На море в Гърция 2022 - V

  • 51 985
  • 767
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 247
След тазгодишната почивка, смятам твърдо да се върна към навика да тръгвам с някаква посока, и никаква резервация. Не че не си изкарахме чудесно, но такъв карък ни гонеше, имам чуството, че една от причините беше, че тази година почивахме само с резервации, правени макар и няколко дни предварително. Simple Smile

Ето една снимчица от Ханя от тези дни:

# 466
  • Мнения: 61
До Балос, е удобно да се отиде с корабче.

# 467
  • София
  • Мнения: 1 683
За пътя до Балос сме писали много преди - ползвайте търсачката. И ние имахме подобни терзания през 2019г. за пътуването до Балос с рент-а-кар. В края на краищата поехме риска и нямахме проблеми. Ползвахме cretarent. Също така обсъждахме предимствата и недостатъците на двата вида достъп - с кола или с кораб. Ако не се справяте, пишете отново - ще го търся аз и ще ви сложа линк, но не ми се пише отново същото.
За ранното резервиране -  аз съм от най-големите фенове, обичам да си запазя от есента за юни, задължително с безплатно анулиране и ако се налага, променям. Не винаги се налага обаче. Не мисля, че ранното резервиране може да провали почивката. Но със сигурност може да се спестят пари, защото често в началото на сезона цените се вдигат, ако се очаква силен сезон или пък има икономически сътресения. Освен това определено възможностите за избор намаляват.

# 468
  • София
  • Мнения: 5 362
Няма никакъв проблем да се стигне до Балос с кола.
На мен ми беше проблем връщането от плажа до паркинга, където стоеше колата. Явно доста съм се обездвижила.

# 469
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 178
Толкова рано не мога да планирам. Не знам как ще са обектите и кога ще мога да си взема дни отпуск. Добре, че е бусът, а преди това палатката, и тръгваме когато и на където решим, при първа възможност.
Е, до Крит не сме стигали още...

# 470
  • Мнения: 1 652
Тасос, Алики, снимки от вчера, 62 август. Simple Smile

Скрит текст:

















И преди пет минути



# 471
  • София
  • Мнения: 15 218
През Септември - Октомври обикновено правя резервация за първата ни почивка следващата година. Като имам за какво да мечтая, да разглеждам снимки и да правя планове, по-лесно избутвам зимата. Simple Smile
Снощи направих резервация за Сифнос за края на юни.

За пътя до Балос - когато разглеждах сайтове на рент-а-кар компании преди няколко години, навсякъде в общите условия имаше забрана за каране по офроуд пътища. Не си спомням Балос да беше посочен конкретно. Факт е, че до там ходят основно туристи с наети коли. Пътят е широк и утъпкан. Лошото е, че стърчат камъни, които могат да създадат проблем. Та не бих казала, че е точно “офроуд” в общоприетия смисъл на думата. Но пък ако стане някоя беля, трудно ще се обясни човек със застрахователя дали е офроуд този път или не.

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 10:12 от Vivi

# 472
  • Мнения: 3 808
За Балос по-страшното е да не отидеш навреме и да трябва да спреш колата на километър-два преди паркинга😀

# 473
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Аз в Гърция не съм ходила от години и вече беше време. Simple Smile

За пътуването с кола до Балос четох по блогове разни, гледах и видео. Изглежда съвсем приемлив пътят. Карали сме по къде по-предизвикателни пътища. Та засега този вариант остава, защото на мен много ми се иска да избегнем колкото си може повече тълпите и идеята е да пристигнем възможно най-рано сутринта. Не знам дали ще ни се получи.


И за да допринеса поне мъничко към темата, кадри от Гърция отпреди 6 години. Плаж Портокали, Ситония:

# 474
  • Мнения: 11 068
Кога правите резервациите за лятна почивка? Гледам, че някои от добрите места за настаняване вече са 100% заети за следващото лято, а други пък - още нямат никакво намерение да обявяват цени.
1-2 пъти се е случвало да правя между октомври и декември предишната година. Ако има безплатна анулация, не е чак такъв проблем, но не ми е много комфортно с такива дългосрочни планове. Веднъж се наложи да хвърля и самолетни билети, купени уж изгодно по 20 евро, ами като сложиш отиване и връщане за трима, 150 евро си заминаха ей така. Иначе в резервационните системи много хотели си обявяват цените и наличностите през януари-февруари на текущата година, т.е. засега са сравнително малко.

Оптималният за мен вариант е между месец и ден преди настаняването. Тази година за Гърция постъпвах така - за Корфу в края на май, резервация 3-4 дни по-рано. За Лесбос в пик сезон (обикновено не пътуваме в края на юли и началото на август, но нямахме избор заради HBO и работни ангажименти) - през април, с безплатна анулация до доста късно. Но в темата съм описвала патилата ни с фериботите 15 дни преди отиването и 25 дни преди връщането - нямаше пукнат билет, та се наложи да правя сложни схеми през Самотраки и нощувки на претоварения Лимнос в последния момент. Така че човек трябва да съобразява всичко. За Скирос през септември - около 10 дни преди пътуването. Попътни нощувки винаги имаме, понякога по две-три, за да разгледаме повече места - за тях ми е закон да резервирам в последния момент, максимум 2 дни по-рано.
Без резервации често пътувахме до 2014 г., като пет от годините сме били с малко дете. После спрях, туризмът в Гърция стигна неподозирани висоти, а и нашите претенции също, та не беше вече ОК за нас. Last minute резервации ме уреждат по-добре.
Скрит текст:
В семейството сме две жени с менструация, едната в пременопауза, другата в пубертет, т.е. продължителността и датите са винаги несигурни, та е невъзможно да се планира спрямо това - който изтегли късата клечка, гледаме да го компенсираме на следващо пътуване.

ЧеКа,
масово пътуват с наети коли до Балос. Disclaimer-ът значи, че ако спукате гума например (това е най-честият проблем, който се случва там), няма да ви я поемат безплатно от рент-а-кар компанията, а ще трябва вие да носите отговорност. Така че внимателно, бавно и всичко ще е наред. Пътуването с корабче има своите предимства, както и това с кола. Просто си изберете. Някои правят и двата варианта, за мен Балос си заслужава въпреки туристическата пренаселеност. Елафониси, например, ми е абсолютно no-go през летния сезон.

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 12:58 от Параход

# 475
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Аз с възрастта ставам все по-претенциозна къде точно отсядаме. И ако не запазим по-отрано, вероятността да останат места, с които трябва да правя някакви компромиси, е много голяма. Може би се научих така, защото в Исландия, където живея, е бъкано с туристи и лято, и зиме, а и исландците и те обичат да почиват, та дори местните почивки или само уикенди трябва да се плануват отрано ако искам да намеря не просто нещо приемливо, а въобще нещо свободно (което да не ми струва бъбрек).

# 476
  • Мнения: 11 068
Може би се научих така, защото в Исландия, където живея, е бъкано с туристи и лято, и зиме, а и исландците и те обичат да почиват, та дори местните почивки или само уикенди трябва да се плануват отрано ако искам да намеря не просто нещо приемливо, а въобще нещо свободно (което да не ми струва бъбрек).
Да, чета, че Исландия е станала супер туристическа в последните години, башкА цените.
А и в Гърция е така, особено на по-популярните дестинации. Цени приемливи засега се намират, но инфраструктурата тежко изнемогва през юли и август.

# 477
  • Мнения: 938
Ами, не знам сега след пандемията какво е.  Преди пандемията за Гърция най-хубавите ни почивки сме правили БЕЗ резервации.    Отиваме, виждаме на место няколко места, казват си цената и, където ни хареса там се връщаме.   Веднъж тръгнахме към Волос, видяхме 5-10 плажа,  но всички бяха с камъчета не ни харесаха, после решихме да поемем на запад  към Закинтос - но откъм сушата.   Какво да ви кажа, да го бяхме планирали, надали щяхме да измислим толкова хубава почивка.    Това е така, защото Гърция през годините е била една спокойна и сигурна страна и не е имало опастности за това спокойно да пътуваш - нито че можеш да бъдеш нападнат или да останеш без вода или храна, или подслон.   Сега, като разбирам, че се чакало по 4 часа да преминеш границата и че хората ходели по 5 пъти средно до Гърция ами може и да не е толкова лесно, нещата може и да стоят по друг начин.

Исландия, и на нас ни се ходи до Исландия, ами да видим как ще стане.

Може би се научих така, защото в Исландия, където живея, е бъкано с туристи и лято, и зиме, а и исландците и те обичат да почиват, та дори местните почивки или само уикенди трябва да се плануват отрано ако искам да намеря не просто нещо приемливо, а въобще нещо свободно (което да не ми струва бъбрек).
Да, чета, че Исландия е станала супер туристическа в последните години, башкА цените.
А и в Гърция е така, особено на по-популярните дестинации. Цени приемливи засега се намират, но инфраструктурата тежко изнемогва през юли и август.

# 478
  • Мнения: 7 183
Зачетох се в една книга, споменава се Икария. От описанието ми стана интересно. Някой да е ходил там, отзиви?

# 479
  • София
  • Мнения: 15 218
Имаше отзиви за Икария от 2020та или 2021ва, ако не се лъжа.
Годината може и да я греша, но със сигурност - някай ходи там не толкова отдавна и писа.
Търсачката може и да помогне.

Общи условия

Активация на акаунт