ВТУ или ХТВ Берлин за дизайнер на компютърни игри

  • 753
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Тази есен ще бъда 12 клас, предстои ми кандидатстване в университет. Насочила съм се към дизайн на компютърни игри. Проверих в България дали има тази специалност и намерих само във Великотърновския университет. Главно искам и в чужбина и по-точно в Берлин или Кьолн, тъй като образованието тук и в чужбина има разлика. Само че, на фона на поскъпването тук и в света като цяло, ми се иска в България, тъй като се запознах с таксите в ХТВ, ВТУ и университета в Кьолн. Въпроса е вече, че не познавам никой, който да е учил тази специалност в България и по-точно във ВТУ. Просто ми трябват честни мнения относно този университет(тази специалност) и как е в сравнение с университетите в Германия. От сега искам да реша, за да не остава все пак за последния момент.
Благодаря предварително за отделеното време!

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 16:33 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 2 903
И в Нов Български Университет имат такава или подобна специалност до колкото знам.

Обаче си помисли много добре дали наистина искаш да работиш точно това. Потърси мнения на хора вече няколко години работещи това, както в България, така и в чужбина.
Защото за компютърните игри страшно много хора се заблуждават, че щом им харесва да играят игри, то значи ще им хареса и да работят по игри и ще ги бива в това. А няма такава зависимост и много после съжаляват за избора си.

# 2
  • Мнения: X
И в Нов Български Университет имат такава или подобна специалност до колкото знам.

Обаче си помисли много добре дали наистина искаш да работиш точно това. Потърси мнения на хора вече няколко години работещи това, както в България, така и в чужбина.
Защото за компютърните игри страшно много хора се заблуждават, че щом им харесва да играят игри, то значи ще им хареса и да работят по игри и ще ги бива в това. А няма такава зависимост и много после съжаляват за избора си.
Благодаря за отговора. Убедена съм, че искам това да уча, защото моята цел е освен да се забавляваш чрез игрите, е те да те образоват по някакъв интересен начин. Просто не знам дали в Берлин си струва, защото са не малко пари, докато пък във ВТУ нямам познати, които да ми кажат как е положението там. Иначе ще проверя и в НБУ!

# 3
  • София
  • Мнения: 18 043
Малко бъркате понятията, Плами.. HTW Berlin не е частен приложен университет, следователно няма такса. Има Semesterbeitrag, но това е друго. В тази "такса"  от около 300 евро е включен транспортът през семестъра. Друг е въпросът вече, че за издръжката (общежитие, храна, пътувания от-до България) трябват немалко пари месечно, но това вече не е такса. Много студенти в Германия работят и  не разчитат само на родителите си.

# 4
  • Мнения: 8 819
как си с немския?

# 5
  • Мнения: 2 903
Благодаря за отговора. Убедена съм, че искам това да уча, защото моята цел е освен да се забавляваш чрез игрите, е те да те образоват по някакъв интересен начин. Просто не знам дали в Берлин си струва, защото са не малко пари, докато пък във ВТУ нямам познати, които да ми кажат как е положението там. Иначе ще проверя и в НБУ!
Идеалистичните мечти са хубаво нещо, но когато избираш образование и професия трябва да помислиш по-дългосрочно. Дали ще можеш и ще искаш да се издържаш с това след 10 или 20 години.
Компаниите за компютърни игри са известни, че предлагат относително по-лоши условия от другите софтуерни компании. Главно защото имат стабилен приток от хора искащи да разработват игри на всяка цена. Преди няколко години имаше голям скандал около Blizzard, можеш да го намериш в интернет, но и при другите големи са сходни нещата.

Може разбира се да учиш това, а в последствие да работиш нещо друго, но за да не съжаляваш много за пропиляни време и пари трябва да си проучиш хубаво нещата. Особено щом разходите за следването може да те затруднят. Не случайно ти казвам да потърсиш мнения от хора работещи в тази област от поне няколко години, защото точно по отношение на разработката на компютърни игри много ученици, студенти и тепърва започващи работа хора имат изключително грешни очаквания.
Познавам доста хора минали през студията в България.

# 6
  • Мнения: 66
Можеш да се фокусираш и да научиш добре или техническата (свързана с програмиране и информатика), или артистичната част, за няколко години учене.

Тази специалност е с фокус артистичната част, но реализацията е по-трудна, например няма много фирми за видеоигри в България, а и да има за артистичните длъжности са по-малко местата в екипите. За да станеш дизайнер на игри (човека, който е един вид "режисьора") трябва или да се докажеш първо, за да ти дадат такава длъжност, или сама да създаваш игри като indie примерно. Но човек, който се специализира в дизайна (2d/3d/audio и т.н.) трудно може сам да създаде игра без да разбира от техническата част, т.е. си зависима от това първо да си намериш работа като game graphics designer, или партньорство с game programmer.

Ако завършиш информатика и се специализираш в техническата част (между другото програмирането на игри е от по-трудните направления) тогава можеш сама да си създадеш игри и да си им дизайнера, и по-лесно да си намериш и работа по това.

Ключовото е, че ако човек разбира от програмиране (и за сметка на това не е учил толкова дизайн/моделиране) може да създаде игра използвайки безплатни или скалъпени от него си графични ресурси и да стане нещо доста добро. Но обратното, ако е специалист по артистичната част и не по техническата, дори и да създаде красиви ресурси ще му е доста по-трудно да сглоби цялата игра (дори и с по-лесен гейм енджин).

За тази специалност не знам до колко си струва в Германия, но за информатика си струва определено. Иначе артистичните дисциплини е по-лесно да се научат и от допълнителни курсове, докато за програмирането на игри си трябва стабилна математика за което университета е по-полезен (т.е. е по-трудно да научиш математиката от курсове сам вкъщи).

# 7
  • София
  • Мнения: 18 043
Имам доста опит, макар и само в ролята на родител, с 3 деца в Германия, следващи/завършили обаче друго, не гейм дизайн. Познато дете пък  завърши това в Бреда, Нидерландия. Според мен направи грешка, връщайки се тук. Работи, да, но... Едната ми дъщеря иначе е с вид информатика (хем не чиста, ами комбинирана с бизнес) в  Германия  - трябва човек да е много стабилен  с математиката, че да издрапа там. Почват  примерно 180 души, завършват 40, останалите окапват по трасето. Ако пък и преди това не е програмирал, става още по-тежко. В университета й конкретно  от вратата за краката почнаха, буквално в първи семестър, с  Алгоритми и структури от данни (Java).Та не знам доколко  за човек с насоченост по-скоро към арт страната на нещата е подходящ изборът Информатика в Германия, дори и доказано да е по-добра реализацията после. Във форума има тема за университетите/студентите в Германия. Наскоро майка с дете, бъдещ 12 -класник, пътува точно до Кьолн , за да  видят на място как стоят нещата точно с тази специалност. Та, Плами, можете да пишете там или на лични на въпросната дама и да помолите да сподели впечатления. Simple Smile Иначе в последния пост написах мнението си за средствата. Немските работодатели като цяло  са гъвкави и  се съобразяват с желанията на студентите колко часа и кога да работят. Тоест ако човек има парите да изкара един семестър поне без работа и да разчита през него изцяло на родителите си, докато се адаптира към ученето и новата среда, после вече ще има шансове да си изкарва  пари и сам, при някои достатъчни за всичко, при други за една голяма част  от месечните разходи. И, разбира се, остава и въпросът с немския, трябва ниво С1. Все още в Германия доста малко бакалавърски програми са на английски, магистърски после има много.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 08:28 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт