Работа, CV-та, HR-и, съвети - 80

  • 25 304
  • 853
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 176
Vicky_P, каква е длъжността и образованието ти? Имала ли си претенции да имаш опит и компетенции в сферата на PR и community management? Ако не, направи каквото ти кажат шефовете и не си го слагай на сърце.
Моите наблюдения са, че компаниите рядко влизат в обяснителен режим. Може да минеш с нещо неутрално в смисъл на "благодарим за обратната връзка" /"ще проучим случая" /друго подобно.

# 31
  • Сф
  • Мнения: 4 821
Нищо лично,
Проблемът е, че аз говоря със супервазйорът ми и с него реално се разбираме до кога ще работя. На него съобщих на 8/8, че напускам, но устно. Той е склонен да съм до 29/9. При нас ЧР са чрез тикети, комуникацията е много тегава и често не разбират какво искаме.При тях не съм пуснала писмено молба, тъй като е важно с мениджъра какво се разберем, те ще действат спрямо уговорката ни.
Въпросът ми беше може ли да пусна молба по чл. 325, ако в договора ми има предизвестие 2мес. Явно може. Благодаря.

# 32
  • Мнения: 9 050
Може. Обаче ако тийм лидера ти се отметне, ти вече си загубила седмица, през която щеше да ти тече предизвестие.
Съветвам те още днес да пуснеш молба за прекратяване по чл.325, считано от 29.09, като допишеш, че в случай че молбата ти не бъде удовлетворена, настоящото да се счита за предизвестие по чл. 325.
Ако работодателят се съгласи, значи прекратяването ще е по чл. 325. Ако не се съгласи, тогава вече ще пуснеш втори заявление, че желаеш договорът ти да бъде прекратен от 29.09, като остатъкът от предизвестието ще заплатиш. Но това чак, след като то откажат прекратяване по взаимно съгласие (ако изобщо откажат).

# 33
  • Сф
  • Мнения: 4 821
Много благодаря. Супервайзорът ми не иска да плащам предизвестие и се надявам да съдейства до края.

# 34
  • Мнения: 7 819
трий го, аз така правя
няма нужда да отговаряш, ще излезе, че се опрадавате (фирмата)

Хей, здравейте,
Може да не е точно тук темата, но не се сещам къде другаде мога да питам.
Става дума за професионална стр.във ФБ ( на фирмата, където работя, аз съм администратор)......

# 35
  • Мнения: 4 365
Благодаря за отговорите. Не съм имала, нито твърдяла, че имам опит в PR и community management... Просто ми насвяткаха още едно задължение и толкова... Хубав и успешен ден на всички - скрих коментара и сега е по-добре Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 1 674
Включвам се и аз в темата. Имам желание да сменя работата си, но като цяло, все още имам колебания - повишиха ме май месец и хем ми е добре на настоящата ми работа, хем много неща в компанията започнаха да ме дразнят и не мисля, че има смисъл взаимно да си късаме нервите. До момента ходих на две интервюта - едното мина добре, доста близко до това, което правя в момента; другото беше уау, едва ли не бях желаният им кандидат, но ме сюрпризираха, че договорът е за фрийланс позиция и сама трябва да се осигурявам. Казах им, че в такъв случай трябва да си преосмисля позицията и да им върна отговор - върнах такъв след 2 дни с допълнителни въпроси, но от тогава ни вест, ни кост от тях. Хем условията им не ме устройваха съвсем, хем пък ми е тъпо, че поне един имейл не пратиха...

# 37
  • Мнения: 4 195
Казах им, че в такъв случай трябва да си преосмисля позицията и да им върна отговор - върнах такъв след 2 дни с допълнителни въпроси, но от тогава ни вест, ни кост от тях. Хем условията им не ме устройваха съвсем, хем пък ми е тъпо, че поне един имейл не пратиха...
Много такива случаи съм имала. От 6-7 интервюта, някои от които и със задачи и второ интервю, само май 1-2 ми върнаха обратна връзка.

# 38
  • Мнения: 4 101
Здравейте и от мен.
От известно време започнах да мисля за смяна на местоживеенето (тоест от София в един от големите градове в страната). Така и така сме хоум офис, тенденцията е за момента да останем хоум.
Харесвам си и фирмата, и работата, виждам си бъдещето тук, но не се знае след 5 години дали няма да искам да работя другаде, дали фирмата няма да фалира и тн. Чудя се ще мога ли да намеря подобна позиция на друго място, която да е изцяло хоум офис и remote, не за друго, защото е ясно че повечето големи  IT/аутсорсинг компании са в София.
Наясно съм, че само Нострадамус може да ми даде отговор на тези въпроси Joy Хем смятам, че бъдещето в доста сфери е в remote работата и че ковид промени много неща в това отношение, хем си мисля, че в България все още искаме да си контролираме служителите.

# 39
  • Мнения: 4 195
Хем смятам, че бъдещето в доста сфери е в remote работата и че ковид промени много неща в това отношение, хем си мисля, че в България все още искаме да си контролираме служителите.
Да, вярно е това. Аз лично не го разбирам.

За мен home office е основно желание, за да започна работа. Склонна съм да работя и за по-малко пари, но стоенето в офис от 9 до 18 всеки ден, което реално е 8 до 19 с път и приготвяне, вече не мога да си го причиня.

Даже не home office, а remote имам предвид. Защо трябва да си причиняваш софийски офис през лятото, като същото може да го свършиш и от морето или вилата?!

# 40
  • Мнения: 42 093
До момента ходих на две интервюта - едното мина добре, доста близко до това, което правя в момента; другото беше уау, едва ли не бях желаният им кандидат, но ме сюрпризираха, че договорът е за фрийланс позиция и сама трябва да се осигурявам. Казах им, че в такъв случай трябва да си преосмисля позицията и да им върна отговор - върнах такъв след 2 дни с допълнителни въпроси, но от тогава ни вест, ни кост от тях. Хем условията им не ме устройваха съвсем, хем пък ми е тъпо, че поне един имейл не пратиха...

За много хора, свикнали да работят само на трудов договор, да станат фрийленсъри и зами да се осигуряват е плашещо и се отказват само от страх и непознаване на нещата. А всъщност да си фрийленсър е много изгодно нещо (особено за високи доходи), защото не се осигуряваш за безработица и имаш право на едни 25% ли бяха признати разходи, каквито работещите умствен труд от вкъщи реално нямат. Тоест ако годишният доход е 50 000 лева ти си заделяш настрана едни 12 500 лева и осигуровки и данък ти начисляват само върху 37 500. И като се вземе предвид по-ниската осигуровка, и таванът на осигуровките, може да се окаже, че плащаш много по-малко данък и осигуровка от служител на трудов договор.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 674
Много мои познати напуснаха София, някои от тях смениха една дистанционна работа с друга. Аз не бих се надявала да намеря подобна позиция (разбира се, зависи каква е, какъв е градът и т.н.) в град извън София, по-скоро бих търсила подобна remote позиция.

# 42
  • Мнения: 4 161
Аз съм съгласна с Черна станция,  но е най-изгодно това само за много добре платените. За хора с по 1000 лева заплата не съм сигурна че ще им бъде окей.
Държавата вече има толкова условия за да взимаш обезщетение че почти не си заслужава да плащаш за това,  но нямаш избор. Също така сега вече обещетенията имат таван и ако последно помня добре повече от 1500 не може да се взимат. Така е хубаво човек добре да си проучи нещата и да си направи консултация.
А относно тези дето не са върнали отговор,  аз такива директно ги зачертавам,  това за мен след много мазнене и такъв край показва че са "измекяри"  ако тази дума ви говори нещо.
Продължавайте да търсите,  заека все ще изкочи от някъде. Успех!

Последна редакция: вт, 16 авг 2022, 16:23 от Lale_Lili

# 43
  • Мнения: 4 101
kiticat, да, аз може би не се изразих правилно. В случая поставих знак на равенство между хоум офис и remote, защото ако работя от Пловдив или Варна, а фирмата е в София, то е ясно, че ще е и хоум.
Също вече не мога да си представя да ходя в офис на другия край на града, надявам се да не се налага.
За програмисти, особено с екзотични умения на изцяло дистанционно и хоум офис като условия се съгласяват дори компании, които си върнаха хората в офисите. За останалите ако няма възможност за remote..хмм
От друга страна, за моя изненада, има компании, които влизат в България директно с офис извън София и със заплатите по-високи от софийските.
Абе, ще пада мислене.

# 44
  • Мнения: 42 093
Фрийленсърите имат и други предимства - задължени са само да свършат дадената работа по договор. От там нататък бачкат когато искат (и когато трябва също, де), почиват когато искат и могат, не се съобразяват с фирмени правила и административни глупости, ако минат оборот от 50 000 за 12 месеца се регистрират по ДДС и могат да си го приспадат за лаптопи, телефони, очила и други неща...

Общи условия

Активация на акаунт