Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 28

  • 34 636
  • 796
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 153
Добре дошли в тема 28 за обмяна на опит и информация, свързана с наемния пазар на недвижими имоти. Отново с пожелание за успешни и дългосрочни договорни отношения между всички наематели и наемодатели!

Предната тема:  https://www.bg-mamma.com/?topic=1455653

# 1
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Въпрос като продължение от дискусията от предишната тема, за щети, като тези описани от Мандаринка, нанесени от наематели. Все пак, кой трябва да установи тези щети, за да може евентуално да се търси възстановяването им? Защото едва ли такъв наемател ще подпише протокол за предаване на апартамента, където да се опише състоянието му.
Ако наемателят не е платил наеми, или някакви режийни разноски, може би в такъв случай да си струва да се започне дело.
Полицията ли трябва да дойде, или е достатъчно да отидеш с някой приятел или съсед, който да бъде свидетел при евентуално дело?

# 2
# 3
  • Мнения: 68 646
в София по-скоро.....

# 4
  • София
  • Мнения: 47

Като се пускат мангали и келеши е така Simple Smile И с домашните любимци е същото. Търсене за наеми има (особено сега), но собствениците искат да надпишат 100-200 евро отгоре и приемат такива. Те нито се пазарят за ремонти преди нанасяне, нито хленчат за цената. Обаче после сметката никак не излиза за собственика.

Аз затова предпочитам да дам отстъпка и да изчакам, но да е "бел човек", на когото имам какво да му взема като се издъни.

Последна редакция: ср, 31 авг 2022, 16:27 от БАЙ ИВАН РЕНТИЕР

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Ние пуснахме апартамента за огледи в началото на април. Тогава имаше голямо търсене в Бургас от украинци. След първите две, които дойдоха на оглед казахме на брокерката ни, че искаме задължително българи.
Предпочитам да го дам на по-нисък наем, но на хора които ми вдъхват доверие. Така и направихме. За сега не мога да се оплача от наемателите ни. Мъжа ми ходи няколко пъти по различни поводи до апартамента - поддържат го, изглеждат съвестни и свестни, плащат си редовно и на време. Дано така да си остане.

# 6
  • Мнения: 2 797
Ванка, това е проблема. Нови бели няма, намаляват и си купуват, та някои дори стават и те наемодатели.

# 7
  • Мнения: 9 780
Малцинства и неплатежоспособни проблемни българи търсят евтини жилища под наем. По правило това са неремонтирани жилища в кофти състояние или на кофти локация.
Бях изказала предположение, че ще има тенденция към все по-ясно разграничаване на ремонтираните и неремонтираните жилища. Може би точно това се случва.
Няма нужда от сарказъм по отношение на наемодателите - ако наемите тръгнат ясно и категорично да са надолу или потенциалните наематели да са все по-проблемни, наемодателите ще почнат да продават. Тогава какво ще правят "вечните" наематели, които все са смятали, че под наем им е по-изгодно? Ще имат 2 опции - да наемат все по-кофти жилища, дори да са с по-нисък наем (при по-ограничено предлагане) или да купят собствено жилище (но доста по-късно в живота, някъде пред пенсия, примерно).

# 8
  • София
  • Мнения: 47
Малцинства и неплатежоспособни проблемни българи търсят евтини жилища под наем. По правило това са неремонтирани жилища в кофти състояние или на кофти локация.

Мангалът си е мангал, дори и нов внос, дори и с пари. В сграда А3 на бул. България, където имам имоти (среден наем 900-1400 евро) има голяма част "нов внос" мангасари от Англия, които са тук да учат медицина. Точно това винаги са проблемните наематели в комплекса. Оставят си боклуците в общите части. Купони до късно през седмицата. Правиш им забележка - казват, че са си платили и ще ползват жилището както поискат. Нагли мизерници.

Мой познат се излъга да отдаде на англомангасари в същата сграда -- след редица проблеми, глоби от домоуправителя няколко пъти, собственикът им прекрати договора. Това говорим за качествен нов имот за 1100 евро, а не за панелен музей от соца.

Получи си имота в следното състояние -- мивката напълнена с ориз и запушен канал, счупена спалня, дупка с размера на човешка глава в гипсокартона, диваните и пердетата целите в мазни петна (предполагам KFC и пипане с ръце).... абе смрад и мизерия навсякъде.

Това не са хора, това е сган.

# 9
  • Мнения: 9 780
4К и отгоре на квадрат (само за ориентир, обявата е стара).
https://www.barnes-bulgaria.com/imot-6196011-apartament

Пък да се зачуди човек, защо е вложено в толкова скъпи жилища за отдаване под наем. Един съфорумец отдава 3-4 двустайни жилища в СГ, средно по 850 лв., и едва ли ги е купил по 3К и кусур квадрата. Ако са 4х850 лв., това не е ли повече от 1300 Е средно за това чудо на архитектурата. И е платил примерно 3 пъти по-евтино при покупката.

Не разбрах тези англо-малцинства какви са - наши си, замогнали се в чужбина или техните малцинства.
Но така или иначе 2-стаен за 850 лв., нов и новоремонтиран, добре направен, без претенции за лукс, се отдава много по-бързо от луксозния за 1200-1300 Е. Което означава, че имаш много по-голям брой потенциални наематели, от които да си избереш такива, каквито, според теб, ще са най-безпроблемни.

Писано е и преди - отдаването под наем си е бизнес, не купуваш и не ремонтираш като за себе си.

# 10
  • София
  • Мнения: 47
Цитат
Не разбрах тези англо-малцинства какви са - наши си, замогнали се в чужбина или техните малцинства.

Не говоря за нашенски мангасари. А за първо/второ поколение западни такива. "Чистокръвни" мургави англичани, датчани, холандци и т.н., които говорят чудесен английски и изглеждат що-годе спретнати, но са почти същата мърлява, нагла сган като нашите. Разликата е, че за тях е брутално евтино тук и 1500 евро наем е нещо напълно нормално.

Цитат
Но така или иначе 2-стаен за 850 лв., нов и новоремонтиран, добре направен, без претенции за лукс, се отдава много по-бързо от луксозния за 1200-1300 Е. Което означава, че имаш много по-голям брой потенциални наематели, от които да си избереш такива, каквито, според теб, ще са най-безпроблемни.

Като цяло съм съгласен, обаче са важни детайлите. Точно за тази сграда ще се учудиш колко бързо се отдават двустайни на 800-1000Е и тристайни на 1200-1600Е. Погледни в нета -- има по 1-2 обяви общо под наем и още 1-2 за продажба. А са 160 апартамента, половината от които купени инвестиционно за под наем. На мен не ми е отнемало над 3 седмици.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 15:42 от БАЙ ИВАН РЕНТИЕР

# 11
  • Мнения: 9 780
Добре, а колко ти е струвало жилището, спрямо наема, на който го даваш?
3 седмици (максимален срок, явно) не е чак толкова малко, най-търсените жилища, като тези на съфорумеца, се отдават за 1 седмица макс, като има удоволствието да отказва на кандидати.

# 12
  • София
  • Мнения: 47
Добре, а колко ти е струвало жилището, спрямо наема, на който го даваш?
3 седмици (максимален срок, явно) не е чак толкова малко, най-търсените жилища, като тези на съфорумеца, се отдават за 1 седмица макс, като има удоволствието да отказва на кандидати.

Да, аз също често отказвам. От наем ми вади към 6-7% брутна годишна доходност това жилище в момента (отдавам го на 950Е на български бизнесмен от Пловдив, който седмично пътува между двата града). Купено и ремонтирано е през 2020-та, затова ми излиза сметката. Ако го взимах сега, щеше да ми стъпи на 300К+ евро и със зор щях да го отдам за 3-4% Simple Smile Следователно нямаше да го купя.

Иначе аз с евтини наеми не бих се занимавал, говоря 500-600лева бързооборотни, защото занимавката не оправдава доходността. Да имаш 4 бързооборотни и да се занимаваш с 4 имота и 4 семейства никак не е същото като със само един на 1000Е наем, а парите са същите като се тегли чертата Simple Smile А времето? Това с имотите ми е хоби и го работя помеждудругото. Живея в същата сграда и ми е изключително лесно да правя огледи и да реагирам, ако има нещо.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 17:01 от БАЙ ИВАН РЕНТИЕР

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
Ох, моите станаха четири, сред които и едно търговско, занимавката ми е в смятане всеки месец на наемите и разходите, разпращане на фактури и т.н. С друго не са ме занимавали, защото стоят с години вече, с изключение на някой уред за подмяна и разни дребни ремонти. И на мен ми е хоби, обаче натоварването стана като да е професия Simple Smile И понеже всички са придобивани през различни периоди от време, с различни средства, нямаше как да се получи това - по-добра инвестиция в по-луксозен имот и отдаване за над 1000Е. Иначе съветът е добър. Луксозното жилище си е луксозно и винаги ще има наематели и купувачи.

# 14
  • Мнения: 68 646
Това с луксозността важи за столицата.
Във вътрешността нямат пАри за лукс...поне така мисля.

Общи условия

Активация на акаунт