Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 64

  • 36 850
  • 745
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 9 073
Това да се спре издаването на разрешителни за строеж е като да се спре продажбата на коли,за да се намалят автомобилните катастрофи. Нонсенс!

# 721
  • София
  • Мнения: 241
Трябва да има някакви регулации, но да не са прекалени. За съжаление обаче София вече е станало такова неприятно за гледане и живеене бетоново гето, че за да започне да се оправя ще трябва действително да се изрива като за световно.

Няма проблем според мен да има доста сгради и жители, но фактът че не се оставя почти никаква зеленина и няма адекватно планиране на квартали спрямо детски градини, училища, болници и т.н е просто недопустимо. Да не говорим за пътищата! Живея в кооперация в Бояна точно до редица нови луксозни къщи за 600к+ евро и пътя, по който всички минаваме (включително тези с къщите) е покъртителен. Всеки ден псувам като излизам с колата. Навсякъде наоколо не е по-добре.

Такава свинщина в никоя друга държава я няма. Като се плаща повече за дадена област/квартал и се дават повече пари за имоти цялата обстановката принципно също рефлектира на дадените пари. А тук и да си нафрашкан с кеш в повечето случаи живееш в кочина. И само твоята улица да е оправена като хората, след 200-300 метра като излезнеш ще се видиш пак на чудо и класическа българска мизерия.

# 722
  • Мнения: 352
И не знам за какво твърде недостъпно за повечето хора говориш, при положение, че 30-40% от имотите са празни.

Имали друга столица в Европа където 30% от имотите да са празни?????????????????????

# 723
  • Мнения: 1 613
Мъфин, в София вече не останаха терени за паркове. Нито за детски градини и т.н. Освен в някакви покрайнини или индустриални зон, например в Орландовци зад ТЕЦ-а. И не знам за какво твърде недостъпно за повечето хора говориш, при положение, че 30-40% от имотите са празни.
Южна София все още е добре. От центъра в южна  и източна посока (към квартал Изток) има доста зеленина.
Ето какъв хубав проект има за Ман Ли изток. Дано да види бял свят. https://gradat.bg/infrastruktura/szdavat-lineen-krayrechen-park- … rski-livadi-iztok

Последна редакция: пт, 02 сеп 2022, 22:14 от Мъфин

# 724
  • София
  • Мнения: 4 668
Ограничаване на цените не е същото като ограничаване на разрешителните за строеж. Ограничаване на разрешителните е добро решение. Цените ще скочат още повече, много повече, но ще остане доста зеленина. Това важи както за морето ни така и за София например. Ако в София се спрат разрешителните за строеж и се изградят само паркове, градини и зелени площи ще е супер хубаво и много недостъпно за повечето хора. Наемодателите обаче, ще са много добре.
Не мисля. За да са добре наемодателите, трябва някой да им плаща за продукта. При още по-голямо поскъпване на жилищата, колко ще повлияе на наемите. По-скоро би било загробващо за наемодателите в дългосрочен план. Изобщо, това звучи добре на теория, цветенца, пчелички, но за всеки масраф, някой трябва да си плати. Дори ако е насаден с регулация.

Дали са оправдани цените или не. При сравнението със социализма у нас, което се направи (т.нар пред-демокрация), цените сега са много по-оправдани от тогава. Колко точно, това е отделен въпрос.

Изобщо, да се говори под общ знаменател за "цените", за мен е отново остатък от "соц. мисленето". Т.е. някой друг ще ти даде, ще ти регулира, ще ти подреди, всичко е еднакво, от теб не се иска инициатива.
А реалността е, че цени има всякакви. От 900Е, до 5000Е на квадрат, а тук-там и повече. Едни са на зелено, други в панел, трети на полето, четвърти на село, пети в северните квартали, шести в затворен комплекс, седми в къща.
Със сигурност има по-изгодни, по-малко изгодни, реални, нереални цени, всякакви. Всеки си гледа, пазар широк. Лично аз не смятам, че някой форум, който и да е, може да даде смелена информация "дали да се купува". Къде, кога, колко, за колко без да се уточнява.

Това да се спре издаването на разрешителни за строеж е като да се спре продажбата на коли,за да се намалят автомобилните катастрофи. Нонсенс!
Направо ми звучи като "леви мерки - десни цели". Т.е. както казваш, нонсенс. Grinning

# 725
  • Мнения: 131
Олелее как се раздвижи темата буквално за ден Simple Smile Достатъчно е някой да постне мнение, че може би идва нещо и че може би има застой в пазара и глей кво става, смут и напрежение. Споко бе хора, доколкото чета и следя темата, разбирам, че всички тук коментиращи са “блъскани” с имоти и то повечето купени кеш или вече изплатени.Какво се вълнувате толкова, вие нали сте се подсигурили. Да му мислят тези дето тепърва ще теглят кредити. Вие си сипете по едно и се наслаждавайте на живота (Като мен).

И какво като България е добра държава в сравнение със Северна Корея или Еритрея? Оправдани ли са цените на жилищата в момента или не? Нещо става все по-трудно да се разберат писанията в тази тема.
Според мен вече не са оправдани цените на жилища в БГ.Беше изгодно, вече не. Пък който иска да купува. Не вярвам ако някой си е наумил да се сдобива с жилище за 2000-3000-5000 евро квадрата да го спрат някакви си коментари на хора от БГ мама.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2022, 23:56 от Inspired-by-life

# 726
  • София
  • Мнения: 4 668
Скрит текст:
Олелее как се раздвижи темата буквално за ден Simple Smile Достатъчно е някой да постне мнение, че може би идва нещо и че може би има застой в пазара и глей кво става, смут и напрежение. Споко бе хора, доколкото чета и следя темата, разбирам, че всички тук коментиращи са “блъскани” с имоти и то повечето купени кеш или вече изплатени.Какво се вълнувате толкова, вие нали сте се подсигурили. Да му мислят тези дето тепърва ще теглят кредити. Вие си сипете по едно и се наслаждавайте на живота (Като мен).

И какво като България е добра държава в сравнение със Северна Корея или Еритрея? Оправдани ли са цените на жилищата в момента или не? Нещо става все по-трудно да се разберат писанията в тази тема.
Според мен вече не са оправдани цените на жилища в БГ. Вече не. Пък който иска да купува.
Всеки бизнес, който е в застой е обречен да умре. Буквар на икономиста.
Мен също ме бъркат високите цени. Не става само да си сипя едно. Не че няма да си сипя и две.
Бтв, сега получавам от наеми грубо колкото през 2017та (+ 1-2 новопридобити след това). А цените на всички услуги са х2. На имотите (основна необходимост за моя бизнес) са х3.
Ами бърка ме.
Странно, тези, които нищо не правят си мислят, че и тези, които се занимават с бизнес и те така, планират да лежат по цял ден до живот. Непрекъснато се търси развитие. Иначе следва упадък.

# 727
  • София
  • Мнения: 47
Цитат
Всеки бизнес, който е в застой е обречен да умре. Буквар на икономиста.
Мен също ме бъркат високите цени.
Бтв, сега получавам от наеми грубо колкото през 2017та (+ 1-2 новопридобити след това). А цените на всички услуги са х2. На имотите (основна необходимост за моя бизнес) са х3.
Ами бърка ме.
Странно, тези, които нищо не правят си мислят, че и тези, които се занимават с бизнес и те така, планират да лежат по цял ден до живот. Непрекъснато се търси развитие. Иначе следва упадък.

Това. За закуска, обяд и вечеря.

Цените ще сa оправдани, когато лесно се достига 5-6% годишна доходност от наеми на текущите цени за покупка и ремонт. Разбирайте за София 100м2 непретенциозен тристаен НС да не може да се наеме за под  800-900 евро на месец Simple Smile. Ама реалността е доста различна.
Масово, който го е купил и направил днес, ще трябва да го отдава за 3% и оттам бизнес логиката се нарушава.

Последна редакция: сб, 03 сеп 2022, 08:54 от БАЙ ИВАН РЕНТИЕР

# 728
  • Мнения: X
Имотни Инвестиция в страни с демографски спадове и застаряващо население е контрапродуктивно.

# 729
  • София
  • Мнения: 47
Инвестиция в страни с демографски спадове и застаряващо население е контрапродуктивно.

Като цяло, да. Никой трезвомислещ не би си купил имот в Горно Нанадолнище за отдаване под наем. Моят поглед е върху пазара в София. Според статистиката, България се топи, но София все още расте. Демографската криза идва от провинцията. Малко сме град-държава.

# 730
  • Мнения: X
Няма как София да расте неимоверно при население от 5-6 милиона.

И всичките четири милиона активно работещо и учещо население да се пренесе там, отново е нерентабилна инвестиция и то доста рискована.

Освен ако се нямат няколко деца, които след време ще имат нужда от жилище. Другото е ясно.

Последна редакция: сб, 03 сеп 2022, 09:14 от Анонимен

# 731
  • София
  • Мнения: 4 668
Свят широк. Който иска може да инвестира и в саскачуанските тундри, там се покачвало населението. А може и да строи сам.

Моите инвестиции вече са 50-60% изплатени. Още 4-5 години и ще са 100% изплатени. До тогава София пак ще си е около 2млн + - 3ма гърци и 3ма македонци.

# 732
  • София
  • Мнения: 241
Свят широк. Който иска може да инвестира и в саскачуанските тундри, там се покачвало населението. А може и да строи сам.

Моите инвестиции вече са 50-60% изплатени. Още 4-5 години и ще са 100% изплатени. До тогава София пак ще си е около 2млн + - 3ма гърци и 3ма македонци.
Аз съм сигурна, че са ти 50-60% изплатени и ти ще си окей дори и да има някакъв спад. Въпросът е колко бързо човек ще си върне в действителност парите ако купи първите си имоти днес, на днешните цени. Не мисля че в скоро време ще излезе на каквато и да е печалба. И да няма спад, такъв наистина бърз разтеж като този последните няколко месеци и 2-3 години се вижда рядко във всички пазари (не само имотния) и принципно не продължава завинаги. Всичко е циклично, аз лично очаквам период на леко затихване.

# 733
  • София
  • Мнения: 4 668
Просто това натякване как България и София ще се стопят и няма да има хора ми идва абсурдно и не мога да не го репликирам. Докато София се обезлюди, инвестицията в имот трябва да е изплатена. Поне за който си прави сметката. Не е ядрена физика. А и не е ок да правиш чужди сметки. Иначе и мен не ме устройват сегашните цени и чакам да се понижат, че да купя.
Или имаш интерес по темата, а тя е пазар на имоти в България, или нямаш. Ако имаш интерес, абсурдно е да носиш вода от 10 кладенеца, що и други хора имат. Гроздето е кисело. Или бери и яж, или си търси по-ниско/сладко грозде.

# 734
  • Мнения: 2 801
Няма как дасе обезлюди София. Но има как почти всички да са собственици на имоти и то се случва.
Относно озеленяването, ами добре озеленена си е София, не липсват паркове и градинки. Проблема ни е инфраструктурата, трафика и качеството на живот.

Общи условия

Активация на акаунт