Нашите цветя - обща тема 17

  • 30 435
  • 743
  •   1
Отговори
# 330
  • Карлово
  • Мнения: 4 698
нашата на балкона умря. Sad според бащицата - от лоша почва.
според мен, има нещовярно за почвата, но основното е неговото любопитство. то не беше да рови и сменя почва, то не беше поливане с капково по три пъти на ден... накрая, като остана сам я извадил от контейнера за да види как са корените.
не знам какъв беше тоя мерак, но я умори.
с толкова ровене изкуствена да беше щеше да загине Sad
SmileSmileSmile
И аз съм така. Това лято уморих 3 кралски мушката, една винка и едно циганче, и бакопата е на път да загине, все  от мерак. Към които не проявявах чааак такава любов са живи и си цъфтят.

# 331
  • Мнения: 203
Здравейте,
Тези цветя са ми подарък,но честно се ядосах,защото не ми казаха как се казват,харесали ги в магазина и готово.Сега аз се терзая как да се грижа за тях,като без да им знам имената не мога да намеря информация в интернет.Много ще се радвам,ако поне ги познаете,като имена.[/img]

# 332
  • Мнения: 2 004
Здравейте, имам едно каланхое. Доста е голямо, с големи листа, цъфна със стабилни цветове, но...вижда ми се вече старо, напълнило е саксията, новите листа растат рехави. Да го отрежа ли, или направо да бучна в саксията едно от разклоненията?

# 333
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Здравейте,
Тези цветя са ми подарък,но честно се ядосах,защото не ми казаха как се казват,харесали ги в магазина и готово.Сега аз се терзая как да се грижа за тях,като без да им знам имената не мога да намеря информация в интернет.Много ще се радвам,ако поне ги познаете,като имена.[/img]
Първото е много непретенциозно. Иска умерено поливане и да е на светло. Стайно е. На испански едно от имената му е : tronco de Brasil.
 Второто не съм го имала, така че чакай някой да ти каже как да го гледаш.

# 334
  • София
  • Мнения: 23 046
Това е Хамедорея Елеганс. Много харесвам това цвете! Не обича пряка светлина и силно слънце. Добре върви и на по-закътано място в дома. Обича въздушна влажност. Полива се при засъхване на горния слой. Умерена температура. Тори се с тор за зелени растения. Зеленият кристалон е подходящ.

# 335
  • Мнения: X
Моята елеганс е в самополиваща се саксия, т.е. постоянно е влажна пръстта и си върви добре.

# 336
  • София
  • Мнения: 23 046
Така е, защото обича влажност.

# 337
  • Бургас
  • Мнения: 16 517
😍 Завиждам люто,за красотите,които показвате ! ❤️

# 338
  • Мнения: 203
Благодаря Ви за отговорите,ще се постарая са им хареса вкъщи.Следя темата с интерес,но разполагам с доста скромен антураж и за това нямам много за показване.Гледам си само зелени цветя,защото цъфтящите не знам защо,но ми загиват,100% не ги поддържам правилно и не отцеляват.И все пак си имам от 5 години няколко Фикуса Жен Шен и една драцена и си се гледаме за сега добре. Преди месец ми загина много красив Полисциас,защото го присадих в нова саксия и явно торта е била заразена,появиха се някакви мушички и за една седмица загина самото дръвче.Сега ще се огледам да си купя нов.

# 339
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Мушичките не са виновни. Те живеят във влажния събстрат, но не се хранят с растението, а с разлагащите се органични частици в субстрата. Причината ще да е друга.

# 340
  • Мнения: 3 868
До сега съм пръскала с Фюри чимширите. Онази гад се е появила:(
Мин година нямаше…

# 341
  • Мнения: 14 840
Има надежда да видя цвят! 😍

# 342
  • София
  • Мнения: 255
Здравейте, купих си Монстера преди около месец и понеже саксията й е доста малка искам да я пресадя. Четох за подходяща почва за това растение, но не намерих много информация - в сайтовете по тази тема пише примерно:
Почвената смес за монстера трябва да бъде съставена от равни части листвена, хвойнова, торфена добавка и половина част от градинска пръст.
Това за съжаление на мен не ми говори много, аз си купувам готови смески почва, не си ги правя сама.
Според вас тази дали би била подходяща?
https://bauhaus.bg/pochva-premivit/p/108196?search_id=10838633

Освен това пише, че е добре да се сложи колче с мъх или кокос, за да се катерят въздушните корени по него.
Знаете ли откъде мога да се сдобия с такова, нямам спомен да съм виждала.

Изобщо ще съм благодарна на всякакви съвети за отглеждането на здрава и красива Монстера Simple Smile

# 343
  • Мнения: X
Каква монстера?
Съветът за почвата е изцяло грешен. Монстерите са ароиди и като такива им трябват леки почвени смеси. Най- базовата е равни части кокос, кори за орхидеи и перлит, който е 10-20% от цялото количество. Така трябва да изглежда. Има и рецепта в линка, макар че е с прекалено много перлит.

https://aroidwiki.com/aroid-soil-mix/

За коловете с мъх има писано назад, но и в ютюб има доста клипове. Moss pole. Кокосовите се продават готови, най- лесно се намират в Амазон.

Последна редакция: ср, 17 авг 2022, 14:56 от Анонимен

# 344
  • София
  • Мнения: 23 046
И аз имам Монстера. В малка саксия е, но не бързам да я пресаждам. Ще ползвам една пръст от Лидл, лека е. Няма да правя смес. Трябва почвата да се полива по-често. И въздушна влажност. Не обича пряка светлина.

Общи условия

Активация на акаунт