Това едра шарка ли е?

  • 3 963
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
Здравейте. Аз съм момиче на 27г. и ми се появиха тези петна, пъпки от около преди 2 седмици се появи първата. Живея в Англия и тука лекарите са под всякаква критика.
Обадих им се, тя ми каза да и пратя снимки и ми изписа розов гел Дандразол. За нищо не помогна. Купих хапчета за сърбежа, пак без ефект.
Днес пак им звънях 5 мин.никой не вдига. Ходих на място пак ми казаха да пратя снимки и че по-късно ще ми се обадят.
Чаках, никой не звънна.
Утре пак ще пробвам.
Имам ги по корема, гърба, шията, зад ушите, ръцете, долната част на скалпа и няколко по краката без лицето за сега. Сърбят дооста, сякаш парят.
Според вас това какво е?
Благодаря!



# 1
  • Мнения: 12 223
Как изглеждат шарките има снимки в нета. Не ми прилича на шарка. При шарка болният е под карантина 14-21 дни. Колкото и да са зле докторите в Англия, то не вярвам болни от шарка да се разхождат на воля.
Ако можете, платете снимките на дерматолог.

# 2
  • Мнения: 2 495
Не, не е варицела.

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 292
За шарка, не е шарка. Там заболяването си има специфична клинична картина, започваща остро с висока температура. Обривите също не са такива.
Няма ли опция да си платиш за частен преглед при дерматолог?
Всичко може да е, алергия, гъбична инфекция...това специалист трябва да определи.

# 4
  • Мнения: 197
За шарка, не е шарка. Там заболяването си има специфична клинична картина, започваща остро с висока температура. Обривите също не са такива.
Няма ли опция да си платиш за частен преглед при дерматолог?
Всичко може да е, алергия, гъбична инфекция...това специалист трябва да определи.

Благодаря!
Нямам темп. не помня да съм имала никога.
И според мен не е шарка, защото нямам никакви др.симптоми.
Ще звънна днес да им се моля, да ме прегледат.. 😡😡

# 5
  • Мнения: 1 744
Виж в superdoc.bg. Избери дерматолог и виж кой прави онлайн консултации. Ще те пренасочат към healee приложението и през него си контактуваш с избрания дерматолог. Бързо оправяне!

# 6
  • Мнения: 1 522

Първо - едра шарка не се казва Варицела, а Вариола.
Второ - Вариолата е изчезнала и май вече няма случаи в света. Според мен шансът да хванеш Вариола/Едра Шарка в Англия е същия като да те удари астероид. Даже по-малък. Май е 0, защото е изчезнала.
Трето - кожен лекар трябва да каже какво е.

# 7
  • Мнения: 12 223
Всъщност шарките се водят условно 6 вида (с розеолата и скарлатината).
Истинската шарки са 4
Вариола
Варицела
Рубеола
Морбили.
Варицелата се нарича още едра шарка или лещенка (народното й име). Това е херпес зостер вирус. Създава траен имунитет, но е възможно в зряла възраст да се прояви херпес зостер. От варицела обаче се боледува веднъж в живота. Има и ваксина. Ако не сте боледувала, може да се ваксинирате, дори е препоръчително, предвид възрастта. Ако сте боледувала вече.като дете няма опасност да се заразите повторно.
Морбили или дребна шарка, която често протича с усложнение пневмония. За дребната шарка отдавна се прилага ваксина, тя е комбинирана и за другите две шарки.
Аз съм набор 1972г и съм преболедувала и варицела, и морбили на 2-3 годишна възраст.
Вариолата се води изчезнала в България през 1928, в световен план около 50 години по-късно.
Скарлатината всъщност не е точно шарка и не създава имунитет, но протича с обрив и е заразна.
Розацеята е наричана още "шеста шарка", но също не е точно шарка.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 12:46 от Mama Ru

# 8
  • Мнения: 1 522
Варицелата се нарича още едра шарка или лещенка (народното й име).

Едрата шарка се нарица Вариола!!!
Вариолата е Едра шарка!!!

Пишете грешни неща.

# 9
  • Мнения: 197
Всъщност шарките се водят условно 6 вида (с розеолата и скарлатината).
Истинската шарки са 4
Вариола
Варицела
Рубеола
Морбили.
Варицелата се нарича още едра шарка или лещенка (народното й име). Това е херпес зостер вирус. Създава траен имунитет, но е възможно в зряла възраст да се прояви херпес зостер. От варицела обаче се боледува веднъж в живота. Има и ваксина. Ако не сте боледувала, може да се ваксинирате, дори е препоръчително, предвид възрастта. Ако сте боледувала вече.като дете няма опасност да се заразите повторно.
Морбили или дребна шарка, която често протича с усложнение пневмония. За дребната шарка отдавна се прилага ваксина, тя е комбинирана и за другите две шарки.
Аз съм набор 1972г и съм преболедувала и варицела, и морбили на 2-3 годишна възраст.
Вариолата се води изчезнала в България през 1928, в световен план около 50 години по-късно.
Скарлатината всъщност не е точно шарка и не създава имунитет, но протича с обрив и е заразна.
Розацеята е наричана още "шеста шарка", но също не е точно шарка.

Качвам снимка от сега.
Уж "лекаря" ще ми се обади.



Имам и син на 18 месеца, най - много това ме притеснява.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 13:02 от Newmomy

# 10
  • Мнения: 147
В България в немедицинските среди варицелата погрешно е наричана едра шарка, всъщност тя е една от шестте дребни шарки. Единствената едра шарка - вариола - понастоящем е ерадикирана в световен мащаб, но в някои лаборатории се пази като биологично оръжие.

Авторке, от две седмици обривът е бил като на първите снимки, а днес се появиха люспи като на последната снимка ли?
Никакви други придружаващи оплаквания ли нямаш, освен сърбеж?
Казваш розово гелче Дандразол, това не е ли просто шампоан (противогъбичен)? Да разбирам ли, че първо обривите са били само по скалпа и затова са ти го изписали?

Иначе лично на мен ми прилича на розов лишей, но не съм дерматолог. Не знам колко са компетентни джипитата в Англия, но конкретно на тези в България обривите не са им силната страна. Така че както са те съветвали по-горе, най-добре частен преглед при дерматолог.

# 11
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 292
Тук случай на шарка няма, така че споровете на тази тематика са безпредметни и излишни.
Апропо, аз също знам, че едра шарка се казва на вариола, но много хора имат друго предвид, като казват едра или дребна шарка, затова е редно да се наричат с медицинските си имена.
Към авторката- прилича ми на микоза някаква от рода на себореята. Но пак казвам, лекар трябва да види и да прецени какво да изпише.

# 12
  • Мнения: 197
В България в немедицинските среди варицелата погрешно е наричана едра шарка, всъщност тя е една от шестте дребни шарки. Единствената едра шарка - вариола - понастоящем е ерадикирана в световен мащаб, но в някои лаборатории се пази като биологично оръжие.

Авторке, от две седмици обривът е бил като на първите снимки, а днес се появиха люспи като на последната снимка ли?
Никакви други придружаващи оплаквания ли нямаш, освен сърбеж?
Казваш розово гелче Дандразол, това не е ли просто шампоан (противогъбичен)? Да разбирам ли, че първо обривите са били само по скалпа и затова са ти го изписали?

Иначе лично на мен ми прилича на розов лишей, но не съм дерматолог. Не знам колко са компетентни джипитата в Англия, но конкретно на тези в България обривите не са им силната страна. Така че както са те съветвали по-горе, най-добре частен преглед при дерматолог.

Люспите се проявиха преди няколко дни..
И да нямам никакви други симптоми..
Вече не знам сърбят ли, болят ли...

# 13
  • Мнения: 2 495
Обличала ли си скоро нова памучна дреха?
Виж картинки на розов лишей

# 14
  • Мнения: 11 382
Карала съм шарка 2 пъти - единия като дете и втория на 28 години.
Та на 28 повторното боледуване точно такъв ми бе обрива, но бяха по-малко пъпките.
Имах 1 ден Т преди избиването.

П.П. Определено обаче пъпките на авторката приличат много на розов лишей.

Общи условия

Активация на акаунт