Раждане във II САГБАЛ Шейново (тема 6)

  • 47 407
  • 760
  •   2
Отговори
# 105
  • Мнения: 125
Момичета, тези, раждали по-скоро, помните ли дали на бебетата им правят тест за зрение/слух преди изписването? Имам такъв спомен, но епикризата ми е останала в педиатъра, а ми се искаше да потвърдя.

Моето раждане беше април, секцио по медицински причини при д-р Вецев, като преди това полежах за наблюдение във високорискова. Преди да ме приемат бях доста притеснена от условията, а и никога не бях лежала в болница, но останах меко казано безкрайно доволна. Целият екип беше изключително внимателен и мил, отговаряха на всички въпроси и притеснения и не съм срешнала грубо отношение - даже напротив, много положителна нагласа, дори приятелски шегички. Simple Smile
Секциото бе по-страшния за мен вариант, но отново всичко премина супер. В екипа на доктора имаше една дама - Антония, която ми пускаше системите и на която ще съм вечно благодарна. През цялото време ми говори, държа ме докато ми биха упойката, защото ме беше страх да не мръдна, и ме снима с бебето веднага щом го извадиха. Simple Smile След операцията се раздвижвах много още в леглото и още след като ни изведоха от реанимация започнах да се разхождам по коридорите и се чувствах напълно в кондиция, а болката беше основно при ставане, но поносима. Най-неприятното всъщност ми бяха инжекциите с болкоуспокояващи, които и не очаквах, защото мислех, че ще ни влеят нещо по системата. След операцията бях в самостоятелна стая и не съжалявам заради уединението с бебчето и първите дни на опознаване, в които предпочитах да съм сама. Докато лежах за наблюдение бях с още 2 момичета обаче и беше супер забавно - постоянно си говорихме, времето мина много бързо и приятно.
От неонатология също не срещнах лошо отношение, но наистина информация липсва, освен ако не питаш настойчиво. Случи се и 1-2 пъти да ми водят бебето с изцапано боди, но генерално съм много доволна. Общо взето - ако раждам пак, пак там бих избрала Simple Smile И заради д-р Вецев, и заради целия екип.

# 106
  • Мнения: 2 271
прави се тест за слух, за зрение не мисля че може в такъв ранен етап

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 6 008
прави се тест за слух, за зрение не мисля че може в такъв ранен етап
За зрение не се прави тест при доносени бебета. При недоносени се разширяват зениците някъде около 28 дена след раждането, особено ако са били на кислород.

# 108
  • Мнения: 9
Момичета, имам въпрос към тези от вас, които са раждали с избор на екип. Става въпрос за нормално раждане. Гледах ценоразписа, избор на екип е 900лв, обезболявяне на раждане 300лв. Приятелка, която роди началото на годината твърди, че е платила и упойката и избор на екип, а скоро в лекция с акушерка от болницата казаха, че ако си с избор на екип упойката влиза в тази сума. Писах и до Шейново, но отговор нямам вече повече от месец. Бих била благодарна някой да ми разясни как седят нещата накрая Simple Smile

# 109
  • Мнения: 2 271
упойката влиза в цената на избор на екип. Плаща се отделно само ако сте без избор на екип. Объркала се е тази приятелка или друго е платила за още 300

# 110
  • Мнения: 2 488
Влиза. Мисля, че и окситоцинът влиза. Даже на моята епикриза пише, че ми е вливан окситоцин, а не е...

# 111
  • Мнения: 1 222
+  1.Упойката влиза в цената.

# 112
  • Мнения: 9
Много благодаря на всички за бързите отговори Blush

Да се включа и с пресен отзив от 3ти етаж (ако някой му се наложи да лежи там), тъй като ми се наложи да ме приемат за наблюдение в рисковата. От акушерките съм изключително доволна, млади и мили бяха повечето. И всичко розово приключва тук. За тоалетните 2 на брой си се изчаквахме на опашка. В едната имаше прозорче и дори се пуши там, защото попаднах на фасове… Санитарките трябвало да са 7на брой, а те са само 4, две от които супер кисели и едната вечер ме пропуснаха с вечерята. На обяд ако ти видят закуската на шкафчето може отново да те пропуснат, защото видиш ли не си си изял закуската. В стаята на едното момиче и изтичаха водите и искаха да си почисти пода сама! При изписването няколко пъти ни гониха, защото нямали чаршафи (а ние все още си чакахме документите)!!! Изследвания се пускаха постоянно и то най-вече, за да се точи касата. Когато ме изписваха станах свидетел и на доста грубо отношение от акушерката, която оставяше бебетата на 3ти етаж към майките и отговаряше троснато на въпросите им. Надявам се след месец след раждането ми да споделя малко по-положителен отзив от другите етажи Simple Smile

# 113
  • Варна
  • Мнения: 504
Много благодаря на всички за бързите отговори Blush

Да се включа и с пресен отзив от 3ти етаж (ако някой му се наложи да лежи там), тъй като ми се наложи да ме приемат за наблюдение в рисковата. От акушерките съм изключително доволна, млади и мили бяха повечето. И всичко розово приключва тук. За тоалетните 2 на брой си се изчаквахме на опашка. В едната имаше прозорче и дори се пуши там, защото попаднах на фасове… Санитарките трябвало да са 7на брой, а те са само 4, две от които супер кисели и едната вечер ме пропуснаха с вечерята. На обяд ако ти видят закуската на шкафчето може отново да те пропуснат, защото видиш ли не си си изял закуската. В стаята на едното момиче и изтичаха водите и искаха да си почисти пода сама! При изписването няколко пъти ни гониха, защото нямали чаршафи (а ние все още си чакахме документите)!!! Изследвания се пускаха постоянно и то най-вече, за да се точи касата. Когато ме изписваха станах свидетел и на доста грубо отношение от акушерката, която оставяше бебетата на 3ти етаж към майките и отговаряше троснато на въпросите им. Надявам се след месец след раждането ми да споделя малко по-положителен отзив от другите етажи Simple Smile

Нещата стават все по зле. На какво се дължи това лошо отношение😵 разбирам че ,здравната ни система не е добре, но в крайна сметка всички сме жители на тази държава и се сблъскваме с едни и същи проблеми, това не означава да си го изкарваме на другите. Наистина за мой късмет имам много малък  (да не кажа никакъв опит) с болниците, но винаги съм изпитвала ужас от тях(колкото и лъскави да са). Наистина не знам какво трябва да бъде поведението ни в този случай, защото явно е допуснато това отношение. И наистина се чудя как се минава през този период (за мен стресиращ , колкото и хубав да е) , когато си заобиколен с такива хора. И не знам раждането дали е похвално за майките, но да се изтърпи това отношение в първите часове и дни си е наистина за възхищение на всички майки. Събирам кураж и с интерес чета всяка история (ядосвам се,радвам се,съжалявам...), Но целта винаги ще надделява.
А да лежиш в отделение за рискова бременност само по себе си е стрес и с това отношение....героите сте мами !

# 114
  • Мнения: 759
Аз лежах на втория етаж преди раждането. Бях в стая с 2 други жени, едната беше с води на долна граница, а другата с контракции и много нисък хемоглобин. Говорихме си с тях, добре че бяха те, защото на мен ми беше стрес и малко ме отвличаха от проблемите. Аз бях за наблюдение и после директно спешно секцио. Там всички бяха мили, акушерки, сестри, санитарки, лекари, които идваха на визитация и като цяло минаваха през деня редовно. Една от акушерките ни отключваше втората тоалетна вечер и идваше да ни каже, беше много мила. Имаше си часове за тонове, а някои по-тежки случаи ги водеха на тонове по-често. Винаги ни питаха как сме, винаги са били отзивчиви. В деня на секциото бях на тонове точно преди операцията и едната акушерка ми каза, че не съм се обръснала добре на едно място и ще им пречи, пита ме дали сама ще се справя или да ми помогне. Аз бях с много голям корем, едва се движех, едва си виждах пъпа, пък надолу съвсем нямаше как да видя. Опитах сама, после я питах дали съм успяла. Дойде санитарка да ме вземе към реанимацията, но трябваше аз да си нося багажа по стълбите надолу, а както казах едва се движех от корема и не ми беше много лесно, но тогава вече толкова се притеснявах, че си казах, че няма проблем, нали сега ще извадят бебето, всичко ще е наред. Сложих багажа в реанимацията, акушерката тръгна да ми влива системи и тъкмо ме слагаше да лягам на едно от леглата, когато се появи доктора ми и каза, че няма време да тече тази система, да ме вкарват в операционната веднага. Вкараха ме, акушерката беше много добра, казваше ми какво да правя, не и разбрах името, но съм много доволна от нея. И единственото нещо, от което не съм доволна е анестезиолога, този неговорещ, намръщен човек. Мина секциото някак, после в реанимацията отново всички бяха мили, акушерки, санитарки, анестезиолога на следващата смяна също. Само от персонала знаех как е протекло раждането и че бебето е живо, плакало е и повече не знаеха те, така че и аз не знаех повече първия ден. Видях го за пръв път вечерта на снимки, които доктора ми изпрати, преди това не го бях виждала. На другата сутрин ни раздвижиха, по-точно ни показаха как да станем и казаха да не спираме да се движим и ни оставиха. На мен ми стана лошо, но нямаше как да ги викна и добре че успях да се върна в леглото преди да припадна. После ни качиха в стаите, аз поисках ВИП, сега малко съжалявам за избора си. Санитарките, които ни качиха също бяха много мили, малко друсаха с количките и при преминавани през едно прагче помислих, че ми изпадаха вътрешностите, но нищо ми нямаше. Санитарката каза да си почина и вечерта да взема детето, но аз не го бях виждала никога и нямах никакво търпение, така че ходих 10 минути напред-назад в стаята и слезнах. Като се качвах с бебето, тя ме видя и почти ми се скара, но каза, че разбира и ми каза в кои часове оставят мляко долу. Като си взимах бебето за пръв път от неонатологията беше 10 и нещо сутринта, звънях им, а от там излезе жена да ме пита какво искам, като ми изкара бебето аз се просълзих, защото го виждах за пръв път въобще и докато си вдигна погледа от него, за да я питам няколко неща, тя се беше прибрала, буквално само изкара количката и затвори вратата. Бях на 4 етаж, там всички са били добри, санитарките много помагат, те ми помагаха с кърменето и съвети за бебето, защото акушерките от неонатологията нищо не казват, не дават информация за бебето и въобще не може да ги откриеш понякога. Веднъж чаках 2 часа пред неонатологията, за да се появи някой да ми даде детето, още 3 жени чакаха с мен. Моето бебе се роди сравнително голямо, без жълтеница и ядеше повече, в деня на изписването вече не му стигаха 40мл., които правят и след хранене той ревеше, слезнах да взема още, а там ми отказаха да направят, че да не съм го прехранела. И така бях с ревящо бебе по коридорите да оправям документи, да звъня на таткото да се организират, че ни изписват по-рано и всичко с много напрягане, докато дойде следващия час за хранене и изкарат АМ, че да си нахрана детето и да спр6и да реве. Аз имах проблеми с кърменето, бебето не засукваше, в болницата не можаха да ми обяснят защо, а третото ми разочарование беше от стаята за кърмене, ходих там толкова много пъти, стоях отпред и така и не видях консултантката, въобще не беше там в часовете, в които трябваше да бъде. В болницата нямах и никаква кърма, опитвях с помпа постоянно и нищо не излизаше. Така че моето бебе трябваше да го "тровя" с АМ. Кърмата ми слезе вкъщи, давах му изцедена, ходих при консултантка и проблемите с кърменето бяха заради мен, моите зърна, моите жлези, мои хормони. Все пак имаше начин да кърмя, но всичко до 2 месец, когато кърмата ми спря, изживях си разочарованието от неуспеха с кърменето и продължавам да "тровя" детето с АМ, а сега и с някакви зеленчуци вече, то пък на пук е по-здраво от бебетата на някои приятелки, които са изцяло кърмени и не помирисват нищо друго освен зърно. И така трите ми разочарования са анестезиолога, неонатологията и консултантката по кърмене. Всичко друго беше чудесно, доктора няма какво да го коментирам, без него кой знае къде щяхме да сме, целият друг персонал беше страхотен. И единствено си отбелязвам за следващ път да съм в обща стая, най-малкото ми ставаше много лошо на моменти и излизах в коридора с бебето, че ако припадна да ме види някой, а и друго си е да има с кого да си кажеш 2 думи, а не само с бебето да си ревете. Горе долу това е моето изживяване, има още неща разбира се. Като цяло съм доволна, пак там бих родила и нямам търпение да се върна за следващо бебе.

# 115
  • Мнения: X
Здравейте! Някой знае ли дали меренето на тонове е в определени часове в Шейново или може през целия ден? За първи път ще ходя следващата седмица, мисля да раждам без избор на екип.

Редакция - пише си на сайта на Шейново, точно видях информацията Simple Smile

Последна редакция: нд, 14 авг 2022, 20:29 от Анонимен

# 116
  • Мнения: 2 529
Момичета, тези, които сте раждали нормално и сте били с шевове, с какви конци ви шиха? Аз едва днес посмях да последна какво става долу, защото ми се струваше, че виждам конец. И наистина, 13 дена след раждането, все още имам конец. Това нормално ли е? Никой нищо не ми е казал за махане на конци Confused

# 117
  • Мнения: 1 334
На мен ме казаха, че сами ще паднат до 10тина дни и няма нужда да ходя да ги махат. Доктора каза, че може да ги откривам по тоалетната хартия или бельото. За всеки случай аз бих звъннала да попитам. Май не пише в епикризата.
Не знам на кой ден паднаха, но според мен на 13-14 ден поне. На прегледа с АГ (нямаше и месец след раждането) тя потвърди, че всички конци ги няма и всичко е зарастнало перфектно, та даже ми даде да погледна - дори не си личи, че е кърпено 😁

# 118
  • Мнения: 2 529
Благодаря, Benedetta Hug Ще почакам още малко, надявам се да паднат скоро, че все нещо ме придърпва и се притеснявам да стане нещо. На няколко пъти ми запари като бях на леглото, коленичила да взема бебето и сега внимавам повече.

Радвам се, че при теб не личи, че е "кърпено" Relaxed При мен първия път си личеше, че и доста зле беше. Надявам се да успяли да ме оправят този път Rolling Eyes

# 119
  • Мнения: 1 334
И честито бебче! 🤱❤
Аз пръсках с Цикатрадина спрей от ден 1 и доста облекчаваше "придърпвания и опъвания". Като се прибрахме вкъщи си правих отвара от смрадлика, после и с лайка - много подпомага оздравителния процес. Иначе в самата болница, няколко момичета слагаха напоени с риванол и после замразени компреси и казват, че много им помагало.
Дано всичко мине добре и при вас!

Общи условия

Активация на акаунт