Студенти в Нидерландия - 14

  • 61 127
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 193
За таксата за университет не съм чула да има условия. Тя си е заем. Става си онлайн, като се пуска само заявление. Нека разцъка менютата и ще го намери.

И за мен изглежда невероятно да не става онлайн...
Ето от тук си правя изводите: https://duo.nl/particulier/student-finance/tuition-fee-loan.jsp
Различен е пътят за тези, които отговарят на условията за субсидия и за тези, на които не им се полага такава.
Тя се е регистрирала в Mijn DUO, има DigiID, но не можеше да открие как да кандидатства от там, затова и аз се разрових и съвсем се обърках Rolling Eyes

# 61
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Категорично електронно се изпраща попълнената и сканирана бланка. Дъщеря ми две години кандидатстваше, като тя има  кредит и за втората й допълнителна такса.

# 62
  • София
  • Мнения: 193
Категорично електронно се изпраща попълнената и сканирана бланка. Дъщеря ми две години кандидатстваше, като тя има  кредит и за втората й допълнителна такса.

Много благодаря! Значи сканирането е ключът Blush

# 63
  • Мнения: 2 190
Здравейте!
Обръщам се с молба за съдействие от миналите по този път!
Дъщеря ми завърши бакалавър в Radboud University в Наймехен и ще продължи в магистърска програма в същия университет.
Планираме да изтегли за първи път tuition fee loan. До момента по различни причини не е ползвала студентско финансиране. Няма необходимите работни часове, т.е. не отговаря на условията за субсидия.
Не ми е съвсем ясно обаче как става кандидатстването.
Изчетох информацията и инструкциите в сайта на DUO. Правилно ли разбирам, че в нейния случай трябва да попълни "Application tuition fees loan" и да я изпрати по пощата на посочения адрес в самата бланка? Наистина ли не е по електронен път?
Кандидатстването през Mijn DUO като че ли е възможно само за студенти, които отговарят на всички условия за студентско финансиране...
Polya, подава се по електронен път без сканиране.
Точно преди 1 година имахме този проблем - влизам в DUO - там има бланки и адрес за пращане по пощата, а електронно можеше да подаде само някаква помощ за учители. Два дена се борихме - няма да пиша безполезните опити.
След това зададох същия въпрос в темата и получих същия отговор. И тогава се сетихме.
Трябва да се свържат ръчно Studielink (студентска платформа) с DigiD и DUO, така ДУО ще знае, че е студент и излизат формулярите за електронно подаване.
Детето някъде намери инструкции, (по спомени) - влиза се в лични данни на studielink и там се свързваше с DigiD.
До края на август може да поискате кредит и за 2021/2022 г. - към края на август плащат 11 вноски  и 12-тата през септември. За следващата учебна година се подава след 1 септември.

Честит бакалавър - и още много успехи!

# 64
  • София
  • Мнения: 193

Polya, подава се по електронен път без сканиране.
Точно преди 1 година имахме този проблем - влизам в DUO - там има бланки и адрес за пращане по пощата, а електронно можеше да подаде само някаква помощ за учители. Два дена се борихме - няма да пиша безполезните опити.
След това зададох същия въпрос в темата и получих същия отговор. И тогава се сетихме.
Трябва да се свържат ръчно Studielink (студентска платформа) с DigiD и DUO, така ДУО ще знае, че е студент и излизат формулярите за електронно подаване.
Детето някъде намери инструкции, (по спомени) - влиза се в лични данни на studielink и там се свързваше с DigiD.
До края на август може да поискате кредит и за 2021/2022 г. - към края на август плащат 11 вноски  и 12-тата през септември. За следващата учебна година се подава след 1 септември.

Честит бакалавър - и още много успехи!

Много, много благодаря! Изключително полезна информация!

# 65
  • Мнения: 504
Здравейте,
може ли някой да ме ориентира дали Declaration of Enrolment е идентична с уверението, издавано от българските университети, което е необходимо за запазването на здравноосигурителните права?
Момичета, днес звънях в НАП да ги попитам как точно да процедирам със студент в чужбина и ми казаха - да носи служебна бележка за определен период, в който е бил студент, но след изтичане на периода. Например, през  декември носи за периода септември-декември, превежда се бележката и се подава.
Казаха, че не е необходимо нищо да превежда и подава предварително, защото не било доказателство 🤔

# 66
  • Мнения: 8 211
Носи се, когато получи документ, че е редовен студент, нищо че може това да е през октомври - ноември... Те си го записват при тях с датата от която е, но не важи до момента на внасяне на бележката, за докрая на академичната учебна година. Например от 16.08.2021 до 15.08.2022. И така вече нося няколко години, по-късно тази година ще нося пак...

# 67
  • Мнения: 6 491
Това е тотално нелогично.
Нали за този период ще се натрупат неплатени вноски, съответно здравноосигурителни права ще бъдат прекъснати.
ЕЗОК няма да работи в случай на нужда

# 68
  • Мнения: 8 211
Това е тотално нелогично.
Нали за този период ще се натрупат неплатени вноски, съответно здравноосигурителни права ще бъдат прекъснати.
ЕЗОК няма да работи в случай на нужда
Аз като занеса те маркират периода назад, че от датата... Досега не съм стигнала преди октомври той да е получил документа с подпис и т.н., че е редовен студен "full time" и аз да съм го превела и подала... Не е имал прекъсване на правата, което става с 3 месеца (по спомен) неплатени Здр. осигуровки.

# 69
  • Мнения: 458
Странно. Моята дъщеря вече си получи документа, че е енролната за следващата година. Защо ви го дават чак октомри като учебната им година започва авуст/септември?!

# 70
  • Мнения: 28
Странно. Моята дъщеря вече си получи документа, че е енролната за следващата година. Защо ви го дават чак октомри като учебната им година започва авуст/септември?!
Синът ми също. Надявам се, че няма да го върнат от НАП, защото го подава търде рано Simple Smile

# 71
  • Мнения: 6 491
Не, аз вече го подадох в понеделник.
Тази и миналата година го получава по мейл след като потвърди че продължава в стъдилинк. Не сме вземали подписи и печати от унито. Само принтя и превеждам.

# 72
  • Мнения: 509
Нали веднъж в годината се подава уверението от университета в НАП за здравната застраховка, че нещо се обърках.

# 73
  • Мнения: 5 412
Да, за холандските университети е веднъж годишно. Немските са на семестър. И аз подадох вече на моето германче за периода октомври - март 2022- 2023. Приеха ми го.

# 74
  • Мнения: 504
И аз се обърках.. Жената в НАП каза, че писмото за енролмънт е доказателство, че детето е прието, но не и че започва да учи или е учило определен период. Т.е. според нея на база на него няма основание държавата да поема осигуряването и това става само пост фактум - с бележка за присъствие в уни за изминал период. Имаме ли реално случаи, в които осигуряването не е прекъснато само на база писмото за енролмънт?
Прекъсването на ЕЗОК правата притесняваше и мен, там служителката определено не успя да ми отговори, само потвърди, че здравноосигурителните права се прекъсват след три месеца невнасяне.

Общи условия

Активация на акаунт