Самоосигуряващо се лице

  • 3 827
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 411
Здравейте, знаете ли как стои въпроса с болничните при СОЛ? Личния лекар какво трябва да напише в име на фирмата при положение че фирмата за която се извършва услугата не поема никакви осигуровки. В случая договора е за извършвана дейност за фирма от чужбина, няма как тя да плати обезщетение за болнични, а личния лекар иска име на фирма и адрес за болничния 🤔

# 16
  • София
  • Мнения: 1 620
СОЛ регистриран ли е като свободна професия?
В този случай пишете юридическото лице.
Счетоводител имате ли? За какви рискове се осигурявате?

# 17
  • Мнения: 411
Да има регистрация като freelancer.  Счетоводителят подава всеки месец всички задължения, има здравни и за болест.
В такъв случай ако се запише юридическото лице, то първите 3 дена няма да ги изплати работодателя, така ли? Тъй като не е трудов договора и работодателя няма ангажимент. Само от НАП ще се получава обезщетението?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 620
да
все пак се консултирайте и със счетоводителя, защото той е запознат какви декларации сте подали

# 19
  • Мнения: 411
да
все пак се консултирайте и със счетоводителя, защото той е запознат какви декларации сте подали
Благодаря 😊

# 20
  • София
  • Мнения: 3 911
Регистрирана съм като СОЛ. Рисувам и искам да продавам картините си. Какви точно документи трябва да издавам? Когато пращам по куриер е ясно - те издават документ за паричен превод, но ако искат в да платят в брой, какво издавам  аз? Ясно е, че нямам касов апарат, както и наето/собствено място за продажби.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 620
https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite … svobodni-profesii - най долу на линка:
Касови бележки
Лицата, които упражняват дейност като свободна професия, не са задължени да регистрират извършваните от тях продажби в търговски обект чрез фискално устройство. За придобитите доходи е задължително да се издава документ за отчитане на приходите, съгласно ЗДДФЛ.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 911
Много благодаря. Под “касови бележки” се има предвид от кочан? Хартиени? След като нямам и не съм длъжна да имам фискално устройство, не виждам друг начин. Това ли са:

# 23
  • Мнения: 28
Много благодаря. Под “касови бележки” се има предвид от кочан? Хартиени? След като нямам и не съм длъжна да имам фискално устройство, не виждам друг начин. Това ли са:



Моята счетоводителка ме посъветва да пиша фактури. Направих си в ексел една бланка, тя я одобри и там си следя и номерата. По-лесно било за осчетоводяване. Ф-рата не е обвързана с банково плащане.
Аз съм строителен инженер проектант "феийлансър" ако има значение.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 911
То фактура не ми е проблем да направя и попълня, но ако плащането е в брой, а ти не можеш да издадеш фискален бон, какво издаваш към тази фактура? Ако е по банка е ясно.

# 25
  • Балчик
  • Мнения: 740
То фактура не ми е проблем да направя и попълня, но ако плащането е в брой, а ти не можеш да издадеш фискален бон, какво издаваш към тази фактура? Ако е по банка е ясно.
касова бележка от кочан - ако дейността е регистрирана свободна професия или занаятчия

# 26
  • София
  • Мнения: 3 911
Благодаря ви.

Общи условия

Активация на акаунт