Витамин В12 - тема 9

  • 39 830
  • 802
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 375
Здравейте! Поради съмнение за анемия на малкия му пуснахме изследвания. Обратно на очакванията Б12 е в норма, но желязото е над референтната стойност. Това притеснително ли е?

# 661
  • Мнения: 1 033
Здравейте, от 1 месец пия фолиева, B12 и витамин Д. Успяла съм леко да вдигна B12, но явно трябва да увелича дозата. А трябва ли да пия B12 и фолиева разделено, защото тя хич не се е вдигнала? Пия метилирани форми, тъй като съм с мутация.
Скрит текст:

# 662
  • Мнения: 11 875
С какви стойности си била преди това, по колко пиеш.... изследване се прави без прием на витамините за поне 14-20 дни...т.е. сега изследването е безпредметно, и за 1 месец, не може да очакваш голямо покачваме ако си със сериозен дефицит. Приема е поне 2-3 месеца.

# 663
  • Мнения: 14
Здравейте, приемам подезичен метилкобаламин на Solgar от 1000mcg. По същото време цикълът започна да ми идва през 16 дни - вече 2 пъти. Дали може да има връзка? Някой с подобен случай?

# 664
  • Мнения: 11 875
Никога не ми се е случвала, промяна в цикъла. Ако трябва спрете за да видите дали е от това.

# 665
  • Мнения: 14
В края на месеца ще го спра за изследване. Поне 2 месеца прием да съм имала.

# 666
  • Мнения: 11 875
Да, хубаво е поне 2 месеца, по-малко няма смисъл не е достатъчно при дефицит.

# 667
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 280
Приема на В12 сваля желязото, това важи ли за обратното, в смисъл ако се приема под някаква форма желязо понижава ли се В12. И при недостиг и на двете едновременно какво се прави

Последна редакция: вт, 11 апр 2023, 08:28 от зелено камъче

# 668
  • Бургас
  • Мнения: 4 076
Аз пия повече от година желязо и вит.В12 не ми е паднал, даже леко се е увеличил, при дефицит и на двете, аз бих приемала и двете

# 669
  • Мнения: 11 875
Приема на В12 сваля желязото, това важи ли за обратното, в смисъл ако се приема под някаква форма желязо понижава ли се В12. И при недостиг и на двете едновременно какво се прави

Пият се и двете с голямо отстояние едно от друго и натрупването става по-бавно.
Не съм забелязала само желязото да сваля В12. Синът ми е бил едновременно с ниски В12, фолиева и желязо приемал е и трите

# 670
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Привет! Хора, някаква идея на какво може да се дължат повишени нива на Б12? Мъжа ми преди 3 години беше със стойности над 3000 (не са в повече нулите), но упорито отказа да повтори изследването и да иде на лекар. Сега тъкмо го придумах и днес пак е 2000 (толкова е обхвата на тестващата машина). Консултацията с лекар е ясна, но ще е след празниците. Не е възможно само от храната да е толкова високо, нали? Той яде много риба, месо, яйца и кисело мляко, но въпреки това не вярвам да е физически възможно такъв резултат да се постигне само с хранене.

# 671
  • Мнения: 11 875
И аз не мисля, че с храна може да се постигне предозиране. Възможно е да има с нисък литий и заради това да не усвоява В12 и  той "плува" неусвоен в кръвта.

# 672
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
И аз не мисля, че с храна може да се постигне предозиране. Възможно е да има с нисък литий и заради това да не усвоява В12 и  той "плува" неусвоен в кръвта.
Пуснахме литий и наистина е 0.2 при долна граница 0.3 - какво следва? Трябва да пие добавка с литий ли? На какво се дължи това?

# 673
  • Мнения: 11 875
Принципно да, трябва да се набави лития за да се оправят метаболитно нещата иначе ще продължи да не усвоява В12. Иначе знам, че има добавка - Литиев оротат, там обаче не съм запозната как и колко се пие. Нямам представа и кой (вероятно хематалог) го изписва.

# 674
  • Мнения: 39
Здравейте! Писах в темата за инсулиновата резистентност, че имам от време навреме някакви изтръпвания и там момичетата ме насочиха да си изследвам витамин Б12. Това са резултатите:


Купих си на Солгар подезичните и ги започнах днес. Отделно пръскам витамин Д спрея на BetterYou.

Моля да ме посъветвате за желязото. На мен ми се вижда ниско и по принцип имам много симптоми на анемия - лесно се изморявам, нямам енергия и т.н. Отделно имам и тревожност, ама това може и да е от ниския витамин Б12.

Щитовидните са ми добре, тях ги изследвах миналия месец.

Да започна ли желязото? Видях, че BetterYou имат и такъв спрей. Някой да го е ползвал? 
https://sopharmacy.bg/bg/product/000000000030020199
Благодаря!

Последна редакция: чт, 13 апр 2023, 18:04 от Negroni

Общи условия

Активация на акаунт