Операция на миома - 8

  • 40 749
  • 735
  •   1
Отговори
# 180
  • Варна
  • Мнения: 190
Здравейте, момичета!
До сега все се спогаждахме с моята "приятелка", докато преди ден/два не ми поднесе неприятно преживяване.
Малко предистория:2017 г ми откриха 2 миомни възела и ендометриоза. Последва Лапароскопия. Отстраниха ЕМ/половин яйчник/ и едната миома. Другата оставена, заради лошото място на което е. Планирах бременност.
Последва инвитро. Слава Богу имам две прекрасни момиченца, на по 3г и половина💞.
Секциото беше юни 2019, лекарите имаха притеснение заради възела, но все пак се справиха. От тогава до сега редовно ходя на контрола, на 6м. Всичко беше Ок до август тази година. Започнаха едни по продължителни цикли и дните на зацапване преди Ц също станаха повече. Юли месец бях на контрола, всичко беше наред!
Само преди седмица отново отидох на преглед и моя АГ установи:деформирана шийка и бонус още един възел.
Два дни след това започна новия ми МЦ, но този път съпроводен с ужасно силни болки, изтръпване на десния крак(само бедрото) и страшно много съсиреци!
От 17.12, до днес съм в цикъл(вече 9 дни) ! В петък сутринта получих доста обилно кървене, снощи също! Разговарях с Аг и ЛЛ, посъветваха ме да пия желязо. Приемам билкова кръв, и ампули тотема.
Пия чай с канела.
Моля ви кажете ми някоя от вас имала ли е подобно кървене. Колко време е необходимо за да спре? Или няма спиране? Сериозно се замислям за отстранявяне на матката.

Здравей,
Аз съм така. Преди 2 месеца ми откриха образувание (4-5 см) след 1 година странен цикъл ( казвам странен защото ту кървях по 16 дни, после пък по 5 дни 🤷🏼‍♀️).
    Най-тежкия беше ноември месец - въпреки противозачатъчните ми дойде 5 дни по-рано, сля се с 7-дневния ми цикъл и така до края на овулацията - около 20 дни)... Продружено с болки ниско, в кръста, изтръпване на бедрото, та на моменти чак до глезен.
    Аз имам и анемия, но когато ме удари такъв месец пия желязо и малко повече витамин Ц ( не го спирам, но поне намаля като интензитет кървенето).
   Що се отнася до всичко - чакам час при специалист и най - вероятно ще махнат въпросното чудо, но до тогава това е решението. Мъчително, досадно, подтискащо, но ще изтърпим.
    Иначе за спирането - по принцип спира. Може би последните дни са най-бавни, ту цапа, ту не. Аха да се зарадваш и то се появи.
   Интересното е, че след прегледа ми ( 1 година поне 12 дни си кървях на месец) вече втори месец се дъежи прилично и си спира на 7мия ден ( както си е редовно без проблемите). Та явно месец с месец не си прилича.
    Ако искаш ми пиши, явно имаме доста общо. 😊

# 181
  • Sofia
  • Мнения: 9 719
Аз съм споделяла, но пак да кажа - моят миома също се отразяваше в изключително обилни цикли със съсиреци. Болки не съм имала (като малка имах много болезнен цикъл, но след първото раждане никога повече нямах болка при цикъл), обаче това обилно кървене беше просто ужасно - първите три дни (и нощи) беше някакъв водопад. Превръзките ги сменях прогизнали от-до. На срещи в офиса бях полуседнала на стола, в страх да не размажа нещо по дрехи/стол. Излишно е да казвам, че в цикъл се носеше само тъмно и дъъълги пуловери. Първите три дни, освен задължителната работа, не се излиза. Нощем се бях научила да полу-спя, усещах като "тръгне" теча и с тичане по 2-3 пъти на нощ се ходи на тоалетна да се отече, иначе чаршафът е изцапан. След първите три обилни дни при мен спираше, след това ден-два нищо, след това още 3-4 дни кафяво течение. И така на 26 дни всеки месец.
Да не говорим, че от тази анемия се задъхвах и бях вечно уморена.
И всичко това заради миома, която по никакъв начин не усещах като болка или друг дискомфорт, ама този теч...
Тук се сещам да кажа, че по съвет в някоя от темите си купих менструални гащи, които са чудесни. Тяхната цел е да се носят без превръзка, нооо с такъв цикъл при мен разбира се бяха под превръзката (винаги най-попиващите на пазара), доста ме успокоиха и денем, и нощем, Попиват, дори ако ви потече от превръзката. Отделно са от много приятна материя, дори и сега се случва да си ги нося нощем, макар и без цикъл.

# 182
  • Мнения: 2 571
Момичета, и аз съм с анемия и последния път дори припаднах в лабораторията при взимане на кръв за изследване. И сега с този бонус, съм като ходещо бяло платно Sad.
NMB, имам и аз въпросните гащи. Не знам точно в кой ден да ги използвам, няма шанс да е от 1ви до 9ти ден. Снощи едното дете ме помоли за ябълка, още със ставането от дивана стана страшно! Все едно някаква тапа се отпуши и цялата превръзка беше пропита, текна по краката ми, по пода.... като заклана!


Elizabeth_Toni, благодаря, ще ти пиша 👋
Ще ми бъде полезно да споделиш

# 183
  • Бургас
  • Мнения: 6 326
И аз откакто имам гащите съм по-спокойна, нося си ги с превръзка, вечер се въртя спокойно, но те също в един момент могат да пропуснат на дъното, там за съжаление не са достатъчно подсилени според мен.Друго, което съм  тествала е памперс гащите за възрастни.С тях няма никакъв проблем, те са пригодени да поемат много и за вечер също са много удобни.Ако човек е на зор , дето се вика срам не срам и през деня може да ги сложи.

При мен големите течове са  3-5 ден, но  последните 2 месеца ме притеснява това продължително зацапване.Дойде ми някъде 15, още не е спряло напълно.Досега чак толкова не е било, все е спирало около 8 ден.

Rosse, пробвай витамин к1, С, коприва, турта, овч.торбичка, живовляк, цариче ако можеш да пиеш чай или на тинктура. Определено се намаля, не много, но все пак има подобрение.

Мен ме и боли, от 10ч. до15ч. в дните, в които тече силно.Включително и това, което казвате по-краката.

# 184
  • Мнения: 2 571
Голчудо, веднага си правя чай от коприва!
Когато разбрах за първите два възела пиех разни тинктури от турта и бял равнец. За съжаление не се повлияха, но то нямаше и извън менструалното кървене.
Като спомена за памперс : за някой ще е смешно, ама след като нямам избор ще нося! Ти сега ми даде доста добра идея. Имам останали някъде пакет памперс гащи от децата! Че то си е огромна превръзка, от сливиците до тила 😁

# 185
  • Бургас
  • Мнения: 6 326
Дано да помогне! Неволята учи за съжаление.Скоро попаднах на това нещо, не знам доколко върши работа, явно никой не го е тествал, но колко му е, аз всичко пробвам, пък дано нещо да сработи.

От темата за добавки видях това, това,  някой случайно да ги е ползвал?

и още едно

# 186
  • Мнения: 1 172
ROSSE, звучи ужасно Sad
Ако има нещо “хубаво” в това, е че уж миомите в кухината се махат по-лесно и щадящо, през влагалището, а не чрез лапароскопия / отворена коремна операция. Ходила ли си за няколко мнения?
Знам, че чайовете против миома действат кръвоспиращо. Но ефектът е бавен и едва ли ще се усети чувствително при толкова обилен цикъл. Стискам палци!

# 187
  • Мнения: 673
Здравейте,

Честита нова година на всички! Нека тя бъде изпулнена преди всичко с много здраве и приятни емоции.

Тъй като все още от лятото не съм си решила проблема с миомните възли, с началото на годината това ми е 1 задача - започвам консултации.
Ще отида при д-р Танчев в Токуда.
Препоръчаха ми и един лекар в София мед, но не съм го чувала - д-р Хасан. Някой дали го познава и може да изкаже мнение.

Благодаря!

# 188
  • Варна
  • Мнения: 288
Здравейте,

Честита нова година на всички! Нека тя бъде изпулнена преди всичко с много здраве и приятни емоции.

Тъй като все още от лятото не съм си решила проблема с миомните възли, с началото на годината това ми е 1 задача - започвам консултации.
Ще отида при д-р Танчев в Токуда.
Препоръчаха ми и един лекар в София мед, но не съм го чувала - д-р Хасан. Някой дали го познава и може да изкаже мнение.

Благодаря!

За София мед препоръчвам завеждащия АГ отделението - д-р Валери Нецов. Аз се оперирах при него на 29.11,  не съм била на контролен, но мина един цикъл всичко е ОК и се чуватвам прекрасно. Д-р Хасан го виждах на визитациите - нямам лично впечатление - млад и леко троснат, което нищо не ознавача като качества Simple Smile
Успех в избора на лекар!

# 189
  • Мнения: 270
Здравейте! И аз влизам в клуба.
Бързорастяща миома, около 10 см и полип. Трима доктори съветват за хистеректомия. Но аз се дърпам и отказвам, малко над 30 г съм. Само един ми даде надежда, че може да махне само миомата - Венелин Иванов в Софиямед. След консултация с него и Нецов, той започна да заема позиция, че може би е по-добре да е хистеректомия, но това ще се види по време на операцията. Все пак имам две деца, които според Нецов са достатъчни. Моята АГ ми препоръчва Босев в Майчин дом, ходих и при него, доволна съм. Но сега съм раздвоена, не знам кой да избера. Какви са вашите отзиви?
Трябва да отбележа, че преди 2-3 години Иванов ми откри полипа, други не го видяха. Има набито око и още тогава ме посъветва да направя хистероскопия, но поради много препятствия не успях. След това се появи миомата, която расте с по около 2-3 см на година. Циклите няма да ги коментирам - там е страшно.

Последна редакция: сб, 14 яну 2023, 16:21 от dalgoto_chorapche

# 190
  • Мнения: 2 696
Здравейте! И аз влизам в клуба.
Бързорастяща миома, около 10 см и полип. Трима доктори съветват за хистеректомия. Но аз се дърпам и отказвам. Само един ми даде надежда, че може да махне само миомата - Венелин Иванов в Софиямед. След консултация с него и Нецов, той започна да заема позиция, че може би е по-добре да е хистеректомия, но това ще се види по време на операцията. Все пак имам две деца, които според Нецов са достатъчни. Моята АГ ми препоръчва Босев в Майчин дом, ходих и при него, доволна съм. Но сега съм раздвоена, не знам кой да избера. Какви са вашите отзиви?
Трябва да отбележа, че преди 2-3 години Иванов ми откри полипа, други не го видяха. Има набито око и още тогава ме посъветва да направя хистероскопия, но поради много препятствия не успях. След това се появи миомата, която расте с по около 2-3 см на година. Циклите няма да ги коментирам - там е страшно.
Майка ми я оперираха скоро с точно толкова голяма миома в Доверие - д-р Делчев, който каза, че може да я махне без да пипа матката и така и стана. Можете да се посъветвате и с него, нейните впечатления са много добри.

# 191
  • Мнения: 270
Unicorn88, твоята операция мина ли?
Моля те, разкажи ни.

# 192
  • Мнения: 923
Здравейте, да, операцията ми беше в понеделник, още съм в болницата (Софиямед в Дървеница).
При мен по време на операцията е станало ясно, че реално е по-зле, отколкото мислехме първоначално - извадили са 10 миоми!!! Прочух се в цялото отделение Grinning Нецов ми ги показа на снимка, на близките ми също, беше ги наредил на една салфетка по големина Grinning
Та ако имате въпроси, питайте, но да кажа като цяло, че съм много доволна от цялото отделение, много са мили и внимателни всички.

# 193
  • Мнения: 1 539
На мен освен другите начини за установяване на миомата, такъв размер ми правеше коремче и също притискаше пикочния мехур. Невъзможно беше да я подмина и да не разбера, че я имам, просто не ми се занимаваше с това в чужбина и затова отложих. Но иначе смятам, че всяка жена трябва минимум веднъж годишно да ходи на гинекологичен преглед, за да се избегне по възможност най-тежката интервенция.

Как се стига до нея? Споделям личен опит: докато е малка се тюхкам и получавам разни съвети 'в никакъв случай операция, ще те осакатят'. Започвам да си мисля, че с диети и други тем подобни, вкл. с дълго кърмене ще я стопирам и едва ли не преобърна да се смали и изчезне 😀 Накрая физическите симптоми се усилват и умножават, изтрезняваш, отиваш на преглед и voila... набързо вземаш правилното решение, ако все още е възможно да е достатъчно щадящо. Но е можело да го вземеш и по-рано.

Ходете редовно на преглед!

# 194
  • Мнения: 270
Здравейте, да, операцията ми беше в понеделник, още съм в болницата (Софиямед в Дървеница).
При мен по време на операцията е станало ясно, че реално е по-зле, отколкото мислехме първоначално - извадили са 10 миоми!!! Прочух се в цялото отделение Grinning Нецов ми ги показа на снимка, на близките ми също, беше ги наредил на една салфетка по големина Grinning
Та ако имате въпроси, питайте, но да кажа като цяло, че съм много доволна от цялото отделение, много са мили и внимателни всички.

И аз разбрах... Значи за теб се е отнасяло...

Mama2288
Аз се следя дори прекалено редовно, по 3-4 пъти в годината. Имам корем, да. Имам притискания на други органи и видимо нещата не са ок.
До сега не взех това решение, защото според АГ има много миоми, които не растат и не създават проблеми, надявахме се, че ще има промяна. Но в последната една година при мен стана страшно, много порасна. Освен обилните кръвоизливи и голяма анемия, започнах да усещам и притискане на други органи, имам постоянна тежест в корема, дори навеждането понякога ми е трудно.

Последна редакция: сб, 14 яну 2023, 18:08 от dalgoto_chorapche

Общи условия

Активация на акаунт