99% упоритост, 1% талант? Човекът явно няма проблем с 99-те %, тези чужди езици не се учат толкова лесно, не и на високо ниво.

# 222
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
То и ученето на медицина е учене, ама убий ме не мога да го науча това, колкото и да се старая. Нищо че съм научила няколко езика за програмиране. Освен това въпреки, че съм ги научила с лекота, ми е адски трудно да уча езици за говорене. Толкова трудно, че едвам стигнах до някакво средно задоволително ниво на английския и когато трябва да говоря с някой чужденец се изприщвам. Така че, на всеки каквото му се отдава. На сила хубост не става.

# 223
  • Мнения: 2 930
Всъщност, хората с логическо мислене показват по-добри резултати на тестовете пи език. Доказано е, не ми се рови за източник. Едната ми дъщеря е математик и програмист и знае (кой по-добре, кой по-зле) три езика, единия от които корейски и го учи сама. Като всяко правило обаче и това има (доста) изключения. Малката ми дъщеря е обратното - езиците и се отдават, учи в езикова, но математиката е пълна скръб. Така че,  не можем да генерализираме, както при повечето (да не генерализирам и аз) неща в живота.

# 224
  • Мнения: 1 852
Аз не съм много на "ти" с ИТ позициите и това колко математика и логика трябва, за да си програмист. Имам двама приятеля, които в даскало като бяхме задачите по математика им ги решавах аз и то за 3ка + имаха наглостта да се явят на матура по математика, защото нали искат да стават програмисти - ем скъсаха ги. В момента точно това работят, та и заради това подлагам под съмнения каква точно математика ти трябва и логика, за да си пограмист, защото от тази моя извадка си давам извода, че може би не ти трябва чак толкова.

Общи условия

Активация на акаунт