Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 34

  • 23 932
  • 758
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 6 769
Здравейте! Имам бебе на 8 дни, като от 4 дни суче на гърда. Обичайно давам и двете гърди на едно хапване, по 10ина мин на всяка. Събират ни се 5-6 хранения на ден + 1-2 с шише и формула / изцедена кърма. От началото си слагам ланолин (Lansinoh) след почти всяко кърмене, защото иначе зърната ми стават сухи и се образуват корички. От вчера обаче започна много да ме боли като бебето засуква. След като засуче болката намалява и изчезва. А днес освен всичко и ми пари на зърната след кърмене, независимо дали намажа с ланолин или не, както и допирът до всякакви дрехи ме дразни. Всякакви съвети са добре дошли!
П.с. Мисля, че зърната ми се категоризират като плоски, защото са доста равни в “спокойно” положение, а след кърмене се оформят доста добре и са леко розовеещи спрямо ареолата.
За зърната смукането на бебето си е стрес. Просто трябва да привикнат. Мажете с ланолин, носете широки блузи, ако е топло у вас, може и без блуза. В рамките на първия месец отшумява. Макар вече да бях кърмила едно дете и си мислех, че са загрубели, с второто също им трябваше месец да свикнат. Дори душ като взимах не ми беше приятно.

# 631
  • Мнения: 151
Здравейте отново! Днес правихме пробно кърмене (на 14 дни е бебока) и излезе 150гр, а той продължаваше да плаче за още. Казаха ми да не го дохранвам с адаптирано при положение, че кърмата е достатъчно, но той не се успокоява докато не получи отново гърда или поне малко адаптирано мляко.. Какво може да се направи при това положение?

# 632
  • Мнения: 394
Здравейте, бебето ми е на 6 дни. Храни се, спи и ака/пишка добре, спокойна е. Имам кърма, но бебето се изморява да суче и понеже нямам предварително изцедена, давам АМ. Освен това гърдите ми са доста напрегнати, а едната е доста твърда дори след изцеждане. Как да процедирам, за да махна АМ и да омекнат гърдите?

Здравейте, нормално е бебето да се изморява по време на сучене, както и да се ядосва и дърпа или отказва от гърдата, когато струята намалее. За да се справите с това е добре да слагате бебето колкото се може по-често на гърда, като предлагате и двете гърди на едно кърмене, с често редуване на гърдите на всеки няколко минути, за да може бебето да получи повече мляко за по малко време. Това означава, да сложите бебето на едната гърда, оставяте го там докато суче активно, след това стискате гърдата в основата близо до гръдния кош, за да изтласкате мялко от задните дялове напред и когато бебето отново спре да гълта, откачате с малкия пръст между венците на бебето от гърдата и го слагате на другата гърда, където действате по същия начин и така сменяте гърдите по поне 2 пъти всяка на едно хранене. Добре е да слагате бебето да суче преди да е много гладно, още при първите признаци на глад, когато докато спи започват да му мърдат очичките под клепачите и да прави леки сукателни движения с уста, за да е по-склонно да Ви съдейства и да можете да го нагласяте на гърдата. Ако гърдите все още са оточни, може да използвате техниката с обратен натиск, в това клипче обясняваме какво предствлява и как се прави:
https://youtu.be/--HDvxUtWyA
За да знаем какво е положението с количествата кърма е добре да ни напишете колко пъти кърмите, колко пъти и какво количество кърма изцеждате и колко пъти и какво количество АМ давате и имате ли идея как е наддаването на бебето? Това е важно, тъй като ако давате много АМ и цедите малко мляко е много вероятно да се наложи още известно време да давате АМ, докато стимулирате гърдите с изцеждане и кърмата се увеличи достатъчно за да може бебето да е изцяло на гърда. Има значение и как са Вашите гърди, има ли рани, болки, рагади, кога и как боли, ако се случва?
Здравейте и благодаря за изчерпателния отговор! Всъщност откакто писах, нещата потръгнаха и не съм давала АМ от 2 дни. Кърмя 4-5 пъти за денонощие, останалите пъти изцеждам. Изцеждам всяка гърда за около 10 минути - 90 мл (в зависимост от напрежението). Вече я съхранявам в хладилника. Бебчето започва да суче по-дълго вече (успяваме до 10 Мин на гърда). Има боцкаща болка в гърдата при засукване, болка около буците и чувствителност на зърното. Засега изцеждам, защото зърната са ми доста чувствителни и с корички, едното пусна и кръв днес. Мажа с кремчета с ланолин. Бих искала и занапред да имам възможност бебето да може да суче и от гърда, и от шише, за да имаме гъвкавост, ако се наложи друг да я гледа. Нямам идея дали дали наддава, нямаме везна.

# 633
  • Мнения: 2 272
Здравейте отново! Днес правихме пробно кърмене (на 14 дни е бебока) и излезе 150гр, а той продължаваше да плаче за още. Казаха ми да не го дохранвам с адаптирано при положение, че кърмата е достатъчно, но той не се успокоява докато не получи отново гърда или поне малко адаптирано мляко.. Какво може да се направи при това положение?

в началото на бебенцата им е по-трудно. Не ограничавайте времетраенето на кърменето, ако искате да кърмите без да додавате АМ, просто кърмете винаги, когато поиска. Обикновено в началото на втори месец рязко задобряват и времетраенето рязко се съкращава, но в началото се иска търпение. 150 грама над рожденото тегло е добре за 14ти ден.

# 634
  • Мнения: 1 111
Въпросът съдържа отговора - ами щом се успокоява на гърда давайте му. Те не сучат само от глад. Пробното кърмене може да ви обърка, понякога сучат повече, понякога по-малко. Важно е общото количество за денонощие и пак на някои им е нужно повече, на други по-малко. Следете памперсите, ако ги пълни достатъчно и наддава, всичко е наред.

Не му бройте глътките, гушкайте и кърмете бебенцето колкото иска.

Здравейте отново! Днес правихме пробно кърмене (на 14 дни е бебока) и излезе 150гр, а той продължаваше да плаче за още. Казаха ми да не го дохранвам с адаптирано при положение, че кърмата е достатъчно, но той не се успокоява докато не получи отново гърда или поне малко адаптирано мляко.. Какво може да се направи при това положение?

# 635
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте! Имам бебе на 8 дни, като от 4 дни суче на гърда. Обичайно давам и двете гърди на едно хапване, по 10ина мин на всяка. Събират ни се 5-6 хранения на ден + 1-2 с шише и формула / изцедена кърма. От началото си слагам ланолин (Lansinoh) след почти всяко кърмене, защото иначе зърната ми стават сухи и се образуват корички. От вчера обаче започна много да ме боли като бебето засуква. След като засуче болката намалява и изчезва. А днес освен всичко и ми пари на зърната след кърмене, независимо дали намажа с ланолин или не, както и допирът до всякакви дрехи ме дразни. Всякакви съвети са добре дошли!
П.с. Мисля, че зърната ми се категоризират като плоски, защото са доста равни в “спокойно” положение, а след кърмене се оформят доста добре и са леко розовеещи спрямо ареолата.

Здравейте, болката при засукване вероятно е свързана с неправилно засукване, първите дни е нормално да има лека чувствителност и леко зачервяване, но всяка болка, рани и рагади, говорят за проблем. Добре е да се опитвате да коригирате засукването, като слагате бебето така, че носът му да сочи към зърното, за да може широко да отвори уста, а когато се налага дохранване с шише, да подавате бинберона към носа на бебето, да ползвате биберона с възможно най-малка дупка, да държите бебето изправено, а шишето хоризонтално, така че около половината от биберона да се пълни с мляко. Добре е да слагате бебето и на двете гърди, на всяко хранене, т.е. поне по 8 пъти на ден, като за сега след 5-6 от храненията може да изцеждате, докато се подобри засукването, сукането и количеството мляко.
По отношение на плоските зърна - щом излизат и бебето може да засуче, не са проблем, но може да ги изтегляте леко с помпа и да оформяте леко на ръка, като ги приплесвате по посока на устата на бебето, за да може да поеме колкото се може повече от гърдата.

Здравейте и благодаря за изчерпателния отговор! Всъщност откакто писах, нещата потръгнаха и не съм давала АМ от 2 дни. Кърмя 4-5 пъти за денонощие, останалите пъти изцеждам. Изцеждам всяка гърда за около 10 минути - 90 мл (в зависимост от напрежението). Вече я съхранявам в хладилника. Бебчето започва да суче по-дълго вече (успяваме до 10 Мин на гърда). Има боцкаща болка в гърдата при засукване, болка около буците и чувствителност на зърното. Засега изцеждам, защото зърната са ми доста чувствителни и с корички, едното пусна и кръв днес. Мажа с кремчета с ланолин. Бих искала и занапред да имам възможност бебето да може да суче и от гърда, и от шише, за да имаме гъвкавост, ако се наложи друг да я гледа. Нямам идея дали дали наддава, нямаме везна.
Щом имате болки и разранени зърна е добре да се коригира засукването, а също така и да се помисли дали всичко с изцеждането е наред, ако има болка и там - вероятно се ползва по-силен вакуум от необходимото и е добре да се намали. Добре е да се слага бебето на гърда на всяко хранене, а след някои да се доизцежда, докато има нужда. При хранене с шипе е добре да се затруднява, за да не свиква бебето на него.

Здравейте отново! Днес правихме пробно кърмене (на 14 дни е бебока) и излезе 150гр, а той продължаваше да плаче за още. Казаха ми да не го дохранвам с адаптирано при положение, че кърмата е достатъчно, но той не се успокоява докато не получи отново гърда или поне малко адаптирано мляко.. Какво може да се направи при това положение?
Здравейте, а как е бебето с наддаването и колко АМ сте давали до сега? Единично, контролно мерене, не е показател за това колко мляко получава бебето от гърда за 24ч. Има значение колко пъти се кърми за 24ч, колко пъти и колко АМ му се додава за 24ч, как наддава бебето?
Ако бебето е получавало сравнително малко АМ и е наддавало чудесно, наистина може да няма нужда да се дохранва и да е достатъчно да му се предлага гърда всеки път когато поиска и не по-рядко от 8 пъти за 24ч. Ако добавката е била повече и бебето е получавало и голямо количество мляко от шише, то тогава е нужно да се подходи с малко повече внимание, като постепенно се намалява добавката от шише и се увеличава кърменето от гърда, като се следи наддаването на бебето.

# 636
  • Мнения: 422
Здравейте, някой ползвал ли е handsfree помпа за кърма, каква и от къде е закупена?

# 637
  • Мнения: 192
а когато се налага дохранване с шише, да подавате бинберона към носа на бебето, да ползвате биберона с възможно най-малка дупка, да държите бебето изправено, а шишето хоризонтално, така че около половината от биберона да се пълни с мляко.

А така няма ли да гълта много въздух докато се храни?

И още един въпрос - нормално ли е гърдите да произвеждат различно количество мляко, ако бебето суче от двете еднакво време? Пробвах с помпа и от лявата изцедих 70 мл, а от дясната 50 мл за същото време. Освен това, лявата ми беше потекла тази нощ, а с дясната не се е случвало.

# 638
  • Мнения: 2 495
Нормално е. Даже не знам дали има някоя жена, която да изцежда еднакво количество за еднакво време и от двете гърди. При мен е 20мл от едната и 60мл от другата за около 35 мин.

# 639
  • Мнения: 1 001
При мен лявата произвежда по-малко определено, детето се нахранва главно от дясната.

# 640
  • Мнения: 549
Здравейте!
Имам бебче на 15 дни. Опитваме се да се кърмим още от родилното.
За момента мога да кажа, че е само на кърма, рядко се налага даване на АМ, но все пак ги има и тези моменти.
Имаме по 8 кърмения средно на ден, рядко 9.
Малкият суче около 5 мин активно на гърда, след което заспива. Аз го махам, разбуждам малко и сменям гърдата. Така понякога и по 4 пъти. Но на второто въртене на гърдите те са вече видимо празни.
Днес вечерта например, редувах 4 пъти гърдите, след което дадох 30мл АМ, защото плачеше от глад.
Имаме 2 нощни кърмения около 2 и около 6.
Сутрин гърдите ми са доста пълни и го засищат добре. Проблем виждам по-често вечер, сякаш няма достатъчно кърма.
Ако е от значение, с дясната гърда няма проблем при засукване вече, докато при лявата си има болка.
Иначе е роден 4кг, изписан 3950.
Моля за съвети какво да коригирам.

# 641
  • Мнения: 6 769
За да правят повече мляко гърдите, трябва да има повече стимулация. Оставяйте бебето да суче дълго, цедете след кърмене дори на празен ход или вмъкнете поне още едно кърмене. 8 го дават минимума за 24 часа при новородени.

# 642
  • Мнения: 549
Аз и да го оставя по-дълго, той директно заспива и реално не прави нищо...
А още брой кърмения просто не виждам кога
Като цяло се храни на 2, 2.30ч.
За да правят повече мляко гърдите, трябва да има повече стимулация. Оставяйте бебето да суче дълго, цедете след кърмене дори на празен ход или вмъкнете поне още едно кърмене. 8 го дават минимума за 24 часа при новородени.

# 643
  • Мнения: 151
При изписването преди 11 дни бебокът беше 3020гр, днес е 3610гр. Правили сме дотук три пъти пробно кърмене и първият път беше 90гр, следващите 150 и 100. Дохранваме общо взето всеки ден различно… През нощта почти никога не стигаме до адаптирано мляко, но през деня се случва по 2-3х да го дохранваме като повечето пъти изпива 30-60мл.
Здравейте! Имам бебе на 8 дни, като от 4 дни суче на гърда. Обичайно давам и двете гърди на едно хапване, по 10ина мин на всяка. Събират ни се 5-6 хранения на ден + 1-2 с шише и формула / изцедена кърма. От началото си слагам ланолин (Lansinoh) след почти всяко кърмене, защото иначе зърната ми стават сухи и се образуват корички. От вчера обаче започна много да ме боли като бебето засуква. След като засуче болката намалява и изчезва. А днес освен всичко и ми пари на зърната след кърмене, независимо дали намажа с ланолин или не, както и допирът до всякакви дрехи ме дразни. Всякакви съвети са добре дошли!
П.с. Мисля, че зърната ми се категоризират като плоски, защото са доста равни в “спокойно” положение, а след кърмене се оформят доста добре и са леко розовеещи спрямо ареолата.

Здравейте, болката при засукване вероятно е свързана с неправилно засукване, първите дни е нормално да има лека чувствителност и леко зачервяване, но всяка болка, рани и рагади, говорят за проблем. Добре е да се опитвате да коригирате засукването, като слагате бебето така, че носът му да сочи към зърното, за да може широко да отвори уста, а когато се налага дохранване с шише, да подавате бинберона към носа на бебето, да ползвате биберона с възможно най-малка дупка, да държите бебето изправено, а шишето хоризонтално, така че около половината от биберона да се пълни с мляко. Добре е да слагате бебето и на двете гърди, на всяко хранене, т.е. поне по 8 пъти на ден, като за сега след 5-6 от храненията може да изцеждате, докато се подобри засукването, сукането и количеството мляко.
По отношение на плоските зърна - щом излизат и бебето може да засуче, не са проблем, но може да ги изтегляте леко с помпа и да оформяте леко на ръка, като ги приплесвате по посока на устата на бебето, за да може да поеме колкото се може повече от гърдата.

Здравейте и благодаря за изчерпателния отговор! Всъщност откакто писах, нещата потръгнаха и не съм давала АМ от 2 дни. Кърмя 4-5 пъти за денонощие, останалите пъти изцеждам. Изцеждам всяка гърда за около 10 минути - 90 мл (в зависимост от напрежението). Вече я съхранявам в хладилника. Бебчето започва да суче по-дълго вече (успяваме до 10 Мин на гърда). Има боцкаща болка в гърдата при засукване, болка около буците и чувствителност на зърното. Засега изцеждам, защото зърната са ми доста чувствителни и с корички, едното пусна и кръв днес. Мажа с кремчета с ланолин. Бих искала и занапред да имам възможност бебето да може да суче и от гърда, и от шише, за да имаме гъвкавост, ако се наложи друг да я гледа. Нямам идея дали дали наддава, нямаме везна.
Щом имате болки и разранени зърна е добре да се коригира засукването, а също така и да се помисли дали всичко с изцеждането е наред, ако има болка и там - вероятно се ползва по-силен вакуум от необходимото и е добре да се намали. Добре е да се слага бебето на гърда на всяко хранене, а след някои да се доизцежда, докато има нужда. При хранене с шипе е добре да се затруднява, за да не свиква бебето на него.

Здравейте отново! Днес правихме пробно кърмене (на 14 дни е бебока) и излезе 150гр, а той продължаваше да плаче за още. Казаха ми да не го дохранвам с адаптирано при положение, че кърмата е достатъчно, но той не се успокоява докато не получи отново гърда или поне малко адаптирано мляко.. Какво може да се направи при това положение?
Здравейте, а как е бебето с наддаването и колко АМ сте давали до сега? Единично, контролно мерене, не е показател за това колко мляко получава бебето от гърда за 24ч. Има значение колко пъти се кърми за 24ч, колко пъти и колко АМ му се додава за 24ч, как наддава бебето?
Ако бебето е получавало сравнително малко АМ и е наддавало чудесно, наистина може да няма нужда да се дохранва и да е достатъчно да му се предлага гърда всеки път когато поиска и не по-рядко от 8 пъти за 24ч. Ако добавката е била повече и бебето е получавало и голямо количество мляко от шише, то тогава е нужно да се подходи с малко повече внимание, като постепенно се намалява добавката от шише и се увеличава кърменето от гърда, като се следи наддаването на бебето.

# 644
  • Мнения: 1 897
Здравейте! Все още не съм родила, появиха ми се по време на бременността папиломи - някои колкото песъчинка, които дори опадаха, други все още си ги имам, незабележими. Имам огромни ареоли. На лявата гърда имам по-голям папилом, който е близо до зърното, и не мисля че се махне. Имам чпв, един единствен път имах кондиломи преди 10тина година и от тогавс нищо. Как се процедира ако имам папилом на гърдата?

Общи условия

Активация на акаунт