(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 644
  • 764
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 205
Аз съм доволна от семената на ИЗК Марица и Опал Зи

# 31
  • Мнения: 4 211
Вчера гледах Ничия земя. Младо семейство пренесло се да живее на село. Жената сподели нещо, което ме заинтригува. Пръскали с микроорганизми срещу троскот. Микроорганизмите изяждали корените на троскота. Само това сподели не успях да разбера нищо повече. Някой запознат ли е с този вид борба срещу троскота?
Ако са Лора и Халил тези млади хора не ползват отрови, а са насочени към био отглеждане на зеленчуци.Аз много ги харесвам.От нея съм чувала за тези микроорганизми, но те подхранват с тях почвата и като бонус един вид се явява това,че има малко плевели.

# 32
  • Мнения: 7 856
Да, с тях беше филма, но тя каза, че с микроорганизми са унищожили троскота, което поне на нас в темата ни е ясно, че няма как да стане.

# 33
  • Мнения: 1 205
Аз пък попаднах на това.https://youtu.be/UEwm9uXtNp4

# 34
  • София
  • Мнения: 1 397
Благодаря и аз за новата тема! Това, което изпратих, са сортове, които съм си извадила от ваши препоръки, да не се обиди някой Flowers Four Leaf Clover

Благодаря на Недоволна за обстойните обяснения! Тази година се бях наканила да ползвам дървесен чипс, даже намерих и голямо количество, но си иска организация и разходи за транспорт. Два пъти насипвах по 4-5 големи чувала, но ми стигнаха само да мулчирам около посадените миналата есен овощни дръвчета. Имаше ефект около 1.5 месеца, след това плевелите избиха. Т.е трябва много голямо количество.

Късна есен правих една повдигната цветна леха, като отдолу сложих доста дебели картони, след това малко листа и завърших с почва. Насадих луковиците много късно, края на ноември. Съответно напролет закъсняха, но цъфнаха. Плевелите почти не успяха да пробият, само тук-там от бъзуняка, който е много мощен.  Когато вадих луковичките (началото на юли), картона беше 100% разграден. Но такива повдигнати лехи се правят, когато на ново място, с трева, трябва да се направи зеленчукова леха.

Последна редакция: пн, 08 авг 2022, 17:28 от sofyia

# 35
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Аз днес пак затварям домати. В тая касетка са гиганти по 500-600 гр единият



показвам колко е тънка люспата. Бели се с едно стъпване, без да са били във вряла вода.

# 36
  • София
  • Мнения: 5 190
Ако имах фризер, как щях да замразя всичко на доматен сок и пюре...
Но нямам, затова на дехидратор суша, и то на 43 градуса, голяма врътня Simple Smile

# 37
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Е, аз ги правя на кубчета с малко сол и магданоз в буркани. Като ги отворя са почти като пресни. Дори си ги ям на салата, правя гаспачо, готвя с тях. Допълнително правя сос за спагети и лютеница.

# 38
  • Мнения: 1 205
И аз суша голяма част, но тази година дехидрататора е зает със смокини, а и мм не му се занимава да ги сортира и реже. Всичко минава през каната на пасатора и отива в буркани на доматен сок или цели с доматен сок. Успях да го убедя да изпари малко на доматено пюре. Малко, малко 6 буркана вече от 1100мл. Има и за следващата година за лютеница. Всъщност от него може всичко да се направи...
Аз обичам месести, сладки домати с изразен доматен вкус. Затова и Червен градински, Алено сърце и сърцето на Албенга са ми любими.

Доня, да ти дойда на гости, а.....

# 39
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Ела де! 😊
Един домат в разрез
това не са домати за сушене, грехота е!

# 40
  • Мнения: 1 085
Само запис да не ви изгубя! Морски бриз, много благодаря за новата тема!! Kissing Heart
В началото на месеца и моите домати тук узряха BlushHeart Eyes Утре ще покажа снимки. Hug

# 41
  • Мнения: 7 856
Доня Дафина, тези домати не само е грехота да се сушат, но май изобщо не стават за сушене.
Аз изсуших малко консервни и няколко ръгбита. По-точно почти изсуших, защото ги мариновах в зехтин със сирене и подправки.
Ръгбито, което като цяло е доста месест и не воден домат, почти е изчезнал. Ако бяха добре изсушени, нямаше да остане нищо от тях. За мене за сушене стават само консервни сортове домати. За останалите просто не си заслужава - само разход на доста енергия и почти нищо останало.

# 42
  • Мнения: 1 205
Доня, баш за сушене си е. Прекрасен домат.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 190
ето напълто живи и раждащи краставици, сериозно болни от кубинска мана и брашнеста мана,  пръскани  преди 15 дни само 2 пъти с ФИТОСЕВ  и 2 пъти с мляко+йод+сода+80%вода
Жалко, нямам снимка на болното им състояние, бяха пожълтяли до 1 м от земята за 1 ден. Орязах ги до здраво, тоест оставих около 30% от листната маса, само на върховете. Останаха стъбла, стотици цветове и завръзи.
Считам това за пълен успех.
Освен това, докато пръсках, вятърът и мен обеззаразяваше, без проблем Simple Smile

Има 1 загинал корен. Но е последният, може и от суша да е.

# 44
  • Мнения: 1 595
И ние се заринахме с домати... Освен стандартните буркани сложих нарязани на парчета и заляти с доматен сос в 16 кофички от кисело мляко във фризера. Би трябвало да бъде добре. И за сок през зимата, и за готвене, за първи път ми е. Имаме два фризера и място бол. Още ще сложа.
Единият ни сорт е същият като на Доня, от нашите семена от м.г. Как се казва този сорт? Наистина ли не е хибрид и сорта ще се запази за следващата година? Много е вкусен.
ММ всяка година суши 🍅. Залива ги с вряло олио, слага чесън и подправки, страхотен деликатес е.

Общи условия

Активация на акаунт