Сглобяеми къщи 5

  • 41 130
  • 472
  •   3
Отговори
# 360
  • Мнения: 60
Здравейте, наскоро си закупихме УПИ близо до града и искаме да си направим къща за целогодишно живеене. Запознат съм отгоре отгоре със сглобяемите къщи и търся мнение на хора с опит. Тъй като доста мой колеги тръгнаха да си правят нов дом, бягайки от града, всичките залагат на монолитното строителство. Когато се повдигне въпроса за сглобяема къща, винаги изникват коментари, че тези къщи не били 'здрави', 'хлопали' като кораб, не били надеждни във времето, не се финансирали, ако си с кредит.
Въпросите са ми именно такива:
Колко надеждна е една такава къща ( фундамент + метални/дървени основи и термопанели) спрямо монолитната. Има ли спецефични проблеми при тях? Проблеми с дървените/металните основи? Има ли проблеми след 10,20,30,50 години експлоатация?

Извинявам се, ако се повтарям и са твърде тревиални въпросите, просто не можах да намеря подобни коментари, които да не са и рекламни... Затова ще помоля хората с такива къщи да дадът малко основна информация относно тези разбирания.

Аз нямам сглобяема къща. Бях се насочил към такава, но това беше по време на ковида, когато дървото скочи рязко нагоре и се спрях. Обаче съм изчел доста по темата, освен това едни роднини живеят вече 2 години в такава, а и един приятел сега си строи сам.
Проблемите може да ти възникнат от дървеният материал, ако не е изсушен достатъчно и ако не е качествен. Също така изолацията е важна. По принцип не се слага външна изолация тип EPS (стиропор) или XPS, защото не пропускат топлите влажни изпарения и дървото може да загние. Моят приятел, си сложи анкерни болтове, докато правеше фундамента, и върху тях монтира дървените греди/колони (не знам точно термина на български. Stud е английски ако не се лъжа). Така че няма опасност да хвръкне. Нашите роднини също нямат никакви оплаквания от силният вятър, който беше преди няколко седмици. Доколкото знам, предимствата са, че са по устойчиви на земетресение от тухлата и с по добри изолационни свойства, ако се изпълнят правилно. Но, може да излязат по скъпо и от монолитното. Виж в сайта на Екозид за цени Simple Smile Спонец и те не лъжат.

# 361
  • Мнения: 6 366
Ние имаме две СК, които са с бетонова основа, дървена конструкция, с класически керемиден покрив, вече трета година нямаме никакви проблеми. Строени са от фирма за СК и по договор имаме 40 гаранция на конструкцията и стените. Повече не ни и трябва. Да, може би с една идея повече се чува шум между помещенията вътре, но това не ни е проблем. Не сме строили с ипотечен кредит. Виждам, че в сайта на някои фирми за СК предлагат съдействие за кредитиране, но лично аз не съм запозната какви са условията. Вече има доста построени и ползващи се СК по новите технологии в България, но никой няма опит от 50 години. Нямам предвид СК на Пазарджик, които строят от соц време сглобяеми бунгала. Бих препоръчала да отидете на място в някоя от фирмите за СК и да се уговорити с тях да посетите техни реални, завършени обекти, преди да вземете решение.

# 362
  • Варна
  • Мнения: 15
Ние имаме две СК, които са с бетонова основа, дървена конструкция, с класически керемиден покрив, вече трета година нямаме никакви проблеми. Строени са от фирма за СК и по договор имаме 40 гаранция на конструкцията и стените. Повече не ни и трябва. Да, може би с една идея повече се чува шум между помещенията вътре, но това не ни е проблем. Не сме строили с ипотечен кредит. Виждам, че в сайта на някои фирми за СК предлагат съдействие за кредитиране, но лично аз не съм запозната какви са условията. Вече има доста построени и ползващи се СК по новите технологии в България, но никой няма опит от 50 години. Нямам предвид СК на Пазарджик, които строят от соц време сглобяеми бунгала. Бих препоръчала да отидете на място в някоя от фирмите за СК и да се уговорити с тях да посетите техни реални, завършени обекти, преди да вземете решение.
Може ли информация за СК от Пазарджик ? Примерно сайт ?

# 363
  • Перник
  • Мнения: 4 869
ToniShu, в коя компания направихте застраховката? Може и на лични, ако не ти се споделя в темата Simple Smile

Ние живеем в къщата вече почти 3 години, но реално е завършена през 2015 г. Т.е. още стои, здрава е - с бетонна основа и мазе, дървена конструкция и битумни керемиди. Мъжът ми не вярваше на изпълнителите, че ще я стоплим с 5 кубика дърва на сезон, но точно с толкова успешно поддържаме 23 градуса на 120 кв.м. последните 2 зими. Вярно, че бяха топли, но дори и в истинска зима едва ли ще стигнем до 20 кубика, както беше в старата къща.
Строихме с 2 потребителски кредита и спестявания.

# 364
  • София
  • Мнения: 1 887
И аз се интересувам от застраховката - ако може, малко повече информация.

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 14:49 от Mari_qana

# 365
  • София
  • Мнения: 8 603
Застраховката ни е към Дженерали, но аз по принцип за всяка застраховка препоръчвам да се прави през правилния брокер. Нашият ни прави всякакви застраховки от години, има си отношения с този застраховател и затова нямам притеснение дали ще ми изплатят щети или не (Да не дава Господ). По принцип ми каза, че не го интересува каква конструкция е, щом имаме УВЕ.

# 366
  • Перник
  • Мнения: 4 869
...По принцип ми каза, че не го интересува каква конструкция е, щом имаме УВЕ.

И аз така мисля, ама на времето, с разрешение за строеж, с кубици (вече не помня колко) бетон и тонове желязо, една банка заяви, че това е преместваем обект Grinning

# 367
  • Мнения: 904
Наскоро питах в банката за кредит за сглобяема къща и казаха, че ако е върху цял фундамент, не се води преместваема и дават кредит. Иначе има и кредит за строителство, звучеше добре на първо четене, но не съм се задълбочавала. Него също може да си проучите.

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 15:59 от mona11

# 368
  • София
  • Мнения: 8 603
Светла, а с дървените къщи пък (според мен "сглобяеми" не е точно) какъв цирк е не само в банките... Добре, че има закони, иначе опре ли се до лични мнения - подплатени с факти и знания или пък безпочвени - можеш да чуеш какво ли не Simple Smile Аз съм писала тук: една архитектка искаше да ни убеди, че в България климатът не е подходящ (не я разбрах), после нямало традиции тук за такива къщи (пак не я разбрах, аз съм виждала много стари дървени къщи, оосбено из планните), накрая пък дървения материал го внасяли от чернобилските замърсени гори в Украйна (и това далеч преди войната). Финално се оказа, че няма никкаъв опит с такива конструкции, а аз вече 4 години си живея у нас си Simple Smile
Ако се замисли човек, преди комунизма бетонът изобщо не е бил предпочитаният материал за жилищно сторителство. С което дори не искам да кажа, че му има нещо или къщите с бетон са не окей. Само отбелязвам, че имаме предразсъдъци, а на дървото нищо си му няма Simple Smile

# 369
  • Мнения: 6 366
Може ли информация за СК от Пазарджик ? Примерно сайт ?
[/quote]
Споменах Пазарджик по повод на питането за 50 годишен опит от експлоатацията на СК.Такъв може да имат само собственици, които през 70-те години на 20-ти Век са си закупили такива бунгала. Използваха се най-вече за почивни бази тип къмпинги. Пазарджик са пионерите в строителството на СК, но тези бунгала нямат нищо общо със сегашните СК. Ето тук може да прочетете за старото строителство. https://sandacite.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81% … 0%B6%D0%B8%D0%BA/
Възможно е и сега в този район да има фирми за СК, но не мога да съм полезна с конкретна информация за такива
За застраховките съм писала и преди. Нашата е в Армеец. Важно е в нотариалния акт какво е записано. В нашият случай и в данъчното къщите ги записаха като масивно строителство, защото са с бетонови основи.

# 370
  • Мнения: 583
Здравейте, и аз се включвам с въпрос. Дали има някой който е строил със фирма https://www.veradomo.com/?fbclid=IwAR21e71zM0G74gTHrOaug2MRKDs9g … _nLOEFCqkOupYdFNw ще съм благодарна на отзиви.
Също така понеже виждам, че имат няколко вида строителство, според вас кое е по-добро метална конструкция, тези от бетопан, дървените?
Ще съм благодарна и ако съдействате с изпитана фирма за СК в Плевенска, Ловешка област.
Благодаря

# 371
  • Пловдив
  • Мнения: 29
Здравейте, търся контакт който има сглобяема къща (не турски) в област Пловдив, Пазарджик, Хасково. Търся отзиви и контакти от клиенти за Американ Тимбър, Екозид, Некстдом, Тедхаус с построени вече къщи. Моля за
разговори с тяхни клиенти. Благодаря предварително!

# 372
  • Мнения: 6 366
Е, за Тед Хаус съм писала многократно. Ние сме с построени 2 къщи от тях през 2020 г. Нещата от тогава доста се промениха като цени. Имат и плюсове и минуси като фирма. Основно за нас като проблем беше това, че са супер натоварени, поемат много обекти, а нямат капацитет да ги поемят и ползват разни не до там добри подизпълнители. Като цяло сме доволни, но ако не ги наблюдавате лично по време на строежа няма да получите очакваният на 100 % добър резултат. Една от сравнително добрите фирми с опит са. Другата фирма, на която се бяхме спрели по препоръка на моя близка с тяхна СК е Дом комфорт в Стара Загора.

# 373
  • Мнения: 3
Здравейте! Започвам тепърва да чета, чета, чета и вече ми дойде в повече уморих се за това ще попитам за помощ.
Започвам строителство на 5 СК на морето 1дк място УПИ с яма, сонда, ток. Останалото е само бетонна ограда около целия парцел и нищо повече. Идеята ми е да направя СК от метална конструкция около 25кв. 3бр и 2бр ъглови 25кв. Започвам с 1ви въпрос:
1. Няма да чакам разрешително за фундаме т какви са ми вариантите?
● стъпки над почвата?
● мога ли да правя стъпки в земята и ако да какви са условията?
● ивичен фундамент, думата фундамент вече влиза в графа акт 16?
● какво ще препоръчате Вие?
2ри въпрос дайте ми насоки как да подходя изобщо към СК документално, как да ги регистрирам и полезни съвети относно вратичките в закона с цел да си улесня строителството и за какво да внимавам птносно документите?
3ти въпрос: статут на имота какъв да бъде?
4ти въпрос: Задължително трябва да ги направя така, че да могат да се местят, има ли уловка в това и предимства?
5ти въпрос: от кого и има ли законова зависимост това такъв тип къща да я построя по близо до оградата  от тези 3метра, ако от другия край е път, който е във вилна зона и е черен?
Благодаря!

# 374
  • Мнения: 6 366
СК на стъпки може да се регистират като преместваем обект с разрешително от общината, което обаче през определен период следва да се подновява. Токът за такива обекти е промишлен, т.е. на по-висока цена. https://nag.sofia.bg/Services/Info/-pRdlt2enEc=?direcorateId=mvdzcJbaG40%3D
При всички положения ще Ви искат да спазвате отстояния от съседните имоти/улици.
Препоръчвам Ви да отидете за консултация при архитект или в техническата служба на дадената община, за да не се окаже, че ще вложите едни сериозни средства, труд и време и накрая да не може да ги ползвате и/или да понесете глоби и санкции.

Общи условия

Активация на акаунт