Саудитска Арабия

  • 7 136
  • 233
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 856
Благодаря за темата! От всичко прочетено се отказах да ходя Joy засега! Първо ще изчакам да развият туризма както в другите държави от региона - Мароко, Египет, Йордания, Дубай.

Аз имам няколко въпроса:
1. Какви въпроси задават, за да получиш виза?
2. Местните опитват ли се да ви докоснат, заговарят ли ви? Макар в Мароко наистина да са свикнали страшно много с туристи имаше хора, които идват и ме пипат по лицето или ръцете и бягат, и дори ме снимаха веднъж... а там звучат като да са по-диви и първобитни хората. Все пак на тази държава й липсва европейското колонизаторско минало и изобщо не е свикнала с европейската култура, облекло и маниери.
3. Има ли проблем да се смееш високо по улицата, в ресторант ? Ако се движите само жени опасно ли е? Ако си със съпруг изискват ли някакъв документ за брак, за да ви настанят в една стая?  Има ли морална полиция по улицата? Можеш ли да ходиш по тениска и дънки?
4. Може ли изобщо да се движиш пеша из Рияд например и да разглеждаш музеи, или разстоянията винаги изискват кола? В Истанбул се движа почти винаги само пеша, освен ако трябва да отида до азиатската част или до островите. Мога да вървя цял ден стига да има тротоари, така опознавам града, а и ми става лошо да съм постоянно в превозно средство.

Нямам проблем с джамии аз,  въпреки че не ги обичам, но имам проблем с нетолерантносттта и агресията на арабите, защото всичко трябва да е взаимно, а у тях изначално липсва уважение и толерантност към различните от тях. Та там е забранено дори да носиш Библия, това е меко казано обидно, а намесата им дори на Балканите и опитите за радикализация изключително опасни. За това нищо, но това, че на някого му надува главата голяма обида, само си търсят поводи такива като със Шарли Ебро. Те да се научат да уважават чуждата религия и култура, когато се заселват тук и Европа им дава дом и хляб, и ги прибира. Ние достатъчно сме толерантни и уважаваме, дори премного.
Опитват се сега да развиват туризма като в ОАЕ, но там 90 % от хората са чужденци, а в Саудията местните не са свикнали изобщо с чужденци. Да не говорим, че оттам произлиза уахабизма, искат да наложат унифициран ислям навсякъде без никакво предислямско влияние, но е трудно например в Босна и в Индонезия да приемат едно и също виждане.... те дори това не могат да приемат и осъзнаят.
Аз също обичам автентично преживяване, когато отида някъде да видя нещо по-различно и как живеят местните, но искам да съм в безопасност на първо място. А друг проблем е, че в Европа се налага глобализация и краен либерализъм, а в същото време арабите, които идват да живеят тук не само, че не се съобразяват с нас, нито приемат тази култура, а се опитват да наложат своята. Така че се надявам тези опити да развият туризма да бъде полезен....

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 17:05 от T.Valcheva

# 61
  • Мнения: 11 368
Хмм, морална полиция има в почти всички арабски държави + Иран, Афганистан, Пакистан и т.н. А това, че е забранено да се носи Библия абсолютно не отговаря на истината. Някакви митове и легенди. В много арабски държави има църкви, бил съм и в коптска църква в Египет преди 2 месеца. (В Александрия има църкви на всяка улица). В Ливан има множество църкви, в Ирак, в Сирия...  10% от 100-милионното население на Египет са християни. Налегнала те е ислямофобия, няма нужда и няма смисъл от това.  А и излишно слагаш всички под един знаменател. Всички араби, които познавам (и у нас, и по света) не понасят нито уахабизъм, нито салафизъм, нито муджахидини, нито всякакви (и според тях) откачалки. Това са прекалени неща и според мнозинството мюсюлмани. Не бива някакви малки общности от фанатични хора да служат като пример, че едва ли не всички са така. А фризьорът ми, който е от Хомс, Сирия... израстнал в сунитско семейство ... няколко пъти ходи и на литургия в София в католическата катедрала Св.Йосиф, веднъж месечно има на арабски език, по маронитски обред. Не мрази и евреи. Приеми, че има доста широко скроени хора и не всички са откачалки.
както в другите държави от региона - Мароко, Египет, Йордания, Дубай.
Ама Дубай не е държава... Шегувам се, връщам ти го от другата тема Wink Приеми го като намигване.


@Doro, каква е цената на визата? Нещо около 130 евро/долара... ми е в главата. Или повече...

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 17:45 от diziler

# 62
  • Мнения: 3 596
Визата се дава електронно, към 250 лева, май или 220 беше, трябва да видя. От тях 80 лв са застраховка задължителна. Никой не задава въпроси за визата, попълваш стандартните полета. Единственото нестандартно поле е "В кои държави си пътувал последните 5 години, за колко време и защо", но нямаше как да изброявам всичко и просто записах последните 3 от декември насам.

За настаняването в хотелите - трябва предварително да се пита в съответния хотел за настаняване на двойки без брак. В голяма част все още не го правят, въпреки официалното разрешение от министерството. Също може да стане - и става - проблем ако видят жена да влиза в чужда мъжка къща.

В хотелските стаи няма Коран-и / в ОАЕ имаше/. Има ТВ канал с Корана. Има във всяка стая килимче за молитва и стикер с показалец към Мека.

Тротоари има, можеш да си вървиш пеша. Не го правят, заради жегата и големите разстояния. Аз в стария град вървях пеша. Жега е и отнема време. Няма забележителности, които могат да се видят пешеходно наведнъж по няколко. Точно както и в Дубай няма, нито пък в Кайро. Това категорично не ми харесва. Обичам си Европата в това отношение - като Копенхаген, Малага, Барселона - пускаш кракомобила и от край до край, от сутрин до вечер без транспорт. Но не би.

Проблем да се смееш високо? Странно ми звучи това. Няма принуда или очакване да се съобразяваш с нещо неестествено. Като цяло е тихо, не е като в Испания където всички крякат и се движат на компании, или други държави където самостоятелно си пеят в градския транспорт. В Рияд е шумно само на излизане от джамия, защото много мъже на едно място, докато се разпределят по коли и домове си е шумничко. Също е шумно във family секциите заради дечурлигата - но няма родителското крякане, само деца. Навсякъде другаде е много тихо. На обществено място или транспорт можеш да си говориш на видеокол и на нормален глас по телефона и никой не ти прави забележка. А в софийското метро биха направили забележка, дори и да не произвеждаш шум повече от двете лели лафещи си на съседни седалки.

В Рияд има чужденци и може да е затова, но хората се държат нормално, в никакъв случай не са агресивни или враждебни  - с изключение на saudi royal guard, те са екстремно агресивни и неприятни, обаче пък на тях това им е работата и вероятно ако не са брутални, ще я загубят. А на мен не ми е работа да им се вра, ама пусто любопитство да видя къде живее кралското семейство. Все пак, трябва да си рафинират обноските, ако ще развиват туризъм ще трябва да почнат по-меко да се оправят с чуждоземците.
Трафик полицията също са грубички, ако спреш на забранено място или минеш по забранена улица. Ограничение на скорост в града е 120 км, затова превишената скорост едва ли чест е проблем. Пешеходните пътеки не значат нищо, никой не ги ползва и никой не спира на тях.
Религиозна полиция не съм видяла, нито колите им - нито веднъж не мернах. Къде са, що са, не разбрах.
При всички положения това е малко или много полицейска държава, така че с хора на такива позиции не се опонира и не се преговаря; и нямат чувство за хумор и имат право да не са любезни и да гледат лошо.

Местните мъже може да те поздравяват и да те заговорят. Аз бях сама жена и нито за миг не съм се почувствала в опасност от случайните минувачи. Верно,  случва се да надуват клаксони, спират, заговарят те, питат откъде си, предлагат да те закарат, да ти покажат града, казваш Не, благодаря и заминават. Имат самочувствие и си позволяват зрителен и вербален контакт. Да те пипне някой - абсурд, абсурд! Тук някоя чужденка може да се обиди, как си позволяват дори да я заговарят, като не си го позволяват това с местна жена. Да, някои общуват, но повечето - не!
Да се има предвид че населението е до 30 години, така че това са масово млади хора и леля им (аз) може да не им е интересна, с по-млади чужденки може и да са по-настъпателни, не знам Simple Smile

Както и да си облечен - атракция си само за децата. Дребни момченца и момиченца може са те приближат с любопитство и да те разглеждат и да се въртат около теб в очакване за някакъв контакт. Родителите им не реагират - нито майките, нито бащите. Което е добре и доказва, че са по-отворени, отколкото ги мислим - никой не дърпа детето си със "стой далече от тая неверница" 😃
Диви и първобитни - в никакъв случай. Много по-обрани са в контактите от северна Африка. Мъжете са високи, наперени, отлично поддържани - чистите бели роби, съвършено изгладени, оформени бради, шаловете на главите, прихванати под въжения агал в различни стилове. Жените са дребни и в черния си аутфит перфектно допълват високата половинка в бяло. Също се поддържат много, гримове и чудеса, огледалата на тоалетните са винаги претъпкани от контещи се моми, които на излизане закриват целия труд по клепането зад черно фередже.

Най-хубавото на неразвития туризъм е липсата на азиатски тълпи. Не можах да спестя няколко индийски и китайски семейства, но единици. Прекрасно е да си турист без навалици.

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 17:39 от Doro

# 63
  • Мнения: 11 368
Благодаря инфото. Да, скъпа виза, но пък... допреди месец беше и в комбинация със супер скъп самолетен билет, сега поне билетите са евтини има и директни полети, така че... се ядва тази виза. А щом съдържа и застраховка, значи... още по-добре.

# 64
  • София
  • Мнения: 3 094
Благодаря за темата! От всичко прочетено се отказах да ходя Joy засега! Първо ще изчакам да развият туризма както в другите държави от региона - Мароко, Египет, Йордания, Дубай.

Аз имам няколко въпроса:
1. Какви въпроси задават, за да получиш виза?
2. Местните опитват ли се да ви докоснат, заговарят ли ви? Макар в Мароко наистина да са свикнали страшно много с туристи имаше хора, които идват и ме пипат по лицето или ръцете и бягат, и дори ме снимаха веднъж... а там звучат като да са по-диви и първобитни хората. Все пак на тази държава й липсва европейското колонизаторско минало и изобщо не е свикнала с европейската култура, облекло и маниери.
3. Има ли проблем да се смееш високо по улицата, в ресторант ? Ако се движите само жени опасно ли е? Ако си със съпруг изискват ли някакъв документ за брак, за да ви настанят в една стая?  Има ли морална полиция по улицата? Можеш ли да ходиш по тениска и дънки?
4. Може ли изобщо да се движиш пеша из Рияд например и да разглеждаш музеи, или разстоянията винаги изискват кола? В Истанбул се движа почти винаги само пеша, освен ако трябва да отида до азиатската част или до островите. Мога да вървя цял ден стига да има тротоари, така опознавам града, а и ми става лошо да съм постоянно в превозно средство.

...
Не чакайте - отивайте при първа възможност, ако имате интерес - все още ще видите сравнитлно натурално всичко.
Местата за туризъм са развити вече при това по брилянтен начин. Все пак имат опит с милиони религиозни туристи.
По въпросите:
1. Попълваш формуляр - нищо особено не е. Много по-малко досаден от разни други.
2. Сигурно се шегувате - няма как някой да иска/да прави опит да ви докосва в СА.
3. Все още е много забавно в ресторантите - пробвайте. Wink Няма проблем за сами жени, сама жена, неподписали двойки и т.н. За туристите правилата са различни.
4. Може пеша, но разстоянията са големи, жегата също през голяма част от годината. Няма нищо общо с Истанбул. Можете да отивате до някъде с кола - такси или разните варианти на  Uber и след това да разглеждате района. Все пак за мен красотата на СА е извън Рияд.

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 19:09 от Eiger

# 65
  • Мнения: 5 856
както в другите държави от региона - Мароко, Египет, Йордания, Дубай.
Ама Дубай не е държава... Шегувам се, връщам ти го от другата тема Wink Приеми го като намигване.
хаахахаха Joy да, приемам го.

Иначе да, за коптите и за другото е така, за забраната говорех за Саудията по принцип. Но ето сега нали техният крал е решил да строи първата църква след 7-ми век там в новия футуристичен град, да видим Simple Smile . Иначе досега не съм била в държава с морална полиция и не знам какви правомощия имат и дали няма да си навлека неприятности без дори да знам. Например, защото съм с тениска и ми се виждат ръцете или им се струва очертаваща тяло. В Мароко съм се разхождала и по къси гащи и по средна рокля без никакъв проблем.

Doro, благодаря за обширното инфо! Направо не мога да повярвам, че си се движила сама по улиците... да ти кажа, аз дори в Европа не бих тръгнала сама по улиците вечер. Много си смела!
Аз нямам проблем да ме заговарят местните хора, дори страшно много обичам, защото ще ми разкажат нещо и ще се потопя повече, но едно е да съм в Турция, дори в Мароко, друго е в Сауди.... всъщност турците не са араби, така че е много различно наистина. Но ще видим, събирам впечатления от различни места. Странно, че в Мароко ми искаха обяснение също защо съм била в Турция.

Eiger, а как да викаме Uber/такси? Тоест как да го различаваме да не е измама някаква, някой да се преструва на такси, а да ни отвлече примерно? И то с пазарене ли става дори таксито, предварително питаш колко ще ти струва?

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 18:07 от T.Valcheva

# 66
  • Мнения: 3 596
Юбер е много ненадежден, много малко шофьори и отказват адреси. Само Careem - през приложение много бързо и лесно и сигурно. Предвид, че превозват родните им жени, никой няма да остави непроверен водач да кара такси/careem.

Ако си по дънки и тениска едва ли ще стане така, но в един момент докато си бях "в квартала"(дипломатическия) ми стана адска жега и свалих абаята и останах по роклята отдолу - цветна, с деколте, ръкав 3/4, под коленете. Получих само един въпрос от охрана на новия entertainment комплекс VIA Riyadh (откриването е точно днес 11.05) - дали съм famous и може ли да се снима с мен и да ме тагне в инстаграм - казах, че не съм celebrity и въобще нямам инстаграм. Не беше убеден, подари ми една вода, и ме изпрати със съмнение и мазна усмивка 😄

Ето това е комплексът много хубава реклама мисля. Целият град е с билбордове със София.
https://m.youtube.com/watch?v=i73lkzLNGew

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 18:11 от Doro

# 67
  • Мнения: 11 368
как да викаме Uber/такси? Тоест как да го различаваме да не е измама някаква, някой да се преструва на такси, а да ни отвлече примерно? И то с пазарене ли става дори таксито, предварително питаш колко ще ти струва?
Е неее, как ще е измама? Нали е с апликация, ти виждаш името и снимката на шофьора (както и колата му), още преди той да се появи на адреса. Виждаш и телефонния му номер и къде е той на картата, виждаш как се движи, как приближава към тебе и след колко минути е при тебе. В Александрия така си поръчах Uber от града до летището, предварително виждам каква е цената (беше поне 5 пъти по-ниска от тази на обикновено такси), виждам, че шофьорът се казва Muhammad, видях му снимката...  Той наближаваше, даже ми звънна, казах му, че съм пред хотела. Има и опция за чат... да му напишеш къде си точно или с какво си облечена, да те разпознае, ако има много хора на това място, на което чакаш. Пише номера и модела на колата. Моят дойде с Лада 2107, хаха. Няма опция изобщо да е фалшиво такси. Ти знаеш номера на колата и като наближи самата кола и забави... по номера се ориентираш, като отвориш вратата и той директно ти казва името, защото знае коя си. Предварително си се съгласила със сумата и накрая я плащаш. Даже в Египет имаше изискване да си направиш селфи при поръчката на таксито, за да види шофьорът кой си. В Узбекистан например бях без снимка на профила в приложението, но пак виждам номера и марката на колата, виждам смехотворната сума на таксито (13500 сум т.е. едно евро) за 14 км път от Бухара до летището... и така.
Само, че в Узбекистан и изобщо в бившите СССР+Сърбия приложението е Yandex (15 държави), а в почти цяла Европа + страни от други континенти се ползва Bolt (над 60 държави). В Саудитска Арабия е Careem. Всички те са на принципа на UBER.  У нас ни Юбър, ни Яндекс, ни Болт, ни Карийм. Щото бакшишите и копърките диктуват всичко. Умеят и да стачкуват и да блокират всичко. Жалко, че има кой да им го позволява.

# 68
  • Мнения: 3 596
В България аналогът бил TaxiMe са ми казвали.
Нямам опит.

# 69
  • Мнения: 5 856
Юбер е много ненадежден, много малко шофьори и отказват адреси. Само Careem - през приложение много бързо и лесно и сигурно. Предвид, че превозват родните им жени, никой няма да остави непроверен водач да кара такси/careem.

Ако си по дънки и тениска едва ли ще стане така, но в един момент докато си бях "в квартала"(дипломатическия) ми стана адска жега и свалих абаята и останах по роклята отдолу - цветна, с деколте, ръкав 3/4, под коленете. Получих само един въпрос от охрана на новия entertainment комплекс VIA Riyadh (откриването е точно днес 11.05) - дали съм famous и може ли да се снима с мен и да ме тагне в инстаграм - казах, че не съм celebrity и въобще нямам инстаграм. Не беше убеден, подари ми една вода, и ме изпрати със съмнение и мазна усмивка 😄

Ето това е комплексът много хубава реклама мисля. Целият град е с билбордове със София.
https://m.youtube.com/watch?v=i73lkzLNGew
хХАХХА и с мен са се снимали хора в Мароко, значи е арабски обичай! Кефи ме. Аз позволявам, стига да питат и да се снимат до мен, а не да щракат и бягат както ми се е случвало...  Ама ти ходиш с абая? От къде я купи? А има ли цветни или само черно?  По улиците има ли жени с рокли или тениски, без абая? По-безопасно ли е с абая? Има ли жени с цветни шалове и носене тип като в Иран, където част от косата се вижда и са само наметнали, но не увити около шията, абе като в Иран?
хахахаха за подчертаното.

хаха ами да за таксито, аз съм свикнала да го вземем от улицата и да започваме да се договаряме за цена. Помислих, че просто макар, че се води uber ще бъде пак така, а не с приложение. Да, така е по-сигурно.

# 70
  • Мнения: 11 368
Да, ти говориш за обикновено такси. Uber, Bolt, Yandex, Careem  са на принципа на апликацията, поръчва се през нея и инфото остава там. После може и да оставиш ревю/оценка. Аз исках да напиша, че египтянинът ме караше с бясна скорост, която не беше нужна. 5 пъти му казах, че не бързам заникъде. Говореше по телефона през цялото време, без handsfree, естествено. Поне не пушеше. Но си чатеше в месинджър докато кара. Ама се въздържах от писане на коментар, рекох да го пощадя Grinning  Там и в Узбекистан - в брой. Но по принцип при Uber в Европа се плаща с карта. Тоест директно се удържа от картата, в самото приложение.
За TaxiMe не знаех. Виждал съм ги из София, ще проуча нещата.

# 71
  • Мнения: 5 856
Твоя таксиджия ми напомни за една история от книгата на Георги Милков в в Либия, където шофьорът на такси го кара да си свали колана, защото ако носиш колан там нещо кроиш и си съмнителен индивид Joy  и Георги пише в един момент след множество премеждия, че предпочита да го арестуват, но ще си сложи колан, защото е решил, че ще се мре от това шофиране Joy
И за Саудитска има истории, айде няма да издавам спойлери. Simple Smile)

# 72
  • София
  • Мнения: 3 094
В Саудитска най-разпростаненият начин за придвижване на местни е чрез приложението Kaiian.  Най-голямо покритие, най много коли, най-малко чакане.

# 73
  • Мнения: 3 596
T.Valcheva
Местните жени носят само черни абаи и черни кърпи. Чужденките, които живеят там, носят различни цветове. Туристките могат с каквото пожелаят - черни, шарени, без абая. Същото и с шаловете за глава. Повечето чужденки немюсюлманки са с дълги свободни ризи и панталони и без нищо на главата. Мъжете евро/американ чужденци - по тениска и панталон над коляното, честа гледка.

По улиците се спират директно зелените държавни таксита

@Eiger тази компания Kaiian се появи горе-долу когато отвориха границите. Помня я, че беше нова точно създанена и си я записах, даже май не покриваха Рияд. Много бих се изненадала да са се превърнали в лидер и чак пък да имат най-много коли вече, хм, откъде е това инфо?
А за Карим повече от 5 минути не съм чакала. 13 минути съм чакала в Дирия, което е извън Рияд все пак.

Последна редакция: чт, 11 май 2023, 19:32 от Doro

# 74
  • София
  • Мнения: 3 094
...

@Eiger тази компания Kaiian се появи горе-долу когато отвориха границите. Помня я, че беше нова точно създанена и си я записах, даже май не покриваха Рияд. Много бих се изненадала да са се превърнали в лидер и чак пък да имат най-много коли вече, хм, откъде е това инфо?
А за Карим повече от 5 минути не съм чакала. 13 минути съм чакала в Дирия, което е извън Рияд все пак.
Личен опит извън Рияд.

Общи условия

Активация на акаунт