Какво мислите за райския газ?

  • 2 412
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Какво мислите за употребата на райски газ?Говорите ли с вашите деца по темата?

# 1
  • SF
  • Мнения: 21 172
Какво да мисля за райския газ? - Поредната глупост, за която децата си дават джобните.
Като говориш с тях, ще те гледат в очите и ще те лъжат, че те не са като другите и те не правят така...

# 2
  • Мнения: 1 847
При нас го ползват зъболекарите за упойка.

# 3
  • Мнения: 1 993
Да  беше само той, има и много други неща, които употребяват децата.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592

При всички възможни производства на азотни окиси, особено пък на двуазотния окис, на практика се получава смес от азотни окиси. Да, другите, "нецелевите" са в изключително малки количества... но пък ВСИЧКИ други азотни окиси са изключително отровни. Пречистването за медицински нужди изобщо не е същото като пречистването за, ами, продажба по интернет без регулации.
Може би ако учеха малко повече "скучни" химия и биология нямаше да залитат по такива неща.

# 5
  • Мнения: 68
Със забраната няма да се реши проблемът, нито ще се намали употребата му. Просто ще мине в сивия сектор като много други неща. А да не говорим, че ще стане дори по-интересен за децата.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 592

Лично аз не бих го забранила, а бих го регулирала. Но няма такъв отговор в анкетата... При това бих направила много обширна кампания, разясняваща за причините за регулацията. Опасностите при пречистването, опасностите от възможните примеси в, евентуално съществуващи, "сиви" пазари. Бих го сложила в раздел "лекарствен препарат без рецепта" - т.е. нека децата да могат свободно да го купуват, като парацетамола, да речем след 14, но от аптеката. И най-добре и акциз да му се сложи. И като и цената му е съответстваща на регулирана стока - де да знам, да е 10-на лв. на флаконче, а не е дори забранена, просто е... ами, подозирам, че бързо ще се окаже по-малко интересно от дюнерите. Пък ако не се окаже - голяма работа. Каквото и да ви разправят, той сам по себе си не е нито вреден, нито опасен. Особено пък за подрастващите. Малки, 4 годишни деца, за които може да се окаже предозиране, може да им падне кръвно или нещо от сорта, едва ли ще отидат да си го закупят - независимо дали от аптека или другаде. 14-15 годишни младежи слабо се отличават от мъже и  жени в чисто биологичен смисъл - тегло и т.н. - просто са по-млади и все още много повече неща могат да компенсират. Много по-безопасен (вкл. по отношение на случайни инциденти след употребата му - де да знам, падане от мост, минаване през витрина, щото не си осъзнал, че е там) е от марихуаната, примерно.

Последна редакция: ср, 17 авг 2022, 17:12 от katiABV

# 7
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами... зависи как дефинираш понятието "наркотик", предполагам. Захарта е наркотик. Но все пак им я даваме. Смехът е наркотик, но всячески ги насърчаваме да се смеят... адреналинът е наркотик, но все пак ги пускаме на пързалката... Всъщност от изброените, включвайки и райския газ, захарта е с най-сериозни потенциални поражения върху здравето. Това не означава, че го приветствам като идея - има и непреки вреди от всяко нещо, които не бива да бъдат изцяло пренебрегвани. Но чак пък да се твърди, че ще съсипе нечие здраве - ми не, няма. Освен при много специфични ситуации и крайно предозиране няма конкретни директни вреди за здравето. Особено пък трайни такива. Все пак подчертавам, че вманиаченото фокусиране върху вредите върху здравето и пълното пренебрегване на влиянието на нещо върху психиката е крайно нежелателно. От друга страна, ако вървим по тази линия, категорично би следвало да забраним и състезателния, камо ли професионалния спорт... впрочем последното много пряко уврежда и здравето, не само психиката.

# 8
  • SF
  • Мнения: 21 172
Ами... зависи как дефинираш понятието "наркотик", предполагам. Захарта е наркотик. Но все пак им я даваме. Смехът е наркотик, но всячески ги насърчаваме да се смеят... адреналинът е наркотик,...
Тебе те изби на поезия.
Не, не дефинираме наркотиците като смях и пързаляне с шейни. Нещо по-сериозно са! Могат да ти затрият живота не само като ти съсипят някой орган от тялото.


В един известен кипърски курорт прескачах повръщащи тийнейджъри, лежащи по улиците с балон в ръка. Беше им много весело, но като че ли не пожелах от тяхното здраве, вкус към удоволствията и идеята да прекараш вечерта на море с приятели. Грозно, грозно, жалко... Не чак толкова грозно като дете, което яде захарни изделия в кипърска сладкарница.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Само си направиха ПР акция. Вероятно по курортите се е вдигнсла цената. Нищо друго.

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами... зависи как дефинираш понятието "наркотик", предполагам. Захарта е наркотик. Но все пак им я даваме. Смехът е наркотик, но всячески ги насърчаваме да се смеят... адреналинът е наркотик,...
Тебе те изби на поезия.
Не, не дефинираме наркотиците като смях и пързаляне с шейни. Нещо по-сериозно са! Могат да ти затрият живота не само като ти съсипят някой орган от тялото.


В един известен кипърски курорт прескачах повръщащи тийнейджъри, лежащи по улиците с балон в ръка. Беше им много весело, но като че ли не пожелах от тяхното здраве, вкус към удоволствията и идеята да прекараш вечерта на море с приятели. Грозно, грозно, жалко... Не чак толкова грозно като дете, което яде захарни изделия в кипърска сладкарница.


С други думи дефинираш понятието "наркотик" като нещо, нарушаващо естетичното ти чувство? Примерно като къса тясна пола на тлъст **** и тлъсти целулитени кълки на "девойка", прекалявала с не-наркотичните захарни изделия и макдоналдите още от ранното детство?


Впрочем, ако наистина са били повръщащи подрастващи, "търкалящи се по улицата" не ти ли хрумна да повикаш помощ, вместо да ги прескачаш? Това ли е представата ти за естетична гражданска съвест?

# 11
  • SF
  • Мнения: 21 172

С други думи дефинираш понятието "наркотик" като нещо, нарушаващо естетичното ти чувство? Примерно като къса тясна пола на тлъст **** и тлъсти целулитени кълки на "девойка", прекалявала с не-наркотичните захарни изделия и макдоналдите още от ранното детство?

Не, не го дефинирам така. Не преразказвай това, което съм написала с твои други думи. Аз съм използвала правилните.

# 12
  • Мнения: 1
Проблемът е много сериозен, според мен, а още по-неприятно е това, че много от родителите си затварят очите за него. Това ми попадна преди малко, мисля, че много от нас има защо да го прочетат - https://www.24chasa.bg/mneniya/article/12371633

# 13
  • София
  • Мнения: 17 592

С други думи дефинираш понятието "наркотик" като нещо, нарушаващо естетичното ти чувство? Примерно като къса тясна пола на тлъст **** и тлъсти целулитени кълки на "девойка", прекалявала с не-наркотичните захарни изделия и макдоналдите още от ранното детство?

Не, не го дефинирам така. Не преразказвай това, което съм написала с твои други думи. Аз съм използвала правилните.


Ами "нещо по-сериозно са" не е много конкретно определение. А ти буквално точно това си написала.
По същество райският газ НЕ покрива нито едно от двете изисквания, за да бъде квалифицирано нещо като "наркотик". А те са 1) изграждане на зависимост (физическа или психическа) и 2) нужда от увеличаващи се дози. Захарта, примерно, покрива и двете, както и адреналина...
Намирам, че употребата на райски газ от когото и да било е потенциално много опасно и безотговорно действие - и то най-вече понеже производството му не подлежи на какъвто и да било контрол. И, както вече отбелязах, всички останали азотни окиси, които нормално съпътстват N2O при производството му (по който и да е метод) са много отровни.

# 14
  • SF
  • Мнения: 21 172
А ти нещо коригираш ли ме, поправяш ли ме?  Учиш ме на що е то райски газ ли? Дали съм те питала??? М?
Друг е пуснал темата. Аз съм му отговорила. Спирай да ме цитираш и да обясняваш отдолу какво съм написала!!!

Модератор!

Общи условия

Активация на акаунт