Храни при висока кръвна захар

  • 2 747
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 894
Здравейте!
Моля за съдействие, какви храни да приготвя за човек, който е в болница в момента ( не е ендокринология). Късно вчера са излезли кръвните му резултати и захарта на гладно е била 11. Още не се знае дали е инцидентно, или е диабет. Лекуващият лекар каза само да занесем кисело мляко 2 % и да няма картофи. Нямам представа дали са успели да му сменят диетата на диабетична и искам да му занеса храна, която да издържи днес и утре в жегите.
Мислех някакви пържоли, кисело мляко, да направя таратор. Правя и настъргани тиквички на фурна с доста яйца и галета, но сега се колебая заради галетата.
Потърсих във форума за диети при диабет, попаднах на разни спорове и затова реших направо да питам хората с опит. Бих предпочела да са неща, които се правят лесно и бързо. Предварително благодаря за всички предложения.

ПС Варени яйца удачни ли са?

# 1
  • Мнения: X
Виж темата за нвх. Избягвай хляб, картофи, ориз. Може тиквички с яйца и сирене. Остави тиквичките със сол да се отцедят. Тогава ги готви. Не слагай галета. Дори да е по-водно, пак не слагай галета, излишна е при човек с такава захар!
Аз си готвя точно такива тиквички, не слагам брашно, галета и тн.

Месо със салата. Зеленчуци. Яйца са ок.

# 2
  • Мнения: 6 894
Благодаря!
Намерих тази тема, за нея ли говориш? https://www.bg-mamma.com/?topic=675266
В момента вече нямам време да прелиствам теми и да вниквам в споровете за различните диети. Трябва да направя нещо бързо. Ще се ориентирам към тиквичките и ще направя сос от кисело мляко с малко чесън и копър. Също и салата, а от някъде ще купим пържола, ако намерим по път.

А как стои въпроса с мазнините? Може ли нормално мазнини, или трябва по-малко?
Пъдпъдъчи яйца по-добре ли е от пилешки? Мога да намеря пресни домашни пъдпъдъчи.

# 3
  • Мнения: X
Яйца може всякакви. Пържола е ок, както и някаква манджа от зеленчуци, месо, извара, сирене, кисело мляко - натурално, никакви Активии, плодови млека и подобни. Нищо, което съдържа захар, нишесте, фруктоза или глюкозо-фруктозен сироп. Без сокове и кола, подобни безалкохолни.

Много от нискомаслените храни съдържат повече нишесте или захар, за да оправят вкуса и да ги докарат на вид. Четете етикетите.

Ако направите тиквички с яйца и сирене, пържола със салата мисля, че ще е напълно ок.

Не носете плодове, докато не се изясни дали човекът има диабет или е нещо временно. Когато се разбере какво е, лекарите ще кажат какво може да яде и какво не.

# 4
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Храни с нисък гликемичен индекс. Протеини и зеленчуци на воля. В менюто на диабетиците трябва да орисъстват и въглехидрати, които да са с най- малък дял в порцията и по възможност да не са рафинирани/ преработвани. 1 пълнозърнест сухар към миш- маш, или супа.
Захар и производните не са ок. Плодове може, но между храненията, 100- 200гр.
И все пак всичко е много индивидуално, трябва да се снабдите с глюкомер и така да проследите от кои храни най- много вдига захарта, за да ги избягва.
С мазнините също трябва да се внимава.

# 5
  • Мнения: 2 275
Варени яйца, зрял кашкавал, краставици, доматчета, гъби под някаква форма, маслини.

# 6
  • Мнения: 6 894
Еййй, миш-маш е идея, обича го, за разлика от тиквичките, а мисля, че ще издържи и до утре. Смених концепцията, ще направя повече миш-маш. Ще сложа и краставица, домат, няма да ги правя на салата, че няма да издържат до утре без хладилник.
Много, много ви благодаря! Ако има още идеи, казвайте, че нямам никакъв опит.

# 7
  • Мнения: 116
Има хладилни туристически чанти     или  хладилни пликове от супермаркетите.

Зелени зеленчуци, кисело мляко, варени яйца

В болница човек е под стрес, едва ли му се яде много, важно е да има вода, лимонена вода.

# 8
  • Мнения: 6 894
Имам глюкомер, сега ще го занеса там. М.г. след ковид, моята захар скачаше  над 12 и трябваше да я следя.

Ще помисля за хладилна чанта, че са големи и няма къде да я държи. За пликове не знаех, че има, но погледнах, държат малко време и май няма смисъл.  
Пресен миш-маш се надявам да издържи. В някои болници има хладилник за пациентите, била съм в такива, дано да имат къде да го сложат за утре.

А не може ли кола без захар? Нали има такива, с разни други подсладители. Или газираното е проблем?

Последна редакция: сб, 23 юли 2022, 14:10 от Diorela

# 9
  • София
  • Мнения: 2 410
Нищо сладко, дори и с подсладител. Тялото се лъже и пак вдига КЗ.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 569
Баща ми е диабетик. Не може газирано, под никакъв вид. За напитки вода или айрян. За закуска може мюсли накиснато от вечерта с 2% кис.мляко и малко канела. Също без никакви инстанстни кафета и т.н. Някаква зеленчукова супа, например коприва, лапад, нещо от сорта. За плодовете много внимавайте с гроздето например, от него скача много захарта. Мисля, че може ябълка, грейпфрут, портокал.

# 11
  • Мнения: X
Не, нито кока кола без захар, нито сок, нито фреш, нито тоник, нищо подобно не може.

# 12
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Колата без захар е дори по- вредна от нормалната. Без безалкохолни напитки, само газирана вода с лимон, или резен портокал, примерно.
Чайчета без захар.

# 13
  • Мнения: 6 894
Много ви благодаря за насоките и подкрепата!
Още е на обща храна. Днес направих миш-маш, напълних и 3 пресни чушки със сирене, сложих и други зеленчуци, дано да ги изяде и да падне малко тази захар.

# 14
  • Мнения: 4 408
https://www.bg-mamma.com/?topic=1460173
Това е тема, в която има безкрайно количество информация.
Аз съм с инсулинова резистентност и от тази тема научавам какво е ок и какво - не.

Накратко:
1) храненето да бъде по-рядко, през 3-4 часа, 2-3 хранения на ден, не 5, както е прието масово.
Всеки прием на нещо, различно от вода, вдига инсулина.
Аз се хранех на 2 часа. Проверено в лаборатория, че моят инсулин нямаше време да спадне тоест: трябва по-рядко хранене, на по-големи интервали.

2) Храната да бъде силна, качествена, засищаща.
Имах баба с диабет, която спазваше много стриктна диета (част от нея сама си беше измислила) - не ядеше много месо, наблягаше на зеленчуци (основно чушки/пиперки), пиеше чай от шипки и т.н., ядеше по 1 филия пълнозърнест хляб или картофи. Това Е ГРЕШНО! В резултат на тази храна имаше постоянни проблеми със стомаха, диарии, болки, усещаше се слаба, аха-аха да й прималее, а в същото време беше едра като фигура, и не слаба като килограми. Когато я приемаха на болница, сменяха храната - ядеше кюфтета, пържоли. Разликата се виждаше веднага - придобиваше повече сила и енергия.

Като съвет: храна с протеин - пържола, кюфтета от качествена кайма, дори сланина. Добри мазнини: масло, свинска мас. Без пържене в олио, без омезмаслени измишльотини. Без хляб (бил той пълнозърнест, с 10 семена, със 100 семена). Без картофи. Без ориз. Може ядки, но в умерени количества - орехи, например, доставят мазнини на организма. А мазнините те засищат.

* Пържола със салата - всички зеленчуци са въглехидрати. Освен тях, други не са нужни.
* Яйца - засищат, пълни с полезни неща, не вдигат много инсулин
* Млечни продукти - има спорове по темата дали изобщо да се ядат млечни продукти, но като цяло масово се приема, че пресното мляко силно повишава инсулина, така че се препоръчва млечните да са зрели (ако не се изключат изцяло) - зрели сирена, кашкавали, млякото поне да е кисело.
* Плодове - само дребни, горски, -berries - малини, къпини, ягоди. Тоест, не много сладките плодове. Без банани.
* Риба - всякаква.

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 11:21 от Витаминче_

Общи условия

Активация на акаунт