Пункция на киста или лекарства?

  • 1 309
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 156
Здравейте! От една година някъде цикъла ми е много нередовен, най - вероятно влизам в предменопауза. Последния месец ми закъсня с 20 дни. Точно тогава случайно напипах бучка в лявата си гърда. Стреснах се, но помислих, че е нещо хормонално заради закъснението. Въпреки това веднага отидох на мамолог. Направиха ми ехография и се установи солитарна киста. Както каза доктора, по - малкият дявол. Ето какво точно пише в епикризата - фиброзно - кистичен тип млечни жлези с наличие на единични микрокисти - двустранно с размери да 3 - 4 мм. и солитарна киста в ЛМЖ - параареоларно - латерално с размери 20/22 мм. Не се отчитат белези за локално инфламиране в момента на прегледа. Не се виждат данни за солидни лезии. Не се откриват белези суспектни за малигнени лезии в двете жлези. Не се виждят данни за аксиларна лимфоаденомегалия. Диагноза - мастодиния с вероятна дисхормонална етиология. Каза ми, че с лекарства или от само себе си няма да мине и ме изпрати при хирург за пункция. Изобщо не съм наясно с тази манипулация. Мамолога каза, че се прави с местна упойка, хирурга каза, че нямало нужда от такава. Може ли някой да ми обясни какво представлява самата пункция. Болезнена ли е, опасна ли е, за колко време се прави, трудно ли е възстановяването после, крие ли някакви рискове? Часа ми е насрочен за утре и цялата треперя, а уж не съм такава паника. На косъм съм да не отида, а мисля, че няма да е правилно. Ще се изследва и течността от кистата, което е много важно.

# 1
  • Мнения: 6 243
Имам няколко пункции, в чужбина са правени, така че не знам каква е практиката на българските лекари. При мен бяха без упойка, и никога не съм усещала никаква болка. Докато наблюдава на ехограф, лекарят прави пункцията и "източва" съдържимото на кистата. Отнема минимално време - моите бяха много големи, да кажем минута максимум. Не е опасна манипулацията, ставаш и си тръгваш след това. Няма рискове от самата манипулация, няма възстановителен период. Остава ти дупчица от убождането от иглата.

Аз съм диспансеризирана в тукашната мамоклиника, ходя поне веднъж в годината на преглед, а когато се наложи заради кисти - и по-често. Бял кахър е, не се притеснявай изобщо.

# 2
  • Мнения: 1 156
Много ти благодаря за това, което сподели. Успокои ме малко.

# 3
  • Мнения: 6 243
Успокой се, не са рядкост тия кисти в периода на перименопаузата. Имала съм до 5 см в диаметър, порасна за дни буквално. Ще направят пункцията и ще си добре след това. Повечето кисти така или иначе се появяват и минават от само себе си, и се виждат само при преглед. Големите, като тая твоята дето е 20-22 мм в диаметър, се напипват, и могат да създадат известен дискомфорт. Важното е, че си взела мерки. Пиши утре, като мине!

# 4
  • Мнения: 1 156
Благодаря ти още веднъж 🤗 Знам, че сигурно се държа малко детински, но за първи път се сблъсквам с това и от прекалено четене и разпитване само се стресирах допълнително. Дано мине всичко безболезнено, ще пиша като свърши.

# 5
  • SF
  • Мнения: 21 172
Потвърджавам, че пункцията на киста не боли. Болката е от иглата, но не е нетърпимо. Просто е неприятно. На мене винаги на място мамологът ми е теглил течността. Не са ме пращали при хирурзи.
След това кистата изчезва. Стеничките й се слепват и я няма.

# 6
  • Мнения: 1 156
Наистина не боли 😊 Цялата процедура дали отне 5 минути. Ако кистата изчезва след пункцията, защо ми казаха, че можело пак да се появи? И какво може да се направи профилактично за да не се случи това? Навсякъде пишат за прословутата вечерна иглика, но дали помага 🙄 А антибиотик пили ли сте след пункцията?

# 7
  • SF
  • Мнения: 21 172
Ами може пак да се появи. Няма да се появи същата, но друга на същото място може да се появи. И пак пункция, ако нарастне много...
На мене са ми правили пункция поне 3-4 пъти.
Не пиеш антибиотик след пункция. Ще видиш, че на следващия преглед тази киста няма да се види. Дано да нямаш и нова.

# 8
  • Мнения: 10 263
А такава пункция винаги ли се прави като се види киста на мамографията? Или само ако е болезнена? Питам защото предната година и при мен се видя киста на дясна гърда. Болки нямам. Но ме викаха на допълнителен оглед на видеозон. Там докторката първо каза пункция, после каза абе айде на 6 месеца да я следим. Аз не отидох ни на едното, ни на другото защото съм и аз в премено и почти постоянно ме болят гърдите, цикъла ми закъснява всеки месец, а час ми дават за след месец и половина два. С болки в гърдите е абсурд да отида на мамограф или биопсия.

# 9
  • SF
  • Мнения: 21 172
Не винаги. Ако е голяма, болезнена и пречи, тогава я махат. Лекарят преценява.

Общи условия

Активация на акаунт