Витамин В12 - тема 9

  • 40 006
  • 802
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 108
Моето желязо е 9 и реших да приемам, защото и цикълът ми мн обилен и ме е страх да не смъкна пак хемоглобина, но и феритинът ми е на долна граница. Може би ако проверите и феритинът как е ще може да се прецени дали трябва и желязо.
Някой имал ли е пожълтяване на урината при взимане на б12? При мен така се получава, четох че значи предозиране, явно трябва да намеря някакъв баланс, който да работи, защото и игличките се усилват като предозирам. Днес реших да не взимам и не съм ги усещала, изключително странно.

# 676
  • Мнения: 11 894
Вземаш ли други витамини? Обикновено всички В оцветяват малко или много, но най вече В2.
Ти как вземаш сега - за попълване на дефицит или поддържащо?

# 677
  • Мнения: 1 108
Ами много неправилно го изследвах след като го бях започнала и не ми е в дефицит, може би изобщо не ми е проблемът в този витамин. След втората бременност го взимах поддържащо около месец и после го спрях и около 4м. след това пак го започнах, защото пак се обостриха игличките, но може пък изобщо да не ми е този витамин проблемът или неправилно го приемам. Трябва най-накрая да се наканя да отида на невролог 😐

# 678
  • Мнения: 770
Здравейте, вчера правихме профилактични изследвания на 14годишната ми дъщеря, към тях добавих вит. D и B12, досега никога не сме ги изследвали. По принцип е здрава и не боледува. Има затруднения в училище и проблем с паметта, разсеяна е, трудно се ориентира, раздразнителна е, понякога говори и мисли нелогично…отдавах го пубертета. Макар че проблема с паметта си е от малка, винаги много се е старала и продължава да си пише домашните, да си чете уроците и да се опитва да ги научи…там удряме на камък с разказвателните предмети, просто не помни…много пъти ми е задавала въпроса защо не е като другите и защо не може да запомни уроците си…успява с много труд да запомни малка част, но е за момента от няколко часа до 2-3дни и забравя всичко. Понякога се оплаква от крампи в краката, особено през нощта, ръцете и винаги са ледени. Сега като гледам стойностите на тези витамини, може ли тези затруднения да са от тях? Бихте ли препоръчали с какви продукти може да запълним тези дефецити?

# 679
  • Мнения: 2 274
И Д и Б12 са ниски, препоръчвам ви обаче да пуснете и желязо и феритин, и след това с резултатите при някой детски хематолог. За съжаление не мога да препоръчам такъв.
Желязото и феритина, за всеки случай, не защото има нещо нередно в кръвната картина, но ако е нисичко, при прием на Б12 ще падне така или иначе, и е добре да го имате предвид.
Към тези неща да има проблем и с килограмите и косата примерно? В повече килограми, или пък отслабване?
Много често проблемите с витамините са свързани с щитовидната жлеза, но детски хематолог ще ви ориентира най-добре.

п.с. не смятам, че има такива проблеми, но аз бих проверила, и за това го пиша Simple Smile

# 680
  • Мнения: 11 894
Задължително проверете щитовидната жлеза! Дефицитите на витамини а и описаните симптоми сочат вероятен проблем. С килограмите не е задължително да има проблем, сина ми е с хипофункция и няма проблем с кг. Аз също до преди да родя не съм имала, а съм с проблеми с щитовидната от пубертета.
И вит.Д и вит.В12 има спрейове на БетерЮ, аз поне тях ползвам за сина ми. Но проверете първо желязото както казаха преди мен.

# 681
  • Мнения: 770
Благодаря ви за отговорите! ❤
Двуумя се точно как да постъпя. Мисля да пробвам със спрейчетата за един месец, ще ги ползваме и двете, понеже се оказа че и аз имам същите дефецити. За един месец дали може да има ефект? И примерно след месец да пусна нови изследвания и да включа и желязо, феритин и хормонални. Съображенията ми си заради това, че и става много зле от игли…едвам успях да я прибира от лабораторията, въпреки че е съвсем близо до вкъщи, стана бяла като платно, трепереше, виеше и се свят и си потеше. Говорим си с нея за английският език, аз много настоявам за него. Тя също иска да го научи, чевство неудобно защото почти всички в средата и го знаят на много високо ниво(включително и малката ми дъщеря свободно говори доста). Но и е много трудно, търся частен търпелив учител, задължително присъствено. Решили сме лятната ваканция да я запиша на индивидуални уроци, за да може да е съсредоточена само върху езика. Но сякаш ми се иска и допълнително да помогна, примерно да се опитаме да възстановим тези дефецити на витамини и се чудя и за Омега 3. Миналата година бяхме пробвали с курс в Британика, бяха малка група 5 деца, тя изостана на вторият месец и я прехвърлиха в друга група пак отначало почна…но не знам дали заради натовареният график от училище и предстоящите матури(7клас) или заради това, че не всичко разбира и от срам в групата не пита и не настоява да и се обясни отново…но не ни се получи…тази учебна година я оставих да се адаптира в новото училище и клас.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 18:46 от juja_

# 682
  • Мнения: 11 894
При тези дефицити един месец не е достатъчен. Отделно за да се изследва след прием трябва да се изчака поне 20дни след това без да е приемано нищо. Високите дози В12 понижават желязото, затова е хубаво да се знае предварително какво е то, защото ако е на долна граница примерно и ще стане в дефицит.

# 683
  • Мнения: 770
Желязото може ли от периферна кръв от пръста или пак трябва да е от вената? Аз нещо друго забелязах в ПКК еритроцитите и са точно на долна граница, но пък хемоглобина е добре…може ли да има анемия?

# 684
  • Мнения: 2 274
juja_, от вената е/ Дори с този хемоглобин, може да.
Вижте желязото и феритина. Вижте и щитовидните. С едно бодене. Важно е, за да сте сигурни, че правите каквото трябва и не неглижирате някой проблем.
И след това терапия поне 3-4 месеца преди следваща проверка.

Мога, от личен опит по мой проблем, да препоръчам една хематоложка, ако искате. Обърна ми внимание на всички изследвания и ми даде адекватни съвети.

# 685
  • Пеликания
  • Мнения: 2 496
Б12 ми се е вдигнал, но предполагам не достатъчно. И това след 10 инжекции. Изчаках 3 седмици след последната.
Този резултат на желязото ниско ли е?
И вече чакам утре за другите резултати.

# 686
  • Мнения: 770
Има ли онлайн консултации? Ние сме от Бургас…всеизвестно е че нямаме специалисти, а за детски даже не искам да коментирам…понякога чувствам истинско безсилие 😞 разкъсвам се между двете си деца и двете с проблеми, за момента да кажем не чак толкова сериозни(има къде по-лоши неща), не спирам да чета и за едната и другата…и повечето пъти стигаме до никъде, има нещо, ама не се знае точно какво, не е животозастрашаващо и се пренебрегва, едни отричат, други не….така 6г се лутахме с малката дъщеря, от както се роди все проблеми, докато открихме и доказахме поне едно нещо дефецит на растежен хормон, което е към редките болести и вече година и половина сме на лечение…късмет, че попаднахме на точният лекар накрая, но това не попречи да се лутаме години между алерголози и гастроентеролози…и в момента и там има неизяснени неща, при нея вит. B12 е добре, но нейният вит. D също e 10, появиха се и други проблеми с бъбреците….чакам отговор от ендокринолога, там не смея и вит. Ц да дам без консултация….
Но да се върнем на голямата, при нея всичко беше ОК до първи клас, първият срок добре научи буквите, числата, по математика беше много добре ходи и на състезания и се представяше много добре. Докато не дойде момента на двуцифрените числа и сричките и четене….пълен обрат…край до там бяхме, ако с много усилия математиката успявахме да усвоим, то четенето беше трагедия…с много зор почна да чете елементарни двусрични думи, на които не разбираше смисъла, ако нямаха картинка. Тогава бях бременна, никога няма да забравя как двете сме ревали над буквара, читанката и домашните до посред нощите….разговарях с класната и и тя с две думи каза, че едва ли не детето е малоумно и че никога няма да се научи да чете 😭 не, не можех да го приема! Благодарение на чичо Гугъл и интернет се насочих към логопед(който класната отричаше). По време на втори клас посещавахме логопед и психолог, ефекта беше “уау” дори и за класната и, научи се да чете и доста навакса. Четене с разбиране доста по-късно се усвои, но все пак имаше огромен напредък и в 4ти клас си взе матурите с отличен. От пети клас нататък отново имаше затруднения, но благодарение на учителите по мат. И Бел там беше добре, бих казала много добре, предвид способностите и, матурите в 7клас ги взе със средни резултати, без допълнителни уроци. Разказвателните предмети са трагедия…но и там успяваше да се справи, или по-скоро учителите виждаха, че има огромно желание и и даваха по-малко и от себе си…та психолозите още във втори клас я диагностицираха с дислексия, но не точно. Тя е левичарка, обясняваха ни че при нея всичко се случва по-друг начин лявото кълбо отговаряло за това, при което при останалите хора отговаряла дясното. Затова трябвало различен подход за учене, различен начин на учене и т.н. Казаха, че тя сама трябва да намери пътя…изключително отговорно и добро дете е, направо ми е жал, според мен има голям потенциал и желание, не се отказва, просто не можем да намерим пътя как точно да го развием…та прекъснахме посещенията при логопеда и психолога поради финансови причини, колкото и да ме е срам…да избрах здравето на едното дете пред това на другото….не ме питайте, още ми тежи и винаги ще ми тежи…затова и не се отказвам да се опитвам да помагам и да търся причина 😔 сега с тези витамини се хванах като удавник да сламка, видях лъч Надежда… и се моля да не късно вече…от години ги мисля и чак сега ги пуснах да ги изследваме…

# 687
  • Мнения: 2 274
Има онлайн консултации докторката. Не пречи и с още да се консултирате, за да сте сигурни.
Аз бях сериозно притеснена за мой резултат. Имам висок хемоглобин. Но, той винаги е бил висок, още от дете. Тя видя и другите изследвания, обърна ми внимание на тсх и витамините. Даде ми съвети и какво още да изследвам и да приемам. Опитайте.
https://www.healee.com/bg/707366 д-р Мария Савчева, хематолог

# 688
  • Мнения: 770
Има онлайн консултации докторката. Не пречи и с още да се консултирате, за да сте сигурни.
Аз бях сериозно притеснена за мой резултат. Имам висок хемоглобин. Но, той винаги е бил висок, още от дете. Тя видя и другите изследвания, обърна ми внимание на тсх и витамините. Даде ми съвети и какво още да изследвам и да приемам. Опитайте.
https://www.healee.com/bg/707366 д-р Мария Савчева, хематолог
Дали работи с деца, макар че тя вече е голяма на 14г, поне като гледам стойностите и нормите вече сте гледат като за възрастен….ще пробвам, все отнякъде трябва да започнем 😕

# 689
  • Мнения: 11 894
juja_ виртуална прегръдка...не се обвинявай, направила си всичко най-добро, което можеш към дадения момент. Провери задължително и щитовидната жлеза.
Ако ще ти донесе "успокоение" ще кажа, че те разбирам, защото аз съм имала същите обвинения, че не съм действала навреме и не съм направила достатъчно.  Моят син е късно-проговарящо дете от 3г до 9г е бил по логопеди и психолози, не е имал затруднение с четене, смятане...но си влачи известни обучителни затруднения - с много беден речник е, който така и не може да навакса на равнището на връстниците си. От бедния речник следва затруднение точно с четене с разбиране, добро изразяване, преразкази, обща култура и т.н. Открих проблем с щитовидната, дефицити на В12, фолиева и желязо...непоносимости към храни още на 6-7 годишна възраст, обвинявайки се, че не съм го направила по-рано. Всичко е под контрол към момента - дефицитите са попълнени, щитовидната е добре, без глутен и млечни е и въпреки всичко уау в развитието му не съм видяла. Всичко се случва с много усилия от моя и негова страна. След 2 месеца му престои НВО и сме в ужас и двамата, но колкото може толкова.  Пожелавам ти при вас да има по-явен ефект от натрупване на витамините!

Общи условия

Активация на акаунт