Умеем ли да почиваме пълноценно?

  • 3 288
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 108
Някакъв много частен случай споделяте
Нито е задължително да се почива през август, Нито цял месец.
Standard  Vs Quality

Ако това е към мен, разбира се, че тук всеки споделя своите опит, своите разбирания и своя начин за почивка.
Предполагам, че не е идеята да се задават стандарти и параметри.
Зависи от професията, начина на живот и много други фактори.
Аз взех решение преди повече от 25 г. да почивам точно през август и то максимално дълго, но не го налагам никому.

Имам близка, която до пенсионирането си никога не беше взимала дълга отпуска накуп, но си делеше така дните, че да има поне 2 пъти в месеца разширен уикенд и да пътува. Този вариант също ми се е струвал идеален за хора, които нямат възможност да отсъстват дълго от офиса или не са си сами шефове, за да могат да решат кога да "пуснат кепенците".

Последна редакция: нд, 28 авг 2022, 11:51 от Fever Ray

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Някакъв много частен случай споделяте
Нито е задължително да се почива през август
Като гледам как се опразва София точно август и как цените за всички почивки точно този месец са най-скъпи хич не ми изглежда частен случай 😁 И моренцето е най-топло, и в планината духа най-малко, и децата са ваканция, то просто и ясно че ще е най-популярно. Най-много началото на септември когато почват да падат цените и е лекинко по-лесно да си вземеш отпуска.

# 17
  • Португалия
  • Мнения: 3 949
мислех да не се обяснявам,но май не се чете ..
частен е. че и повече от частен, защото не познавам нито един човек със споменатите от съфорумката над 50дни годишна отпуска
относно почиването през август- това си е някакъв оксиморон, освен ако не сте планинари,или да обичате да ходите по диви места

# 18
  • София
  • Мнения: 13 108
Докато бях наемен служител, имах 30 дни ГО. Никога не съм имала 50.
Когато отворихме семейната си кантора, кога и дали ще работим зависеше вече от нас, но много държавни институции, вкл. Съдът, почиват през август,а дори още от юли до септември. Дори е глупаво да висиш на работното място, когато партньорите и контрагентите ти не работят, защото така губиш пари. Изгодно е само ако си служител, който си пази отпуската за друг момент и знаеш, че ще си стоиш 1 месец в офиса, гледайки филмчета. Това е практика в България и в чужбина, особено в ЕС. Там също държавните институции почиват през август и държавните служители имат около 30 дни ГО.
3 седмици през август са 15 дни отпуск + 8 дни събота и неделя. И пак остават още 15 дни.
4 седмици са 20 дни отпуск + 10 дни уикенди. И пак остават 10 дни.
Оставащата отпуска човек може да съчетае за една дълга Коледна ваканция с останалите неработни дни.
И далеч не е частен случай. Както написах по-горе, зависи от професията и не мисля, че е част от конкретната тема, касаеща почивките.
Да не забравяме, че напоследък много хора са фрилансъри и не са зависими от конкретен брой почивни дни, а от планираните си ангажименти.
Август е перфектен и за море, и за планина. Юни и септември са хладни, юли е жега. Относно планинарството, понеже сме такива, август е неподходящ за ходене по диво места и по чукари, защото е месецът на гръмотевичните бури и резките климатични аномалии в планините и е страшно рисков.

# 19
  • Мнения: 7 261
Мерим си отпуските? Ще се свия засрамено в ъгъла, повече от две седмици през лятото не съм имала никога, Коледа, Нова година и много други празници работя. Да съм мислила като съм била на 18 години и съм си избирала професията.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 108
О, аз не меря нищо.
Мислех, че коментираме как почиваме, но се оказа, че има зорко бдящи за всеки детайл.
Още повече, че вече и отпуска нямам и няма и да имам повече. Wink
Ако ти харесва професията, надали ти е неприятно.

# 21
  • Мнения: 2 579
С малки деца -трудно.
Напоследък изобщо не съумявам да си почина пълноценно.
Откакто малкият е тръгнал на ясла постоянно съм на тръни да не се разболее. Дори и да не е болен, персоналът се грижи за това да хвърля всякакви съмнения върху това достатъчно здрав ли е. Е, това лято отпуската си, която беше общо 3 седмици, я изкарах на 90% в притеснения за болести и посещения на лекари. 50% от времето самата аз бях болна. Абе ужас някакъв - вече намразвам лятото. Ако не е жега, то ще са комари, ако не тези двете неща - вирусите в яслата. Които всъщност са целогодишно. Та даже и уикендите ни държи влага. И съм сигурна, че далеч не сме единственото семейство с подобни проблеми. При това положение и 50 дни отпуск да имам - все тая. Да не говорим колко майки си взимат дни от отпуската, за да си гледат децата, защото вече нямат право на болничен.

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Е как да няма човек право на болничен? Като се използват дните, но се налага болничен, тогава телк го издава. Аз съм ползвала така болнични от тях.
Аз пък мразя зимата с всичките и там грипове и настинки.

Общи условия

Активация на акаунт