Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 54

  • 23 887
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 127
BFF_, а твоят ГХ какъв е?
Моят ГХ беше 5.4 последно, в края на м. май, но оттогава малко либерализирах режима (най-вече с плодове) и скоро трябва отново да го изследвам, за да видя ефекта Thinking.
Иначе при единично хранене с диня + сирене на първи час КЗ ми беше 6.4. Но четох, че динята, както и лимоните са едни от най-алкализиращите храни и затова си позволих диня, а и мн обичам.
С помощта на лимоните и динята, както и мин. вода Горна баня, pH-то ми се качи на 6.5, измерено с лентички вкъщи (предишния път ми беше 5.5 в лаборатория). Подозирам обаче, че ГХ се е качил с тези криввания Thinking Скоро ще се види.

# 61
  • Gotham City
  • Мнения: 220
Поръчах си глюкомер от промоцията, за която споделихте и от вчера меря.
Вчера основно протеиново хранене напрсвих с най-висока измерена стойност 1 час след хранене - 5.8 и след това спад
Снощи преди сън, около полунощ и след 4 часа без прием на храна - 5.1
09.00 ч. сутринта след събуждане - 5.3
13.00 ч (само вода)  - 4.7

И тук следва интересното за мен след хранене с бобови храни (около 250 гр)  и малко парче свинско месо (около 50 - 60 гр)
1 час след обяд - 5.4
2 часа след обяд - 5.5
3 часа след обяд - 5.6

Това покачване и то 3 часа след хранене нещо не ми харесва. Явно бобовите не ми влияят добре. 😔
Само да споделя за боба и аз лични впечатления. След една купичка бял боб на обед видях най-високата кръвна захар, откак започнах да я меря - 8.8 час след хранене. А всичко друго в обеда беше режимно. Няма от какво да е освен от боба. Направо онемях. А уж били бавни ВХ, полезни за диабет и не знам си какво. Явно всичко е индивидуално.

# 62
  • София
  • Мнения: 19 446
Става омагьосан кръг - нямам сили вероятно от В, но това ми пречи на по-активното движение, което е целта.
Не бях имала проблеми с теглото, допреди 13 години бях около 50 кг, без усилия, диети или физическа активност.
След второто дете докарах 54-56. И полека започнах да качвам - по 2 кг, но редовно. Вече съм 66-67. Че остана корем след раждането - остана, но не е само от това.
Програма максимум ми е 10 кг, мининум 6-7.
Нарочно пояснявам, че сладкиши и плодове никога не са били сред приоритетите ми, да не мислите, че омитам по кило череши на ядене и искам да отслабна.

Имам горещи вълни към 0 ч. вечер, които се чудя дали са от висок И, КЗ или кортизол.
На КК има и резултати за АСАТ и АЛАТ и това ме успокои относно черния дроб.

Последна редакция: чт, 28 юли 2022, 17:45 от Cuckoo

# 63
  • Paris, France
  • Мнения: 14 405
Поръчах си глюкомер от промоцията, за която споделихте и от вчера меря.
Вчера основно протеиново хранене напрсвих с най-висока измерена стойност 1 час след хранене - 5.8 и след това спад
Снощи преди сън, около полунощ и след 4 часа без прием на храна - 5.1
09.00 ч. сутринта след събуждане - 5.3
13.00 ч (само вода)  - 4.7

И тук следва интересното за мен след хранене с бобови храни (около 250 гр)  и малко парче свинско месо (около 50 - 60 гр)
1 час след обяд - 5.4
2 часа след обяд - 5.5
3 часа след обяд - 5.6

Това покачване и то 3 часа след хранене нещо не ми харесва. Явно бобовите не ми влияят добре. 😔

1. Не може да виниш бобовите след като е имало и месо  още повече свинско. Като искаш да видиш ефекта на бобови, яж бобови, но без месо и без мазнотии и премери КЗ! После може свинското отделно, но аз не го ям.

2.Преседелите меса бързо се пълнят с бактерии, които предизвикват ИР и ако изядем 2 кюфтета, които са седели на топла витрина или в хладилник, ние изяждаме 99% бактерии, които вече са преработили месото и 1% месо.

3. Свинското месо масово е пълно с предизвикващи ИР бактерии. Ако е от индустриално гледани прасета, бактериите са устойчиви на антибиотици. Стафилококите са проблемни за нас, но не само.

https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/news/20121128/ … ful-bacteria-pork

4. Ако месото е било мазно, мазнините пречат на работата на инсулина и обработването на ВХ. Видът на мазнините, наситени в свинското, сам по себе си предизвиква ИР. Има и значение дали е пържено и на каква температура:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2018/03/23/how-meat … -type-2-diabetes/

Разбира се е възможно бобови да не ти понасят в момента.

5.4-5.6mmol/l не е лоша КЗ след нахранване.

След някои видове храни КЗ не се качва както след изпиване на глюкоза. Зависи как се празни стомаха. Ако изям  бял ориз с гъби, мазно, оцет и алкохол КЗ може да ми се качи чак след 5 часа.

Ако си на режим си избираш между строго кето или ВХ без мазнини и си го следваш. ВХ и месо, не.
Трябва да си лягаш с КЗ под 5 ако искаш сутрешна под 5. Сънят замразява нивото на КЗ. Кълна се в бърза разходка или каране на колело преди сън. Така ме изморяват, че заспивам като заклана, а ако лежа след вечеря, все ми се дояжда преди сън.

# 64
  • Мнения: 13 694
Става омагьосан кръг - нямам сили вероятно от В, но това ми пречи на по-активното движение, което лекарите винаги предписват.
Не съм имала ядове с теглото, допреди 13 години бях около 50 кг, без усилия, диети или физическа активност.
След второто дете бях 54-56. И полека започнах да качвам - по 2 кг, но редовно. Вече съм 66-67. Че ми остана корем след раждането - остана, но не е само от това.
Нарочно пояснявам, че сладкиши и плодове никога не са били сред приоритетите ми, да не мислите, че омитам по кило череши на ядене и искам да отслабна.
Програма максимум е 10+ кг, мининум 6-7.
Имам горещи вълни към 0 ч. вечер, които се чудя дали са от висок И, КЗ или кортизол.
На КК има и резултати за АСАТ и АЛАТ и това ме успокои относно черния дроб.
Значи, неслучайно писах че ако прекаля (прекаля за мен си де, пак не е колкото въглехидрати яде примерно комшийката), почвам да нямам енергия и прочие. С това чувство сме запознати всичките дето пишем тук и всички те разбираме. Активното движение ще стигнеш и до него, първо си върни енергията че иначе зор и стрес, а пък дали ще постигнеш нещо е друга тема.
За целта оправяш храненето и попълваш дефицити ако има. Гледаш да ходиш пеша - колкото можеш, пак не е въпросът да си даваш прекалено много зор, а просто да не се заседяваш. Ако можеш и повече от това - чудесно. Ако не можеш - пак е нещо. Някой и друг клек вкъщи, дори и малък брой да са. Тибетците може да пробваш, няколко минутки са и то повече време се навиваш отколкото правиш. А пък и поободряват.
И вместо да си казваш че малко правиш и че няма да стане, се потупваш сама по рамото и си казваш Браво! за всяка крачка напред, колкото и малък да е прогрес. Когато така нямаш сили, всичко се брои. Зорът е да почнеш и да видиш прогрес, някакъв. После... то ще ти хареса, пък сама ще искаш да продължиш.

Сладко и плодове никога не са ми били приоритет и на мен, ама си хапвах тесто, картофи, че и бирата си я обичам... ама то за трътката ми все е захар, да ти кажа. Дали наготово, дали аз съм си направила захар от тия неща, разликата за нас с ИР не е толкова съществена. Разлика има само дали ще я изядеш или не.
И аз на 20 можех да ям каквото ми падне и да не полагам съзнателни усилия за фигурата си, пиех кафето с ужасяващо количество захар и талията ми беше 60 санта. Ама свърши това, няма какво да го мисля какво е било тогава. Сега се гледа напред как да ми се получават по-добре нещата. А в това отношение темичката ни тук е безценна. И като информация, и като подкрепа.

# 65
  • Мнения: 42
Веднъж карах 20-ина минути велоергометър (нормална скорост) към 20 или 21 часа и после цяла вечер се въртях и трудно заспах. Та съм чела, че кардио тренировките късно вечер забързват метаболизма и това пречи на съня.

# 66
  • Мнения: 2 987
Мен тренировките ме ободряват, винаги съм тренирала много рано сутрин на гладно, преди кафето, така е най-ефикасно при мен, а и докато се събудя, тя тренировката свършила и бях вече в кондиция за работа. 😁
Cuckoo, аз съм огромна. Чувствам се, все едно съм навлякла много дебел неопренов костюм с подплънки, който искам да разкопчея и да сваля. На 20/07 късно следобед ми излязоха резултати, инсулин на гладно 19 (при горна граница 10). Стреснах се много. Веднага се записах тук, вечерях режимно и оттогава така. На следващия ден си купих селен, хром и магнезий на този етап. Нямам време за спорт, когато мога излизам с децата, но като цяло съм повече вкъщи последната седмица. Въпреки това само от промяната в храненето и спирането на междинното хрупане на всякакви сладкочи и теста, за 7 дни съм 2,8 кг надолу, при положение, че все още ям млечни, черен шоколад с кафето и по малко (наистина съвсем малко) въглехидрат (ориз или бобови) на едно от храненията. Спря да ми се вие свят и да съм постоянно гладна още на третия ден. Значи в един хубав момент, като включа спорт и изчистя още храненето, резултатите ще се подобрят и по-важното, ще се поддържат. Това мога да споделя като усещане и резултат от кантара. След 3 седмици ще повторя изследвания и ще видя дали има и качествена промяна в показателите. Но наистина бързите въглехидрати са като наркотик, колкото повече ядеш, толкова повече ти се яде и толкова по-зле и по-отпаднал се чувстваш. Това е някакъв ад, гладът за сладко и захар е в главата, не в тялото. И трите пъти, когато съм минавала на режим, трудни са били първите 10-15 дни, после само от мисълта за захар ми се гади. Свиква се, но си трябва вътрешна убеденост за промяната, не става насила.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 127
1. Не може да виниш бобовите след като е имало и месо  още повече свинско. Като искаш да видиш ефекта на бобови, яж бобови, но без месо и без мазнотии и премери КЗ! После може свинското отделно, но аз не го ям.
В този смисъл и аз като си правя експерименти с динята, по-добре ли е да е без сиренето?

Да добавя и моите магданозени кюфтенца, които чак днес станаха, защото се оказах кът на магданоза Stuck Out Tongue Winking Eye , с кокосово и бадемово брашно са, сложих и хуск за разкош. За добавка кис.мляко Yum
Скрит текст:

# 68
  • Paris, France
  • Мнения: 14 405
Сиренето няма място извън салата, като и там трябва да е малко. Бялото, саламурено сирене е 50% наситени мазнини, долу горе. 100г сирене изискват поне 5г омега 3 и разбира се, никаква захар или ВХ.

Диня ям лятото, но без хляб, сирене и подобни боклуци. А как я обичам със сиренце! Богата е на цитрулин, вит С, магнезий, вкусна е, но си е захар, която трябва да се изгори, някак си. Кило диня, което изяждам наведнъж без никакъв проблем, съдържа 80г ВХ, от които 60г захар и няма почти никакви фибри (6г), които да спрат нахлуването в кръвта. Това е живо ОГТТ.

Яла съм по 4 кила диня дневно и нищо друго. Не ми се вдига КЗ, но го броя за плодов ден с 250г захар. Ако същият ден ходя 7-8 часа, минава и за пости с негативни ВХ.

Докато има излишни кила не е добра идея ако се храните ниско ВХ и особено високо мазнинно. Ако се храните WFPB и понасяте плодове е ОК.

Веднъж карах 20-ина минути велоергометър (нормална скорост) към 20 или 21 часа и после цяла вечер се въртях и трудно заспах. Та съм чела, че кардио тренировките късно вечер забързват метаболизма и това пречи на съня.

Е, след само 20мин и аз съм бодра. Трябва да видиш КЗ около 4.5 и тогава всичко е наред ако с кортизол всичко е наред.

# 69
  • Мнения: 368
Невена, докато си тук да те подхвана с малко въпроси Grinning
 Първия - за магнезия , имам си цитрат на прах, и вече си имам и хелиран глицинат ( води се хелиран лизинат глицинат) , та досега пиех цитрата по една чаена лъжичка ок. 3 грама преди сън, имаш ли идея дали е по добре да цитрата да се пие преди хранене примерно,  а преди сън глицината? Така де, дали може и двете форми в един ден?
Втория -  кокосов въпрос Grinning Набавих си един умрял кокос на промоция , та днес го разбъчках, уви, в него вода нямаше..но си му изкарах месото, и с вода хо пуснах в чопъра да стане на кокосово мляко. И понеже до сега не съм барала такива неща- това "млекце" може ли да си се пие? Де да го знам дали не вдига кз или инсулин..ВХ би трябвало да няма много, те са във водата май,дето я нямаше ..с останалия пулп мисля да го изсуша и да си го направя на брашно..
И последно обещавам - ако е писано, извинавам се, сигурно е..WFPBD подходяща ли е ако например работим по 8- 9 часа в офис..без възможност за движение..е изяън тях със трениране и спорт, но да не може да се излезе на двучасово ходене след храненето... та ако се спазва стриктно WFPBD,  без мазнини и всичко забранено, но без тази поне не постоянна възможност три пъти на ден да се ходи по 2 часа минимум.. удачно ли е?

ПС: Скоро във фитнеса ми правиха сегментен анализ изследване с уред Танита, не знам как да го чета, пускам снимка долу

# 70
  • Мнения: 4 632
Невена, докато си тук да те подхвана с малко въпроси Grinning
 Първия - за магнезия , имам си цитрат на прах, и вече си имам и хелиран глицинат ( води се хелиран лизинат глицинат) , та досега пиех цитрата по една чаена лъжичка ок. 3 грама преди сън, имаш ли идея дали е по добре да цитрата да се пие преди хранене примерно,  а преди сън глицината? Така де, дали може и двете форми в един ден?
Втория -  кокосов въпрос Grinning Набавих си един умрял кокос на промоция , та днес го разбъчках, уви, в него вода нямаше..но си му изкарах месото, и с вода хо пуснах в чопъра да стане на кокосово мляко. И понеже до сега не съм барала такива неща- това "млекце" може ли да си се пие? Де да го знам дали не вдига кз или инсулин..ВХ би трябвало да няма много, те са във водата май,дето я нямаше ..с останалия пулп мисля да го изсуша и да си го направя на брашно..
И последно обещавам - ако е писано, извинавам се, сигурно е..WFPBD подходяща ли е ако например работим по 8- 9 часа в офис..без възможност за движение..е изяън тях със трениране и спорт, но да не може да се излезе на двучасово ходене след храненето... та ако се спазва стриктно WFPBD,  без мазнини и всичко забранено, но без тази поне не постоянна възможност три пъти на ден да се ходи по 2 часа минимум.. удачно ли е?

ПС: Скоро във фитнеса ми правиха сегментен анализ изследване с уред Танита, не знам как да го чета, пускам снимка долу

Не съм спец по тези показатели, но по това, което виждам, би трябвало да изглеждаш супер.

# 71
  • Мнения: 1 221
Здравейте,  чета ви за мускулните болки.
Аз тренирам от доста години най- вероятно отдавна имам и ИР, предни год и имах страшни болки в мускулите от най- малкото натоварване, пиех само Магнерич по препоръка особена файда нямаше от него.
Тази година обаче нямам такива крампи и болки излизам заредена от залата.Ще отнеме време да попълня депата с вит Д и Желязо. На обяд хапвам пил филе със салата а вечер риба със салата.
Всеки ден тренирам наложих си го да се движа повече, по - малко да лежа и седя. Купих целогодишна карта за зала сега остава и да ходя редовно, наех и треньор няма как да седя като вляза в залата.
Новия часовник на определено време вибрира и ми казва Време е да се раздвижиш 😂 става и правя няколко обиколки.
Единия крак ми се оправи надявам се и на другия с времето да поотмине болката.
- 2 кг съм 63.600


Последна редакция: чт, 28 юли 2022, 22:34 от Bria

# 72
  • Мнения: 368
Скрит текст:
Невена, докато си тук да те подхвана с малко въпроси Grinning
 Първия - за магнезия , имам си цитрат на прах, и вече си имам и хелиран глицинат ( води се хелиран лизинат глицинат) , та досега пиех цитрата по една чаена лъжичка ок. 3 грама преди сън, имаш ли идея дали е по добре да цитрата да се пие преди хранене примерно,  а преди сън глицината? Така де, дали може и двете форми в един ден?
Втория -  кокосов въпрос Grinning Набавих си един умрял кокос на промоция , та днес го разбъчках, уви, в него вода нямаше..но си му изкарах месото, и с вода хо пуснах в чопъра да стане на кокосово мляко. И понеже до сега не съм барала такива неща- това "млекце" може ли да си се пие? Де да го знам дали не вдига кз или инсулин..ВХ би трябвало да няма много, те са във водата май,дето я нямаше ..с останалия пулп мисля да го изсуша и да си го направя на брашно..
И последно обещавам - ако е писано, извинавам се, сигурно е..WFPBD подходяща ли е ако например работим по 8- 9 часа в офис..без възможност за движение..е изяън тях със трениране и спорт, но да не може да се излезе на двучасово ходене след храненето... та ако се спазва стриктно WFPBD,  без мазнини и всичко забранено, но без тази поне не постоянна възможност три пъти на ден да се ходи по 2 часа минимум.. удачно ли е?

ПС: Скоро във фитнеса ми правиха сегментен анализ изследване с уред Танита, не знам как да го чета, пускам снимка долу

Не съм спец по тези показатели, но по това, което виждам, би трябвало да изглеждаш супер.
Аз затова не му вярвам на това уредче, защото не изглеждам чаак толкова супер колкото ме изкара Grinning
Плюс, не знам как измери висцерални мазнини като буквално прости се качваш на един кантар и държиш една дръжка 30 секунди..мисля че те могат да се установят при професионален медицински преглед с апаратура

# 73
  • Мнения: 13 694
12% мазнини ли бре? Че ти трябва да мязаш на професионална спортистка с толкова. А тая "метаболитна възраст" в години ли трябва да е? Grinning
Ако ми вземат пари за да ми покажат такива надраскани смешки че и без грам коментар, честно ти казвам че ще си ги поискам обратно.

# 74
  • Мнения: 2 987
Колко хранения имате за деня? Минах от 4 на 2, но честно казано, вечер се чувствам гладна. Не ми е лошо или да ми се вие свят, просто ми се яде още, след като приключа с вечерята. Като ядях по 4 пъти нямах такова усещане. Имам достатъчно протеин, имам и мазнини, някакви идеи/препоръки какво бих могла да оптимизирам или просто е период и да чакам да мине?

Общи условия

Активация на акаунт