Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 65

  • 37 579
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 851
Mankind какво те бърка? Нали под наем ще ги даваш, иначе си е чиста спекула на кредит.
Лихвите по ипотеки не са обеързани с дцк в бг, но все пак 2% рязък скок.

# 706
  • Мнения: 11
Малко ме притеснява да не стане така след 15 години да има повече жилища, отколкото хора на територията, но риск печели, риск губи.
Няма страшно, след 15г в Ман Ли може вече да има улици и тротоари, всъщност блокчетата са доста привлекателни там, стига да не прелива канализацията, все ще има желаещи да дойдат на хубавичко, модерничко, с широки стълбища.
Да, много си права. И мен това ме вдъхнови да грабна момента, защото като направят улиците и тротоарите в поне половината квартал и канализацията спре да прелива, ще дойдат чужденците. Ще се усетят каква далавера е и ще продам на някой англичанин или германец за 3200 евро/кв. и ще направя дубъл. Ей така, от прозорливост. Все пак сме европейска столица.

# 707
  • Мнения: 531
Mankind, кажи им, че си правиш майтап 😀

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 21:37 от MaryPop

# 708
  • София
  • Мнения: 408
На много места в света започна осезаемо понижаване на цените на имотите, ама както знаем, тук всичко е наопаки, та! Satisfied

При нас сигурен индикатор за предстоящо понижение на цените ще е,
когато брокерчетата започнат по всякакви начини да ни убеждават, че туй е най-добрата инвестиция.
Включително, когато в тая тема се увеличат новорегистрираните, дошли да надъхват инвеститорите Satisfied

# 709
  • Мнения: 539
Защо често казвате балон на имотите,  балон ли е когато има голяма инфлация и цените на материалите са луди, един кубик дървен матрял е 1000 лв, цената на труда също се вдига. Не говоря за старите панелки, а за НС. Ами и аз искам кашкавал в магазина за 10 лв кг ама няма, искат 25 лв

https://www.dnes.bg/obshtestvo/2022/10/11/vse-po-skypo-e-da-kupi … lstvoto-27.546621

# 710
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 410
На много места в света започна осезаемо понижаване на цените на имотите, ама както знаем, тук всичко е наопаки, та! Satisfied
E не е чак толкова осезаемо, просто има леко пренасочване на интереса в космополитните центрове и понеже именно за тях пише по вестниците се създава такова впечатление. Имотния пазар все още има много потенциал там, където има достатъчно богато население искащо да се поглези с нещо хубавичко, модерничко, с широки стълбища.

# 711
  • Мнения: 2 851
Ами като им е скъпо да не строят и да не купуват. Кой ги кара? Малко като спора за къщи срещу блокове в МД.

# 712
  • Мнения: X
Аз не забелязвам спадане на цените, къщите, които ми харесват, продължават да са над 700к €. 🤔

# 713
  • Мнения: 9 710
Не забелязвам спад на цените, но за съжаление не забелязвам и увеличаване на предлагането в кварталите, които следя. Няма какво да се купи. Това което виждам е застояване на обяви..

# 714
  • Мнения: 1 962
Ами като им е скъпо да не строят и да не купуват. Кой ги кара? Малко като спора за къщи срещу блокове в МД.
Щом строят, значи има на кого да продават - не ги мисли.

# 715
  • Мнения: 2 851
Тогава да не се оплакват от поскъпване на материалите.

# 716
  • Мнения: 1 962
Тогава да не се оплакват от поскъпване на материалите.
Защо да се оплакват? Просто си ги калкулират в цените на имотите.

# 717
  • Мнения: 325
Сиренето е вече около 20 лв. килото, кашкавала отива на 30 лв. Два пъти повече спрямо година назад . Газта, дори намалена е 8-10 пъти по-скъпа, спрямо година назад .... Що никой не сваля цените?. Като и търсенето доста намаля???

# 718
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Не забелязвам спад на цените, но за съжаление не забелязвам и увеличаване на предлагането в кварталите, които следя. Няма какво да се купи. Това което виждам е застояване на обяви..

Нормално е да няма спад на цените в момента. Банките не са надули лихвите все още, а всеки който е купил с цел инвестиция ще продаде само в краен случай и след като е изчерпал всички други възможности. Като цяло предлагането в строителството е на некачествени имоти и маломерно строителство с ужасна инфраструктура към него. Затова малко по-добрите имоти стават още по-скъпи и още по-трудно се намират.
Даже вече ми се струва, че купуването на други имоти освен основният жилищен не е лична инвестиция, ами нещо като спестовен влог. Един вид там си наливаш парите, защото общите очаквания са, че цената само ще расте. И затова всички стискат и не продават, което вдига или задържа цените.
Всичко е в ръцете на банките. Ако решат да вдигнат лихвите, много народ ще изреве. Не съм сигурен как точно ще действат. Но се сещам, че преди над 10 години лихвата ми по заем отиде на 14 процента и вноската ми скочи над два пъти. И много не го усетих, защото вноската ми беше малка. Но имам познати, които си оставиха апартаментите на банките, защото вноските им се изравниха с доходите. Предполагам, че има много хора изтеглили по 100-200 хиляди на лихва 2-3 процента и много ще ги болят главите, ако лихвите отидат на 7-8 и нагоре. Щом банките започнаха да предлагат лихви по депозити, това предполага изненади.

# 719
  • Мнения: 316
Няма страшно, след 15г в Ман Ли може вече да има улици и тротоари, всъщност блокчетата са доста привлекателни там, стига да не прелива канализацията, все ще има желаещи да дойдат на хубавичко, модерничко, с широки стълбища.

Наистина е интересно на какво ще приличат блокчетата там след 15 години. Не съм голям оптимист да имат добър вид - вътрешно и външно.

Общи условия

Активация на акаунт