Да купя ли този имот или не?

  • 1 489
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

чудя се дали да купя малко тристайно жилище 70 квадрата в голям град в южна Германия. Локацията му е добра намира се в центъра много близо до централната гара, има трамвай на 2 минути от блока, а гарата е на 7-8 пеша. Блока е от 1956-та година. Цена 225.000 евро + 21.000 евро разходи по сделката = 246.000 евро, 100% финансиране, което ще рече, че ще трябва да покрия само разходите по сделката. Финансирането е за 10 години на 3,8%. Цената е сравнително ниска защото жилището е за ремонт. Като смяната на прозорците е най-спешното нещо. Възможен наем е 10 евро / квадрат, но за целта ще трябва може би да сменя дограмата и да сложа кухня, последното не е проблем, но дограмата ще е голям проблем. Обадих се в петък на фирма която се занимава с такава дейност и ми казаха, че има капацитет чак март/април 2023. В други немски форуми ми казаха, че само банята щяла да струва 20.000 евро, според мен банята си е сравнително окей. Имам спестени около 160.000 евро, но всичко е инвестирано в акции и ETF-и, които не мисля да продавам, освен една част за да финансирам сделката. Заплатата ми нето е около 3500 на месец. Идеята ми е дългосрочно инвестиране. Дали тази инвестиция си струва изобщо?

Месечната вноска към банката с 2% изплащане на година е 1100 евро, като допълнително има 200 евро разходи, като половината могат да се носят от наемател. Изложението е изток - запад, като изток е спалнята и хола, запад е кухня, баня и детска стая.

Банката оценява имота на почти 300.000 евро, ама това не е гаранция за нищо. Има и други желаещи така, че имам най-много още 1-2 дена да реша. Много се чудя, какво бихте ме посъветвали?

Мерси много предварително!

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Ми купувай, какво се чудиш. Това ще ти част от пенсията след някоя и друга година. Намери си някой от България да дойде и да ти я смени дограмата. Правят се такива услуги. Само си провери в общината, какво и как трябва да съгласуваш при ремонти с тях, че да нямаш проблеми. Но сигурно и без друго го знаеш това.

# 2
  • Мнения: 25 737
Ако заплатата ти е сигурна, в смисъл сигурна работа, купувай.
Не ми звучи зле като инвестиция, а ремонт се прави.

# 3
  • Мнения: 10 993
И от мен един глас да купуваш. Щях и аз да дам съвет да си търсиш майстор за дограма от България.

# 4
  • Мнения: 2 042
Позната купи в Мюнхен преди 7-8 години тристаен за 300 хил евра. Абсолютно целия ремонт го направиха за месец майстори от България.
В момента оценяват имота на 700 хил. евра.
Заплатата Ви не е много висока, но пък имате спестени пари. Така че, ако искате да инвестирате, купувайте. Винаги може да го продадете после, ако видите, че не е Вашата инвестиция.

# 5
  • Мнения: 8 799
лихвата фиксирана ли е за 10г?

# 6
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако можете да се оправите с ремонтите, купувайте.

# 7
  • Мнения: 12 755
Значи, плащаш едни 250 х евро за имота, от които не разбрах колко смяташ да са заем от банката. Като гледам, май искаш ти да дадеш само 21-те хиляди, останалото кредит. Твоите пари в ETF и прочие носят ли по-голяма доходност от тези 3,8%?
Не се разбира ремонтът с какви пари ще го финансираш, имаш ли ги или и те ще са кредит.

Ами виж, 1100+200 евро месечно плащаш на банката, а от наемателя взимаш 700 евро.Тоест, ти си доплащаш едни 400-500 евро, ако има наемател, разбира се. Ами ти виж можеш ли да отделяш тези суми, но имай предвид, че всички разходи за поддръжка, застраховка и прочие са за твоя сметка, тоест разходите ще са по-големи, отколкото очакваш. А и ако останеш без наемател, трябва да си готова за някакво време да поемеш целите 1100+200 евро, или ако се наложи, да правиш някакъв допълнителен голям ремонт за твоя сметка.

Иначе идеята е добра, въпросът е за калкулация.

# 8
  • Мнения: 8 799
пазарът е такъв, че трябва да се решава бързо, наистина има много кандидати, които искат да си спасяват парите от инфлацията

# 9
  • Мнения: 4
пазарът е такъв, че трябва да се решава бързо, наистина има много кандидати, които искат да си спасяват парите от инфлацията

Пазара се обръна пред очите ми, до преди 1-2 месеца, апартаментите които излизаха се продаваха по телефона. Дори на оглед не те канеха, ако не представиш документ, че банката ще те финансира. Сега пазара почна да се обръща, хубави имоти седят вече седмици на ден излизат 3-4 жилища, преди толкова излизаха на седмица. Дори получавам огледни в удобно за мене време, преди ако изобщо ме поканеха на оглед бях в група с още 3-ма и имахме 10 минути и после идваха следващите.

Получих нова оферта за финансиране с доста по-човешка лигва от 3,3% фиксирана за 10 години, имам право да плащам до 5% предсрочно и финансирането е на 100%.


Цитат
Значи, плащаш едни 250 х евро за имота, от които не разбрах колко смяташ да са заем от банката. Като гледам, май искаш ти да дадеш само 21-те хиляди, останалото кредит. Твоите пари в ETF и прочие носят ли по-голяма доходност от тези 3,8%?
Не се разбира ремонтът с какви пари ще го финансираш, имаш ли ги или и те ще са кредит.

Ами виж, 1100+200 евро месечно плащаш на банката, а от наемателя взимаш 700 евро.Тоест, ти си доплащаш едни 400-500 евро, ако има наемател, разбира се. Ами ти виж можеш ли да отделяш тези суми, но имай предвид, че всички разходи за поддръжка, застраховка и прочие са за твоя сметка, тоест разходите ще са по-големи, отколкото очакваш. А и ако останеш без наемател, трябва да си готова за някакво време да поемеш целите 1100+200 евро, или ако се наложи, да правиш някакъв допълнителен голям ремонт за твоя сметка.

Иначе идеята е добра, въпросът е за калкулация.


Дадох оферта от 226000€, това е цената  на имота има 10-11% транзакционни разходи: брокер, данък придобиване, нотариус и вписване в регистритее, които банките не финансират. Т.е. ако го купя ще е с 100% финансиране. Както вече писах получих нова оферта за кредит от един друг кредитен посредник (check24.de) на 3,3%, с което месечната ми вноска към банката е 1000€, мисля да направя студентско WG се казва на немски, трима студенти и всеки си има стая, това е много разпространено в Германия. Мога да взимам по 400-450 на стая. С което може би ще мога да плащам кредита без да додавам нищо от мен или поне минимално. На същата улица на 500 метра се дава такъв апартамент 3 стаен сходни квадрати за 700 + 90 = 790 евро, но е последен етаж демек таван със скосения, без асансьор и кухнята е в дневната. Така че 700 kalt (т.е. 700 чист наем ще мога да му взема без проблем) Другия вариант е AirBnB ама не знам как ще става check-in-a. Така че първия вариант ми се струва по-удачен. Иначе без наемател няма да остана. тук по огледите идват 20-30 човека.

Единственото което ме спира е, че просто пазара се обръща в полза на купувачите. И евентуално ще купя в пика. Ремонта е главно на прозорците, защото са стари и маи не са сменяни откакто е построен блока. Вчера го гледах отпред и всички апартаменти имаха сменени прозорци, само този не. Питах в един форум за ремонти и ми казаха да смятам 500-1000 евро на прозорец, което е нищо, дори като говорих с кредитния посредник се опита да ми продаде и кредит за ремонт, но аз отказах.А има и още нещо между "хола" и спалнята има врата, която трябва да се премахне и да стане на стена.

Схема на жилището

Това е кухничката. Тук на старо кухни се продават за 200-500 евро, разбира се няма да е по размер но важното е да има кухня.

Това е всекидневната

детската

антрето

ето тази врата трябва да се затвори

банята, според мен става, може би само над мивката трябва да се сложи ново шкафче

балкона

изглед откъм вътрешния двор, етажа в 2тори:

вътрешния двор има зеленина слава богу


А иначе, S&P 500 прави средно 8-9% годишно. Така че да не мисля да си продавам акциите и ETF-ите и не искам парите ми да отиват в изплащане на имот, защото цените са толкова високи вече, че едвали ще мръднат много в близките години, особено ако лихвите идат на 5% както е вече в САЩ и влезнем в рецесия. Най-хубавото е ако имота може да се изплаща сам, но това в днешни дни е много много рядко възможно.

Тези дни ще реша, какво да правя. Сега чакам брокера да прати всички документи и банката да почне да ги проверява. Питах в един юридически форум оферката, която съм дала не ме ангажира с нищо. Simple Smile Така че сега ще тупам топката още няколко дни и ще мисля и така....

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 11:16 от Anne92

# 10
  • Мнения: 8 799
цената ти изглежда добра, не знам в кой град си. Прозорците не са проблем, сменят се и готово, настилките може да изполваш. Дори вратата не е проблем, може да се заключи и да се използва само другата врата,  и след време, ако пък го наеме семейство, да си отварят вратата. Сградата е ниска, етажът ти е супер, разпредението е добро, балкон имаш. Кухнята е малка, ще сложиш една кухненска линия и ще се запълни, банята е стара, бих сменила тоалетната чиния с казанчето. Вратите, може да не се сменят. Най-важното за едно жилище е локацията, хубаво, че е до спирка, още по-хубаво до метро. Районите около  гарата в голям град не са най-предпочитано място, но дето викаш, за студенти наематели може да е голям плюс, ако ползват влак.
В дългосрочен аспект идва криза, и финансова, не мога да прогнозирам с акциите какво ще стане.
Студенти - образованието ще минава на онлайн, така, че няма да има движение на маси хора, може и пак да има още затваряния на хората по домовете, и в този случай студентите си стоят по родните места. В най-лошия случай може да няма толкова наематели, но ако в този град се бият по 20-30 за едно място ще имаш клиентела. Разбира се, хубаво е да живееш в града и да си наглеждаш нещата сама, знам, че има и фирми, но от опит ти казвам, че ще се налага да решаваш някои битови проблеми като собственик.
А какво ще стане ако останеш без работа? Или ако загубиш всичко инвестирано в акциите?
Изчисли си колко лихва плащаш на банката и колко би изкарала като печалба от акциите?
Също си изчисли ако платиш 160000 в брой и теглиш кредит 66000 какви ще са ти печалбите и загубите в сравнение с първия вариант?

# 11
  • Мнения: 25 737
Добре е имотчето, и дограмата не е толкова трагична колкото я описваш.
Хубаво почистване,  кухня и да идват наемателите.

# 12
  • София
  • Мнения: 16 024
Купувай смело. Имаш добра финансова култура, имаш и резерв ако останеш няколко месеца без наематели.
Аз бих махнала ваната от банята. И ако има възможност да се направи канал на пода и. Ще е удобно за миене.
Кухнята е малка, евтино  и лесно ще се направи.
А стаите бих оставила празни - наемателите да си донесат собствени мебели.

# 13
  • Мнения: 2 401
Аз се чудя - като цял апартамент върви по 700 евро, тия студенти будали ли са, че да плащат тримата по 400 = 1200, ами не си наемат сами апартамента? Но може би при студентите плащат 9 месеца в годината и 3 месеца ходят ваканция - ако е така, то горе-долу същото излиза.
Ако акциите носят добър доход, по-добре в тях си влагайте парите - чиста работа. Не се занимаваш с тоалетни казанчета, търсене на наематели, недай боже ако някой се запъне да не плаща в чужбина никак не е лесно да го изгониш, ами трябва да викаш органите и отнема месеци. Също в някои градове имат и рент контрол - като почнеш на 700 можеш да го вдигаш с Х% на година, административно определени. А пък от акции нямаш административен лимит на печалбите, колкото успее да изкара фирмата на пазара ти като акционер имаш дял от печалбата (разбира се, можеш и да загубиш всичко, докато апартаментът все ще остане).

Общи условия

Активация на акаунт