Пубертетът при момичетата – как да подготвим децата? - 14

  • 37 329
  • 732
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 63
Нашата лична лекарка никога не е вземала пари за тези бележки.

# 691
  • Мнения: 21 299
Купихме дрехи.
Добре мина.
И нашата ЛЛ не взима пари.

# 692
  • Мнения: 13 031
В 21 вече едва гледа, в 20.50 ляга, в 6-6.10 става

# 693
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Дъщеря ми е на 11. Ляга към 22.30 и то защото аз я карам. Става около 7, понякога в 6 и си доспива пред тв. На училище е от 8, излиза в 7.45. През почивните дни спи поне до 10.

Това важи и за малката ми дъщеря, само дето излизаме заедно в 7:30.

Голямата идея си нямам кога ляга, знам че дреме и през деня. Сутрин излиза в 7.

# 694
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
22,30  ляга, ако баща ѝ не заспи преди нея (той става в 6 за работа), тя в 6,30 разсънвала се. Училище започва в 8, то не е далече от нас, но тя така си е решила и тръгва рано. Ей сега тръгна, много притеснена, че имали входно ниво по английски и то първи час. Учи снощи, преговаря, ама се притеснява.
За бележка за училище втора година ходи сама и нашата ЛЛ не взема пари.

# 695
  • София
  • Мнения: 23 127
Много интересно как едни лекари за едно и също нещо взимат или не взимат пари. Нашата е от тези, които взимат, има и обява на вратата й със сумата. Мисля, че 3 лв беше.

# 696
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ми така е някои вземат, други не. Моята свекърва лека ѝ пръст беше с отстранена щитовидна жлеза и десностранна мастоскопия +пенсионерка, но и тя плащаше при ЛЛ, а го смени веднъж и пак. Аз за ЛЛ не съм плашала от 2008, от както ми поставиха диагноза МС, а до 2019 нямах ТЕЛК за това. Но той ми знаеше диагнозата и не ми взимаше пари. Та явно имат някаква свобода, а не би трябвало нито на моята свекърва трябваше да ѝ взимат пари, нито аз да минавам метър.

# 697
  • Мнения: 24 674
Преди време, когато попитах защо едни искат, а други не искат такса за децата, ми отговориха, че имат право да искат. Някой се възползват от това си право, а други не го правят.
Преди години нашата ЛЛ ми взе 5лв за здравен картон, който всяко училище изисква в началото на учебната година. Сега вече си го купувам от книжарница, в която струва стотинки Smile

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 5 974
И нашата ЛЛ взима за бележка за училище. Миналата година беше 2лв, тази не знам колко ще е.
ОСвен това ми взе 20лв за медицинско, но което написа само 2 думи и сложи печат Simple Smile

# 699
  • Мнения: 9 002
И аз платих по 3 лв за бележките и 25 лв за медицинско.

# 700
  • Мнения: 9 427
Медицинските мисля винаги са били платени, не по здравна каса.

# 701
  • Пловдив
  • Мнения: 4 161
Малко яснота за бележките:

https://zdrave.to/saveti-ot-spetsialisti/dlzha-li-taksa-za-izdav … a-gledane-na-dete

За издаването на служебна бележка, удостоверяваща извършените задължителни имунизации и реимунизации, и профилактични прегледи на деца съгласно Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца също не се заплаща на личния лекар. Издаването на извинителни бележки за отсъствие от училище, за явяване на спортни събития, и др. не е включено в Наредба №3 и за издаването на съответния документ се заплаща на лекаря по ценоразпис на лечебното заведение.

За всяко заплащане лекарят е длъжен да издаде финансов бон/касова бележка.

# 702
  • Мнения: 27 784
За извинителна бележка за училище не ни е искала пари със сигурност. Понеже нашата педиатърка е и общопрактикуващ лекар, винаги има нещо като чинийка с левчета, та конкретно за бележката за училище нямах спомен.
Благодаря за отговорите!🙂
Вече мина седмица от началото на учебната година и още повече от родителската среща...Никой още не ме е добавил в групата на "б" клас, защото си имали група във Вайбър от предишните 4 години. Напомняме с една друга майка, но нищо. Пак никой не ни е добавил...И в shkolo.bg от неделя чакам да ми потвърдят профила от училищната администрация. В пълно информационно затъмнение съм и се чудя дали е ок да звънна на класната и да я питам какво става?🤔🤔 При положение че вече няколко пъти напомнихме...

# 703
  • Мнения: 9 427
Бележките за училище не ги ли издават още на прегледа? Защо се ходи после пак? Извинете, за последно съм взимала такава бележка в България като беше дъщеря ми в детската градина и винаги ги получавахме предварително. Тук в Германия също заедно с прегледа, когато си болен.

# 704
  • Мнения: 27 784
Ами, тя беше билба, когато ходихме за преглед и още тогава и' написа извинителна бележка (или пък трябваше да мина следващия ден за бележката- забравила съм, но не съм плащала). С бележката за училище преди началото на учебната година малко закъсняхме, защото забравих да запазя по-рано час...
При вас позволяват ли висящо обици в училище? Дъщеря ми има едни, които са като синджирчета, 3-4 см може би дълги. Не се набиват на очи, не се и виждат много, а и тя е с дълга пусната коса, но да не и' направят забележка за това?

Общи условия

Активация на акаунт