Диета без глутен и казеин-мисия възможна

  • 108 829
  • 245
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 859
Катина,много благодаря за изчерпателния отговор.  bouquetЗначи,аз установих,че без да искам съм въвела доста здравословни безказеинови и безглутенови неща.Наскоро си купих машина за хляб и оттогава не купуваме хляб вкъщи-тя меси и пече най-вкусния хляб.Правя основно типов хляб,но добавям минимално количество бяло брашно-така е по рецепта.Но вече няма да добавям бяло брашно.освен това добавям и пшенични трици-и те май имат глутен.На всички ви,които правите хляб на децата си,препоръчвам такава машинка.аз моята я взех с дефект,надрана е малко по капака-25лв,с две години гаранция.Изключително доволна съм.
Искам още нещо да попитам-ще има ли ефект,ако не се изключи изцяло глутена и казеина,просто се намали до възможния минимум?или трябва да се изключи съвсем?

# 16
  • София
  • Мнения: 2 351
Не вярвам да има ефект ако не го изключиш.Снощи моят гладник си беше откраднал комат хляб от нашия и докато го видя и взема си похапна добре.След около 2 часа беше невъзможен #Cussing out,хапна пердах а майка му беше кълбо от нерви.Беше добър урок и добре стана,че си похапна хляб и сега видях ефекта-и колкото и немедицински да звучи не е хубаво да се нарушава диетата.Типовия хляб е временно решение въведете безглутеновия до 1 седмица.При нас а и чувам от други майки същото,когато изключихме и глутена чак тогава се видя резултат.Пак казвам това е мнение на майка а не на специалист-така,че вие решавате.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 351
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17330.20
общо взето тук е написано много добре и май се оказва поне за мен вярно Naughty

# 18
  • Мнения: 549
Основният белтък в кравето мляко и повечето животински млека е казеинът (около 80% от цялото количество)
Основният белтък в човешкото мляко е албуминът. Той се всмуква в храносмилателния път много по-добре от казеина, тъй като образува много по-малко белтъчни съсиреци. Албуминови млека са кобилешкото и магарешкото мляко. В млякото се съдържат и различни имуноглобулини, които предават имунитета на майката на новороденото, поради което няма по-добра храна за него от майчиното мляко. Казеин се съдържа в прясното мляко на всички животни не само на кравата, като процентното му съдържание в козето е най-малко. Казеин се съдържа и в сиренето, киселото мляко, изварата,  маслото: http://www.autismwebsite.ru/Allergy_Elimination_Diet.htm - тук са посочени подробно храните , в които се избягва глутен.

На този руски сайт пише по-подробно кои съдържащи храни глутен, трябва да се изключат:
http://www.autismwebsite.ru/Allergy_Elimination_Diet.htm#Wheat/G … ten%20Free%20Diet
  глутенът(протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, което води до намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите и са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни. 
Това означава, че хляба, тестените изделия, зърнените закуски, направени от пшеница, ечемик, овес, ръж не са допустими. 
Затова ние в тази секция ви предлагаме свободни от пшеница и глутен смеси и ингредиенти за вашата диета.
•   От тук може да прочетете кои продукти са подходящи и принципните начини на приготвяне на безглутенов хляб.

Свободни от глутен продукти. Безглутенови смеси
Едно от особеностите на приготвяне на свободен от глутен хляб е използуването на различни източници на нишестета. Използвайте различни комбинации на брашна, в зависимост от вкуса Ви, е ... и от финансовите възможности.
•   Брашното от елда се пече добре но има доста силен и особен вкус. Някои хора го намират за трудно смилаемо.
•   Брашната от сорго и просо притежавта отлични пекателни свойства комбинирани с оризово брашно и брашно от нахутл.
•   Брашното от сладък кестен също е достъа полезно за хлебните миксове, както и за миксовете за сладкиши, като прави хляба по-мек.
•   Смес от сорго и сладко кестеново брашно е съставка на едни от най-добрите за хубав хляб или плодови кейкове.
•   Граховото брашно и брашното от нахут трябва да се използуват умерено. Малки количества подобряват хранителните свойства и вкуса, но по-големи количества могат да доведат до много силен аромат и затрудняване на смилането на хляба.
А тук ще ви предоставим някои полезни неща при приготвянето на безглутенов хляб:*
•   Правенето на този тип хлябове е доста различно от този на хлябовете от бяло брашно. По принцип съвременните Bread Bakery (малки домашни пекарни за хляб) имат специална програма за свободни от глутен хлябове.
•   Не очаквайте, че свободните от глутен хлябове са точно копие на правенето на нормалния хляб. Трудно може да направите, мек, не сух и бял хляб без бяло пшенично брашно.
•   Свободните от глутен хлябове са най добри за консумиране пресни.
•   Те могат да се замразяват.
•   Образува се по лепкаво и влажно тесто.
•   По принцип безглутеновите брашна са доста фини. Затова осигурете максимално смесване на сухите ингредиенти преди да ги прибавита към течните. Смесвайте ги много добре. След смесването на течните и твърдите компоненти не прекалявайте с разбъркването, за да не излезе газа предварително. Не оставяйте тестото да престоява, защото губи структура, а веднага го слагайте за печене.
•   Добавянето на захар води до реакция с нишестетата и подобрява структурата, но прави хляба леко сладък.
•   Свободните от глутен хлябове са по твърди, сухи и имат по-неясна структура, но пък имат отлична хранителна стойност, а и предлагат смесване на различни видове брашна.
•   Добре е да се използува свободна от глутен мая (дрождите не са се развивали в глутенова среда) или специални бакпулвери базирани на калциеви монофосфати, осигуряващи постепенно набухване на тестото, или т. нар. Self Raising Flour - представляващи смеси от безглутенови брашна, специални бакпулвери и сол - нашите препарати от серията Оптимал са такива
•   Гответе в плитък съд, отколкото в пекарска форма. Тестото не трябва да е по дебело от 2.5 см., когато се излива в съда. Готвенето при 200о ще доведе до добра кора, но ако има вентилатор, може да доведе до изсушаване на хляба
•   Хляба може да се пече при по-ниски температури и присъствие на влага.
•   Проверявайте средата за да видите дали е готов хляба (както по стария български обичай).
•   В Африка и Индия основния хляб се получава чрез смесване на сорго, просо и царевично брашно с вряща вода за образуване на тестото. Тестото след това се сплесква чрез прехвърляне от ръка на ръка, нещо за което се изисква сръчност и практика. Плоските пити се пекат в много топла керамична или лята пещ, докато се надигнат.
   
Аз изплзвам тази безглутенова брашнена смес на ЕТ”Квалитет”гр. Плевен тел. 064/82-56-79. Трудно се намира, и в аптеките, където се предлага е скъпа. Моят съвет е да говорите с производителката( много е любезна) и да попитате в кой диетичен магазин във вашия град се предлага. Друг вариант е да поръчате да ви изпрати някакво количество по пощата. Аз съм питала и 800гр. Струва около 4,5лв.
НО аз вярвам, че в най-скоро време katina1972 ще ни каже точните пропорции на нейната смес, която е успяла да направи. Ще успеем и ние да я направим , няма начин!  Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 2 351
Благодаря,много полезна за мен информация.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 351
Когато печете бисквитките веднага ги сложете в кутия докато са топли защото са твърдички.Така омекват.Или ги печете в фурната като поставите една купичка с вода така в фурната има пара от която омекват.Не можем да очакваме от оризово брашно да стане хляб като от пшеница ,но важното е да е достатъчно добър и да го яде детето.Ако не стане не се отказвайте веднага опитайте пак не влагате много средства в опита, а и нали детето заслужава да се борим да му помогнем дори и по този начин-все пак е по добре отколкото да чакаме дядо Коледа или чудо да ни помогнат на детето.
  chefНаправих меденки:Точно като бисквити Поли но вместо 6 с.л.захар сложих 5 и една мед брашно още  3 л.сложих и малко канела и станаха като от магазин.За канелата не съм чела още в нета но от обща култура знам,че не се прекалява с нея защото дразни стомаха-тя всъщност е смляна кора от дърво.Много усмивки от мен.

# 21
  • Мнения: 549
katina1972 ти си неудуржима Hug Благодаря ти за рецептите!  bouquet. Продължавай в същия дух!

Не е лошо, преди да започнете диетата да направите теста ATEC:
https://www.autismeval.com/ari-atec/RussianATEC.html. Това е оценка за ефективността на дадена терапия, но пише че се използва и за диагностика. Тук въпросите са много по-конкретни. На мен лично ми беше доста полезен. Оценъчната скала е на този адрес: https://www.autismeval.com/ari-atec/report1.html
След като въведете диетата, месец по-късно или когато вие прецените, направете теста отново. Ако точките намаляват, значи диетата РАБОТИ Joy Това определено е голям стимул да продължите.  Grinning

# 22
  • Мнения: 549
Оцветителите и консервантите в храните предизвикват хиперактивност у децата
http://www.zdrave.bg/?c=n&id=1767

Група
добавки
   
Вид   
Качества   
Приложение

Е100 – Е182   оцветители   Оцветяват продуктите   Сладки, газирани напитки, бонбони, лимонади

Е200-Е299   консерванти   Удължават срока на съхранение на продуктите   Всякакъв вид консервирани храни(гъби, компоти, сокове, конфитюри,сладка)

Е300 - Е399   антиокислители   Предпазват продуктите от разлагане на въздуха   Млечно-кисели продукти, подсладени фруктови млека, десерти, колбаси, краве масло, шоколад

Е400 – Е499   стабилизатори и сгъстители   Запазват консистенцията на продукта   Сладка, конфитюри, желета, кондензирани млека, шоколадови десерти, млечни продукти

Е500 – Е599   емулгатори   Запазват формата на продукта   

Е600 – Е699   ароматизатори и подобрители   Засилват вкуса и аромата на продукта   

Е900 – Е999   пенорегулатори   Използват се в газираните напитки   

Е1000 – Е 1199   Регулатори на влажността   Брашно, захар и др.   За да не попиват влагата

В момента три добавки са признати от контрилните органи за вредни и са абсолютно забранени. Това са :
•   Е121 – цитрусов червен оцветител;
•   Е123 – оцветител амарант;
•   Е240 – консервант формалдехид;




Група добавки                                   Странични ефекти

Е103,  Е105,  Е121,  Е123,  Е125,  Е126, Е130,  Е131,  Е142,  Е152,  Е153;  Е210,  Е211,  Е213-Е217,  Е240;  Е330;  Е447; Е924а,  Е924b   Канцерогенни. Могат да доведат до образуване на злокачествени тумори
Е171 – Е173;  Е320,    Е322,   Е407,   Е447,  Е450   Могат да доведат до заболяване на черния дроб и бъбреците
Е311 – Е313,  Е320 - Е322,  Е338 - Е341;  Е407,  Е450,  Е453,  Е456,  Е461 – 466;   Нарушават храносмилането. Могат да доведат до заболявания на стомашно-чревния тракт.
Е230 – 232,  Е239;  Е311 – 313;     Могат да предизвикат алергични реакции.

Е220                                      Разрушават витамин В1
Е230,  Е231, Е232, Е233      Нарушават функциите на кожата

Е250,  Е251,  Е252                      Противопоказани при хипертония

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Мили знаещи и можещи  chefмами, искам да питам и аз нещо - прочетох че има някакви домашни пекарни за хляб, дали не може да ме насочите към някой линк, за да видя как изглежда? Иначе все още търся оризово брашно, днес се пробвах да смеля с кафемелачка, но накрая машинката прегря и май я развалих Embarassed. Пробвах две смеси - с повечко ориз, малко соя , сол, яйце и нан Х.А, но все се получава неизпечено в срудата, защо?Както и да е. Още да ви питам - дали само за аутизъм е полезно спазването на безглутенова и безказеинова диета или и за други особени детски прояви - например хиперактивност newsm78

# 24
  • Мнения: 3 504
mama mariana, Валенцето е на "ти" с домашните пекарни за хляб. Тя си има в къщи, ползва я и е доволна. За това те насочвам към нея, защото съм сигурна, че ще може да ти помогне, аз също нямам против една такава да имам в къщи.

Мога та ди там нейното ICQ или ти й изпрати ЛС, по тази тема е писала, така че ще я намериш  бързо. Успех.

Мисля, че и за хиперактивността се отнася диетата.

Поздрави.
mama mariana, видя ли снимките от Коледното ни парти в събота в темата, Любознателна е пуснала линк.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
 smile3521 newsm10 smile3501

# 26
  • Мнения: 3 504
nadejda.v.l , бях писала тук преди няколко дни, но явно от архивирането на форума, както разбрах от Искрица има загубени писания, за това явно не виждам въпросите ми към теб относно тези кодове и храни.
Учудих се за компотите, както и за други неща, за това питам - Всичко това изброеното по-долу е вредно за нашите деца с ГРР, хиперактивност и др. ??? След всичко прочетено тук за тези диети все се питам като храня Гери дали това е вредно сега или не..??? За това тук задавам въпроси.
Моля те "светни ме"  Rolling Eyes Thinking

# 27
  • София
  • Мнения: 9 859
Мама Мариана,ето ти линк към темата за машина за хляб
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22004.600
Аз лично имам такава отпеди два месеца и я отчитам като една от най-успешните покупки за домакинството си.Прочети темата,ще ти е от полза! Peace

# 28
  • Мнения: 549
Относно хранителните добавки в храните( т. нар. Е-та), ще цитирам абзац от една книга:

"Колко полезни или вредни са добавките?

Разрешените за употреба вещества, разбира се, не могат да бъдат вредни за здравето. Но съвместното им въздействие върху организма, а също и взаимодействието им с други химически елементи(например лекарства) още не е достатъчно проучено. Известно е , че в зависимост от индивидуалните особености и личната възприенчивост, тези продукти могат да предизвикат различни алергични прояви или да провокират други заболявания. В болшинството от тези случаи основна роля играе дозировката."
 
За съжаление ги има в почти всички консервирани храни- компоти консерви, сладка и др. Има някои продукти на които пише: "без консерванти" ,но не знам дали може да се вярва на всички етикети. Най- добре е да се използват пресни или замразени плодове и зеленчуци, или домашно приготвени кинсерви, в които сте сигурни, че няма консерванти. Колкото по-оработен и рафиниран е продукта, толкова по-вреден. За съжаление, колкото по-добре изглежда, толкова повече подобрители съдържа, за да се постигне този ефект и да се удължи срока на годност. Помислете, какво количество консерванти има в млека и сирена със срок на годност една година...На Данон млякото и 1 месец да стои на парното няма да се вкисне.
Вземете която и да е опаковка и прочетете списъка с "Е-та" . На много от етикетите към състава на продукта добавят само: "подобрители", но какви са и в какви количества няма никаква информация и контрол.

Има една подправка например- мононатриев глутамат, която се използва в китайската храна. Тя засилва много вкуса, но в  по-големи количества е тиксична. Имам позната, която след вечеря в китайски ресторант се озовава в Пирогов с повръщане и там я попитали: " На китайски ресторант ли? Е, попрекалили са с мононатриевия глутамат".

Който иска повече информация за това в колко "ужасен" свят живеем. Може да прочете книгата на д-р Атанас Гълабов " Световната конспирация срещу здравето". Той е лекар хомеопат. Сигурна съм, че Любознателна е попадала на книгата. Ето това е адреса , на който може да я видите:
http://www.yosif.net/bg/med/index1.htm

Ето някои от въпросите, които разглежда:
Раздел II. Ваксини и имунизации
Глава 4. Имунизациите - ефикасни ли са те действително?
Глава 5. Безопасни ли са ваксинациите?
Раздел IV. Лекарства ли казахте?
Глава 8. Ятрогенни заболявания и медицински грешки
Антидепресанти и психостимуланти
"Риталин, медикамент на фирмата Ciba-Geigy, спада към групата на амфетаминоподобните психостимуланти с адреномиметично действие - ПАмД. Те преминават през кръвно-мозъчната бариера и действат предимно върху централната нервна система. Под тяхно влияние се премахва чувството за умора и сънливост, като се подобрява активното внимание. Появява се усещане за прилив на сили и бодрост, увеличава се работоспособността. Когато в Европа установяват смъртни случаи, най-вече при спортисти, става ясно, че амфетаминът води до зависимост, след което е забранен от СЗО.
    Поемането на по-големи дози ПАмД води до психомоторна възбуда, агресивност, еуфория или дисфория, безсъние, безапетитие. Токсикоманите, употребяващи тези средства, са с повишена активност и агресивност, и с параноидни изживявания. В началото либидото е засилено, след това настъпва импотентност. Значително изразени са сърдечно-съдовите ефекти на амфетамина и амфетаминоподобните стимуланти - наблюдава се повишено кръвно налягане, тахикардия, опресия в сърдечната област, инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт.
    Риталинът се метаболизира в черния дроб и се излъчва през бъбреците. Предизвиква освобождаването от пресинапсните структури на медиаторите норадреналин, допамин и серотонин. Той е централен стимулант на нервната система - засилва психическата и физическата активност, води до еуфория. Препоръчва се при "трудни деца", т.е. такива, на които е поставена диагноза СДВ или СДВХ.
    Риталин никога не е тестуван за безопасност и ефикасност при дълготрайна употреба. Но със сигурност е установено, че хроничното му приложение може да доведе до зависимост (пристрастяване/токсикомания) и до развиване на толерантност към него. Механизмът му на действие не е напълно изяснен.
    През последните години много ученици и студенти злоупотребяват с риталин, като го използват в качеството му на стимулант, за да постигат по-добри резултати. Но последствията нерядко са: изтощение, формиране на зависимост или евентуално прибягване към наркотици.
    Някои странични ефекти, предизвикани от медикамента са: нервност, безсъние, раздразнителност, потиснатост, понижение на апетита, главоболие, замаяност, неясно виждане, хиперактивност, конвулсии, мускулни крампи, тахикардия, тикове или изостряне на такива, артралгия, забавяне на растежа, кожни реакции - уртикария, алопеция. При прекъсване на приема може да се разбие токсична психоза. При предозиране се появяват симптоми от страна на ЦНС и засилени симпатомиметични ефекти: тревожност, повръщане, треперене, мускулни гърчове, конвулсии, които могат да бъдат последвани от кома, психомоторна възбуда, еуфория, агресивност, халюцинации, делириум, главоболие, хиперпирексия, сърдечна аритмия и др.
    Ето какво пише за риталин в "Справочник на лекарствените средства" под ред. на проф. П. Узунов, изд. 1999 г.: "Хроничната злоупотреба с риталин може да доведе до отчетлив толеранс и физическа зависимост с варираща степен на абнормно поведение... Риталин не бива да се използва при деца под 6-годишна възраст, тъй като безопасността и ефикасността на препарата в тази възраст не са установени... Употребата му трябва да се избягва по време на бременност... не е ясно дали активната субстанция на риталин или неговите метаболити преминават в кърмата..."
    Какво става в САЩ сега, според някои автори? Ако детето закъснява малко за час може да му се сложи диагноза "поведенческо разстройство"; ако не може да чете още според изискванията за дадено ниво - вече има "разсейване и незадържане на вниманието" и т.н. И всички тези прояви са кодирани като нозологични единици (обособени описания на отделни заболявания) в една от международните класификации на болестите. Използваната в САЩ класификация през 1952 г. е включвала 112 нозологични единици, а през 1994 г. те са вече 370! И, разбира се, при всички тях се препоръчва да се включат в лечението синтетични медикаменти!
    Няма да коментирам и да се спирам подробно на отразения в средствата за масово осведомяване неетичен опит с лекарствения препарат рисполепт, който беше проведен през май 2000 г. в старозагорското сиропиталище "Мария Терезия". Живеещи в дома сираци между 11 и 14 г., набедени за деца с "по-буен темперамент" са били излъгани, че им дават витамини, от които "ще станат по-красиви и дори ще отслабнат". Шест деца получили интоксикация след приемането му, за което са били откарани в Центъра за спешна помощ с различни симптоми: припадане, виене на свят, забавена сърдечна дейност, сънливост, парене в очите, главоболие, болки в корема. Самата фирма производител съобщи, че медикаментът е забранен за приложение при деца под 15 години. Може би за някои лекари животът на сираците едва ли има голяма стойност - важно е да се "прави наука".
    Най-накрая искам да ви обърна внимание на факта, че психотропните лекарства са един от начините, чрез които се осъществява контрол над личността. "


Раздел V. За храненето и някои "храни"
Глава 12. Захарта - "бялата отрова"
Глава 13. Аспартам (нутрасуит ) - "достойният заместител"
Глава 14. MSG(мононатриев глутамат) - "вкусът, който убива"
Глава 15. Соята - "съвършената храна"
Глава 16. Маргаринът - храна или пластмаса
Глава 17. Генно инженерство и генно изменени храни
Раздел VI. Програма "Ф" и др.
Глава 19. Флуориране на водата и флуорни таблетки, или заговорът "здрави зъби"


# 29
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Благодаря на nadejda.v.l за информацията.
Да, попадала съм на книгата, но не съм я чела цялата, честно казано ми е много трудно да чета на компютъра и ако мога, отсявам най-важното, ако не, търся някъде по-сбита информация.
За съжаление химията до такава степен е навлязла в бита ни, че за да си осигурим здравословно хранене трябва да си произвеждаме всичко сами Sad
Преди години бях попаднала на една книга, която обясняваше как да си направим екологично стопанство, така че да не използваме изкуствени торове и културите, които засаждаме, да са устойчиви на болести и вредители. Тъй като се използва тор, получен от нашите отпадъци, които също съдържат много химия, оказваше се , че за да се получи пълно изчистване, са необходими няколко години.
В Русия по примера на Анастасия (тяхна пророчица и лечителка) се правят родови стопанства на този принцип. Тук, в България, излъчиха един репортаж за последователи на Анастасия, които обаче приличаха на сектанти. Всъщност това , което гледах, нямаше много общо с начина на живот на истинските последователи и целите им.
Не зная има ли информация и на български по въпроса, аз напоследък търся само на руски, защото сайтовете им са необятни.

Да споделя нещо Cry :
Аз ваксинирах Наталия срещу хипатит. В Пловдив имаше епидемия в циганския квартал, в градината , която посещаваше има и циганчета, и имаше 3 болни деца в съседната група. Фондация спонсорира градината и направиха безплатна ваксинация на децата. Мислих много преди да се реша, но хепатита е сериозно заболяване и не знам как би се отразил на крехкия й организъм, тя по принцип боледува продължително и тежко. Направих ваксинацията. (горе долу месец има) От няколко дни обаче Наталия е страшно раздразнителна, плаче целия следобед и вечерта, нощем заспива след 12ч, през нощта се буди и будува по няколко пъти. Понеже и друг път е имало такива периоди, но все пак последния беше преди година близо, не знам на ваксината ли да го отдам или Бог знае на какво. Sad
В същото време преди няколко дни започнах и онази "мама-терапия" за която бях пуснала тема, но след профилактиката се изтри. Тази силна раздразнителност се получи още на другата вечер след първия "сеанс".   А всъщност би трябвало да се очаква точно обратния ефект и вече съвсем се обърках #Crazy
За мононатриевия глутамат голямата ми дъщеря гледала някакъв филм по Дискавъри и от тогава отказва всякакви продукти, които го съдържат Laughing Без луканката обаче Wink
Доколкото ми е известно, риталина е забранен в повечето страни, защото води до пристрастяване. Бях пускала преди време един материал в темата за Хиперактивността: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31498.msg621725#msg621725

За "здравите зъби" вече нямам думи, то там има такава рекламна кампания, че свят да ти се завие #Crazy Още преди да са поникнали зъбките - бърсане на венците, миене на първото зъбче и куп глупости, които бебето естествено изяжда.
Наистина, целия "здравословен начин на живот" който се рекламира си е една световна конспирация.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 12:54 от ljuboznatelna

Общи условия

Активация на акаунт