Счетоводител в нужда се познава 19

  • 27 813
  • 742
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 14 465
Свободна професия.

# 76
  • Мнения: 3 755
Здравейте, може ли да проверите дали са ми правилни действията, имам писмо от НОИ  за заличен болничен на служител, сумата на здравните му осигуровки намалява, за този служител трябва да подам корекция на декл.1 и корекция на декл.6 с правилните суми, и на двете места само здравното е в посока намаление .Ще нося всичко на хартия и заявление за корекциите.Правилно ли е така защото говорих с колежка и тя каза ,че щом декл.6 е в намаление не подавам нищо.
Благодаря

# 77
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте, може ли да проверите дали са ми правилни действията, имам писмо от НОИ  за заличен болничен на служител, сумата на здравните му осигуровки намалява, за този служител трябва да подам корекция на декл.1 и корекция на декл.6 с правилните суми, и на двете места само здравното е в посока намаление .Ще нося всичко на хартия и заявление за корекциите.Правилно ли е така защото говорих с колежка и тя каза ,че щом декл.6 е в намаление не подавам нищо.
Благодаря

С код корекция трябва да са и двете декларации. 6-цата е за цялото задължение за фирмата, а 1цата само за работника. Това е щом е в намаление.

# 78
  • Мнения: 3 755
Благодаря  Flowers Hibiscus

# 79
  • Мнения: 73
Здравейте, имам едно питане, тъй като спорим с приятелка и знам, че тук сте наясно с тези неща и бихте помогнали, за което разбира се бих била много благодарна.

Та въпроса ми е: например през последните 3 години една жена е осигурявана на 2000 лв. бруто изплащани по банков път, останалото се е превеждало отново по банков път, но под формата на бонус, който се получава всеки месец (според продажбите) и варира. В самия ТД си пише 2000 лв. брутно месечно възнаграждение т.е бонуса не фигурира никъде, но за него също са дължими данъци.

При бременност и последващо майчинство как стоят нещата в този случай, само от брутното възнаграждение ли се изчислява майчинството или се взимат под внимание и бонусите, които в случая хич не са малко като сума?

Надявам се, че успяхте да ме разберете какво питам, защото малко хаотично обяснявам....извинявам се.

# 80
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
И бонусите влизат, щом са официално включени, като доход на лицето, естествено.

# 81
  • Мнения: 1 721
Здравейте,

Имам въпрос: пише ли се заповед за командировка, ако служители пътуват в страната на уъркшоп например, на който всички разходи са поети от работодателя и не се изплащат дневни? Ако да - може ли препратка към нормативите по темата.

# 82
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
Наредба за командировките в страната.
Пише се заповед. Пише се и отчет.

# 83
  • Мнения: 45
Някой може ли да се ориентира в новия портал на НАП?
Откъде точно се влиза за електронни услуги с ПИК?

# 84
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Някой може ли да се ориентира в новия портал на НАП?
Откъде точно се влиза за електронни услуги с ПИК?

https://portal.nra.bg/



# 85
  • Мнения: 48 137
Ох, ужасен е. Аз съм му свикнала визуално отдавна, ноооо потоянно не работи. Ежедневно се оказвам без оторизация, права или просто не работи. Я работи, я не. След това си се оправя.  Дано го стабилизират вече.

# 86
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Аз отдавна му свикнах. Хубавото е, че при преиздаване на електронните подписи няма нужда наново да се преупълномощават, което е супер! Simple Smile

# 87
  • Русе
  • Мнения: 1 528
Имам следния въпрос. Лице, което 30 години е било самоосигуряващо се лице, започва работа по трудов договор на длъжност домакин. Може ли да му призная тези 30 години за клас квалификация. Лицето настоява, че да управляваш собствена фирма е много повече от това да си домакин във фирма. Предмета на дейност на фирмата, на която е било собственик няма нищо общо предмета на дейност на фирмата, в която започва работа като домакин.

# 88
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
Ами няма как. Гледа се само стажа по специалността.

# 89
  • Мнения: 202
Здравейте, при продажба на стока като ФЛ, трябва ли да наема счетоводител за осчетоводяване на печалбата или нещо подобно? Не знам вече и аз какво да питам :Д Разбрах, че няма нужда от фирма и касов апарат ако оборота е под 20 000лв, а такава сума никога няма да стигна :Д Та, как по-точно стоят нещата?

Ще препродавам стока, но са евтини нещица и я потръгне, я не. Не ми се напуска работа, фирма не ми се отваря. Но ако започнат продажби искам пък да съм изрядна.

Благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт