Студенти в Нидерландия - 14

  • 59 248
  • 760
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 458
А може ли преди началото на първата година, тук, сега и в този момент, девойката да го отнесе...


Може. Няма ограничение кога да се занесе, стига да не е следващата календарна година. Може и по-рано да се занесе.

# 31
  • Мнения: 1 256
Благодаря и аз за новата тема и споделената информация. Опита, който споделяте е безценен  за такива като мен, на които им придстои това предизвикателство следващата година. Относно банковите карти, имаше места, на които нито visa, нито master card приемаха, на други места премаха само master, някъде нямахме проблем и с двете. Успешна  учебна година на всички.

# 32
  • Мнения: 69
Благодаря и аз за новата тема и споделената информация. Опита, който споделяте е безценен  за такива като мен, на които им придстои това предизвикателство следващата година. Относно банковите карти, имаше места, на които нито visa, нито master card приемаха, на други места премаха само master, някъде нямахме проблем и с двете. Успешна  учебна година на всички.
На летището специално се приемат масово и двете. В градовете вече е въпрос на късмет, затова най-добре е винаги да има кеш под ръка.

# 33
  • Мнения: 1 389
Носене на кеш според мен е безсмислено. Спокойно може да се тегли от всеки един банкомат в Нидерландия, като таксата е на като теглене на банкомат в България в зависимост от тарифата на вашата банка. А банкомати бол на място.

# 34
  • Мнения: 69
Носене на кеш според мен е безсмислено. Спокойно може да се тегли от всеки един банкомат в Нидерландия, като таксата е на като теглене на банкомат в България в зависимост от тарифата на вашата банка. А банкомати бол на място.
Ако сметката е в BGN, може да ни прецакат в курса Simple Smile

# 35
  • Мнения: 1 389
Може, но колко кеш се ползва точно? И колко точно ще изтегли човек - хиляди? че да се отрази в курса, разликата е минимална. Досега за до 200 евро не съм имала никакви грижи, обикновено повече не ти трябват. В магазините има кешови и безкешови каси - трябва да се внимава.

# 36
  • Мнения: 226
Момичета  моля за помощ от по знаещите от мен. Нещо се обърках!?? Днес  отново се ровех в DUO, зашото синът ми скоро подава документи за допълнителна супсидия и въпросните 56 часа на месец.Естествено нямаме отговор от тях и кой знае кога ще имаме но прочетох нещо интересно което немога да си обясня. Излиза ,че вече има стара и нова програма -преди и след COVID сагата  и има промени...Например пише ,че има допълнителна супсидия...''Ако отговаряте на условията за студентско финансиране, можете да кандидатствате за допълнителна безвъзмездна субсидия. Допълнителната субсидия зависи от доходите на родителите ви. Използваме данните за доходите от преди 2 години.''-никъде не е написано, че искат 56 часа работени...!!!!!Това нещо ново ли е  и отделно ли се кандидатства за него..пише,че се полага на деца живеещи далече от домът си..и отново не се връща ако завършиш до 10 г.....Ами обърках се !!!Помагайте!? Сега кандидатствахме за това ,че той е работил 2 месеца-56 миналата година.2021..сега това нещо ново ли е?За жалост нищо още не са ни отпуснали  само здравната ...Благодаря ви предварително...
ЗАБРАВИХ..ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ Kalista,  ЗА ТОВА ,ЧЕ НЕ НИ ИЗОСТАВЯШ И ПРИЛЕЖНО ВОДИШ ВСИЧКИ НОВИ ТЕМИ

# 37
  • Мнения: 52
Момичета  моля за помощ от по знаещите от мен. Нещо се обърках!?? Днес  отново се ровех в DUO, зашото синът ми скоро подава документи за допълнителна супсидия и въпросните 56 часа на месец.Естествено нямаме отговор от тях и кой знае кога ще имаме но прочетох нещо интересно което немога да си обясня. Излиза ,че вече има стара и нова програма -преди и след COVID сагата  и има промени...Например пише ,че има допълнителна супсидия...''Ако отговаряте на условията за студентско финансиране, можете да кандидатствате за допълнителна безвъзмездна субсидия. Допълнителната субсидия зависи от доходите на родителите ви. Използваме данните за доходите от преди 2 години.''-никъде не е написано, че искат 56 часа работени...!!!!!Това нещо ново ли е  и отделно ли се кандидатства за него..пише,че се полага на деца живеещи далече от домът си..и отново не се връща ако завършиш до 10 г.....Ами обърках се !!!Помагайте!? Сега кандидатствахме за това ,че той е работил 2 месеца-56 миналата година.2021..сега това нещо ново ли е?За жалост нищо още не са ни отпуснали  само здравната ...Благодаря ви предварително...
ЗАБРАВИХ..ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ Kalista,  ЗА ТОВА ,ЧЕ НЕ НИ ИЗОСТАВЯШ И ПРИЛЕЖНО ВОДИШ ВСИЧКИ НОВИ ТЕМИ
.''Ако отговаряте на условията за студентско финансиране, можете да кандидатствате за допълнителна безвъзмездна субсидия - За тази субсидия има условие студента или негов родител да са отработили определени часове, тоест холандците не толерират безвъзмездните помощи, ако искаш нещо от голямата пица, трябва и ти да си донесъл нещо за нея, да поработиш и да платиш данъци.  Това е едното условие, а от размера на доходите на родителите зависи и размера на стипендията. При по.ниски доходи взимат пълната стипендия, а при по-високи намаляват размера на стипендията по тяхна формула.
За студентския продукт за пътуване - картата за транспорт -  има същите условия, само за нея не разбрах дали при по-високи доходи се намалява размера на субсидията за пътуване или е равна за всички, тоест малка над 104€ на месец.
Старата система на финансиране е до 2015 г., не мисля че има нещо общо с ковида.
Доколкото съм разбрала трябва непрекъснато да се отработват часовете, за да се получава стипендията.
Изисква се дохода на родителите не от последните 2 години, а от преди две години - поне аз така съм го разбрала, ясно казват референтната година за молбите от 2022 година е 2020 година. Това е така защото от дуо взимат информация за доходите от данъчното, за окончателния им доход през 2020г. Не взимат за референтна 2021 година тъй като има варианти при които дохода за 2021 може да не е финализиран.
В Нидерландия много данъчни облекчения се получават от данъчните след подаване на данъчната декларация и след съответната обработка от данъчните. Има случаи при които самите работодатели не са коректни при начисляването на данъците и данъчните коригират това с данъчната декларация. Едва след тоа окончателно решение можете със сигурност да знаете толко точно е бил вашият доход за съответната година.

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 14:27 от Klimentina2013

# 38
  • Мнения: 6 265
Помощта за работещи студенти КАК се нарича? Че и аз вече се обърках, а съм на тая вълна.
Мислех си че е supplementary grant, за което и сина ми ще кандидатства след като пратя документи. Но след последните два поста вече почвам да се чудя за какво говорите😂

# 39
  • Мнения: 52
Помощта за работещи студенти КАК се нарича? Че и аз вече се обърках, а съм на тая вълна.
Мислех си че е supplementary grant, за което и сина ми ще кандидатства след като пратя документи. Но след последните два поста вече почвам да се чудя за какво говорите😂
1. Aanvullende beurs - Допълнителна стипендия HBO и университет
Разглеждаме доходите на вашите родители през 2020 г. за 2022 г. Вашите родители печелели ли са общо по-малко от 34 586 € на година? Тогава ще получите максималната допълнителна помощ.
Ако вашите родители печелят повече, все пак може да можете да получите (частична) допълнителна помощ. Прилага се следното: колкото повече братя или сестри, толкова по-висока е вашата допълнителна помощ.
Все още ли сте обхванати от старата система за студентски стипендии? Тогава се прилагат други суми .
Януари до декември 2022 г
Максимална допълнителна субсидия   419,04 евро
Изисквания Граждани на ЕС/ЕИП и швейцарци:
Вие отговаряте на изискванията за студентско финансиране, ако отговаряте на 1 от следните изисквания:
Живеете в Холандия от 5 или повече последователни години.
Вие сте гастарбайтер. Работите в Холандия най-малко 56 часа на месец или имате месечен доход от поне 50% отосигурителна норма. Работите по-малко от 56 часа на месец или месечният Ви доход е под 50% от осигурителната норма? Тогава DUO ще оцени ситуацията ви отделно. Вашият трудов договор трябва да започне на 1-во число на месеца. Ако вашият трудов договор започне по-късно, няма да имате право на студентско финансиране до следващия месец.
Вашият родител или партньор, който не е холандец, има националност наСтрана от ЕС/ЕИПЛинк към отворена външна страницаили Швейцария и е или е бил работник мигрант. Вашият родител или партньор работи или е работил в Холандия поне 56 часа на месец. Или вашият родител или партньор има или е имал месечен доход от поне 50% отосигурителна норма. Вашият родител или партньор работи ли или е работил по-малко от 56 часа на месец? Или е или е бил месечният доход под 50% от осигурителната норма? Тогава DUO ще оцени ситуацията ви отделно.
Трябва също да отговаряте на 1 от тези изисквания само за студентския туристически продукт.
2. Studentenreisproduct - карта за транспорт
3. Lening - Студентски кредит - което е кредит -
4. Collegegeldkrediet - От ДУО по телефона казаха на моята девойка, че този кредит за годишните такси не е приложим за университетите.

# 40
  • Мнения: 226
Помощта за работещи студенти КАК се нарича? Че и аз вече се обърках, а съм на тая вълна.
Мислех си че е supplementary grant, за което и сина ми ще кандидатства след като пратя документи. Но след последните два поста вече почвам да се чудя за какво говорите😂
Аз също вече се обърках....ама наистина се обърках много.Да не говорим .че сега разбирам за стара и нова система.Звъни от 4-дни наDUO..никой не му вдига.Говоря за Айндховен.Явно има промени..

# 41
  • Мнения: 1
Здравейте, от агенция за имоти ни изпратиха оферта за студио и ни казаха да пратим следните документи: сканирана лична карта, liability insurance, IBAN + BIC номер за автоматични плащания. Не сме присъствали на оглед, нито сме насрочвали такъв. Не знаем и на колко човека са изпратили тази оферта. Писахме им, че първо искаме потвърждение, че можем да наемем студиото, преди да изпратим тези документи. Отговориха ни, че няма как да ни потвърдят, без да имат документите. Какво да правим?

# 42
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941

Доколкото съм разбрала трябва непрекъснато да се отработват часовете, за да се получава стипендията.
Изисква се дохода на родителите не от последните 2 години, а от преди две години - поне аз така съм го разбрала, ясно казват референтната година за молбите от 2022 година е 2020 година. Това е така защото от дуо взимат информация за доходите от данъчното, за окончателния им доход през 2020г. Не взимат за референтна 2021 година тъй като има варианти при които дохода за 2021 може да не е финализиран.

А това откъде се разбира. Не го намирам в DUO https://duo.nl/particulier/student-finance/supplementary-grant.jsp. Ние подадохме с доходи за 2020 и 2021, ориентирайки се от прочетеното в темата. Сега и за 2019 ли трябва да пращаме.

# 43
  • Мнения: 6 265

Доколкото съм разбрала трябва непрекъснато да се отработват часовете, за да се получава стипендията.
Изисква се дохода на родителите не от последните 2 години, а от преди две години - поне аз така съм го разбрала, ясно казват референтната година за молбите от 2022 година е 2020 година. Това е така защото от дуо взимат информация за доходите от данъчното, за окончателния им доход през 2020г. Не взимат за референтна 2021 година тъй като има варианти при които дохода за 2021 може да не е финализиран.

А това откъде се разбира. Не го намирам в DUO https://duo.nl/particulier/student-finance/supplementary-grant.jsp. Ние подадохме с доходи за 2020 и 2021, ориентирайки се от прочетеното в темата. Сега и за 2019 ли трябва да пращаме.
И подадохте за какво? За supplementary grant? Или за нещо с друго наименование?
Искаме да подадем за помощта, която се полага за работещи студенти с 56 часа месечно. Не искаме стипендии, не искаме други продукти.

# 44
  • Мнения: 52

Доколкото съм разбрала трябва непрекъснато да се отработват часовете, за да се получава стипендията.
Изисква се дохода на родителите не от последните 2 години, а от преди две години - поне аз така съм го разбрала, ясно казват референтната година за молбите от 2022 година е 2020 година. Това е така защото от дуо взимат информация за доходите от данъчното, за окончателния им доход през 2020г. Не взимат за референтна 2021 година тъй като има варианти при които дохода за 2021 може да не е финализиран.

А това откъде се разбира. Не го намирам в DUO https://duo.nl/particulier/student-finance/supplementary-grant.jsp. Ние подадохме с доходи за 2020 и 2021, ориентирайки се от прочетеното в темата. Сега и за 2019 ли трябва да пращаме.
И подадохте за какво? За supplementary grant? Или за нещо с друго наименование?
Искаме да подадем за помощта, която се полага за работещи студенти с 56 часа месечно. Не искаме стипендии, не искаме други продукти.

   https://duo.nl/particulier/aanvullende-beurs-of-toe … sp;    

[/quote]

А това откъде се разбира. Не го намирам в DUO https://duo.nl/particulier/student-finance/supplementary-grant.jsp. Ние подадохме с доходи за 2020 и 2021, ориентирайки се от прочетеното в темата. Сега и за 2019 ли трябва да пращаме.
[/quote] - Не се паникьосвайте, изчакайте да ви отговорят, ако те преценят ще ви изискат допънителен документ. Принципа е следен, ако искате някакви пари с право на получаване от конкретна дата през 2022 г. ще ви искат доход за 2020, ако искате пари с дата на получаване от 2021 г. ще ви поискат доход за 2019, но ако те така или иначе преценят, след като са разгледали доходите ви зо 2020 и 2021, че вашият доход няма да е по-различен за 2019 може и нищо да не ви поискат.

Общи условия

Активация на акаунт